Si úspešnou inštruktorkou Nordic Walkingu a pohyb vonku poznáš veľmi dobre. S príchodom chladných dní však niektoré z nás odkladajú športové oblečenie do skrine. Toto by sme robiť nemali, keďže športovať na čerstvom vzduchu sa dá aj v zime. Čo odporúčaš našim čitateľkám v rámci pohybu v zime?
Pravidelný pohyb na čerstvom vzduchu počas zimného obdobia je absolútna jednotka v upevňovaní, respektíve v budovaní našej imunity.
S klesajúcimi stupňami by nemali rásť obavy z pohybu vonku, práve naopak. V mojom klube športujeme 365 dní v roku aj v teréne a výsledky sú skvelé. Benefity zimného športovania – či už chôdze, behu alebo kondičného či iného tréningu, sú naozaj početné. Na to, aby nás pohyb vonku napĺňal a neobťažoval, je potrebné ozrejmiť si niekoľko informácií:
- Celoročný pohyb v teréne vyžaduje dostatočnú hydratáciu organizmu, čiže pitný režim treba dodržiavať aj v zime.
- Úprava stravy v zmysle zaradenia dostatočného množstva vlákniny vo forme ovocia a zeleniny, zdravých rastlinných tukov, výživných bielkovín je základný predpoklad dobrej kondície.
- Načasovanie stravovania - hodinu pred tréningom nejesť, respektíve jesť len ľahko stráviteľné jedlá (výber jedla je vhodné prispôsobiť času a náročnosti tréningu); rovnako dôležité je stravovanie po tréningu v zmysle skvalitniť prípravu a zlepšovať sa.
- Vhodná obuv – bežecká či chodecká outdoorová obuv je alfa a omega pohybu. Členkové topánky s nepremokavou úpravou (čo však nie je nevyhnutné), ľahké a s funkčnou podrážkou vhodnou na daný šport. Je nevyhnutné poradiť sa s odborníkom - v prípade, že máte v úmysle športovať dlhodobo a zdravo, naše kĺby a svaly to skutočne ocenia.
- Pohodlné, funkčné športové ponožky vedia často vyriešiť problém s pocitom chladu na nohách. A rovnako aj výber rukavíc – ľahkých a zároveň funkčných, existuje množstvo výborných produktov.
- Vrstvenie oblečenia – viac tenších vrstiev uprednostniť pred hrubými a teplými bundami. Oblečenie bežca alebo walkera by malo pozostávať z kvalitných športových topánok, funkčných legín, ponožiek, funkčného trička s dlhým rukávom, bavlneného trička s dlhým rukávom, funkčnej ľahkej, nepremokavej a neprefúkavej bundy, bavlneného šálu či šatky, čelenky alebo čiapky, rukavíc a čelovky v prípade športu vo večerných hodinách .
- Keď začíname s tréningom vonku, prispôsobíme aj dĺžku tréningu, ktorú budeme neskôr predlžovať. Štandardne trvá tréning 60 min a pozostáva z rozcvičky na úvod a strečingu na záver. Tréning by mal byť efektívny, kontrolovaný a mal by sa klásť dôraz na správne dýchanie, ktoré sa s rastúcou kondíciou upravuje. Spočiatku hlboký nádych nosom a výdych ústami, neskôr sa ventilácia upraví a stačí plytké dýchanie, pri náročnejšom teréne a zvýšenej tepovej frekvencii môžeme dýchanie prispôsobiť aj na 2-3 nádychy a 2-3 výdychy. Neskôr nádychom cez nos sliznicu nosa ochladíme a výdychom cez nos ohrejeme - teda zvyšujeme imunitu.
Ako si sa k samotnému Nordic Walkingu dostala?
Po zvážení všetkých druhov pohybu som sa rozhodla stať sa akreditovanou inštruktorkou Nordic Walkingu – teda severskej aktívnej chôdze. Správna chôdza s použitím špeciálnych nordic walkingových – chodeckých palíc ponúka všetko spomínané.
Pri nordic walking chôdzi zapájame vyše 650 svalov nášho tela, sme v zdravej tepovej frekvencii, ktorá nám zabezpečuje spaľovanie tuku, zvyšujeme si vitálnu kapacitu pľúc, prekrvujeme orgány celého tela rovnomerne, nepreťažujeme kĺby, šľachy a svaly, skvalitňujeme fyzio postoj, spevňujeme stred tela, chrbticu, prekysličujeme celé telo, ale hlavne hlavu a mozog, to nám dopraje pocit úľavy či odbúranie stresu. Chôdza v teréne je bez obmedzení časových, priestorových (kráčame po ceste, v prírode alebo kombinovane). Avšak toto všetko sa deje LEN pri správnej technike chôdze so SPRÁVNYMI nordicovými palicami .
Organizuješ aj skvelé sústredenia a pobyty pre všetkých fit nadšencov. Chystáš aj nejaký zimný či jarný pobyt?
Pohyb a zdravý životný štýl má rodinu spájať, nie rozdeľovať.
Preto v JFK trénujú aj deti a rovnako majú o program postarané. V roku 2017 sme urobili výjazdy v zime na Podbanské, na jar na Donovaly, na jeseň opäť Donovaly a pre veľký úspech na jeseň aj Štiavnické Vrchy. Teraz už pripravujem zimné sústredenie 2.-4.2.2018. Bude to opäť nezabudnuteľný a hlavne efektívne strávený pobyt .
Čo všetko Ti aktívne cvičenie a celkovo pohyb v živote prináša?
Môj tréningový plán je zodpovedne pripravený, pretože viem, že systém a disciplína prinášajú výsledky, ktoré potrebujem. Keď športujem, som spokojná, plná energie, usmiata, rozvážna a priateľská. Keď boli dni, týždne či mesiace, počas ktorých som si nevedela určiť priority a povinnosti ma celkom pohltili, bola som pravý opak- nespokojná , mrzutá, bez energie, vážna, neistá, doslova odporná a navyše sa pridružovali začínajúce bolesti kĺbov a chrbta z nedostatku pohybu spolu s priberaním. Toto už nikdy viac, stačilo. :-)
Motto môjho klubu je „Zdravie –sila – krása“ a to je presne je môj „ťahač“ - byť zdravá, silná a krása bude už len takých zadosťučinením.
Ako vyzerá Tvoj režim tie dni, kedy trénuješ? Stráviš cvičením dlhé hodiny, alebo si vyberáš radšej kratšiu a intenzívnejšiu cestu?
Snaha o pravidelný čas tréningu sa pri dieťati a práci nedá, preto pri plánovaní dňa vyhľadávam medzierku a hneď tam „šupnem“ svoj tréning. Viac ako 1 hodinu denne netrénujem, uprednostňujem efektívne intervalové tréningy, silové tréningy, nordic walking, beh a rehabilitačné cvičenia alebo regeneračné metódy. V ideálnom týždni absolvujem okrem skupinových HIIT tréningov, 3 silové tréningy, 3 nordic walking tréningy, 7 x beh rôznej intenzity a zaťaženia. Celý týždeň zakončím v nedeľu otužovaním v jazere.
Venuješ sa niektorej pohybovej aktivite, alebo konkrétne zameranému cvičeniu v chladnom období viac, ako napríklad v lete?
Chladnejšie obdobie je náročnejšie práve na dýchanie, a to je často obmedzenie pre niektorých ľudí, čo je škoda, pretože spôsob ako dýchať a zlepšovať ventiláciu spolu s okysličovaním celého tela, sa dá len priamo na tréningu. Progres je viditeľný po pár lekciách - tak smelo do toho!
Je podľa Teba cvičenie najúčinnejším prostriedkom na zahriatie tela, keď je nám zima?
Máš nejaké tipy, ako sa vyhnúť nástrahám v podobe chorôb, ktoré na nás v týchto mesiacoch číhajú?
Môj recept je:
- denný pohyb
- otužovanie (doma vlažná sprcha na začiatok)
- vyvážená strava s pravidelným režimom (veľa ovocia a zeleniny, rastlinného tuku)
- doplnky výživy na podporu prirodzenej obranyschopnosti tela ako vitamín C, lyzín, kolostrum, probiotiká, laktoferín, zinok, selén, rybí tuk
- vrstvené oblečenie (žiadne teplé kabáty)
- Nordic Walking (aktívny pohyb pre všetkých bez rozdielu veku, pohlavia, kondície, tréningového zaťaženia, pre nešportovcov aj športovcov, už len z pohľadu skvalitnenia dýchania je výhodou pri podpore imunity)
Ako sa podľa Teba najlepšie naštartovať v chladné a tmavé rána?
Keď mám aspoň 30 minút k dobru, určite si idem zabehať von, a to v každom počasí. Je to úžasné zrána sa rozdýchať, usporiadať myšlienky a pohybom naštartovať deň. V prípade, že čas navyše nie je, za poriadnou dávkou tekutín s doplnkami nasleduje príprava ľahkých raňajok pre celú rodinu, objatia navzájom a krásny deň sa môže začať.
Okrem studených rán sú poriadne chladné a tmavé aj zimné večery, keďže sa stmieva skutočne skoro. Máš zvyky alebo rituály, ktoré Ti počas večerných hodín zaručia dokonalý relax a oddych?
Existuje počas zimného obdobia akýsi recept na dobrú náladu a vyhnutiu sa melancholickému pocitu z počasia?
Mnohé z nás zvyknú v zime poľaviť v dosahovaní svojich cieľov. Podelíš sa s nami o rady ako podobnému poľaveniu a strate motivácie predísť?
Mám totiž celoročný - už sa to zmenilo na celoživotný - plán a síce, hýbať sa denne pre zdravie. Preto je mottom môjho športového klubu „ Zdravie – Sila - Krása“. Moja rada znie: nájsť si pohybovú aktivitu, ktorá nás bude napĺňať, udržiavať nás v dobrej kondícii a tešiť. Potom už nikdy nestratíme motiváciu, nebude dôvod poľavovať ani jedno ročné obdobie.
Starostlivosť o svoje zdravie beriem totiž ako moju povinnosť a zodpovednosť.
Sychravé a často upršané počasie nás núti tráviť viac času vo vnútri. Mnohé z nás strávia čas práve na tom najkreatívnejšom mieste – v kuchyni. Koľko času tráviš v kuchyni? Dejú sa v tej Tvojej v tomto období nejaké zmeny?
Obmieňaš svoj jedálniček v chladných mesiacoch?
Prezradíš na záver našim čitateľkám tvoj obľúbený zimný recept?
Prvým je jednoduchá klasika:
Pečené jabĺčka so škoricou, tvarohom a orechmi alebo mixom semienok
Sú rýchle, sýte, zdravé a uspokoja chuť po sladkom.
Postup:
- V miske zmiešame tvaroh s medom, škoricou, hrozienkami, orechmi a semienkami.
- Do zapekacej misky dáme nakrájané jabĺčka, ktoré touto pripravenou tvarohovou zmesou prikryjeme.
- Na vrch môžeme pridať ešte čučoriedky alebo brusnice.
- Pečieme 15-20 minút pri 175°C.
Druhý je v našej domácnosti celoročný, ale v zime chutí k dobrej kávičke alebo zimnému čaju.
Čučoriedkový koláč s mascarpone
Opäť rýchly, chutný a zdravý.
Čo budeme potrebovať?
Na cesto:
- 200 g polohrubej celozrnnej múky
- 1 lyžičku kypriaceho prášku bez fosfátov
- 100 g kvalitného masla + na vymastenie formy
- 50 g kokosového cukru
- 1 vajíčko
Na plnku:
- šťavu z 1/2 citróna
- 250 g mascarpone (príp.lučiny)
- 1 vajíčko
- 40 g kokosového cukru
- 1 balíček vanilkového cukru (príp. lyžičku vanilkového extraktu)
Na ozdobu:
- 300 g mrazených čučoriedok
Ako budeme postupovať?
1. Pripravíme cesto zo všetkých ingrediencií.
2. Dáme ho do vymastenej formy.
3. Všetky ingrediencie na plnku spolu vymiešame a natrieme na pripravené cesto.
4. Vrch pospypeme čučoriedkami. Dáme piecť na 180°C cca 35 minút.
5. Necháme vychladnúť a podávame.
Ďalšie zdravé recepty nájdeš aj v našich knihách:
Zdravému životnému štýlu som sa začala venovať pred niekoľkými rokmi a môj život sa od základov zmenil. Milujem šport, slnečné dni, úsmev a pripravovanie zdravých dobrôt. Každým dňom nadobúdam nové skúsenosti a popri štúdiu pravidelne cvičím, behám a najmä relaxujem prostredníctvom yogy. Svoj jedálniček som prispôsobila mojim intoleranciám na rôzne potraviny a týmto štýlom pripravujem každé jedlo. Naučila som sa myslieť pozitívne a cítim sa lepšie ako kedykoľvek predtým. Zdravý životný štýl je jednoducho cesta, na ktorej neexistujú žiadne odbočky. Rada sa o svoje znalosti z tejto oblasti podelím a inšpirujem prostredníctvom článkov.