Zemiaky sú jednou z najpopulárnejších koreňových a škrobových zelenín. Na našom blogu ste si už mohli prečítať články o tom, čo zemiaky a batáty obsahujú, ako ich skladovať či pripravovať. Vedeli ste však, že zemiaky existujú v rôznych „formách“, pričom nie každý typ zemiaku má rovnaké vlastnosti a nehodí sa na každú prípravu?
Práve preto sme si pre vás pripravili stručný prehľad toho, aké typy zemiakov poznáme, ktoré sa na čo hodia a ako ich pripraviť čo najvhodnejším spôsobom!
„Zlatá“ potravina
Zemiaky sa do Európy dostali až v 16. storočí z Južnej Ameriky. Dnes sú súčasťou jedálnička takmer každého z nás.Čo však vlastne zemiaky obsahujú? Zemiaky sú bohatým zdrojom sacharidov, konkrétne škrobu. Okrem toho obsahujú aj dôležité vitamíny a minerály, ako napríklad:
- vitamín C, B1, B2 a foláty
- z minerálov najmä draslík, horčík, zinok, železo a isté množstvo vápnika.
Ako variť zemiaky, aby boli ešte zdravšie?
Zemiaky môžu obsahovať aj ďalšiu „dobrú“ zložku navyše, ak ich pripravíme správnym spôsobom. Škrobové potraviny sa často považujú za menej zdravé, ale v prípade zemiakov to nemusí byť pravda! Pri správnej príprave sa totiž škrob v zemiakoch môže premeniť na rezistentný škrob (butyrát).
Ako ho získať? Uvarené zemiaky nechajme najskôr vychladnúť. Rezistentný škrob nie je možné rozložiť tráviacimi enzýmami, takže prechádza až do hrubého čreva, kde pôsobí probioticky. Tento proces podporuje zdravie mikrobiómu a môže pomáhať znižovať riziko niektorých ochorení, ako je napríklad rakovina hrubého čreva alebo konečníka.
Skvelý dôvod dať zemiakom ešte väčší priestor na tanieri!
Čo je akrylamid?
Na druhej strane, zemiaky môžu obsahovať aj látku zvanú akrylamid, ktorá je už menej priaznivá. Akrylamid sa tvorí pri spracovaní sacharidových potravín pri veľmi vysokých teplotách (nad 120 °C), predovšetkým pri vyprážaní a pečení.
Ako vzniká?
Akrylamid sa tvorí počas reakcie, ktorá dáva vysmážaným alebo pečeným jedlám hnedastú farbu a chrumkavú konzistenciu. Je klasifikovaný ako karcinogén, takže by mohol zvyšovať riziko nádorových ochorení. To však neznamená, že zemiaky sú škodlivé. Ide skôr o to, že uprednostňujeme zdravšie spôsoby prípravy – napríklad varené zemiaky alebo zemiakovú kašu pred čipsami či hranolkami.
Stačí obmedziť konzumáciu vyprážaných a pečených zemiakov na občasné dávky.
Typy zemiakov a ich využitie
Nie je zemiak ako zemiak! Kto už niekedy kúpil zemiaky, ktoré sa rozvarili alebo nemali tú správnu chuť, vie, že nie každý druh sa hodí na všetko. Na svete existuje údajne viac než 4000 odrôd zemiakov, no v obchodoch nájdeme len zopár z nich.
Zemiaky rozdeľujeme podľa varných typov, ktoré nám pomáhajú vybrať ten správny druh na konkrétny spôsob prípravy.
- Varný typ A – Zemiaky s hladkou šupkou a bielo-žltou dužinou, ideálne na zemiakové šaláty alebo jedlá, kde zemiaky potrebujeme uvariť v šupke.
- Varný typ B – Tvrdší typ zemiakov, ktorý je univerzálny a hodí sa na pečenie, varenie aj vyprážanie.
- Varný typ C – Zemiaky s drsnou šupkou a vysokým obsahom škrobu. Sú perfektné na zemiakovú kašu, šťuchané zemiaky alebo zemiakové knedle.
- Varný typ D – Tieto zemiaky sú určené najmä ako krmivo pre zvieratá a bežne ich v obchodoch nenájdeme.
- Batáty (sladké zemiaky) – Stále populárnejšia alternatíva, ktorá vyniká sladkastou chuťou. Skvelé na pečenie, pyré alebo aj na sladké recepty s cukrom a škoricou.
- Konzumné zemiaky – Často označované ako „konzumné zemiaky“, ktoré môžu byť žlté, fialové alebo červené. Hodia sa na pečenie alebo varenie v šupke.
Zohrej sa šálkou bylinkového čaju ☕ a prečítaj si náš nový článok o zemiakoch!
Spoznaj všetky tipy na ich zdravú prípravu a výživové benefity.
Nakupuj bylinkové čaje na 👉 www.fitshaker.sk/eshop
ZDROJE:
Peter Minárik et al. - Redukčná diéta - skúsme to inak
https://www.bbcgoodfood.com/glossary/potato-glossary
https://www.efsa.europa.eu/en/topics/topic/acrylamide
https://www.unileverfoodsolutions.sk/inspiracie-sefkuchara/Tipy_a_triky_pre_gastronomiu/druhy-a-typy-zemiakov-a-ako-ich-vyuzit-v-restauracii.html
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.