Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Nadjina premena: „Namiesto veľkosti 48, oblečiem teraz číslo 42.“

cvičenie doma
V dnešnom rozhovore sa dočítaš ako sa Nadji podarilo s Fitshakerom schudnúť 23 kíl. Porozpráva ti o jej ceste za zdravším JA a prezradí ti, čo je najdôležitejšie pri odhodlaní „začať makať“. Mne osobne dodala veľkú dávku motivácie, poď sa namotivovať aj ty. ;-)

Nadja, vaša premena je parádna. Za pol roka ste ušla obrovský kus cesty. Ako si teraz po plavkovej výzve spomínate na vaše začiatky? Ako vyzeralo prvé video či prvý odcvičený týždeň?

Ďakujem za kompliment a uznanie. Je pravda, že za pol roka som ušla cestu, akú ešte nikdy nie. Neverila som tomu, že sa mi to podarí.
Začínala som vlastne s tým, že veď 2 mesiace nejako vydržím a potom už nemusím cvičiť, ani sa tak kontrolovať. ☺ Začiatky boli o tom rozhodnúť sa. Každej babe, čo mi doteraz napísala, že čo som musela robiť, som povedala túto vetu:
„Musela som sa rozhodnúť.”

Rozhodnúť sa, že tentokrát to nevzdám a nastaviť sa na úspech vnútorne. Pretože, s Fitshakerom som začala už v roku 2017, ale po troch týždňoch som s tým prestala.
Prvé video bolo s Janym a myslela som, že vypľujem dušu a ani som ho tuším nedala celé a viac som ležala, ako cvičila, lebo so 102 kilami to naozaj nebolo jednoduché. Napriek tomu som ráno opäť vstala a šla do toho znova. Mala som prvé dva týždne strašnú svalovicu, akú ešte nikdy nie, tak som hľadala u spolubojovníčok rady, čo robiť a ako sa toho zbaviť, ale ani to ma neodradilo.
Je ale pravda, a musím priznať, že som si cvičenia vyberala, aj vzhľadom na váhu, pätovú ostrohu, ktorá ma neuveriteľne trápila a vzhľadom na kondíciu, ktorá nebola takmer žiadna. Nikdy som necvičila HIIT ani jogu, kardio minimálne. Odcvičila som vždy Janyho, Zoru, Leu Vršeckú, Dianku, občas Pilates. Vracala som sa k Maggie Kažimírovej, ktorú som si pamätala z Fitshakera už predtým. Teda, vyberala som si cviky, ktoré sú pre mňa pohodové a robím to tak doteraz. Nevidím zmysel v tom, aby človek robil nasilu niečo, čo ho nebaví, v čom sa necíti komfortne, alebo riskuje pri tom svoje zdravie. Pamätám si na video s Janym, kde bola minúta planku, myslela som si, že to sa mne nikdy nepodarí a už aj to sa mi podarilo. ☺
rozhovor
 

Ako vás zmenila výzva? Čo vám tento odcvičení pol rok vo vašom živote dal? Povedzte nám o vašich pocitoch.

Vybudovala som si vnútornú disciplínu vzhľadom na to, že som vedela, že ak nebudem cvičiť ráno, tak už cvičiť nebudem. Každý deň dodnes vstávam o 4:50 hod, začnem čajom Pu erh a videjkom a potom ešte idem na cca 30 minút von so psom. Takže mám túto hodinku pre seba. Kým idem do práce, stihnem občas aj niečo v domácnosti upratať, lebo mám veľa energie. :-)
Toto je pre mňa každé ráno, potom podľa nálady a počasia sa teraz cez leto presúvam do práce na bicykli – tak 2-3 krát do týždňa sa snažím. Pochopila som, čo je tu vybudovať si zvyk a rutinu, v čo som tiež nedúfala, že sa to dá. Pochopila som, že veľa je to o hlave, o vnútornom nastavení a o tom, nemať výhovorky, prečo sa to nedá. Pochopila som, že je to o pomalých krokoch, že to netreba príliš riešiť a aj pri zdanlivom zlyhaní pokračovať stále ďalej a proste to nevzdať.
ako zdravo schudnúť
 

Čo počas dňa jete? Sú nejaké zdravé recepty, ktoré ste si obľúbili? Zmenil sa u vás doma aj jedálniček?

Viem, že sa hovorí, že strava je 70 % úspechu. Ale musím sa priznať, že nejako radikálne sa u mňa jedálniček nezmenil. Ani som si nikdy nepripravovala extra jedlá. Hlavným dôvodom je to, že mám atopický ekzém a veľa vecí nemôžem (napríklad orechy, med, citrusové ovocie, jahody).
U nás doma varí môj manžel, takže párkrát mi spravil zdravšiu verziu nejakého jedla, ale nebolo to nič extrémne. Cez víkendy sa snažíme celkovo variť zdravé a nenáročné jedlá, obľubujeme zeleninové polievky, kuracie mäso na prírodno, či rizoto. Sledovala som Ivku Eľkovú a podľa jej rád som sa snažila nastaviť si jedálniček tak, aby bol v rámci mojich možností čo najzdravší a najvyváženejší.
V podstate je moja strava dosť jednotvárna, ale mne to vyhovuje a nejem neoverené potraviny. V druhej výzve som videá od Margit nepozerala vôbec. Vyhovovalo mi to, o čom hovorila Ivka. Presedlala som na slatinský celozrnný chlieb, ktorý jem dodnes na raňajky každý deň. Syry, šunky, bryndza, Lučina, zelenina a vajíčko. Striedam to. Na desiatu ovocie. Na olovrant grécky jogurt alebo Skyr. Na večeru knäckebrot, syry, omelety s ovsenými vločkami, zeleninu. Čiže naozaj nič extra bio eko a tak.☺
Stravujem sa úplne obyčajne a myslím, že aj dlhodobo udržateľne, ale zo začiatku som si naozaj všetko striktne vážila a zapisovala do kalorických tabuliek a naučila som sa jesť, naučila som sa vnímať množstvá jedla. Naučila som sa jesť oveľa viac zeleniny. Obedy som si tiež nikdy nevarila zvlášť. Obdivovala som baby, ktorým sa do toho chcelo. Ja som to riešila tak, že som jedávala polovičné porcie a snažila som sa vybrať čo najzdravšie jedlo. Momentálne pracujem v škole a v školskej jedálni jedávam obedy normálne. Vyradila som akurát vyprážané a sladké jedlá. Nekupujem si domov žiadne čipsy, ani tyčinky a podobné veci. Ale asi ako každá baba, mám aj ja z času načas záchvat “žravky“ – buď si dám nejakú fit tyčinku, kúsok vysokopercentnej horkej čokolády alebo trebárs burizony či kukuričné chrumky. Samozrejme pár gramov, nie celý sáčok. ☺
A hlavne, stále pokračujem v pohybe, som nastavená tak, že ešte stále som v procese chudnutia.
V súčasnosti si už dám aj niečo viac kalorické – príležitostne, pretože ak má človek dostatok pohybu nemusí byť úplný askét. To jedno pivo, alebo pohár vína v lete ho nezabije. Takisto ako ani po túre ma ešte nezabili šúľance s makom. ☺
Skrátka, potrebujem si z času na čas dopriať aj niečo „normálne“ a neriešim to. Na druhý deň ráno zase vstanem a cvičím, alebo sadnem na bike, idem plávať a podobne. Možno, keby som dodržiavala stravu tak striktne ako v začiatkoch, tak som ešte ďalej, ale z hľadiska jo-jo efektu si vravím, že načo. Netreba sa ponáhľať. Moja váha ešte stále klesá pomaly dole. A to je dôležité. Možno to nerobím najsprávnejšie a výživoví experti sa chytajú za hlavu, ale zjavne môjmu organizmu takýto systém vyhovuje.
Tak ako v pohybe aj v stravovaní sa musím cítiť komfortne, pretože sa poznám a viem, že ak niečo robím nasilu, je to dopredu odsúdené na neúspech a o tom sa presvedčila už veľakrát. Ale mohla by som byť aj teraz dôslednejšia, čo sa stravy týka. Veľmi dobre mi každý večer padne pohár zeleného čaju. Tým vždy končím deň.
premena
 

Aké športy milujete? Vieme že bicyklujete, plávate. Bolo to tak stále, alebo ste lásku k športu objavila až popri výzve?

Bicyklovala som vždy a myslela som si, že to musí stačiť. Mám doma aj stacionárny bike, ktorý som si občas v zime pridala k cvičeniu. Ale až tentokrát som s Fitshakerom pochopila, že bicyklovanie samé o sebe nie je cesta. Že pohyb musí byť všestranný a hlavne, keď budem veľa bicyklovať ale aj veľa jesť, tak táto cesta ma nikam nedovedie. ☺
Postupne som na bicykel aj prestala chodiť a tiež na plaváreň, lebo som v plavkách vyzerala hrozne. Začala som znovu plávať asi až po schudnutí svojich prvých 10-tich kíl. Ale pokrok v kondícii je veľmi badateľný. Občas sa pokúšam aj behať, ale to musím mať náladu, to ma zatiaľ tak nechytilo.
Najradšej teda chodím na bicykel, pretože kvôli boľavej päte nemôžem chodiť na dlhšie trasy dokonca ani po schudnutí. To bola tiež jedna z vecí, kvôli ktorej som si povedala, že musím do toho ísť. Predtým ma päta aj napriek liečbe bolela neustále, dnes len pri extrémnej záťaži. A snažím sa tiež chodiť oveľa viac pešo ako predtým, nejdem eskalátorom ale po schodoch a podobné drobnosti.
 

Aká je vaša premena v číslach? Koľko kíl a cm sa vám podarilo zhodiť?

Do tohto momentu som schudla presne 23 kg, a cm som si v živote nemerala .☺ Indikátorom mi bolo oblečenie. Z nohavíc som z veľkosti 48-50 momentálne na čísle 40-44. Celkovo z čísla 48 oblečiem veci číslo 42. Nehanbím sa vyjsť von v obtiahnutých veciach, aj keď na bruchu musím ešte popracovať. Zatiaľ sa mi ho darí maskovať  oblečením.
Vzhľadom na to, že mám 41 rokov, je to ešte dlhá cesta. A nešúchajú sa mi konečne stehná, to je najväčšia výhra. A ešte jedna skvelá vec, na leto si môžem kúpiť veci v obchodoch, ktorým som sa doteraz vyhýbala.
zdrave chudnutie
 

Čo by ste odkázali Fitshakeru? Páči sa vám nápad cvičenia doma? Odporučila by ste Fitshaker aj niekomu inému?

Nápad založiť stránku Fitshaker bol podľa mňa geniálny! Mne cvičenie doma extra vyhovuje, nešla by som zrejme ani v takomto stave, v akom som už teraz niekde do fitka. Proste u mňa je komfort nadovšetko. A dá sa to zvládnuť aj doma, mám rôzne pomôcky, ktoré som si na cvičenie nakúpila, ako expandery, overballku, jednoručky a cvičenia sú vystavané tak, že, naozaj sa dá naučiť aj správna technika a človek precvičí úplne všetko.
Fitshaker odporúčam každej kamoške, ktorá sa ma na premenu opýta a mám také dve (oni vedia), ktoré sa už dlhodobo snažím namotivovať. Ja sa osobne teším na ďalšiu výzvu a dúfam, že vtedy už konečne začnú naplno so mnou.☺ Fitshakeru hlavne ďakujem, že existuje a že našiel cestu, ako podporiť obyčajné ženy.
schudnut
 

Čo by ste odkázali ženám, ktoré sa snažia schudnúť ale nejde im to?

Ako som na začiatku tohto rozhovoru povedala, treba sa rozhodnúť. To je najdôležitejšia vec, ktorú treba pre seba urobiť. Treba prestať so všetkými výhovorkami, prečo nie, prečo ešte nie, a posúvať si termíny začiatkov. A hlavne sa netreba s nikým porovnávať, ale ísť si svojim tempom a byť spokojná a vďačná aj za malý úspech.
Myslím si, že sama som príkladom netypickej ženy, nesledujem centimetre, neriešim príliš jedlo, ale upratala som si to v hlave tak, že tomu verím, že to pôjde a ono to proste ide. Ale nič nám nepadne do lona. Treba si to odmakať a urobiť všetko, čo cítime, že zvládneme. A úspech sa určite dostaví.
Treba si uvedomiť aj to, že chudnutie je individuálna záležitosť, preto sa treba zamerať na seba a nie na ostatných. Ja sama vážim 79 kg, čo je váha, z ktorej niektoré baby začínajú chudnúť. Razím teóriu, že určite vyzerá lepšie 79 kíl, ktoré si človek vydrie cvičením, ako keď na ne priberie. Takže len nevzdávať sa spolubojovníčky a usmievať sa. ☺
pomale chudnutie
Ďakujeme za rozhovor a želáme, nech sa aj naďalej darí v plnení si svojich cieľov. :-)
 
Poď aj ty využiť komfort cvičenia doma a vyber si program, ktorý ti bude vyhovovať. Aj ty môžeš cvičiť v pohodlí domova s Janym Landlom, Zorou Czoborovou, Leou Vršeckou, či množstvom ďalších trénerov:
cvičenie doma
 
Presvedč sa, že keď sa chce, schudnúť sa dá, nezáleží, v akom si veku:
Gabika si zaumienila, že na svoje 40-te narodeniny si dá darček v podobe schudnutých 30 kg. Ako sa jej darí?
Aj Ivanka už nie je 20-tnička a podarilo sa jej schudnúť. Neznížili sa jej len kg, cm, ale aj metabolický vek.
Irenka patrí takisto k ženám, ktoré zabudli na výhovorky a začali na sebe pracovať. Pozri na jej premenu
Aj Andrejka schudla 27,5 kg za rok a nedržala žiadnu diétu
Fotka autora
Veronika Kašická
Redaktor vo Fitshaker

Úsmev na tvári, varecha v ruke a stále nové nápady. Tak nejako by som sa charakterizovala. Baví ma vymýšľať nové, zdravé a hlavne bezlepkové recepty na ktorých si pochutí naozaj každý. To že som komunikatívna a rada sa rozprávam s ľuďmi si môžete všimnúť na rozhovoroch ktoré pravidelne pribúdajú na našom blogu. Preto ak ti chýba motivácia rýchlo si nejaký prečítaj. ????

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.