Trápi ťa reuma či zápal močových ciest? Na čo ďalšie je ešte dobrá pŕhľava?

Deťmi nenávidená a starými ľuďmi milovaná. Pamätám si z detstva na nášho starého suseda, ktorý ju rukami zbieral v priekopách pozdĺž slepých uličiek. Sledovala som ho s otvorenými ústami a nechápala, ako je možné, že ho táto bylinka „nepáli“. Dnes viem, že pálila a ešte aj to, ako mu to pomáhalo (mimochodom, stále žije a má 95 rokov).

Ako spoznáme pŕhľavu?

Pŕhľava dvojdomá, ľudovo nazývaná žihľava, je neobyčajná burina, ktorá rastie na celom svete a príroda asi vie prečo. Všetky dobré veci máme doslova zadarmo. Rastie od jari do jesene a dorastá do výšky až 1 m. Určite si už aj ty okúsila, aké má na listoch drobné chĺpky s pŕhlivými ihličkami. Má rada vlhko a nájsť ju môžeme na poliach, v lesoch, parkoch aj v neudržiavaných záhradách.

Pŕhľava je ďalšia zo skupiny bylín, ktoré majú široké využitie pri liečbe, varení aj v kozmetike, preto by jej zásoba v domácnosti mala byť bezodná.

Nájdeme v nej tieto účinné látky: kyselina listová, taníny, minerály, vitamíny.

žihľava dvojdomá

 

Aké účinky má pŕhľava?

Je bohatá na železo (vhodná pre anemikov), dobre čistí krv a zmierňuje tak prejavy akné, podporuje rast vlasov, má detoxikačné účinky, je močopudná a protizápalová. Uplatňuje sa pri infekciách močových ciest a pri liečbe prostaty. Podporuje tvorbu materského mlieka, zmäkčuje stolicu pri zápche.

 

Ktoré časti pŕhľavy môžeme využiť?

Listy – zbierame mladé najvyššie výhonky (max. vrchných 20 cm), ktoré majú najväčší obsah cenných látok a pri špinení tak na ne ľahko nedosiahne žiadne zvieratko. Listy zbierame mimo obdobia kvitnutia. Používame čerstvé na prípravu čaju, do kúpeľa, na oplachovanie vlasov, v kuchyni, alebo sušené na uskladnenie a prípravu tinktúr a macerátov.

Koreň – zbierame skoro na jar pred prvým kvitnutím alebo neskoro na jeseň, keď dokvitne. Starostlivo očistíme, vysušíme a uskladníme na ďalšiu prípravu. Koreň pŕhľavy je vynikajúcim pomocníkom pri prevencii a liečbe prostaty, a preto je súčasťou väčšiny bylinných čajov určených mužom.

zihlavovy caj

 

Čo môžeme z pŕhľavy pripraviť?

# 1: Využitie pŕhľavy v kuchyni

Čerstvé mladé listy pŕhľavy používame do všetkých druhov šalátov, pri príprave slaných koláčov, omeliet, nátierok, slaných rolád a pod.

Špecialitou v kuchyni sú semienka pŕhľavy. Môže sa stať, že po natrhaní a usušení pŕhľavy (ak si ju trhala v období kvitnutia) ich nájdeš na ploche, kde si rastlinku sušila. Semienka môžeš opiecť na suchej panvici spolu s korením a trochou soli a posypať si nimi polievku, chlebík, alebo len tak maškrtiť.

zdravie

 

# 2: Využitie pŕhľavy do domácej lekárničky

  • Šťava z čerstvých listov: Zriedená s vodou čistí pleť aj krv, vhodné je pridať ju do zeleninových smoothies.
  • Odvar z koreňa: Vhodný pri liečbe prostaty a pri prevencii.
  • Čaj z listov: Podporuje tvorbu červených krviniek.
  • Kúpeľ z listov: Ideálny pri reumatických problémoch a dne.
  • Tinktúra z listov: Univerzálny liek, ktorý zlepšuje krvný obeh a látkovú výmenu, detoxikuje organizmus.

pŕhľava dvojdomá

Viac o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás nájdeš v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Obsahuje množstvo receptov na ich spracovanie, výrobu rôznych produktov do tvojej domácej lekárničky aj pre krásu tela. A tiež moje osobné rady a tipy pri zbere a kombinácii byliniek a prípravu zdravej medicínky.

 

Skvelé recepty na smoothie, slané koláčiky, rolády a iné zdravé recepty nájdeš aj v našich knihách:

fit recepty

 

Ak ti tvoje zdravie nie je ľahostajné a chceš si rozšíriť svoje obzory ešte viac, nahliadni sem:

Fialka – svoje využitie nájde aj inde ako na ozdobu koláčov

Medvedí cesnak – úžasný poklad našej prírody

Ktoré potraviny by sme mali radšej jesť v organickej/bio kvalite a prečo?

PhDr. Miriam Latečková

Článok bol pridaný dňa 26/04/2019 a zaradený do kategórie: Zdravie   |   Autor: PhDr. Miriam Latečková

Komentáre