Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Z učiteľky fitnesskou: "Bez veľkej námahy sa mi podarilo schudnúť 8 kíl!"

Lenka pracuje ako učiteľka a vždy ju to ťahalo k pohybu. Napriek tomu, že sa hýbala, nemala vždy ideálnu váhu. Keď však vylúčila biely cukor a bielu múku, krásne zhodila prebytočné kilečká. A jej vášňou sa nestalo len zdravé stravovanie, ale aj cvičenie vo fitku a s Fitshakerom. A dokonca, už stála aj na pódiu ako bikiny fitnesska! Prečítaj si príbeh nádhernej premeny a nezabúdaj, že aj ty dokážeš všetko, na čo si len spomenieš. Inšpiruj sa :-).

Leni, prezraď nám, ako sa ti podarilo upraviť váhu?
Na to, aby ste dosiahli svoj cieľ pri formovaní postavy je najlepšie, aby cvičenie bolo súčasťou vášho života. Mňa odmalička zaujímal šport, tanec, pohyb celkovo. Cvičenie ma nabíja energiou, robí ma šťastnou a spokojnou, ale najmä zdravou.
Nikdy som s váhou nemala problémy. I keď bolo aj u mňa raz obdobie, kedy ručička na váhe ukazovala viac, no nemala som z toho hlavu v smútku. Človek sa vo svojom živote stretne aj s problémami, veď kto nie? Po každej búrke však vyjde slnko. Mne pri tom slniečku zahrala i dúha... :-).
Na začiatku som upravila svoje stravovacie návyky a vysadila som úplne bielu múku a biely cukor. S pravidelným pohybom a vyváženou stravou to šlo ľahko. Až neskôr som si uvedomila, že som schudla za rok 8 kíl.
lenka_kolaz
Čo všetko by sme mali robiť preto, aby sme schudli? Čo všetko si v živote zmenila?
V prvom rade treba zmeniť stravu. Moja strava je pestrá, nakoľko veľmi rada varím. I keď mnohokrát jedlo len pripravujem, lebo sa mi veľmi zapáčila a zachutila mi kuchyňa surová – RAW.  Rada jem strukoviny, mliečne výrobky, sacharidy, ako sú ovsené vločky, ryža basmati, mám veľmi rada zemiaky i celozrnné cestoviny. Z ovocia uprednostňujem naše sezónne ovocie - jablká, hrušky, marhule, broskyne, ale i banány, kivi, pomaranče, ananás. Jem v malých množstvách 6 jedál denne, to znamená: raňajky, desiata, obed, olovrant, 1. večera a po tréningu 2. mini večera.
12620438_10205158544513524_1160444128_o
Akú najväčšiu chybu v stravovaní robia ľudia, ktorým sa nedarí chudnúť?
Ak máte cvičenia v harmonograme týždňa dosť, ale nie je tomu prispôsobená strava, tak energiu, ktorú ste cvičením spálili, rýchlo doplníte. Ak bicyklujete, napr. 30 minút rýchlosťou 15 km/h, pri hmotnosti 60 kg spotrebujete približne 700 kJ. Ak po cvičení zjete napríklad 100 g jablkovej štrúdle, prijmete asi 900 kJ alebo 100 gramov eidamu, prijmete asi 1 600 kJ. V takomto prípade je energia, ktorá je športovaním spotrebovaná, okamžite späť a mnohokrát je príjem aj vyšší ako výdaj.
Ako sa na zmenu stravy pozeralo tvoje okolie, rodina, priateľ, kamaráti? Podporovali ťa?
Rodinná pohoda a podpora ľudí, ktorí vás majú radi má veľký vplyv na psychiku človeka. Týmto chcem tej mojej rodinke poďakovať. Mojou najväčšou podporou a fanúšikom je môj manžel Miroslav.
untitled-202 (2)
Máš krásnu postavu. Ješ vôbec sladkosti, prípadne ako im dokážeš odolávať?
Ďakujem :-). Jem sladkosti, ktoré si sama pripravím. Úplne som prepadla RAW maškrtkám. Momentálne som nadšená z domácich sušených jabĺk. Určite odporúčam.
Čo sa týka pohybu, ako často cvičíš a čo konkrétne?
Momentálne po jesennej fitness súťaži mám voľnejší tréningový režim. Som inštruktorka Zumby a Piloxingu. Precvičujem 2 x do týždňa. A 2 x do týždňa mám silový tréning v posilňovni.
Ako si sa dostala k fitness súťaži? Čo bolo tvojou motiváciou?
Som narodená v znamení barana a ja som teda tvrdohlavý baran. Keď som sa dozvedela, že môžem súťažiť aj s mojou výškou 163 cm, tak hneď na druhý deň som písala správu trénerke Janke a začala sa naša spolupráca. Janka mi vytvorila tréningový a stravovací plán na mieru, podľa ktorého som sa tri mesiace pripravovala na súťaž. Boli to tri mesiace, počas ktorých sme pripravovali všetko potrebné aj na našu svadbu, no a dva týždne po svadbe som súťažila a prvýkrát stála na pódiu ako bikiny fitnesska.
11412371_952267628129302_743449533198620782_n
Vieme o tebe, že pravidelne cvičíš aj s Fitshakrom. Ako je to už dlho a do akej miery môže práve cvičenie z domu za tvoj úbytok hmotnosti?
Fitshakru ďakujem za veľa, veď vďaka nemu som spoznala skvelého človeka, ktorý ma motivoval už dávno predtým, ako som ho vôbec videla. Je to fantastická trénerka a veľký profesionál vo svojej práci - Janka Dubčáková Budayová. Na Fitshakri to boli a stále sú moje najobľúbenejšie cvičenia, práve s Jankou.
Aktuálne pôsobíš ako tréner, a zároveň si učiteľkou. Ako sa dajú tieto 2 práce skĺbiť?
Veľmi jednoducho :-). Každý tréner je svojím spôsobom učiteľ. Deti potrebujú, a čo je hlavné, majú radi pohyb, často v zábavnej forme, to znamená využívať rôzne hry a motivovať tak deti k pohybu. Samozrejme, že cukor v potravinách, ako sú sladkosti alebo sladké malinovky, sa prejaví na správaní detí. Som však zástanca myšlienky, že najlepšia výchova je výchova vzorom.
Máš na záver nejaký odkaz pre čitateľky, ktoré chcú schudnúť a nedarí sa im?
Vytrvalosť v tom, čo chcem, neklamať samu seba a disciplína, disciplína, disciplína. Ak neviete ako ďalej, študujte knihy o stravovaní, sledujte, napr. online rozhovory na Fitshakri, skúšajte, čo vášmu telu vyhovuje a počúvajte ho. Hlavne sa nevzdávajte, vaše telo sa vám poďakuje... :-).
untitled-180
Prezradíš našim čitateľkám receptík na tvoje obľúbené zdravé jedlo?
V tomto chladnom období si veľmi rada pochutnám na ovocí a zvlášť na ovocných šťavách. Fantasticky ma osvieži a ráno naštartuje ovocný koktail plný zdravia :-).
Recept: ZDRAVÝ OVOCNÝ KOKTAIL
Čo budeme potrebovať na 2 porcie?

  • 1 šálku BIO ananásového džúsu (alebo šťavy z čerstvého ananásu)

  • 2 šálky čerstvo lisovanej pomarančovej šťavy

  • 1 olúpaný a nakrájaný banán

  • 1/4 lyžičky mletej škorice


Ako budeme postupovať?
1. Všetky ingrediencie rozmixujeme, naservírujeme do pohárov a dozdobíme škoricou.
4759989424_714d211a21_z
Na zdravíčko! A Leni, ďakujeme krásne za rozhovor! Veľa úspechov pri ďalších súťažiach, aj pri práci s detičkami :-).
Ďalšie premeny, ktoré ti môžu byť inšpiráciou:
Zuzka schudla z veľkosti XL na XS len za pol roka
Lucka schudla po pôrode 32 kíl a dnes je trénerkou
Julka vyhrala svoj boj nad obezitou
 
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.