Môj rozprávkový pôrod. Ako na to?

Naše drobča má dnes rok. Rok plný lásky, veľkých zmien, nových výziev, lekcií, úsmevov, radostí a všetkého možného očakávaného i neočakávaného. Určite každá mama mi dá za pravdu – byť mamou je nádhera! Občas je to náročnejší job, ktorý by sa pokojne dal prirovnať nosičom 100 kilových nákladov v Tatrách, ale stojí za to! Noo a dnes, na toto veľké Miškove jubileum, by som vám chcela porozprávať o mojom (teda našom) pôrode. Jemnom, krásnom, vysnívanom… Nie preto, že sa chcem chváliť. Preto, že chcem inšpirovať, motivovať a zdieľať tieto pocity s vami.

Poďme na to!

Prvá lekcia: Základom všetkého je UVERIŤ

Uveriť, že pôrod nemusí byť traumatizujúci zážitok plný bolesti, ktorý v nás zanechá nemalé stopy! Chápem…je ťažko nájsť ženu, ktorá si so sebou takýto zážitok z pôrodnice neodniesla. Ťažko nájsť ženu, ktorá by povedala, že “Pôrod bol nádherný, bezbolestný, dych berúci, nie je sa čoho báť…”.

Milá žienka (alebo i muž), takéto pôrody sú možné! Ak sa pre ne rozhodneme! Uveríme! A všetko čo sa dá tomu prispôsobíme.

tehotenstvo

Na to aby som svoju myseľ maximálne nastavila na úspech (v mojom prípade to nebolo až také naročné, kedže som večný optimista s pozitívnou optikou vždy na očiach), som si čítala množstvo kníh o tom ako sú krásne pôrody možné.

Prečítala som tieto knihy: Hypnopôrod, Mystický pôrod (e-book), Zázrak pôrodu, Orgazmický pôrod…a samozrejme i veľa inej tehu literatúry.

V každej z týchto kníh je množstvo krásnych pôrodných príbehov a posolstvo z nich sa zhoduje v jednom: ak je žena počas pôrodu v strese, pôrodu sa bojí, má v hlave naprogramované “Bude to bolesť akú si v živote nezažila”…bude to tak! Ak to bude pôrod, v ktorom stres nebude mať svoje miesto v pôrodnej sále a naopak bude tam vládnuť príjemná upokojujúca atmosféra, krásny pôrod už nebude nemožné spojenie.

hypnoporod kniha

Veľkú úlohu, a teda i obrovské ĎAKUJEM, patrí i kurzu Hypnopôrod, ktorý som absolvovala pár mesiacov pred pôrodom s mojím manželom. Totižto, ak by som síce ja bola nastavená na krásny pôrod a v deň D bola uvoľnená, bez stresu, správne nastavená, ale môj manžel by začal stresovať, nekľudne pobehovať, tlak by mal na …preniesol by stres za sekundu i na mňa. Toto bola moja hlavná misia kurzu.

Odniesli sme si z neho však oooveľa viac! Možno to bude teraz znieť ako reklama na tento kurz (ale nie je, vlastne je – veeeeľmi ho odporúčam) – dal mi obrovské základy pre nádherný pôrod. Vďaka úžasnej lektorke sme všetci zúčastnení odchádzali z kurzu nadšení! Nabití infoškami o pôrode, ako si naň urobiť ideálne podmienky, ako si vybrať správnu pôrodnicu, ako sa nastaviť na krásny pôrod, čo robiť keď to príde… Vedela by som toooľko písať o Hypnopôrode (mimochodom, nie, nie je žena pri pôrode zhypnotizovaná…ale uvoľnená, bez strachov a naladená na prirodzený, nežný pôrod :-)).


Viac o hypnopôrode sa dočítaš aj v rozhovore


ženy

 

A teraz už poďme ku dňu D

Prenášala som. 7 dní po termíne a ja si idem na kontrolu. Z domu nonstop telefonáty so “super” otázkami typu: “Ešte si celá?” a pod. Doktorka mi oznamuje, že ak pôrod nepríde do 3 dní, budú ma musieť hospitalizovať a použiť vyvolávacie techniky. Keď som vyšla z ambulancie, nedokázala som vysloviť ani vetičku. Slzy v očiach. “Ja a vyvolávačka?” S tým by bol môj krásny, prirodzený pôrod vo veľkom ohrození. Peťo (môj manžel) ma objal, dodal energy a ja som vedela, že to spolu zvládneme. Že s Miškom v brušku tvoríme skvelý tím a že on najlepšie vie, kedy má prísť na svet.

Bola to skvelá lekcia učenia sa dôvere životu.

tehotna

S Peťom sme praktizovali všemožné krejzy “vyvolávacie techniky” typu:

  • turistika do kopca s mega bruškom v mega horúčavách,
  • mega pikantný obed v indickej reštike s kvapkami potu aj za ušami a pod.

Doktorka však povedala: “Skúste pritvrdiť!”. Tak sme pritvrdili. V TEN deň sme vyšli asi tak 328 schodov na krásnu vyhliadku v meste, opäť sa spotili pri pikantnej indii, Peťo hučal do bruška “Poď voooon” a začali nám chodiť znamenia, že dnes TO už príde. Veď aj dievčatko v meste nám povedalo: “Pani bude mať hezký miminko” :-). Podvečer sme si na príkaz doktorky uvarili varené vínko (v auguste chutí najlepšie ;-)), pripili si na terase a o niekoľko minút sa na oblohe vytvorilo prekrásne dielo. Dychberúci západ slnka. V ten deň bol spln a vraj sa vtedy rodí veľa detičiek. A áno, v tento splnový deň TO aj prišlo.

ako sa rodia deti

V hypnopôrode sa nepoužívajú slová “bolesti”, ani “kontrakcie”. Používa sa slovo vlny. Nechceme predsa našej mysli hovoriť o bolesti. A podvečer prišli. Jemné vlnky, ktoré som ani nevedela identifikovať, či sú to už ONI. Boli to také nezvyčajné tlaky do krížov a kedže sa opakovali, boli pravidelné, rozostupy medzi nimi skracovali, hovorím Peťovi: “Asi by sme už mali ísť do pôrodnice”.

Na kurze Hypnopôrodu sme dostali relaxačné nahrávky, ktoré som si denne počúvala a aj teraz boli tým najlepším pomocníkom na uvoľnenie, pokoj, správne predýchanie, tešenie sa z každej jednej vlny. Pretože som vedela, že ako prišla, tak zachvíľu aj odíde. Nasadli sme do auta. V aute práve ukazovalo čas 00:00. Vyrážame…to bude jazda!

otecko

 

Ako to prebiehalo v nemocnici?

Sme v pôrodnici, doktorka mi oznamuje: “Super nález, ste otvorená na 4-5 cm”. Šup na pôrodnú sálu. “Ooo, ale nemáme už žiadnu voľnú, všetky sú obsadené…tak musíte ísť do nadštandardnej” Supiš, čo viac si priať :-). Na sále len ja, Peťo, sviečky, aromalampa a relaxačná hudba. Prišla za nami naša pôrodná asistentka, koho iného mi mohol vesmír zaslať ako slniečko Katku. “Vidím, že vám to ide super a že ma vôbec nepotrebujete…budem za vami chodiť každých cca 45 minút”.

A tak sme s Peťom na pôrodnej sále počúvali relaxačnú hudbu, masírovali sa a keď prišla vlna – vítala som ju, predýchala a odprevadila. Katka za nami chodila, podporovala nás, radila a o pár hodín vraví: “Už ste na 10 cm, výborné! Ale Miško je stále príliš vysoko, musí ešte klesnúť nadol. Neviem, či sa to podarí…”. “Jasné, že podarí! Sme tu. Ide to super. Verím, že to dám!” Nemala som pochybnosti.

A fakt. Zrazu prišli úplne iné typy vĺn, iné tlaky. Katka ma naviedla ako tlačiť, aby Miško klesol, poradila polohu v stoji a so zatláčaním o posteľ. Podarilo sa, Miško klesol a potom nás čakala hlavná časť – vytlačiť Miška von. Keďže som si mohla vybrať polohu, skúsila som drep, avšak v tejto polohe Miškovi klesali ozvy, a preto sme museli vyskúšať inú. Tá zafungovala a zrazu ma zalial najkrajší pocit na svete. “Zvládli sme to! Som mama! Miško je na svete! Zdravý, krásny, voňavý…pripravený stráviť v mojej náruči svoje prvé okamihy, nadýchnutia, zoznamovania so svetom.” Spoločný bonding a odvtedy je Miško neustále pri nás.

porod

Od Katky sme dostali pochvalu: “V pôrodnici robím už vyše 15 rokov, ale tak skvelý pôrod som ešte nezažila!” Hocikedy si spomeniem na pôrod, zaleje ma príval energie, nadšenia, lásky, viery.

Od môjho pôrodu som počula už niekoľko ďalších krásnych pôrodných príbehov. Viem, že už mnohým ženám sa podarilo porodiť prirodzene, nežne, bez nástrihov, so skvelým personálom, bez minutia majlandu za súkromnú pôrodnicu, s radosťou v srdci.

 babatko

 

Pár dobrých rád na záver:

  • Krásny pôrod začína v hlave. Uver, nastav myseľ na úspech a nenechaj sa ovplyvniť okolím, ktoré tvrdí, že je to nemožné! Počúvaj afirmácie, napíš si afirmácie, čítaj si ich, dostaň to do hlavy. Vedome sa rozhodni pre krásny pôrod!
  • Vytvor pre krásny pôrod podmienky. My sme rodili v štatnej pôrodnici Obilný trh v Brne. Sme veľkí cestovatelia, môžeme pracovať odkiaľkoľvek, preto sme do Brna zavítali ešte 3 týždne pred termínom a veľmi si to tam užili. Výber pôrodnice, v ktorej sa budeš cítiť dobre a v ktorej budeš môcť prežiť pokojné chvíľky počas pôrodu sú mimoriadne dôležité. Práve pokoj a uvoľnenie je základom pôrodu bez bolestí. V Brne boli všetci takí úžasní, milí, starostliví, že určite pôjdeme opäť.
  • Podpora partnera je na nezaplatenie.
  • S bábätkom tvoríte tím. Počuje ťa, vníma ťa, prihováraj sa mu, spievaj, ver mu. Ver, že to spolu dokážete. Je dokonale múdre, rovnako ako i život sám. A ak náhodou niečo nevyjde podľa predstáv, prijmi to. Veď si predsa urobila všetko, čo bolo v tvojich silách.

deti

Milá žienka, pôrod je ako jazda na surfe na obrovských vlnách. Keď vlny (kontrakcie) prídu, môžeš sa nechať vlnami úplne zmiasť, potopiť, vysypať zo surfu, nalogať sa vody…to je nepríjemné, bolestivé, stopy zanechávajúce… Alebo sa pripravíš na pôrod, na túto jazdu vlnami a keď prídu, privítaš ich, nasadneš na vlnu a zdoláš ju. Výber je na tebe! :-)

ako vyvolat porod

Držím každej jednej bojovníčke palce. A ďakujem Ti život! Za dar krásneho pôrodu, za dar byť mamou, za Miška… dopraj ho prosím všetkým ženám na svete. ĎAKUJEM.

 

Ak aj teba čaká pôrod, ale zatiaľ si užívaš krásy tehotenstva, možno by sa ti hodilo vedieť:

Ktoré vitamíny a minerály by si mala v tehotenstve dopĺňať?

Bolieva ťa chrbát? Ako sa tomu vyhnúť, prípadne ich obmedziť na minimum?

Ktoré potraviny v tehotenstve môžeš, ktorým Ečkam sa vyhýbať?

Lucia Švaral

Článok bol pridaný dňa 07/08/2018 a zaradený do kategórie: TehotenstvoVšeobecnéZdravie   |   Autor: Lucia Švaral

Komentáre