Ak nemáme mangold, použiť môžeme špenát, medvedí cesnak, žihľavu, šťaveľ alebo zelenú ingredienciu jednoducho vynecháme.
Pozri si aj recept na celozrnné halušky.
Čas prípravy: 35 minút
Čo budeme potrebovať na 3-4 porcie?
- 2-3 veľké trsy hlivy ustricovej
- 1 veľkú šalotku
- 3 − 6 listov mangoldu
- 1-2 lyžice kôprovej vňate
- 1 dl olivového oleja
- 1 dl suchého lahodného bieleho vína
- štipku mletého bieleho korenia
- 500 − 700 ml vývaru/vývaru zo zemiakov/vlažnej vody
- 1 dl 40% smotany
- 2 bobkové listy
- štipku morskej/himalájskej soli
- pár kvapiek limetkovej šťavy
Ako budeme postupovať?
2. Mangold nakrájame bez stonky na pásiky.
3. Ak nemáme kôpor sušený, otrháme čerstvé konáriky od stonky a posekáme ich nadrobno. Kôpor môžeme vymeniť aj za petržlenovú vňať, ligurček, yzop...
4. Vo vyššej panvici zohrejeme trošku oleja a opečieme nakrájanú hlivu.
5. Opečenú odložíme z panvice bokom na misku a do výpeku dáme podusiť cibuľku. Keď je hotová, pridáme znova hlivu, podlejeme bielym vínom a na najvyššom plameni za stáleho miešania predusíme.
6. Potom pridáme biele korenie a zalejeme vývarom či vodou.
7. Dusíme na miernom ohni, kým hliva nie je mäkká. Potom soté odokryjeme, pridáme smotanu, bobkové listy, soľ, limetkovú šťavu, kôpor a nakrájaný mangold.
8. Minútu prevaríme, odstavíme z ohňa. Časť – asi štvrtinu − odoberieme a vymixujeme na jemný krém. Z mixéra vyberieme a primiešame do soté. Prehrejeme asi dve minútky. Zmes bude zahustená, nie je nutné používať múku, ako sa tradične pri soté používa.
Tip č. 1: Podávame s celozrnnými haluškami a vrch soté ozdobíme nutričnou bombou – výhonkami naklíčenej horčice, alebo žeruchou.
Tip č. 2: Soté sa dá pripraviť aj bez vína, úplne ho vynecháme, ak pripravujeme jedlo pre malé deti. Obmenou pre alergikov môže byť kokosové mlieko namiesto živočíšnej smotany.
Pozn. autorky: Kvôli fotke som oddelila halušky od soté, ale po fotení sme si ich na tanieri zmiešali dokopy 😊. Predpokladám, že si jedlo nefotíte na svoj blog, halušky si preto rovno primiešajte do soté, kým je na horúcej panvici, aby chuť prešla všetkými súčasťami jedla.
Aj v našich knihách nájdeš množstvo inšpirácie na zdravé obedy, večere, ale aj jedlá na raňajky, snacky, koláče, nápoje a iné:
Inšpiruj sa aj ďalšími hlivovými receptami:
Koložvárska kapusta s hlivou: recept vhodný aj pre vegánov
Tofu alebo kuracie soté s hlivou: tip na rýchly obed do 30 minút
Hliva ustricová na smotane: tip na výživný obed
Jeden z prvých foodblogov na Slovensku My first cooking book zakladala ešte ako Henrieta Peškovičová. Henrietine recepty sú prevažne bezmäsité, celý blog je orientovaný na rýchlu prípravu dobrého a vyváženého jedla pre celú rodinu. Po svadbe a narodení dcérky Lindy, Henrieta ponúka aj jedlá pre deti a ich varianty v dospeláckej úprave. Snaží sa propagovať nielen zdravý životný štýl, ale aj ekologický prístup k jedlu a spracovaniu odpadu, postupnej sebestačnosti – môžeme pozorovať jej budovanie bio záhrady, čo najviac udržateľným spôsobom. Henrieta Kundrátová je lektorka zdravého varenia, kváskovania, kuchyne bez mäsa. Zdieľa svoje skúsenosti ako využívať dary prírody miešaním čajových zmesí a rozumného aplikovania individuálnej aromaterapie. Jej recepty nájdete aj v publikáciách Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči, Fit diároch.. Na jej webstránke www.henrietapeskovicova.eu nájdete v kontaktoch odkazy na viac ako 300 receptov z jej produkcie.