Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

40+ zaujímavostí zo sveta kávy. Poznáš ich všetky?

káva

Káva je v súčasnosti veľmi obľúbeným kofeínovým nápojom, bez ktorého nevieme začať deň.

Stáva sa každodenným rituálom – ráno po prebudení, ku koláčiku poobede, na návšteve, pri stretnutí v kaviarni, po príchode z práce, pri naštartovaní sa pred športom a podobne.

Vieš však o nej dostatok informácií a zaujímavostí z domova či zo sveta? Prečítaj si nasledujúce riadky a daj nám vedieť, čo ťa najviac prekvapilo 😊.

zrnková káva

1. Na svete sa každoročne spotrebuje približne 10 miliárd kilogramov kávových zŕn.

2. Denne sa na celom svete vypije viac ako 2,25 miliardy šálok kávy.

3. 53 % ľudí v prieskume uviedlo, že rozhodujúcim faktorom pri kúpe kávy je jej chuť.

4. Očakáva sa, že kávový priemysel dosiahne do roku 2025 globálne príjmy vo výške 585 miliárd USD (aktuálne 537 miliardy EUR).

5. Káva s obsahom kofeínu je jedným z najviac konzumovaných nápojov na svete, zároveň ide celosvetovo o najčastejšiu formu závislosti.

6. Instantná káva predstavuje 13 % všetkej vypitej kávy.

7. Najefektívnejší čas na konzumáciu kávy je medzi 9.30 – 11.30 hod. doobeda. Tu len doplním, že údaj platí v prípade, ak vstávame do 7.00 hod. Pre spáčov, ktorí vstávajú o 9.30 a zaspávajú po polnoci, tento údaj neplatí.

8. 57 % kávy sa vypije v ranných hodinách počas raňajok.

9. Konzumácia 2-3 šálok kávy denne znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení o 19 %.

10. Konzumácia kávy je spojená s nižším rizikom vzniku Parkinsonovej choroby a cukrovky 2. typu.

viedenska kava

11. Kávou je možné sa predávkovať! Pre človeka s hmotnosťou 70 kg môže približne 70 šálok kávy spôsobiť zlyhanie srdca.

12. Káva je jedným z hlavných zdrojov antioxidantov (chlorogénové kyseliny) v ľudskej strave.

13. Kávové zrná sú v skutočnosti kávové semená kávovníka a patria do kategórie ovocie.

14. Káva bez kofeínu stále obsahuje kofeín. Aby sa káva mohla oficiálne nazývať bezkofeínová, musí obsahovať o 97 % menej kofeínu ako pôvodne.

15. Kávu pestuje viac ako 70 krajín sveta.

16. Prvá káva sa v Európe predávala v 17. storočí v lekárňach ako liečivý prostriedok.

17. Ani v súčasnosti nevieme so 100 % istotou určiť, odkiaľ káva pochádza. Niektoré zdroje uvádzajú Etiópiu, zatiaľ čo iné Jemen.

18. V roku 1674 bola ženami spísaná petícia, ktorej cieľom bolo zakázať kávu pre mužov, ktorých vek nedosiahol 60 rokov.

19. Arabica tvorí 60 % svetovej produkcie kávy, Robusta okolo 40 %.

20. Kávové zrná potrebujú po upražení odpočívať asi 5-7 dní.

biela kava

21. Kávové zrno si môžeme predstaviť ako jadro – vnútro – kávovej čerešne. Tie sú zvyčajne červené. V závislosti od odrody však môžu byť aj žlté alebo oranžové. S červenými čerešňami sa pestovateľom kávy jednoduchšie pracuje, pretože ich možno ľahšie odlíšiť od nezrelých zelených kávových čerešní.

22. Kávová čerešňa zvyčajne obsahuje dve kávové semienka (kávové zrná). Príležitostne sa vyskytne prirodzená mutácia a kávová čerešňa obsahuje iba 1 semienko, ktoré sa nazýva Peaberry.

23. Kávovníky môžu mať životnosť až 100 rokov a trvá im asi 5 rokov, kým dospejú. Vedela si, že kávovník sa na našom území pestuje ako izbová rastlina?

24. Aj káva má svoj deň 😊. Medzinárodný deň kávy oslavujeme 1. októbra.

25. Názov cappuccino vznikol z farebnej podobnosti s rúchami, ktoré si obliekali mnísi kapucínskeho rádu v 16. storočí v Taliansku. Talianski kapucíni, ktorých rehoľa bola založená v roku 1528, boli známi svojimi hnedými rúchami s bielou ozdobou uviazanou okolo pása. Táto farebná kombinácia pripomínala kávu zmiešanú s napeneným mliekom, čo neskôr viedlo k názvu populárneho kapučína.

26. Surové kávové zrná namočené vo vode a koreninách sa žujú ako žuvačky v mnohých častiach Afriky.

27. Káva je druhou najobchodovanejšou komoditou na svete, prvou je ropa.

28. Singapur v juhovýchodnej Ázii je krajina s najvyšším počtom vyhľadávaní výrazu „káva“ na Googli za posledných 5 rokov.

29. Brazília má celosvetovo prvé miesto vo vývoze kávy, po nej nasleduje Vietnam.

30. Je preukázané, že včely priťahuje kofeín a pomáha ich dlhodobej pamäti.

cappuccino

31. Najdlhšie žijúca mačka v histórii sa volala Creme Puff a dožila sa krásnych 38 rokov. Každé ráno si dopriala kávu.

32. Ludwig van Beethoven, slávny nemecký hudobný skladateľ, bol veľký kávičkár. Miloval svoju kávu, ale trval na tom, že každá šálka musí byť uvarená presne zo 60 kávových zŕn.

33. Ak si myslíte, že názov espresso znamená v preklade „rýchlo“, nemáte pravdu! Tento termín pochádza z latinského slovesa „vytlačiť“. Ak si nechcete urobiť nepriateľov v kávovom svete, určite ho nevyslovujte s x.

34. Káva je nápoj s nulovým obsahom kalórií. Toto však platí o čiernej káve bez akýchkoľvek doplnkov. Po pridaní napríklad mlieka, smotany, zmrzliny, sirupu, čokoládovej polevy alebo cukru sa môže kalorická hodnota rovnať plnohodnotnému jedlu (cca 500 kalórií).

35. Vôňa čerstvo mletej kávy sa považuje za najomamnejšiu a najkrajšiu vôňu všetkých čias. Je to vďaka kombinácii sladkej, korenistej, ovocnej, kvetinovej a dymovej arómy zároveň.

36. Najväčšia kaviareň na svete sa nachádza v Saudskej Arábii. Ide o kaviareň AlMassaa v hlavnom meste Rijád a otvorená je od roku 2014. Uspokojí chuť až 1 050 kávičkárom. Wau 😊.

37. Použitá káva je super ako peeling na tvár alebo telo. Ale využiť sa dá aj ako výživný kompost pre rastliny.

38. Určité regióny vo svete majú svoje špeciálne variácie kávy. V Mexiku je to škoricový sen Café de Olla, v Portugalsku ľadová citrónová káva Mazagran, silné Cà phê đá vo Vietname alebo lahodné espresso v Taliansku.

39. Priemerný Američan minie každý rok približne 1 100 USD na kávu (aktuálne 1 009,30 EUR).

mleta kava

40. Podľa prieskumu z roku 2018 by sa 25 % ľudí radšej na týždeň vzdalo sprchy, ako by mali zostať bez kávy.

41. Najdrahšou kávou na svete je tzv. cibetková káva, inak aj Kopi Luwak. Cibetka, malé nočné zvieratko, má rada kávové zrná, ale stráviť dokáže len ich šupku. Celé kávové zrná v žalúdku prechádzajú procesom fermentácie a prirodzeným spôsobom sú vylúčené z tela cibetky von. Očistené zrná kávy prechádzajú neskôr celým procesom spracovania a výroby.

42. Fínsko je krajinou s najväčšou spotrebou kávy na 1 obyvateľa. V roku 2018 spotreboval 1 obyvateľ ročne cca 12,2 kg kávy.

43. Na územie Slovenska sa v roku 2022 doviezlo 14 653 ton kávových zŕn, čo je približne 2,68 kg na jedného obyvateľa. Jeden obyvateľ Slovenska denne spotrebuje priemerne 7,3 g kávy.

lungo kava

Ak si ľúbiš dopriať ku kávičke dezertík, môžeš sa inšpirovať niečím zdravým a chutným na našom blogu. Nájdeš tam maškrty od výmyslu sveta! Niektoré sú obohatené o kvalitné orieškové krémy - Fitnutky, ktoré chutia vynikajúco! Recepty s nimi nájdeš priamo TU.

Uchmatni si jednu aj pre seba a odhaľ ich univerzálnosť a neodolateľnosť 😋.

zdravé recepty
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.