Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

MEGA účinný TABATA tréning na chudnutie za 10 minút!

Dnešným článkom by som opäť trošku nazrel do témy, toľko ospevovanej, tabaty. Zostavil som pre vás jedno veľmi jednoduché cvičenie, s ktorým efektívne dokážete precvičiť celé telo za pár minút, a to len s vlastnou váhou! Takže tieto cviky na chudnutie sa skvelo hodia, napríklad do situácií, kedy máte asi tak 8,3 minúty času, ktoré vás delia od vykypenej ryže. No a na záver si ešte ukážeme zopár pokročilejších cvikov, ktoré môže do svojich tabata kombinácií alebo aj do iného tréningu, zaradiť každá z vás, ktorá si trúfne. Tak, poďme na to :-)!

“Fullbody kombinácia”
Na rozdiel od klasickej tabaty, kde najčastejšie striedame 2 cviky, budeme v tejto kombinácii striedať 4 cviky. Ostatné prvky zostávajú. Teda 20 sekúnd cvičíte jeden cvik, potom je 10 sekúnd oddych a prechádzate na ďalší cvik. Takže jedno kolo pozostáva zo štyroch 20 sekundových intervalov, kde v každom z nich precvičíte iný cvik (jedno kolo teda trvá 2 minúty). Koľko kôl absolvujete, to už nechám na vás. Skúste začať s 2 a optimálne bude zvládnuť neskôr 3-4. Tak sa na to pozrime.CVIKY1. Plávanie na suchu
2. Drep s výpadmi
3. Kliky (ženské)
4. Mountains climbers
PRE KOHOPre začiatočníčky a mierne pokročilé
ZAMERANIECelé telo
SCHÉMA20 s prvý cvik + 10 s oddych + 20 s druhý + 10 s oddych + 20 s tretí + 10 s oddych + 20 s štvrtý + 10 s oddych.
Opakovať 2 - 4 krát.
 
PREVEDENIE:
1. Plávanie na suchu
Jednoduchý cvik, zameraný hlavne na chrbtové svalstvo. Ľahnete si na brucho, zadok máte spevnený, hlavu máte buď opretú čelom o zem alebo mierne zdvihnutú. Ruky vystriete pred seba a s výdychom ich zatiahnete tak, aby ste sa lakťami dostali, čo najviac dozadu a spojíte k sebe lopatky - v tejto polohe na chvíľku zadržte a s nádychom sa vraciate naspäť. Ruky nikdy nepoložíte na zem.
cvičenie
 
fitshaker-blog-tabata-plavanie-na-suchu2
2. Drepy s výpadmi
Zaujímavé cviky, ktoré dájú zabrať celému svalstvu dolných končatín a sú to zároveň účinné cviky na brucho. Najprv spravíte klasický drep (postoj zhruba šírka ramien, začínate pohybom bedrami dozadu, hrudník vám nepadá a dostanete sa do takej hĺbky, aby ste mali bedrá nižšie ako kolená). Po drepe nasleduje výpad vzad. Po výpade vzad nasleduje opäť drep. A po drepe opäť výpad vzad, tentokrát druhou nohou. A takto si veselo striedate drepy a výpady rovných 20 sekúnd.
fitshaker-blog-tabata-drep-s-vypadmi1
 
Tabata
 
fitshaker-blog-tabata-drep-s-vypadmi3
3. Kliky
Predpokladám, že pre väčšinu z vás bude najvhodnejšia verzia tzv. “ženských klikov", kedy nemusíte od zeme odtláčať celú svoju hmotnosť, ale vďaka polohe na kolenách, ste o pár kilečiek omilostené. Ak ste heroické klikárky, kľudne sa pustite aj do tých “pravých” klikov :-).
Začiatočná poloha tých ženských je na kolenách a od kolien hore sa snažíte, aby telo bolo v jednej  línii, takže spevnené zadky (žiadne vypučené prdelky - aj keď je to sexi), spevnené bruchá a hlava nepadá. Ruky sú od seba trochu širšie ako je šírka ramien a smerujú kolmo na podlahu. Lopatky od začiatku do konca mierne stiahnuté pri sebe, takže ich počas klikovania nenatláčate k sebe (pri pohybe nadol) a ani neputujú od seba (pri pohybe nahor). S nádychom celé telo pekne naraz úplne k zemi a s výdychom celé telo pekne naspäť do začiatočnej polohy.
Tabata cvičenie
 
fitshaker-blog-tabata-kliky2
4. Mountain climbers
Alebo po našom “horolezec” či “štveranie sa na horu”. Ruky na zemi, trochu širšie ako šírka ramien, smerujú kolmo dole. Vašou úlohou je len vykopávať pred seba kolená, predná noha sa nikdy nedotkne zeme, ale po výkope sa rovno vracia dozadu a druhá noha ide zároveň dopredu. Zo začiatku radšej pomaličky, na rýchlosti postupne pridávajte.
fitshaker-blog-tabata-climbers1
 
fitshaker-blog-tabata-climbers2
 

Námety na pokročilejšie cvičenie

A na záver ešte zopár tipov pre pokročilé. Skúste si zaradiť tento náročnejší cvik alebo jeho ešte náročnejšiu, alternatívu. Za improvizované názvy cvikov sa ospravedlňujem - netuším, ako sa volajú (aj, keď ten názov “surfer” som už tuším niekde počul :-P).
1. Klik s drepom
Vaša úloha je v princípe celkom jednoduchá. Spravíte klik a zo zeme sa odtlačte dostatočne dynamicky na to, aby ste pristáli v peknom drepe.
fitshaker-blog-tabata-klik-drep1
fitshaker-blog-tabata-klik-drep1
fitshaker-blog-tabata-klik-drep1
fitshaker-blog-tabata-klik-drep2
 
fitshaker-blog-tabata-klik-drep3
fitshaker-blog-tabata-klik-drep1
fitshaker-blog-tabata-surfer
Tomáš Gibej
Redaktor vo Fitshaker

Som osobný tréner vo fitku piatym rokom. Baví ma všetko, čo môže zlepšiť kvalitu života a baví ma písať moje myšlienky vlastným štýlom. Na fitshaker.sk píšem, nech mám radosť, že niekomu z Vás možno pomôžu práve moje slová.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.