Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nataliina premena: Kvôli novej postave som musela vymeniť komplet celý šatník

Narodila sa v Kyjeve, 10 rokov žije v Bratislave, úspešne ukončila štúdium na Univerzite Komenského - odbor Prekladateľsvto a tlmočníctvo a pracuje v komerčnej banke. Je vydatá za vášnivého bajkera a svadba ju donútila začať so sebou niečo robiť. Jej premena je fascinujúca a ja ju úprimne obdivujem. Naty má o 15 kíl menej a postavičku ako lusk. Nechaj sa inšpirovať. 
1. Poznáme sa sedem rokov a za ten čas si menila niekoľkokrát konfekčné veľkosti. Raz hore, raz dole. Prečo?
Pred príchodom na Slovensko som skoro vôbec nešportovala a mala som dlhodobo stabilnú váhu. Možno zmena prostredia, no hlavne veľa stresu v práci, mali vplyv, že sa mi zmenili stravovacie návyky: na obed bageta, pizza, koláčik ako sladká odmena (za nič). Veru na Slovensku máte hutné jedlá, ak hovoríme o tradičných jedlách, na ktoré som nebola zvyknutá. Ale všetko mi chutilo!
2. Môžem len súhlasiť. Si pôvodom z Kyjeva, čo ťa predurčuje krásou a osobitým pôvabom. Postavu však musíme drilovať všetky. Čo baví teba?
Ďakujem za kompliment. No poďme radšej späť k téme :-). Určite ma momentálne baví najviac silový tréning, činky a podobne. Obľúbila som si aj drepy, ale za to môže najmä môj osobný tréner, ktorý ma ich konečne naučil správne robiť. Pri niektorých cvikoch som mala nesprávnu techniku a ani som netušila, že niečo robím zle. V poslednej dobe sa mi celkom pozdáva beh, začínam chápať, prečo toľko ľudí pravidelne beháva. Je to skvelý tréning aj na postavu, aj na prečistenie hlavy.  Čiže 2 in 1.
fitshaker-blog-natalia-premena5
3. Aké boli tvoje prvé dotyky so športom? Čo všetko si vyskúšala a kde ťa tieto skúsenosti posunuli?
Na začiatku to bol spinning, kde som sa aj zoznámila s mojim manželom. Potom som vyskúšala aj jogu a zumbu, musím však povedať, že až tak ma to nechytilo. Na zumbe som nevedela zopakovať ani tri kroky po sebe :-). Cítila som sa tam vždy zbytočná. Postupne som však prišla na to, že najviac mi vyhovuje cvičenie s činkami, čiže silový tréning.
4. Ako zumba inštruktorku vo výslužbe si ma teraz celkom pobavila. Ako si začala trénovať? Kedy to celé začalo a čo bolo hlavným motívom?
Moje chudnutie a celková premena boli taký malý „projekt“. Keďže na leto 2016 sme mali naplánovanú svadbu, povedala som si, že by bolo načase trochu schudnúť do svadobných šiat. A ako to býva zvykom, 1. januára bol pokus o dodržanie novoročného predsavzatia. Vedela som, že chcem cvičiť a chýba mi pohyb, ale nevedela som, čo presne chcem robiť. Takže vylučovacou metódou som prišla na to, čo sa mi páči. V rámci jedného týždňa som navštívila všetky skupinové cvičenia vo fitku a najviac sa mi páčilo cvičenie na TRX, kde som chodila pravidelne 6 mesiacov. Ak si dobre pamätám, vynechala som asi len 2 cvičenia za 6 mesiacov, takže brala som to pomerne vážne. TRX je závesný systém, kde sa cvičí s vlastnou váhou a pre mňa to bola super zábava na začiatku. Postupne som však zistila, že vlastná váha mi už nestačí. Vtedy som začala chodiť do posilňovne a cvičiť s osobným trénerom.
fitshaker-blog-natalia-premena
5. Popíš, prosím, ako vyzerá tvoj tréningový plán na týždeň.
Cvičím 3-4 krát do týždňa, dvakrát mávam hodiny s osobným trénerom, tieto sú základ môjho týždenného plánu, jedenkrát do týždňa chodím na skupinové cvičenie (kruhový trening, HIIT, TRX) a jedenkrát do týždňa, prevažne cez víkend, si dávam 10 km beh. Doma občas robím pri telke brušáky a plank (neznášam ho, ale je účinný).
6. Žasnem. Máš skutočne pevnú vôľu. A aké si dosiahla výsledky?
Tak najdôležitejší výsledok – spokojnosť so sebou. Čo sa týka hmotnosti, podarilo sa mi schudnúť od januára 15 kg. Musela som zmeniť kompletne celý šatník, keďže všetko mi bolo veľké. No ktorá žena nerada nakupuje handry, a hlavne, keď je na to taký skvelý dôvod? Čo sa týka výsledkov v športovaní -  už nemávam „predinfarktové stavy“ po odbehnutých 0,4 km! :-) Chodievam do roboty peši. Všade, kde sa dá v rámci mesta, idem radšej peši, a tak potom denne nachodím aj 10 km. Pohyb som si skrátka zamilovala a keď nemám možnosť cvičiť, tak mi to chýba. Mimochodom teda dnes vážim 59 kg a meriam 170 cm.
fitshaker-blog-natalia-premene3
7. Naším čitateľkám je jasné, že výsledky sa nedostavia bez úpravy jedálnička. Ako sa zmenil ten tvoj?
Radikálne. Jedálniček som si zostavila tak povediac „intuitívne“. Zo začiatku som vylúčila celkovo chlieb a všetko, čo bolo vyrobené z múky, taktiež bielu ryžu, zemiaky, čokoládu, kakao, mlieko, med.  Mojim zdrojom sacharidov boli banány, kiwi, grepy a zelenina. Jedávala som veľa surovej a listovej zeleniny, vajíčka, chudé mäso, ryby (hlavne losos), tvaroh, biele jogurty, celozrnná ryža, pohánka, cícer, bulgur.  Pijem veľa vody, zeleného čaju alebo maté. Postupne, tým ako som chudla, som začala jesť niektoré veci naozaj veľmi málo. Celú pizzu už nezjem a po dvoch kúskoch som prejedená na tri hodiny. Som veľký konzument proteínových tyčiniek, milujem ich, ale pozor, nie všetky majú naozaj dobré zloženie. Môže existovať milión zaručených diét, ale ja tvrdím, že funguje len stará „klasika“. Mne sa osvedčilo: rozumná strava + pohyb = najlepší spôsob, ako dosiahnete vysnívanú postavu.
8. Čo by si poradila tým, ktorí sa na veľkú zmenu ešte len chystajú?
Žiaden výsledok sa nedostaví ihneď, občas sa môže zdať, že nechudnete vôbec a celé to nejak nedáva zmysel, ale treba vydržať! Len tvrdá práca v kombinácii s vytrvalosťou a vnútornou motiváciou je to, čo v konečnom dôsledku prináša výsledky. Nerobíte to pre nikoho iného, len pre seba! Dôležitá je ale aj podpora okolia. Môj muž mi za tento rok asi 85 674-krát povedal: „vydrž“:-).  Taktiež ma vždy povzbudil, keď som už naozaj nevládala. Osobný tréner počas cvičenia povie, že „aj jeho babka urobí viac drepov“ a „viac zhybov na hrazde robí len tak pri varení polievky“. Predsa sa nemôžem nechať zahanbiť. Prípadne pri pokuse o vyslovenie „už nevládzem“, sa tvári, že je hluchý. A tak mi neostáva nič iné ako vydržať :-).
fitshaker-blog-natalia-premene2
Ďakujem pekne za inšpiratívny rozhovor. A všetkým, čo sa chystajú pustiť do práce na sebe- poďte do toho! :-)
banner-fitness-zapisnik2-1
Fotka autora
Adela Jasenovcová
Redaktor vo Fitshaker

Mama dvoch dcér, ktorá sa nechce zmieriť s tým, že na bruchu nemá tehličky. Milujúca svoje deti, no stále s potrebou realizovať sa. Neúnavný bojovník a nekompromisný optimista. Keď ľudia vravia “čo si pipi?!”, práve začínam. Vyvraciam mýtus, že dojčiace ženy po pôrode by nemali športovať. Po šestonedelí som sa v oboch prípadoch vrátila k behu. Predtým som precvičovala zumbu, viedla vlastné fit štúdio, mám certifikát Ministerstva školstva inštruktorky aerobiku a certifikát z učiteľského tréningu aštánga jogy od Jara Páveka. Vypínam pri joge, po piatom kilometri na cyklistickom trenažéri, ale aj v lese so psom a rodinou. Venujem sa literárnej tvorbe, veľa čítam, živím dušu hudbou a dobrými filmami. V januári 2018 mi vychádza knižný debut pod názvom Denník aktívnej matky.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.