Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Trápia ťa vrásky? Zbav sa ich zdarma a bez skalpela. Riešením je tvárová gymnastika

Premýšľaš pri pohľade do zrkadla nad tým, ako poraziť známky starnutia na svojej tvári? Cítiš, že tvoje tvárové svaly chabnú a nechceš sa cítiť zarmútene kvôli vačkom pod očami, dvojitej brade či množstvu vrások? Chceš mať krásnu, sviežu a pružnú tvár, prekvitajúcu dobrou náladou a pozitívnymi emóciami, ktoré nosíš v sebe? Ak je tvojou odpoveďou jednoznačné ÁNO, vedz, že ťa pri čítaní nasledujúcich riadkov veľmi potešíme. Krásny a mladistvý vzhľad svojej tváre možno dosiahnuť aj v neskoršom veku. Nepotrebuješ žiadne umelé výplne a tučnú peňaženku na to, aby si sa cítila skvelo. Cítiť sa výborne a energicky ti totižto pomôže tvárová gymnastika - cvičenie, ktoré sa postupne stáva trendom a každá, ktorá jej čaru a nenahraditeľným účinkom podľahla, je toho dôkazom. Vyspovedali sme pre teba Ivetku Štecovú, trénerku tvárovej gymnastiky, ktorá tomuto úžasnému cvičeniu doslova podľahla a dnes si bez nej svoj život nedokáže predstaviť. Tak čo, si pripravená?

K zdravému životnému štýlu neodmysliteľne patrí okrem zdravej a vyváženej stravy, spolu so starostlivosťou o seba, aj pravidelné cvičenie. Každodenný pohyb pomáha nielen našej mysli, ktorá si potrebuje oddýchnuť po tom, ako ju zahltíme všetkými povinnosťami a prácou, ale najmä telu, ktoré týmto spôsobom posilňujeme. Hoci sme poctivé, konzistentné a ideme si za svojím cieľom, popri tomto všetkom často zabúdame na jednu časť tela, ktorej svalstvo by sme rozhodne mali posilňovať tiež – našu tvár. Prečo by sme teda mali cvičiť aj naše tvárové svalstvo? Líšia sa niečím naše tvárové svaly od svalov po celom tele?

Presne tak. Cvičenie tela je úplne prirodzené, nikto už nespochybňuje jeho účinky. Je jasné, že keď cvičíme, máme pevné svaly a pružné telo.
Podobne je to aj s našou tvárou. Svaly na tvári sú priamo spojené s kožou, preto akékoľvek uvoľnenie svalu spôsobí aj uvoľnenie kože. Nestačí len používať kvalitné krémy, s tvárou treba cvičiť, aby bola pevná a pružná.
tvárová gymnastika
 

Čo sa v skutočnosti ukrýva pod názvom „tvárová gymnastika“?

Je to vlastne cvičenie, ktoré spevní tvár, dodá jej definíciu a jasné kontúry. Zabráni tvorbe dvojitej brady, ochabovaniu líc a aj tvorbe nosovo-ústnych vrások. Cvičením dodáme strácajúci sa objem do líc a podporíme tvorbu kolagénu.
Je to taký lifting bez skalpela a je úplne zdarma.

 

Táto netradičná, no čoraz viac populárna cvičebná metóda sa v poslednom čase teší veľkej obľube a niet sa prečo diviť. Jej účinky sú skutočne „zázračné“. Čo všetko s našou tvárou dokáže toto skvelé cvičenie urobiť?

Ja sa vyhýbam slovíčku „zázračná“, pretože v skutočnosti nejde o žiaden zázrak. Keď cvičíte a venujete sa telu i tvári, výsledky prídu, ale iste nejde o šibnutie čarovným prútikom.
Ak ste disciplinované a konzistentné, cvičíte technicky správne a zároveň s láskou, výsledky sa ukážu.
Cvičenie spevní kontúry tváre a tá má zrazu jasnejšie obrysy. Dokáže eliminovať dvojitú bradu, dodá objem do líc, spevní pery a tie zrazu vyzerajú plnšie, ale aj otvorí oči a zabráni klesaniu obočia.
Tvárová gymnastika podporí lymfatický obeh v oblasti tváre, čo pomáha odviesť toxíny preč a pleť je pevnejšia, zmiznú opuchy aj vačky pod očami.
maska na tvar
 

Rovnako ako pri posilňovaní, kruhových tréningoch, rôznych športoch či joge, sa aj pri tvárovej gymnastike precvičujú rôzne typy cvikov. Vieš našim čitateľkám priblížiť zopár cvikov, určených na precvičovanie konkrétnych častí tváre? Existuje nejaký systém, podľa ktorého sa tvárová gymnastika vykonáva?

Existuje viacero metód a cvičebných programov. Ja sa najviac prikláňam ku cvičiteľovi Garymu Szikorskiemu. Nepovedala by som, že len jeden program je najlepší a ostatné sú zlé. Podstatou je cvičiť komplexne celú tvár, s patričným precítením danej svalovej skupiny a na cvičenie sa dostatočne sústrediť.
Nepoužívame činky, preto je dôležité sústredenie sa na správne odkrvenie danej svalovej skupiny a udržanie napätia. Podstatná je technika cvičenia a komplexnosť, nie nejaká cvičebná metóda. Ja veľmi rada prvky kombinujem, skladám si vlastné programy a inšpirujem sa práve americkou a anglickou školou tvárovej gymnastiky.


  1. Ak si chcete zacvičiť a rozohriať svaly:Cvik „lev“ spočíva vo vyplazovaní jazyka, ktorý je bohato zásobený cievami, nervami a lymfou.
Keď ho vyplazíte, zlepší sa:

  • prekrvenie vašej ústnej dutiny a aktivujete imunitu

  • preventívne aj liečivo pôsobí proti ústnym, krčným a ušným chorobám

  • tiež proti ochoreniam štítnej a slinnej žľazy

  • zintenzívni sa aj antibakteriálny účinok slín

  • pravidelné precvičovanie pozície posilňuje krčné, mimické tvárové svaly

  • ale aj hlasivky, preto pomáha pri zajakávaní a zlepšuje artikuláciu.


Posaďte sa tak, aby ste mali chrbát vystretý a bradu zdvihnite nahor. Nadýchnite sa a spolu s výdychom jazyk vyplazte. Úplne ho vytiahnite von z hrdla a snažte sa ním dotknúť brady. Oči otvorte čo najviac. Napnite krk, tvár a oči udržte naširoko otvorené. Podržte napätie 5 sekúnd a uvoľnite. Takýmto spôsobom urobte 5 opakovaní.
krása


  1. Ak chcete mať pekné líca:Tento cvik je jednoduchý a veľmi efektívny. Posilní veľký lícny sval a zvládnu ho aj začiatočníci.
Bradu zdvihnite nahor a ruky priložte na líčka pod úroveň lícnych kostí. Prstami a dlaňou fixujte pokožku, aby ste zabránili vrásneniu pod očami pri cvičení. Pery vtiahnite dovnútra a kútiky sú vtiahnuté v ústach. Teraz sa usmejte tak, že líčka dvíhate smerom k špičkám uší. Rukami fixujte sval, ktorý sa vám pod nimi napne.
Urobte 8 opakovaní s výdržou 5 až 7 sekúnd. Ak vám robí problém vtiahnutie pier, trénujte zatiaľ bez vtiahnutia s odhalenými zubami.
vrásky
 

Ako často je vhodné takýmto spôsobom cvičiť? Vieme tvárovú gymnastiku praktizovať aj v pohodlí domova?

To záleží od veku, pôvodného stavu a očakávaní. Čím ste staršia, tým častejšie by ste mali cvičiť. Ja cvičím už 5x do týždňa. Ak máte 30, stačí až 3x.
Cvičím asi 15 minút denne a to odcvičím celú tvár poriadne. :-)
Cvičím doma, ale niektoré cviky zvládam celkom dobre aj v aute. Ak ste pokročilí a poznáte svoje svaly, niektoré ľahšie cviky by ste aj vy zvládli za volantom. Určite to však neodporúčam začiatočníkom.
 

Po akom čase sú zvyčajne viditeľné prvé prejavy a známky toho, že prirodzeným spôsobom začneme posilňovať tvárové svalstvo?

To opäť závisí od toho, v akom veku ste začali a v akom stave boli tvárové svaly. Ak cvičíte správne a disciplinovane, výsledky zbadáte asi o 2 mesiace. Merateľné výsledky a výraznejšie spevnenie spozorujete asi o 5 až 6 mesiacov.
vrásky na čele
 

Vo väčšine prípadov majú o svoje vrásky a vačky pod očami obavy najmä ženy po dosiahnutí určitého veku, kedy si začínajú uvedomovať to, že ich tvár akosi stráca svoju pružnosť a mladistvý vzhľad. Týka sa však tvárová gymnastika len takýchto žien, alebo ju môžu preventívne cvičiť aj mladšie dievčatá?

Odporúčam začať cvičiť preventívne už vo veku 25 rokov. Je to vek, kedy dochádza k erózii svalov a pokožky na tvári a celom tele.
 

V snahe oddialiť tvorbu vrások mnohé z nás siahajú po rôznych krémoch či sérach, ktoré vo veľkom sľubujú rýchly a dlhotrvajúci účinok. Aký je tvoj názor na kozmetické prípravky takéhoto typu? Preferuješ prírodnú či vlastnoručne vyrobenú kozmetiku, alebo siahaš po klasických krémoch? Existuje spojitosť v používaní tvárovej kozmetiky a praktizovaní tvárovej gymnastiky?

Niekedy som si skutočne miešala rôzne mastičky, ale prikláňam sa ku vede. Mám rada lekársku kozmetiku, teda kozmeceutiká. Sú to prípravky s vyššími koncentráciami účinných látok ako retinol, aha kyseliny, vitamín C a peptidy. Dokážu preniknúť aj do hlbších vrstiev pokožky, sú bez parabénov a ich účinky sú podložené štúdiami.
Na noc si stále dám retinolové sérum, na deň sérum s vitamínom C a nezabúdam na ochranný krém s UV filtrom. Takýto krém je niečo, na čo dámy často zabúdajú, a pritom je to jeden z najdôležitejších krémov.
Cvičenie „tvárovky“ a používanie kozmeceutík prináša pozitívne výsledky. Ak máte 30, sérum alebo krém s retinolom by mal určite byť súčasťou vašej každonočnej rutiny.
tvárová gymnastika cviky
 

Môžeme robiť chyby aj pri vykonávaní cvikov tvárovej gymnastiky? Je podľa teba vhodné, aby sme začínali s takýmto cvičením za pomoci rôznych tutoriálov na internete, alebo je lepšie zvoliť kurz pod vedením trénerky, ktorý nás oboznámi so správnou technikou?

Chyby sú u začiatočníkov pomerne časté. Robia totiž grimasy, nevedia dostatočné svaly odkrviť a precítiť. Pohyby by mali byť pomalé, do každej pózy ísť plynule a s precítením.
Ak budete robiť grimasy, vrásky si naopak vyrobíte.

Ja som sa učila iba z kníh - veľmi som to chcela a tak som to zvládla aj sama. V každom prípade, odporúčam ísť najprv na kurz pod vedením skúseného lektora. Teraz už dobrú lektorku nájdete pomaly v každom meste. Neskôr, keď pochopíte pointu a spoznáte svoje svaly, môžete cvičiť aj podľa videí a kníh.
 

Prezraď nám, ako si sa s tvárovou gymnastikou zoznámila. Čo ťa viedlo k tomu, aby si ju začala precvičovať?

To bolo veľmi vtipné. Zrazu som akoby zostarla, tak som na seba mazala všetko, čo bolo poruke. Dokonca som si dala aj pichnúť botox do čela v nádeji, že budem mladšia. Náhodou som však v New Yorku stretla cvičiteľku tvárovej gymnastiky z Los Angeles. Prihlásila som sa na svoju prvú hodinu a už som bola v tom. :-)
 

Napísala si knihu „20 dní k novej krajšej ja“, vedieš kurzy a dostávaš odozvy od množstva spokojných klientov, ktorým tvárová gymnastika zmenila nielen vzhľad, ale aj prístup k sebe a svojmu okoliu. Starostlivosť o seba a krajší prístup k sebe teda pramení aj z toho, v akom stave je naša tvár a preto je dôležité, aby sme sa o ňu dôkladne starali. Aké sú tvoje skúsenosti so ženami, ktoré majú dostatočné odhodlanie a motiváciu pracovať na sebe? Spomínaš si na nejakú konkrétnu premenu, ktorá ti skutočne utkvela v pamäti?

Jednu si pamätám veľmi dobre. Volá sa Silvia. Pri operácii mozgového nádoru prišla o sluch na jedno ucho a ochrnula jej pravá časť tváre. Bolo pre ňu veľmi ťažké takto vyzerať. Paréza sa dala ako-tak do poriadku, ale tí, ktorí ju majú alebo mali, vedia, že to už nikdy nebude úplne v poriadku. Začala registrovať, že má rozdiely medzi pravou a ľavou časťou tváre, a ako to už býva, vekom tvár stráca pevnosť a ochabuje. Bála sa, že tie rozdiely budú ešte väčšie. Prišla na kurz a teraz cvičí pravidelne, rozdiely sa vyrovnali a ona je šťastná a spokojná.
Na ňu rozhodne nezabudnem, lebo som sama nemala istotu, či to spolu dáme – no dali sme to. :-)
 

Podelíš sa s nami na záver o nejaké tipy, triky či odporúčania, ktoré nám pomôžu udržať tvár, telo a myseľ v dobrej kondícii – tak, aby sme sa cítili zdravé a krásne?

Je toho veľa čo má pozitívny efekt na zdravie a krásu. Každý vie, čo robiť, aby bol fit a zdravý - na to netreba ani moje rady a návody a dokonca ani vysokú školu.
Jednu vec by som však predsa vypichla – je ňou cukor. Snažte sa mu vyhýbať. Cukor nám okrem pridávania kíl a kazenia zubov robí aj vrásky vďaka glykácii. Koláčik sem-tam samozrejme nevadí, ale závislosť na sladkom nám škodí po každej stránke.
Čokoľvek pre seba robíte - či už je to šport, cvičenie tvárovej gymnastiky alebo niečo iné, robte to s láskou. :-)

vrasky na cele
Ivetke veľmi pekne ďakujem za rozhovor. :-)
 
S Ivetkou Štecovou sa môžeš stretnúť aj v našej výzve Harmónia tela a duše 2020, kde nám ukáže aj mnoho cvikov z tvárovej jogy:
fitshaker výzva
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Aké to je žiť úplne naboso? Porozprávali sme sa o tom s Davidom Kubom
Reflexná masáž chodidiel - čo to je, ako si urobiť doma vlastnú masáž?
Stop bolestiam hlavy! Toto môžu byť príčiny jej vzniku + návod ako sa jej zbaviť
Prečo prestať fajčiť? Ak chceš žiť zdravo, tieto argumenty neignoruj
Fotka autora
Dominika Hriňáková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravému životnému štýlu som sa začala venovať pred niekoľkými rokmi a môj život sa od základov zmenil. Milujem šport, slnečné dni, úsmev a pripravovanie zdravých dobrôt. Každým dňom nadobúdam nové skúsenosti a popri štúdiu pravidelne cvičím, behám a najmä relaxujem prostredníctvom yogy. Svoj jedálniček som prispôsobila mojim intoleranciám na rôzne potraviny a týmto štýlom pripravujem každé jedlo. Naučila som sa myslieť pozitívne a cítim sa lepšie ako kedykoľvek predtým. Zdravý životný štýl je jednoducho cesta, na ktorej neexistujú žiadne odbočky. Rada sa o svoje znalosti z tejto oblasti podelím a inšpirujem prostredníctvom článkov.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.