Snažíš sa žiť zdravo a fajčíš? Tak toto nie. Pozri, aké sú dôsledky

Zdravý životný štýl neznamená len zdravo sa stravovať a venovať sa pohybovým aktivitám, ale treba  zohľadniť aj celkovo svoj život a pouvažovať nad tým, či všetky činnosti a návyky, ktoré dennodenne robíme súvisia so zdravým životným štýlom, alebo ho negujú.

Fajčenie a šport. Dve veci, ktoré by sme vo svojom živote nemali spájať, pokiaľ chceme viesť zdravý životný štýl. Veď si len predstavme koľko nepriaznivých účinkov má fajčenie na naše zdravie. S fajčením sa spája mnoho problémov, ktoré majú dopad na naše sociálne fungovanie, fyzickú výkonnosť, zdravie, vzhľad a pod.

Negatív je dostatok na to, aby sme fajčeniu už teraz povedali STOP!

stop fajčeniu

 

Čo sa s naším telom udeje ak prestaneme fajčiť ?

# 1: Markantne sa zvýši náš výkon pri športe

Zvyšuje sa miera okysličenia organizmu za určitý čas, z čoho vyplýva, že náš výkon stúpne, pretože práve vďaka kyslíku sa tvorí energia.

ako zvýšiť športový výkon

 

# 2: Zlepší sa náš metabolizmus

Nikotín z cigariet narúša optimálne fungovanie metabolizmu, tým pádom ak prestaneme fajčiť, vieme oveľa lepšie využiť živiny, ktoré konzumuje prostredníctvom potravín a následne sa zvýši náš výkon.

metabolizmus

 

# 3: Zlepší sa náš zdravotný stav

  • zlepší sa prekrvenie organizmu a tým aj zásobenie svalov živinami
  • zlepší sa využitie živín, a tým pádom máme zrazu v tele viac vitamínov a minerálov, ktoré sú kritické a bezpodmienečne dôležité pre správne fungovanie procesov v tele
  • zlepší sa imunita a znížia sa zápalové procesy v tele a tým sa zlepší aj naša produktivita, pretože čím menej sme chorí, tým častejšie a dlhodobejšie môžeme trénovať bez tréningových výpadkov, náš výkon stúpa omnoho rýchlejšie ako človeku, ktorý je často chorý
  • zlepší sa krvný tlak, a tým pádom, môžeme trénovať intenzívnejšie a dosahovať opäť vyššie výkony

oslabenie imunity

 

# 4: Zlepší sa hormonálna činnosť

Nikotín totiž negatívne ovplyvňuje žľazy s vnútorným vylučovaním a tvorbou hormónov.

 

# 5: Zlepší sa chuť do jedla

Neboj sa, nepriberieš, ak sa budeš držať potravín, ktoré nám dodávajú pocit sýtosti a sú bohaté na bielkoviny, komplexné sacharidy a zdravé tuky.

zdravá strava

 

Pozitívnych zmien, ktoré môžeš zažiť vďaka tomu, že prestaneš fajčiť je množstvo. Čo je ale najpodstatnejšie, je fakt, že to potrebuješ uskutočniť. Rozhodnúť sa a vykonať túto životnú zmenu hneď teraz a neodkladať to na zajtra, lebo priania a želania prestať fajčiť sú síce pekné, ale nikdy nám neprinesú reálne výsledky ak to neprevedieme do praxe a nevykonáme túto zmenu reálne vo svojom živote.

Držím prsty, aby sa ti to podarilo. Verím, že túto výzvu zdoláš a potom sa budeš každým dňom cítiť oveľa lepšie a budeš podávať aj oveľa lepšie športové výkony. ;-)

 

Svoje progresy v športových výkonoch si vieš zapisovať aj do Fitness diára. Ak ho ešte nemáš doma, poponáhľaj sa, na sklade sú už len posledné kusy:

Fitness diár

 

Mohlo by ťa zaujímať aj:

Ako je to s pitím alkoholu, ak športujeme?

Prečo s alkoholom neschudneš?

Naozaj rastie z piva brucho?

Matúš Špirko

Článok bol pridaný dňa 04/02/2018 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: Matúš Špirko

Komentáre