Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Trápi ťa akné, strie, jazvy či popáleniny? Vyskúšaj rastlinu aloe vera. Aké ďalšie účinky ešte má?

Reč je o aloe vera alebo o púštnom zázraku. A veruže je zázračná. Mnohí z nás ju pestujú ako sukulent, ktorý vydrží bez našej pozornosti aj počas dvojtýždňovej dovolenky. Okrem toho je to však aj vzácna domáca lekárnička v kvetináči, ktorú je dobrá mať vždy po ruke.

Aké účinky má aloe vera?

Aloe vera je silne protizápalová a antibakteriálna rastlinka, je to prírodné antimykotikum, dobre pôsobí na všetky defekty pokožky – akné, jazvy, strie, popáleniny (od slnka, ohňa). Gél, ktorý sa nachádza vo vnútri listov má upokojujúce a hydratačné účinky, lieči afty, zápaly v ústnej dutine, regeneruje črevnú mikroflóru, chuťovo je osviežujúci a často sa využíva v zdravej kuchyni.
aloe vera
 

Ktoré časti rastliny zberáme?

Listy „zberáme“ počas celého roka podľa potreby, alou však nesušíme. Používame ju čerstvú alebo z nej vyrábame ďalšie liečivá a kozmetiku.
Listy sú silne dužinaté, ak zabudneme alou poliať, hneď sa to na nich odzrkadlí, sú scvrknuté, ale vďaka tomu, že je to húževnatá a odolná bylinka, dokážeme ju prebrať k životu takmer v každom stave.
Listy používam najradšej čerstvé – na popáleniny alebo ako večernú masku. Odrežeme si list, z jednej strany ho zbavíme šupky a takto upraveným listom hladíme pokožku tváre a dekolt. Pokožka na tvári bude po chvíli úplne napnutá a list zostane ako mokrý vechtík. Pokožka podľa potreby nasaje vlhkosť z listu. Podobne je to aj v prípade, ak list priložíme na popáleninu alebo iný kožný defekt a necháme ho pôsobiť. Po pár minútach vidíme, že list rýchlo stráca objem a tekutina z neho vsakuje do pokožky. Pokožku, ošetrenú takouto večernou maskou, nakoniec umyjeme a aplikujeme pleťový olej, ktorý sme si vyrobili z byliniek – napríklad borákový.
rastlina aloe vera
 

Môj tip na prečisťujúce smoothie

Listy aloy (presnejšie šupka a časť tesne pod ňou) majú laxatívny účinok. Ak si chceš urobiť prečisťujúce smoothie, pridaj do neho list aj so šupkou. Ale len v prípade, ak máš taký zámer.
Pri nápojoch s obsahom aloy v predajnej sieti sa tohto účinku báť nemusíš, pridáva sa do neho iba samotná dužina.
 

Čo ďalšie si môžeme z aloy pripraviť?

V kuchyni: Listy bez šupky používame na prípravu nápojov a smoothie.
Pleťová maska: Listy môžeme reznou ranou aplikovať na pokožku, na jej najrôznejšie defekty; buď priamo alebo gél skombinovať napríklad s levanduľovou alebo čajovníkovou tinktúrou, ktoré upokojujú pokožku a liečia hnisajúce akné. Dužina aloy upokojuje a zmierňuje príznaky pásového oparu.
Nápoje: Dužinu z aloy vera pridávame do smoothie a do odšťavených detoxikačných nápojov.
Tinktúra: Pripravuje sa z celého nasekaného listu. Pri pomalom trávení a nedostatočnej chuti do jedla sa podáva 2-krát denne 10 kvapiek.
Balzam na pery: Je výborný na popraskané pery a tvoriace sa kútiky.
účinky aloe vera
Recept na liečivú mastičku na kožné problémy ako aj ďalšie recepty, tipy a užitočné infošky o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdeš v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho, v knihe nájdeš aj moje osobné rady a tipy na zber, či prípravu zdravej medicínky.
 
Recepty na smoothie nájdeš aj v našich knihách Z fitka do kuchyne špeciál I, II či III:
zdravé recepty
 
Prečítaj si aj ďalšie zaujímavé články o bylinkách okolo nás:
9x bylinky na čaje, ktoré by nemali chýbať ani u teba doma!
Ako ti slez nebadaný pomôže na zapálené hrdlo? RECEPT na domáce kloktadlo
Ako liečiť bylinkami napr. ekzém, plynatosť či nespavosť u malých detí?
Trápi ťa reuma či zápal močových ciest? Na čo ďalšie je ešte dobrá pŕhľava?
Púpava lekárska nie je burina! Aké účinky má a ako ju využiť?
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.