Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nepečené orechovo-medové guľky – pre všetkých, ktorým chutí medovníkové cesto

15 min
15 ks
medové guličky

Potrebujeme: 

  • 2 šálky (220 g) mletých mandlí
  • ⅓ šálky (30 g) mletých vlašských orechov
  • ½ šálky (45 g) mletých ovsených vločiek alebo bezlepkových
  • 150 g domáceho medu
  • 3 lyžičky medovníkového korenia
  • štipku soli
  • voliteľné na ozdobu – orechy, škorica, kakao, roztopená horká čokoláda...
medové guličky

Tieto nepečené medovníkové guľky sú perfektným zdravým sviatočným dezertom alebo maškrtou. Jednoduchá a rýchla príprava, ktorá trvá len 15 minút. A hoci môžu byť bez lepku, mliečnych výrobkov, vajíčok a rafinovaného cukru, sú tiež super bohaté, maslové, sladké a aromatické. Navyše tvoria ten najúžasnejší jedlý vianočný darček!

Kto by nemal rád medovníčky? Sú korenisté a majú tú najneuveriteľnejšiu mäkučkú a vzdušnú textúru. Len jediná vec je lepšia – cesto na medovníčky. Som si istá, že mnohí z vás ste sa aspoň raz pristihli, ako sa zakrádate a ochutnávate surové medovníkové cesto. Recept je zdravou verziou tohto potešenia vo forme nepečených guliek. Jednoducho povedané, sú úžasné. V dohľade ani kúsok masla, rafinovaného cukru či múky... A predsa sú stelesnením medovníkov. Tieto zdravé maškrty sa tiež neuveriteľne jednoducho a rýchlo pripravujú – všetko, čo potrebuješ, je kuchynský robot a 15 minút! Úplne bezproblémový vianočný recept.

Ako na to?

1

Do kuchynského robota nasypeme mleté mandle a mleté vlašské orechy a mixujeme 5-7 minút, kým sa zmes nezačne zhlukovať.

2

Pridáme mleté ovsené vločky a mixujeme ďalšie 1-2 minúty, kým sa ovos rovnomerne nerozloží a nevstrebe do orechovej zmesi.

3

V malej miske zmiešame med, korenie a soľ. Do kuchynského robota pridáme sladkú zmes a miešame, kým sa cesto nestane hladkým a nezhlukne sa.

4

Z cesta si vyrobíme guľky. Odporúčam robiť ich menšie. Sú sýte a sladko uspokojivé. Na chvíľku ich dáme do chladničky a pripravíme si ozdobu podľa vlastnej chuti. Ja som použila nasekané mandle, čistú škoricu a škoricu zmiešanú s trstinovým cukrom.

P. S.: Na fotografiách mám paličky, ale bohužiaľ, guľky na nich dlho nevydržali a padali. Môžete však vyskúšať namáčať do horkej čokolády, dať na paličku a vychladiť. Možno ich čokoláda podrží.

vianočné guličky

Prajem ti krásne vianočné sviatky. A ak by si recept skúšala, nezabudni ho odfotiť a pochváliť sa výsledkom napr. aj na Istagrame, kde nás môžeš označiť aj hashtagom #fitshakerfamily. Potešíme sa :-).

A a záver ponúkame aj tip na darček. Využiť ho obdarovaná môže napr. aj v Novoročnej výzve 2023, ktorá štartuje už 9. januára 2023:

vianočné darčeky
Fotka autora
Antónia Smetanková
Redaktorka vo Fitshaker

Jedlo a fotografia je úžasný kreatívny priestor, v ktorom rada tvorím, experimentujem, skúšam nové veci a rada sa s nimi podelím. Varenie ma baví a je to moje hobby. Vyrastala som na dedine, preto dávam prednosť domácim sezónnym surovinám a poctivým výrobkom. Uprednostňujem jednoduchú prípravu a dostupné suroviny, spájam tradičné s moderným a milujem voňavé korenie. Pestrosť a farebnosť pokrmov ma zaviedlo na cestu fotografie jedla a všetkého čo je s ním spojené. Môj blog: pekneajedlo.blogspot.cz

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.