Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

4 zaručené rady, ako dať jarnej únave navždy zbohom

8. Apr 2016
Už nevstávaš za tmy do práce a domov sa čoraz častejšie dostaneš ešte za svetla. A slniečko nás tiež posledné dni prekvapilo svojou intenzitou (i keď sa bláznivé aprílové počasie nezaprie...). Každopádne, je tu jar! Mala by si byť plná energie a radosti. Opak je však pravdou. Po energii ani stopy a je ti úplne jedno, či vonku svieti slnko alebo prší, pretože ty by si v každom prípade najradšej ostala celý deň pod perinou. Ako je to možné? Premohla ťa jarná únava! Chceš nad ňou zvíťaziť? Tak čítaj, ako po zime úspešne naštartovať telo aj myseľ.

1. Využi tieto prírodné životabudiče

 

Voda s citrónom

Citróny pomáhajú prečisťovať pečeň a zbavia tvoje telo zbytočných toxínov. Ak je tvoje telo plné toxínov, cítiš sa malátna a unavená. Každé ráno si namiešaj drink, ktorý ťa postaví na nohy - vodu s citrónom. Voda by mala mať izbovú teplotu a nič nepokazíš ani, ak bude trocha teplejšia. Závisí od teba, čo ti viac vyhovuje.
voda s citronom
 

Goji

Tieto malé červené bobule možno nazvať aj bobule šťastia. Sú obľúbeným jedlom tibetských mníchov, ktorí nedajú dopustiť na ich účinky a vraj im zlepšujú náladu. Patria k nutrične najbohatším potravinám. Sú plné vitamínov, minerálov, antioxidantov, železa, beta-karoténu a bielkovín. Majú vynikajúcu ľahko-ovocnú príchuť. Pridaj ich do smoothie, šalátu alebo zalej horúcou vodou a vychutnaj si goji čaj.
goji
 

Matcha

Zelený čaj z Japonska. Tento zelený zázrak ti dodá kopec energie, je nabitý antioxidantmi a ďalšími dôležitými látkami, ako je vláknina, vitamíny a minerály. Ako ho konzumovať? Tradične zaliaty horúcou (nie však vriacou) vodou alebo aj na studeno zmiešaný s kokosovou vodou, či mandľovým mliekom. Môžeš ho tiež pridať do obľúbeného dezertu, či smoothie.
matcha caj
 

2. Choď von

Nechce sa ti, ja viem. No aj napriek tomu, skús premôcť svoju lenivosť a choď. Po pobyte na čerstvom vzduchu sa zaručene budeš cítiť omnoho lepšie ako po celom dni strávenom v posteli či v kancelárii. Tvoje telo má po zime deficit vitamínu D, ktorý najlepšie doplníš zo slniečka.
Či už sa vyberieš na túru do lesa alebo iba na kratšiu prechádzku do parku, nechám na tebe. Dôležité je, že budeš v prírode a nadýchaš sa čerstvého vzduchu. Keď bude vonku pekne a svoj pobyt v prírode spojíš aj so športovou aktivitou, ako je beh či bicykel, tvoja kondička ti poďakuje a dobrá nálada nenechá na seba dlho čakať.
Vyhýbaj sa dlhým pobytom v nákupných centrách, a to hlavne cez víkendy, keď sú plné ľudí. Takýto pobyt z teba zaručene "vycicia" energiu.
chod do prirody
 

3. Vstávaj skoro a dopraj si plnohodnotný spánok

Tí, čo si radi pospia, budú možno protestovať, no nie je nič lepšie ako začať deň s východom slnka. Budeš plná energie a stihneš toho oveľa viac ako, keď pol dňa prespíš. Aby si bola skorého vstávania schopná, tvoj spánok musí byť kvalitný a neprerušovaný. Iba tak sa tvoje telo aj hlava počas neho plnohodnotne zregenerujú. Nemal by byť ani príliš dlhý, lebo takýto spánok spôsobí, že v konečnom dôsledku budeš unavená ešte viac, ako keby si spala iba pár hodín.
Preto sa snaž o pravidelný režim, choď každý deň spať aj vstávaj približne o tej istej hodine. Ideálna dĺžka spánku je individuálna, no pohybuje sa niekde medzi šiestimi a ôsmimi hodinami. Pred spaním nejedz ťažké jedlá, nepi alkohol ani nepozeraj do obrazovky počítača. Toto všetko negatívne vplýva na kvalitu tvojho spánku. Z vlastných skúseností viem, že ak dlho do noci ťukám do počítača, mám problém zaspať.
vstavaj skoro rano
 

4. Ráno medituj alebo si zacvič

Zobudila si sa s východom slnka... Super! A čo ďalej? Kým sa vrhneš na každodenné povinnosti, sprav ešte niečo pre seba. Niečo, na čo možno v celodennom zhone už nebudeš mať čas.
Meditácia je skvelý spôsob ako upokojiť myseľ a zlepšiť schopnosť sústrediť sa. Slúži ako nástroj psychohygieny a je skvelá na dosiahnutie celkového pocitu šťastia.
Ranné cvičenie ťa zasa správne nakopne do nového dňa, naštartuje tvoj metabolizmus, podporí spaľovanie a endorfíny uvoľnené pri cvičení zabezpečia dobrú náladu :-).
fitshaker-blog-jarna-unava1
Tak vykroč do nového dňa so širokým úsmevom a daj jarnej únave navždy zbohom :-).
Ďalšie články, ktoré sa ti budú páčiť:
Zázračná bylinka, ktorá účinne prečistí celé telo
Byť unavená po celý deň nie je normálne. Čo je za tým?
10 otázok o chudnutí, ktoré si sa chcela spýtať nutričnej poradkyne
Fotka autora
Sisa
Redaktor vo Fitshaker

Som trénerka a inštruktorka skupinových cvičení. Okrem toho milovníčka dobrého a zdravého jedla. Rada ľudí motivujem k tomu, aby sa viac hýbali a aby sa zaujímali o to, čo skončí v ich žalúdku. Kombinácia pohybu a vyváženej stravy môže každému zabezpečiť nielen krásnu postavu, ale predovšetkým pevné zdravie, dostatok energie a vitality.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.