Ako začať behať v 4 jednoduchých krokoch
Aj tebe sa páčia vyšportované bežkyne ladne bežiace ako gazely, kamkoľvek sa teraz otočíš? Aj ty môžeš mať telo bohyne, stačí si obuť tenisky. Že nemáš rada beh, lebo si hneď spomenieš na dvanásťminútovku na základnej? Pomôžeme ti prekonať samú seba a beh si zamilovať. Nielenže si vďaka nemu prevetráš hlavu, ale budeš mať aj postavičku ako lusk :-).
1. Kúp si obyčajné bežecké tenisky
Obuj sa a choď von. Možno to na začiatku nebude beh vôbec pripomínať, no nevadí. Akýkoľvek pokus o šport je viac ako gaučová kultúra. Rýchla chôdza je takmer beh. Ak sa ti podarí striedať pár sekúnd behu s chôdzou, si na najlepšej ceste raz zabehnúť i dlhšiu vzdialenosť. Začiatočníci vydržia behať najprv len 5-10 minút. No vytrvaj a behaj všade. Obzri sa po okolí. Isto máš v blízkosti park, hrádzu, školský dvor s 300 metrovým okruhom, poľnú cestu, čokoľvek. Behať sa dá aj po chodníku. Neodkladaj to na zajtra.
2. Pozor na štýl
Možno ťa po prvom behu budú bolieť lýtka, píšťaly alebo bedrá. Nie, obuv za to nemôže. Žiadne nablýskané drahé tenisky za teba nezabehnú maratón, rovnako ako žiaden bicykel sám nevyhrá Tour de France. Preto daj pozor na to, ako beháš. Kam kladieš nohu pri dopade. Skús dopadať na stred chodila. Príliš tvrdé dopady na päty ti môžu spôsobiť práve spomínané komplikácie. Snaž sa bežať vystretá a nemávať veľmi rukami. Každý zbytočný pohyb ti kradne energiu. Nehýb trupom, maj pevné jadro.
3. Nauč sa správne dýchať
Plytké psie dychčanie behu škodí. Pľúca sa dostatočne neokysličujú a pri výdychu sa slabo zbavujú kysličníka uhličitého. Dýchaj prirodzene, no snaž sa o čosi dôkladnejšie vydychovať. Ideálne je nadychovať sa zhlboka nosom a prudko vydychovať ústami. Skús mať hrudník doširoka otvorený tak, aby bránica mohla správne pracovať. Po niekoľkých tréningoch sa ti technika dychu dokonale zautomatizuje.
4. Nezabudni na ľahký strečing
Asi budeš mať zo začiatku dosť naložené, na strečing však nezabúdaj. Urobí ti perfektnú službu. Stačí sa aspoň 5 minút ponaťahovať a svalovicu budeš na druhý deň cítiť podstatne menej. Každú svalovú partiu drž natiahnutú 15-20 sekúnd. Najdôležitejšie je natiahnuť nohy, no pozornosť si zaslúži aj trup či ruky. Pri behu dostáva zabrať aj krčná chrbtica. Strečing ti zvýši svalovú kapacitu a pomôže regenerovať.
Pevnou vôľou sa dopracuješ aj ty k zdravému a štíhlemu telu. Stačí pár týždňov v bežeckých teniskách a uvidíš výsledky. Fandím ti!
Ďalšie články, ktoré by si si mala prečítať:
“Prečo milujem beh?” Rozhovor s bežkyňou
5 dôvodov, ktoré ťa delia od krásnej postavy
Trénerka Evka Dvoráčková: Ako som získala sexy telo?
Adela Jasenovcová
Najnovšie články od Adela Jasenovcová (zobraziť všetky)
- Stále chudneš? Daj si pozor na anorexiu - 21. septembra 2018
- Spoznaj 11 liečivých potravín pre mladosť a vitalitu, ktoré sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička - 13. júla 2018
- Nevyjdi z cviku! 10 tipov ako ostať fit aj na dovolenke - 6. júla 2018
Článok bol pridaný dňa 05/06/2016 a zaradený do kategórie: CvičeniePre fitmaminky | Autor: Adela Jasenovcová