Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Mrazené vs. domáce pirohy: aký je medzi nimi rozdiel?

Slovenská kuchyňa a bryndzové pirohy neodmysliteľne patria k sebe...
Bryndza je z výživového hľadiska veľmi prospešná kvôli svojim skvelým nutričným hodnotám. Ak ju však konzumujeme v kombinácii rafinovanej bielej múky a opečenej slaninky, prospešnosť bryndze je potlačená a pri metabolických procesoch v našom organizme z toho vzniká nezdravý variant nevhodného tuku a cukru.
Zvýšiť nutričnú hodnotu takého typického a veľmi chutného slovenského jedla so zachovaním prospešnosti bryndze pre náš organizmus vieme docieliť pridaním zopár ingrediencií – napríklad celozrnnej múky na zvýšenie vlákniny (aj vitamínov skupiny B) a zároveň zníženie glykemického indexu potraviny. V prípade, ak pridáme k múke aj zeleninu, ešte viac zvýšime celkovú nutričnú hodnotu jedla.

Rozoberieme si, prečo je to s tou múkou tak:

Plodom obilnín je obilné zrno, ktoré je niekedy zrastené s plevou. Tvoria ho tri hlavné časti: obalové vrstvy, endosperm a klíček.
V obilninách je z hľadiska makroživín zastúpený vysoký obsah škrobu (čiže sacharidov), bielkovínmenší obsah lipidov. Mikroživiny nájdeme v podobe minerálnych látok – draslíka, fosforu, horčíka, a v podobe vitamínov skupiny B.
V múkach, ktoré obsahujú aj klíček, sa nachádzajú aj vitamíny rozpustné v tukoch, z ktorých v najvyššom zastúpení sú vitamín E a aktívne enzýmy. Klíček je síce najmenšia, ale veľmi dôležitá časť zrna.
Medzi jednotlivými časťami zrna sú v zložení rozdiely. Klíčky sú bohatšie na bielkoviny, lipidy a minerálne látky. V obalových vrstvách je veľké množstvo vlákniny – celulózy a lignínu.
Práve preto vysoko vymleté múky (vyššie číslo T a tmavšie sfarbenie, lebo obsahujú aj obalové vrstvy) sú nutrične hodnotnejšie ako múky nízko vymleté.
pirohy domace
 

Zhrnutie v laickej reči

Na vyvážené stravovanie by sme mali používať aj celozrnné múky a tým docieliť zabezpečenie výživovo hodnotnej vlákniny.
V dnešnom stravovaní, žiaľ, prijímame vysoko rafinovanú stravu s malým množstvom vlákniny či už z celozrnných obilnín, alebo zeleniny a ovocia.
Teda ak pirohy urobíme doma a pridáme k múke aj jej „lepšiu sestru“ – celozrnný variant, prípadne do cesta pridáme zeleninu, o vlákninu a vyšší podiel ďalších prospešných živín máme postarané.
 

Bryndza

Teraz by som rada vyzdvihla pozitívne vlastnosti bryndze.
Bryndza je prírodný syr vyrábaný zo zrejúceho hrudkového ovčieho syra alebo zo zmesi zrejúceho a vykysnutého hrudkového syra. Musí obsahovať 50 % ovčieho hrudkového syra.
Bryndza je klenotom našej národnej kultúry, našich tradícií a národnej identity. Svojím skvelým nutričným zložením plným zdraviu prospešných živín sa zaraďuje k mikrobiálnym, probiotickým a funkčným produktom.
Tradičná bryndza je vyrobená ako fermentovaný mliečny produkt s výdatným zdrojom bielkovín, minerálov, vitamínov skupiny B, vitamínu C a vitamínov A, D a veľkého množstva prospešných mikroorganizmov.
domáce bryndzové pirohy
Toľko k predstaveniu jednotlivých zložiek nášho tradičného obľúbeného jedla, poďme sa pozrieť na zloženie a rozdiel medzi pirohmi:
 

Porovnanie výživových hodnôt pirohov

 
















Don Peppe pirohy s bryndzouStará mama pirohy so zemiakovo-bryndzovou náplňouFamózne bryndzovo-špenátové pirohy (recept Fitshaker)
Výživová hodnota na 100 g
Energia                      232 kcal
Tuky                                  5,4 g
Nasýtené MK                  2,3 g
Sacharidy                      36,0 g
z toho cukry                    3,0 g
Bielkoviny                       8,6 g
Vláknina                          2,2 g
Soľ                                    0,6 g
 
Energia                      184 kcal
Tuky                                 2,4 g
Nasýtené MK                  1,4 g
Sacharidy                      35,3 g
z toho cukry                    5,6 g
Bielkoviny                       6,4 g
Vláknina                             0 g
Soľ                                    1,2 g
 
Energia                       240 kcal
Tuky                                    7 g
 
Sacharidy                          38 g
 
Bielkoviny                         10 g
Vláknina                              8 g
Soľ                                     0,3 g
 
 
mrazené pirohy
 

Porovnanie zloženia pirohov

 













Don Peppe pirohy s bryndzouStará mama pirohy so zemiakovo-bryndzovou náplňouFamózne bryndzovo-špenátové pirohy (recept Fitshaker)
Pšeničná múka, pitná voda, zemiakové cesto (pšeničná múka, sušené zemiakové vločky, pšeničná krupica, zemiakový škrob, jedlá soľ, koreniaci extrakt).
Bryndzová zmes (bryndza, 5,6 %, syry, sušené mlieko, maslo, pitná voda,
taviace soli: fosforečnany sodné, difosforečnany, smotanová aróma, syrová aróma, emulgátor, mono a diglyceridy mastných kyselín, voda.
Zemiaková kaša: zemiaky, emulgátor: mono- a diglyceridy mastných kyselín, regulátor kyslosti: dihydrogendifosforečnan sodný, antioxidant: estery mastných kyselín s kyselinou askorbovou, disiričitan sodný, farbivo: kurkumín,
repkový olej, modifikovaný kukuričný škrob, sušené vajcia, jedlá soľ
Pšeničná múka,
zemiakovo-bryndzová náplň 48 % (zemiaky 63,5 %, bryndza 35 % [ovčí hrudkový syr z pasterizovaného mlieka, kravský hrudkový syr z pasterizovaného mlieka, pitná voda, jedlá soľ], jedlá soľ),
pitná voda, jedlá soľ
 
Špaldová polohrubá múka,
celozrnná múka,
zemiaky,
baby špenát,
voda,
vajíčko,
soľ.
 
Plnka: bryndza,
zemiak,
jogurt,
pažítka,
petržlenová vňať.
 
 
 
 
zdrave pirohy
 

Porovnanie pirohov

 













Don Peppe pirohy s bryndzouStará mama pirohy so zemiakovo-bryndzovou náplňouFamózne bryndzovo-špenátové pirohy (recept Fitshaker)
Výrobok, ktorý môžeme bez urážky označiť ako polotovar a zaradiť do skupiny vysoko priemyselne spracovaných potravín. Zbytočne veľa rôznych prídavných látok na úkor základných ingrediencií.
 
 
Výrobok s lepším zložením, soľ je trošku vo vyššom pomere. Ak však chceme dosiahnuť  lepšie nutričné zloženie a zvýšenie príjmu vlákniny v našej strave, bolo by vhodnejšie k rafinovanej bielej múke pridať aj celozrnný variant alebo zeleninu.Ideálne zloženie, keďže pridaním zeleniny k múke sa docieli zvýšenie vlákniny a ďalších prospešných živín, čím je zabezpečená  aj vyššia nutričná hodnota jedla.
 
fit pirohy
 

Tak čo hovoríš na porovnanie?

Aj také jednoduché pirohy môžu mať trošku iné zloženie, ako by sme čakali, však?
Ako sme si už v predchádzajúcich porovnaniach rozobrali, prídavné látky v potravinách nie sú len zlé. Mnohé plnia ochrannú funkciu pre potraviny, je však nutné rozlišovať ich.
Ak máme možnosť vybrať si (a to dnes našťastie máme), je vhodné si pozrieť zloženie výrobku a vybrať ten kvalitnejší.
K zloženiu pirohov, kde je viac prídavných látok, ako je potrebné, by som len uviedla, že fosforečnany plnia funkciu stabilizátora a emulgátora. Pri vyššom príjme fosforečnanov môže byť narušená rovnováha medzi fosforom a vápnikom v tele a zapríčiniť nedostatok vápnika.
Samozrejme, prídavné látky sú vždy pridávané v povolenom množstve a podľa nariadenia WHO (Svetovej zdravotníckej organizácie) a EK (Európskej komisie) by sa mali pridávať do potravín, len keď je potvrdená ich technologická opodstatnenosť a nepredstavujú pre spotrebiteľa riziko.
Ale ako vidíš pri druhom výrobku, pirohy sa dajú vyrobiť aj zo základných surovín 😊. A nehovoriac o benefitoch, ak máš čas a chuť vyrobiť si doma úplne iné pirohy so zložením, ktoré prinesie všetky prospešné živiny pre naše zdravie aj postavu 😊.
Pri väčšom množstve si ich môžeme zamraziť. Skvelé zelené, podľa receptu Fitshakeru, som skúsila aj ja a boli naozaj výborné. V jarnom období som do nich pridala k špenátu aj medvedí cesnak.
pirohy s bryndzou
 

Vysoko priemyselne spracované potraviny

Ešte na vysvetlenie a pripomenutie zopár slov k vysoko spracovaným potravinám.
Vysoko priemyselne spracované potraviny sú tie, ktoré sú vyrobené z viac ako 5 surovín a obsahujú prídavné látky (aditíva) niekedy nielen tie lepšie, používané na ochranu potraviny, ale aj také, ktoré sú pridané namiesto hlavných ingrediencií kvôli zníženiu výrobných nákladov. Tieto druhy potravín veľmi často obsahujú priveľa cukru, soli, nekvalitných tukov, zvýrazňovačov chuti a farbív, aby sa dosiahlo napodobenie chuťových vlastností suroviny.
Výživová hodnota vysoko priemyselne spracovaných potravín je nedostatočná, pretože pri spracovaní dochádza k znehodnoteniu a ochudobneniu niektorých esenciálnych živín (to sú tie, ktoré si náš organizmus nevie vytvoriť, musíme ich prijímať v potrave), stopových prvkov a vitamínov a, naopak, sú do potravín pridávané prídavné látky (aditíva).
Zároveň aj veľký obsah cukru alebo sladidiel, soli, nekvalitných tukov, čo má za následok negatívne zdravotné problémy u konzumenta.
bryndzové pirohy
Nemyslíš, že čítať etikety potravín sa naozaj oplatí a je to pre naše zdravie prospešné?
 
Recepty aj na slovenskú klasiku pripravenú na zdravší spôsob nájdeš v našich knihách Z fitka do kuchyne špeciál I, II a III:
recepty na chudnutie
 
Pozri si aj ďalšie skvelé príklady toho, že je lepšie pripravovať si jedlo doma ako si kupovať predpripravené potraviny:
Polievky a ich alternatívy, ktoré svojím zložením iba nesú názov polievka?
Čo si všímať pri zložení nátierok? Nauč sa rozoznávať dobré zloženie a na čo si dávať pozor pri nákupe!
Vieš, ako rozoznať, ktoré müsli tyčinky sú zdravšie?
 
Zdroje:
P. Chlebo, J. Keresteš et al._ Zdravie a výživa ľudí 2_CadPress_2020
J. Suli et al._Zloženie potravín a potravinových surovín_Osveta_2019
T. Vrbová_Víme co jíme_EcoHouse_2008
Fotka autora
Jana Kondrcová
Redaktor vo Fitshaker

V prvom rade som mama a manželka. Môj záujem o vplyv stravy na zdravie začal pred niekoľkými rokmi po diagnostikovaní celiakie a ochorení mladšieho syna. Vzdelanie vo výžive si po certifikovanom kurze dopĺňam na SPU Nitra - Výživa ľudí ako nutričný špecialista a zároveň získavam prax v gastroenterologickej ambulancii u p. doc. Kuželu, PhD.. Snažím sa pomáhať s úpravou stravy pri rôznych diagnózach, tráviacich problémoch, intoleranciách a alergiách Založením firmy a stránky www.vyzivajk.sk by som chcela pomáhať ľuďom zorientovať sa v dezinformáciách o výžive a správnou stravou a životným štýlom predchádzať civilizačným ochoreniam a narastajúcej obezite. Ponúkam konzultácie, analýzy stravovania s vysvetlením chýb, vypracovanie stravovacieho plánu, prednášky s diskusiou a tipy na recepty. Nie som predajca žiadnych doplnkov výživy, učím ľudí prijímať všetky potrebné živiny stravou. Mám rada pocit, keď vidím ako moje rady pomôžu... to je môj hnací motor na ďalšie štúdium a poznanie súvislostí v stravovaní a zdraví...

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.