Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Tipy a rady ako si pripraviť super smoothie, kašu alebo polievku s prístrojom VITAMILK

Predstav si, že máš doma mašinku, do ktorej iba vložíš ingrediencie, zapneš a urobí za teba lahodnú raňajkovú kašu, polievku, rastlinné mlieko, či smoothie. A nemusíš pri tom stáť, miešať, či tráviť svoj drahocenný čas. Presne toto dokáže Vitamilk! V tomto článku ťa oboznámime s jeho funkciami, rozoberieme princípy prípravy a dozvieš sa aj to, aké potraviny treba kombinovať, aby si dosiahla požadovanú konzistenciu pokrmu. Na otázky nám odpovedala Lucka Kuchárová zo spoločnosti Pureshop, ktorá Vitamilk predáva. Prajeme ti príjemné čítanie! :-)

Čo urobiť hneď potom ako mi príde Vitamilk domov?

Ako prvé by som určite odporúčala Vitamilk po rozbalení prepláchnuť, predsa sa v ňom bude variť, tak nech je čistý. Potom si na ňom všetko poprezerať, prečítať si návod a pozrieť nejaké recepty na našom facebooku alebo aj videá na youtube. Najprv by som radšej skúsila pár receptov od nás, až potom sa púšťala do vlastného experimentovania :-).

Aké pokrmy sú zo začiatku najvhodnejšie na prípravu?

Výroba rastlinného mlieka je predsa hlavnou funkciou Vitamilku, tak by som začala práve od mlieka. Naše recepty na mlieka majú priemernú hustotu kupovaného rastlinného mlieka. Dôležité je, aby človek prišiel na to, čo mu chutí. Po mliečkach by som skúšala polievky, kde je tiež potrebné pochopiť, aké potraviny možno umiestniť do Vitamilku.
 

Údržba

 

Čo robiť ak pri umývaní Vitamilku zašpliecham elektrické časti? Existuje prvá pomoc?

Vitamilk je elektrické zariadenie, preto treba byť obozretný pri jeho používaní a umývaní. Ak však zašpliechate časti chránené čiernou gumou, nič vážne sa nedeje. Treba to nechať voľne uschnúť a malo by byť všetko v poriadku.

Ako na pripáleniny? Čím ich najefektívnejšie odstrániť?

Ak sa stane, že sa vo Vitamilku niečo pripáli, treba to nechať, v prvom rade, poriadne odmočiť. Veľmi dobre následne zaberá obyčajná jedlá sóda. Odporúčame použiť aj prípravok od spoločnosti Tescoma - Clinox. Je veľmi účinný.
vitamilk
 

Ako pripraviť chutnú kašu?

 

Ak si chcem urobiť kašu vo Vitamilku, koľko porcií mi z nej vyjde? Je možné urobiť si kašu iba pre 1 až 2 osoby?

Nie, bohužiaľ, hlavne pri kašiach je veľmi dôležité, dodržiavať doliatie vody medzi označením min. a max. na vnútornej strane stroja. Jednoducho je potrebné pochopiť, že ak sa dá menej vody, kaša môže prihorieť a suroviny ani nebudú dobre rozmixované, pretože rúčka mixéru nedočiahne nižšie. Potom nevie obsah dobre rozmixovať. Ak pridáme viac vody, tak sa môže stať, že obsah vykypí. Odporúčam, si poriadne premyslieť, ako sa potraviny budú v prístroji správať.
Napríklad amarant (nie pufovaný, ale obyčajný na varenie) je potravina, ktorá "naboptná" celkovo zväčší obsah kaše. Keď sme prvý raz varili s amarantom, obsah kaše mi vykypel. Jednoducho som nevedela, ako sa potravina bude správať.

Koľko odmeriek obilniny je potrebné na akúkoľvek kašu?

To je individuálne. Záleží aj od druhu potravín, ktoré vkladáme do Vitamilku. Až keď človek pochopí fungovanie Vitamilku, môže hravo vymýšľať rôzne kombinácie potravín. Potom ti vznikne super kaša, ktorá nebude ani riedka, ani príliš hustá. Medzi moje obľúbené recepty na ovsené kaše patria napríklad:

  • 1 odmerka ovsených vločiek + 2 odmerky kokosu,

  • ½ odmerky quinoi + ½ odmerky amarantu,

  • 3 odmerky kokosu + 1 odmerka ovsených vločiek,

  • 3/4 odmerky pohánky + 1 odmerka ovsených vločiek + ½ odmerky kokosu,

  • 1 odmerka pohánky (krúpy) + ½ odmerky ryže,

  • 1 odmerka ovsených vločiek + 1 odmerka ryže natural


Toto všetko sú dobré kombinácie. Všetky tieto kaše sa dajú podľa potreby zahusťovať. Treba počítať aj s tým, že niektoré kaše hustnú už aj počas chladnutia.
 

Je vhodné pridať do kaše ochucovadlo na začiatku alebo až po skončení varenia?

Odporúčam dochucovať vždy až na konci. No určite štipka soli neurobí nič zlé. Potraviny ako mak, hrozienka, datle, sušené slivky atď – sú vhodné hneď na začiatku. Dochucovadlá ako med, škorica, cukor – vždy radšej až na koniec. Najjednoduchšie sa dochucuje tak, že po skončení programu nadvihnete vrch Vitamilku, vložíte si dochucovadlá a ešte raz spustíte program sekanie ovocia.

Každá kaša sa varí vo Vitamilku rovnako dlho alebo záleží aj od použitých ingrediencií?

Vitamilk nedokáže rozoznať, akú potravinu ste vložili. Každý program trvá rovnako dlho cca 20 až 25 minút, okrem teda smoothie programu, ktorý trvá 2 minúty. Rozdiel je v mixovaní. Napríklad program nutričná pasta a ovsená kaša sú vhodné programy na kaše a polievky. Rozdiel medzi týmito dvoma funkciami je ten, že na programe nutričná pasta sa mixuje viac ako na programe ovsená kaša. Obsah je tým pádom jemnejší, na programe ovsená kaša ostanú malinké kúsky.

Kedy môžem obsah kaše zahustiť?

Zahusťovať odporúčame vždy na konci, a to po skončení programu, zdvihnete vrch Vitamilku, vložíte ingrediencie, zatvoríte a ešte raz spustíte program sekanie ovocia.
Kaše: na zahusťovanie kaší odporúčame detskú krupicu, banán, kukuričnú krupicu a kokosovú múku.
Polievky:  na zahusťovanie polievok zasa ovsené vločky alebo syr.
TIP: ak budete pripravovať pokrm z ryže, odporúčame ryžu najskôr poriadne prepláchnuť, aby sme sa vyhli pripáleniu zbytkového škrobu.
karfiolova kasa
 

Ako pripraviť super smoothie?

 

Koľko porcií mi vyjde z jednej dávky na smoothie?

Je potrebné vždy dodržiavať zaliatie vody po rysku MIN/MAX.

Ak chcem iba 1 až 2 porcie, môžem pridať vody menej?

Ideálne odporúčam aj tu dodržiavať pomery vody. No keďže na programe smoothie sa nevarí, je to menej rizikovejšie, a preto sa môže dať trochu menej vody ako je minimum. To už sme skúšali a nebol problém. Smoothie je potom hustejšie a predsa je z neho menej. Treba dbať na to, aby bolo v ňom aspoň toľko vody, aby rúčka mixéru dočiahla a dalo sa jej mixovať a rozvíriť obsah.

Môžem pridať do smoothie aj mrazené ovocie? Zvládne to Vitamilk rozmixovať?

Mrazené ovocie nie je žiadny problém. No samozrejme aj k mrazenému ovociu je treba dať vodu! Na to nezabúdajte. Ak nie ste spokojný s hustotou alebo rozmixovanosťou obsahu, môžete stlačiť program aj 2 aj 3-krát za sebou. Pri výrobe smoothie stláčam program aspoň 2 krát, keď chcem mať jemnú štruktúru.

Zvládne Vitamilk rozmixovať aj tvrdšie ovocie alebo zeleninu?

Samozrejme zvládne, no v prípade cvikly, mrkvy a niečoho podobe tvrdého, odporúčame najprv potravinu nastrúhať. Hlavne pri programe smoothie. A tiež stlačiť program aspoň 2 krát. Samozrejme, keď sa varí polievka, netreba strúhať, vtedy stačí zeleninu nakrájať na kolieska.
smoothie vitamilk
 

Ako pripraviť lahodné ovsené mlieko?

 

Koľko ml mlieka vyjde z jednej dávky na rastlinné mlieko?

Približne liter, ale záleží to od potraviny.

Ktoré obilniny by som mala pred prípravou rastlinného mlieka vopred namočiť do vody? Na ako dlho?

Obilniny nezvykneme namáčať do vody. Vôbec nič netreba namáčať ani tvrdú sóju. Pokiaľ by si niekto chcel namáčať potraviny pred prípravou, potom je potrebné vybrať program predmočené bôby. Ešte keby si niekto chcel urobiť RAW mliečko, tak odporúčam namočiť orechy vopred.

Z čoho všetkého je možné pripraviť rastlinné mlieko?

V podstate zo všetkých orechov, ktoré vás len napadnú: vlašský orech, lieskový orech, arašidy, mandle, kešu, makadámiové orechy, pekanové orechy, pistácie a iné – na tieto odporúčame program suché bôby. Program obilninové mlieko by som použila, ak by som pracovala so semiačkami alebo drobnejšími surovinami ako sú napríklad slnečnicové semienka, quinoa, amarant, ovsené vločky, pohánka, mak, kokos a ryža. Všetky tieto ingrdiencie sa dajú mixovať, treba ale prísť na správny pomer aj kvôli požadovanej hustote.
ovsene mlieko vitamilk
 

Ako pripraviť krémové polievky?

 

Aké suroviny môžem použiť na polievku pripravenú vo Vitamilku?

Môže sa používať každý druh zeleniny, len sa musí ošúpať a nakrájať na malé kolieska. Ak použijeme zeleninu z konzervy, odporúčame ju veľmi dobre opláchnuť. To isté platí aj pri fazuli a šošovici. Mali by sme ich dať cez noc do vody, opláchnuť a až potom variť vo Vitamilku.

Sú suroviny, ktoré nie sú vhodné na varenie polievok vo Vitamilku?

Nemáme skúsenosť so žiadnou zeleninou alebo strukovinou, ktorá by nebola vhodná. Všetko záleží od konkrétneho druhu potraviny. 

Na prípravu polievky je možné využívať iba program Ovsená kaša?

Môžeme si vybrať z programu ovsená kaša alebo nutričná pasta.

Čo ak sa mi stane, že zelenina nie je dostatočne uvarená? Môžem zapnúť program znova?

Vitamilk sa nesmie znova zapnúť na variaci program s obsahom, ktorý sa v ňom už varil. Preto píšem variaci program, lebo ako som už spomínala, po dovarení programu sa dá zapnúť program sekanie ovocia. Ak sa zelenina vo Vitamilku nedovarila, tak musel byť niekde problém. Buď prihorelo a kvôli tomu nedobehol program, alebo kvôli inej príčine nedobehol celý program. Ak je všetko v poriadku a program dobehne celý, Vitamilk sa vypne až po dobehnutí programu. 
polievka vitamilk
POZOR SKVELÁ PRÍLEŽITOSŤ:
Ak si s Vitamilkom spokojná a chcela by si dopriať tohto pomocníka v kuchyni aj niekomu známemu, alebo si ho chceš dopriať pre seba, tak pri objednávke  zadaj tento kupón v tvare: FIT109 a tvoj Vitamilk bude o 20€ lacnejší! :-). Super správička však?
Dúfam, že ti naše odpovede pomohli pri obsluhe Vitamilku a pevne verím, že si po prečítaní tohto článku budeš pripravovať len tie najlepšie pokrmy. Prajem ti dobrú chuť! :-)
 
Tipy na zdravé a chutné recepty, ktoré si môžeš pripraviť aj vo Vitamilku!
Krémové smoothie s pomelom výborné na chudnutie
Krémová polievka z hlivy ustricovej za pol hodinku na stole!
Čo raňajkuje fitnesska Deniska Lipovská? Ovsená kaša na 4 spôsoby
Fotka autora
Tatiana Šimončičová
Redaktor vo Fitshaker

Vždy som inklinovala k športu a zdravej, ľahkej strave. Som milovníčkou behu a pilatesu, ktoré mi prinášajú obrovskú radosť a zároveň čas, kedy sa venujem iba sama sebe. Po tom, ako som sa stalo mamou, je pre mňa zdravé a rýchle varenie alfou a omegou. Fitshaker mi v tom vždy pomáhal a teraz, keď som jeho súčasťou, sa teším, že budem pomáhať aj ja vám, novými receptami a tipmi.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.