Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Recept na jednoduché celozrnné halušky z hlivy

Halušky sú obľúbenou súčasťou slovenskej kuchyne. Hoci sú v podstate dávnou tradíciou, novodobé znalosti vo výžive sa dotkli aj ich prípravy. Radi v kuchyni miešame zmesi múk, a nebolo to inak ani pri príprave týchto halušiek. Špecialitou našej kuchyne sú jarné halušky s prvým medvedím cesnakom a so špenátom, kurkumové halušky, halušky s mixovanou cviklou a pod.
Do tejto várky je zakomponovaný prášok z blahodarnej hlivy ustricovej. Halušky boli súčasťou hlivovo-mangoldového soté, ktoré zjedli dospelí. No a aby sa výťažky hlivy dostali aj do brušiek detí, ktoré túto hubu zatiaľ vo „viditeľnom“ stave zjesť niekedy odmietajú, vmiešala som do cesta hlivový prášok. Haluškám dodal plnú a lahodnú chuť. Deti ich zjedli s maslom a trochou smotany.

Čas prípravy: 30 minút

Čo budeme potrebovať na 4-6 porcií?


  • 4 menšie zemiaky so šupkou typ B

  • 1 lyžičku morskej soli (výborná je aj čierna himalájska na výmenu)

  • 1 vajíčko

  • 500 g mix múk (100 g hladkej kukuričnej bio, 250 g polohrubej špaldovej, 150 g celozrnnej špaldovej hladkej)

  • 1 lyžičku mletého sušeného cesnaku

  • vlažnú vodu (úplne super je použiť filtrovanú vodu alebo vodu z prameňa)

  • 2 lyžice olivového oleja

  • 1 lyžicu prášku z hlivy ustricovej


Ako budeme postupovať?

1. Zemiaky v šupke umyjeme, zbavíme nožom nečistôt, nakrájame na menšie kúsky a vhodíme do vitamixu (výkonného mixéra).
2. Pridáme soľ, vajíčko, kukuričnú múku, sušený cesnak, trochu vody (cca 2 dl) a olivový olej.
3. Dobrým tipom je použiť namiesto vody aj vychladnutý vývar či vodu po uvarení zemiakov − vtedy už nepridávame soľ. Vymixujeme nahladko.
4. Do misy preosejeme múky, premiešame nasucho a pridáme prášok z hlivy. (Pozn. autorky: Nezvyknem ho pridávať do mixéra, hliva mi je vzácna a v mixéri vždy niečo zo zmesi zostane, nerada ňou plytvám.)
5. Múky vymiešame s vymixovanou zemiakovou zmesou. Prípadne primiešame ešte vodu, ak by bolo cesto moc husté. Ak máme čas na prípravu, necháme zmes postáť aspoň pol hodiny. Občas ju premiešame. Cesto musí byť husté, ale vláčne a takmer tekuté, aby sa dobre pasírovalo cez haluškové sito.
6. Na varenie halušiek si vyberieme vysoký hrniec so širším otvorom. Vodu pri zovretí osolíme a cez „haluškovač“ pasírujeme do vody. Cesto nedávame všetko, ale po jednej plnej či dvoch naberačkách, aby halušky mali priestor na uvarenie.
7. Po pasírovaní vždy opatrne halušky vo vode premiešame, aby sa odlepili odo dna hrnca, a necháme minútu-dve variť. Dostanú sa na hladinu a potom ich vytiahneme v site.
8. Premyjeme vlažnou vodou. Často sa ma klienti na kurzoch pýtajú, prečo sa cestoviny po uvarení majú premývať. Keby ste ich nechali v ich teplote a vhodili do misy vo väčšom množstve (čo býva, keď varíte pre 3-6 osôb), halušky v strede by sa teplom ešte dovarili a mohli by mať až kašovitú konzistenciu. Čiže tou vodou ich schladíme.
9. Aby sa halušky nezlepili, do misy, kam ich po uvarení a premytí odložíme, môžeme pridať trochu olivového oleja a premiešať. Správne dochutené halušky sa dajú zjesť aj bez „hlavného jedla“, iba s trochou poduseného mangoldu, špenátu, žihľavy, nastrúhanej cukety, mrkvy alebo takej chrenovo-smotanovej omáčky.
celozrnné halušky
 
recept hliva
Verím, že vám budú chutiť!
 
Aj ty rada varíš chutné zdravé dobroty? Načerpaj inšpirácie aj v našich knihách:
recepty na zdravý obed
 
Vyskúšaj aj:
Krémová polievka z hlivy ustricovej za pol hodinku na stole!
Hubové ragú so šampiňónmi, hlivou a krúpami a jogurtové placky ako príloha: tip na vegetariánsky obed
Hliva ustricová na smotane: tip na výživný obed
Fotka autora
Henrieta Kundrátová
Redaktor vo Fitshaker

Jeden z prvých foodblogov na Slovensku My first cooking book zakladala ešte ako Henrieta Peškovičová. Henrietine recepty sú prevažne bezmäsité, celý blog je orientovaný na rýchlu prípravu dobrého a vyváženého jedla pre celú rodinu. Po svadbe a narodení dcérky Lindy, Henrieta ponúka aj jedlá pre deti a ich varianty v dospeláckej úprave. Snaží sa propagovať nielen zdravý životný štýl, ale aj ekologický prístup k jedlu a spracovaniu odpadu, postupnej sebestačnosti – môžeme pozorovať jej budovanie bio záhrady, čo najviac udržateľným spôsobom. Henrieta Kundrátová je lektorka zdravého varenia, kváskovania, kuchyne bez mäsa. Zdieľa svoje skúsenosti ako využívať dary prírody miešaním čajových zmesí a rozumného aplikovania individuálnej aromaterapie. Jej recepty nájdete aj v publikáciách Zdravé rýchlovky, Zdraví papkáči, Fit diároch.. Na jej webstránke www.henrietapeskovicova.eu nájdete v kontaktoch odkazy na viac ako 300 receptov z jej produkcie.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.