Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Mať tak lepší metabolizmus... alebo 7 najväčších mýtov o metabolizme!

Myslíš si, že ty nikdy neschudneš, pretože máš pomalý metabolizmus? Kladieš si otázky typu- prečo práve ty nemáš taký metabolizmus, aby si mohla zjesť čokoľvek? A prečo niektorí nemusia "potiť krv" vo fitku a sú ako špajdle? Alebo si myslíš, že vekom sa chudne ťažšie a že už nemáš šancu mať krásnu postavu? Aby sme ti pomohli ujasniť si myšlienky, odhalíme pravdu o siedmych najväčších mýtoch o metabolizme. Poďme si ich postupne predstaviť...
Metabolizmus bol dlhé obdobie zdrojom rôznych teórií, témou na nekonečné diskusie a dokonca hlavnou príčinou obezity. Pravdou je, že bez správnej funkcie metabolizmu by sme nemali dostatok energie na ranné vstávanie z postele a už vôbec nie na spaľovanie kalórií počas dňa. Aj napriek mnohým pozitívam je práve metabolizmu pripisovaný každý nechcený kilogram navyše, ktorý ukáže váha.
4222532649_69f9853104_z
 

Mýtus č.1: „Niektorí ľudia môžu zjesť všetko a nepriberú, lebo majú rýchly metabolizmus"

Nie je to také jednoduché, pretože celý proces nie je len o ideálnej hmotnosti a čísle na váhe. Dôležitým faktorom je obsah svalovej hmoty v tele. Z porovnania dvoch ľudí identickej hmotnosti vyplynulo, že osoba s vyšším obsahom svalovej hmoty mala rýchlejší metabolizmus (tzn. spaľuje viac kalórii počas odpočinku) oproti osobe s nižším obsahom svalovej hmoty.
Nemôžeme však tvrdiť, že človek, ktorý má málo svalov, je chudý a z ničoho nepriberá, má rýchly metabolizmus a nemusí kontrolovať čo dá do úst. Títo ľudia môžu mať vysoký viscelárny tuk uložený medzi vnútornými orgánmi, ktorý spočiatku nie je viditeľný (narozdiel od podkožného tuku). Chudá postava bez svalov a s viscelárnym tukom, neznamená zdravá postava. Ako sme už spomínali - nie je všetko len o čísle na váhe.
Z čoho vyplýva, že ak chceme schudnúť, nestačí len zmeniť spôsob stravovania, ale treba zmenu jedálnička skombinovať s vhodným anaeróbnym cvičením (spaľovanie tukov a budovanie svalovej hmoty). V ideálnom prípade by mali naše tréningy zahŕňať kombináciu silového tréningu, kardiovaskulárneho tréningu a strečingu.
Určite však nezačnite so silovým cvičením (napr. cvičením s vlastnou váhou tela) iba preto, aby ste si zrýchlili metabolizmus. Cvičte, aby ste mali krásne funkčné telo, plné sily, ktoré nezradí ani v starobe.
Pravda:

  • Obsah svalovej hmoty v tele výrazne ovplyvňuje proces spaľovania kalórií a aj keď sme chudý musíme si dávať pozor na kvalitu nášho jedálnička.


10770430645_92bb4de84a_z
 

Mýtus č.2: „Vynechanie jedla počas dňa spomalí metabolizmus“

Všetkým je dobre známe, že ak chceme schudnúť, mali by sme si dopriať menšie porcie viackrát denne. V skutočnosti však pravidelné stravovanie metabolizmus neurýchli.
Pravidelné stravovanie v 3-4 hodinovom intervale je pre mnohých len udržaním kontroly nad pociťovaním hladu. Výhodou pravidelného stavovania je aj väčší a pestrejší výber jedál.
Niektorým ľuďom (tím, ktorí majú častejšie nutkanie niečo konzumovať, alebo tím, ktorí držia špeciálne diéty) môže takéto stravovanie vyhovovať. Pre ostatných ľudí je najdôležitejším faktorom kvalita a kvantita jedla, ktoré počas dňa zjedia.
Je však úplne jedno, či človek prijme 2000 kalórií v 3 jedlách denne, alebo ich rozloží do viac porcií počas celého dňa... stále bude efekt rovnaký. Z čoho vyplýva, že v stravovaní je dôležité sa sústrediť na príjem kvalitného výživného jedla vo vyhovujúcom časovom horizonte v závislosti od pracovných, rodinných a iných povinností.
Dokonca sa nemusíme báť ani vynechania raňajok (doobedňajší pôst), alebo pravidelných celodenných pôstov. Nespomalia nám metabolizmus, ale naopak, môžu mať vysoko pozitívny vplyv na telo.
Pravda :

  • Kvalitné, výživné jedlo ma väčší význam pre metabolizmus, ako frekvencia jeho prijímania.


8596720670_f22d175637_z
 

Mýtus č.3 : „Kalórie prijaté tesne pred spaním sa premieňajú na tuky“

Určite túto vetu pozná každý. Ide o jednu z najpopulárnejších a najfrekventovanejších rád na svete v rámci výživového poradenstva. Myslíme si, že naše vnútorné hodiny sú jednoducho nastavené tak, že čokoľvek prijaté pred spaním je automaticky premenené do tukov. Ale skutočnosť je taká, že ukladanie prijatej energie je ovplyvnené rôznymi faktormi ako napríklad: hladinou hormónov v krvi, kvalitou jedla, energetickým výdajom... atď.
Čas konzumácie jedla nie je až taký dôležitý. Dôležitosť by sme mali sústrediť predovšetkým na to, čo a v akom množstve zjeme. Zjesť „kalorickú bombu“ v neskorú nočnú hodinu nie je o nič horšie ako ju zjesť počas dňa alebo hneď ráno. Je to napr. ako s tankovaním auta : „Čas kedy natankujeme palivo do nádrže auta počas dňa neovplyvní koľko kilometrov prekoná“.
Pravda:

  • Vynechaním neskorej večere nezabránime ukladaniu tukov. Dôležitá je kvalita stravy počas celého dňa.


6187115510_0d1c9b11b6_z
 

Mýtus č.4: „Metabolizmus je len o spaľovaní kalórií“

Mnohí z nás si tento pojem spájajú len s akýmsi chemickým procesom, ktorého konečným výsledkom je spaľovanie kalórií. Metabolizmus alebo látková premena je súbor všetkých enzýmových reakcií, pri ktorých dochádza k premene látok a energií v bunkách a v živých organizmoch. Tento proces môže byť katabolický - rozkladový alebo anabolický - výstavbový. Obidva procesy prebiehajú oddelene v rôznych častiach bunky a navzájom sa dopĺňajú.
Pravda :

  • Metabolizmus sa skladá z katabolického a anabolického procesu.

  • Ideálny metabolizmus dosiahneme len rovnováhou obidvoch procesov.


3748516748_6f41098441_z
 

Mýtus č.5: „Metabolizmus je nekontrolovateľný“

Vždy keď váha ukazuje iné čísla ako chceme vidieť, je najľahšie hodiť vinu na metabolizmus, lebo si myslíme, že sa nedá ovplyvniť. V súčasnosti sa ukazuje, že ľudia majú väčšiu kontrolu nad metabolizmom ako sa kedysi zdalo.
Jednoduché spôsoby k naštartovania metabolizmu:

  • kvalitný spánok - nielenže pozitívne ovplyvňuje náladu a produktivitu v ďalší deň, ale výskumy preukázali, že ovplyvňuje aj metabolizmus. Ľudia s nedostatočným spánkom môžu mať zníženú schopnosť udržania správnej hladiny cukru v krvi a aj zvýšenú chuť do jedla.

  • pitný režim – dodržiavanie pitného režimu môže mať kladný dopad na spaľovanie kalórií počas dňa.

  • kofeín – milovníci kofeínu, radujte sa! Zistilo sa, že kvalitná šálka kávy (najlepšie organickej) môže ponúknuť viac ako len povzbudzujúce účinky na mozgovú činnosť. Ľudia s dávkou kofeínu v sebe spália výrazne viac kalórií ako jedinci, ktorý si dávku kofeínu odopreli.

  • proteín - strava bohatá na bielkoviny tiež výrazne ovplyvňuje metabolizmus. Ľudia, ktorí si doprajú v strave viacej bielkovín, majú vyšší výdaj energie (aj keď necvičia).


 Pravda :

  • Zloženie jedálnička a pohybové aktivity môžu ovplyvňovať spaľovanie kalórií počas oddychu.


13406473683_03942bbd4b_z
 

Mýtus č. 6: "Vekom sa metabolizmus spomaľuje a chudne sa ťažšie"

Áno, je pravda, že vekom sa metabolizmus spomaľuje. Ale...množstvo spomalenia je nepatrné! Deje sa to z dôvodu, že vyšším vekom pribúda tendencia strácania svalovej hmoty. Napríklad, 60 ročný muž nikdy nebude mať toľko svalovej hmoty ako 25 ročný, aj keby mal rovnaké tréningy a jedálniček.
Takže jediné čo môžete pre váš metabolizmus urobiť, je budovať si štíhle telo s dostatkom svalovej hmoty a udržiavať si ho! Nepoužívajte váš metabolizmus na výhovorku prečo nemôžete schudnúť, keď ste starší. Aj keď povedať si, že "ja už nedokážem schudnúť, lebo mám po 40-tke je samozrejme najľahšie". Môžete vyzerať neuveriteľne dobre aj v staršom veku, stačí správne jesť a udržiavať si svalovú hmotu. Ako sa budete v starobe cítiť je len a len vo vašich rukách!
Pravda: Aj v staršom veku môžme vyzerať skvelo, nemôžme však zabúdať na neustále udržovanie množstva svalov v tele.
6206168161_dff0bb4db4_z
 

Mýtus č. 7: "Jedenie niektorých "magických jedál" zvýši tvoj metabolizmus a odstráni tuk"

Je pravda, že existujú potraviny ako napr. chili papričky, škorica, či zelený čaj, ktoré naozaj pomáhajú zrýchliť metabolizmus. Ale množstvo zrýchlenia je tak malé, že sa na to nemôžete spoliehať. Je dobré zaradiť tieto potraviny do stravovacieho režimu, ale zázraky nečakajte. Ak by tak fungovali, všetci by sme mali dokonalé postavy.
Pravda: Jedenie potravín, ktoré zrýchľujú metabolizmus pomôžu minimálne. Oveľa lepším pomocníkom je kvalitná strava, cvičenie a dobrý spánok.
15234335492_e714b54488_z
 

Úplný záver:

Nepoužívajte metabolizmus ako výhovorku, že s vám nedarí schudnúť. Všetko máte vo svojich rukách. Ak si poviete, že "neschudnete, lebo máte pomalý metabolizmus", vaše telo na tieto myšlienky bude reagovať a pravdepodobne sa vám metabolizmus ešte viac spomalí.
Naše myšlienky a činy vytvárajú našu budúcnosť. Najlepšie čo môžete pre telo urobiť je - prestať s výhovorkami a pustiť sa naplno do práce! Hýbať sa čo najviac, na tanieri mať vždy jedlo, po ktorom sa budete cítiť dobre (nie nafúknuto, preplneno, ťažko, príliš sladko, s výčitkami...) a dopriať telu aj čas pre seba a na kvalitný oddych. Držíme nesmierne palce a...verte vždy svojim snom! :-)
3280580303_95027a6981_z
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.