Mať vlastný herbár je túžbou každého bylinkára. Dalo by sa povedať, že ide tiež o jeho vizitku či portfólio. Je to vlastné dielo, vlastnoručne nájdené, zozbierané, usušené a zlisované. Proces tvorby herbára je jednoducho krásny od začiatku po koniec. S jeho prípravou by ste však nemali čakať až na sezónu, práve naopak.
Všetci sa už určite tešíte na jarné prechádzky prebúdzajúcou sa prírodou, keď vám oči budú blúdiť po lúke a hľadať úžasne voňajúce liečivé rastlinky. Dovtedy však prácu s bylinkami nemusíte odkladať, prípravy na sezónu odporúčam začať už teraz.
Čo si premyslieť pred založením herbára?
Či už si založíte herbár sami, alebo zakúpite predpripravený s radami a tipmi o sušení a lisovaní bylín, odporúčam si ešte pred zberom byliniek premyslieť pár dôležitých vecí:
- Koľko rastlín v ňom chcete mať? Aký veľký by mal teda samotný herbár byť.
- Koľko času chcete pri výbere rastlín venovať herbáru? Tým myslím rozhodnutie, či sa zameriate na vám známe druhy rastlín alebo druhy rastlín, ktoré ste dovtedy ešte nepoznali. Ich štúdium bude, samozrejme, vyžadovať istý čas.
- Akú tému herbára si zvolíte? Chcete zbierať všetko, čo vám padne pod ruku, alebo sa zameriate na jeden konkrétny druh rastlín?
Aké témy môže mať herbár?
Témou herbára môžu byť:
- listy stromov – najjednoduchší druh pre začiatočníkov a deti
- liečivé rastliny – s opisom účinkov
- lokálne rastlinstvo
- izbové rastliny
- okrasné kvety zo záhrad a z lúk
- exotické kvety
- rastliny podľa konkrétneho ročného obdobia
- rastliny podľa navštívených miest – takýto typ herbára sa stane tiež vaším spomienkovým albumom
- kuriozity – len rastliny výnimočné farbou či tvarom
Ak potrebujete s výberom témy trochu poradiť, v mojej knihe Herbár nájdete tiež zoznam najvhodnejších rastlín do herbára.
Rastlinky môžete, samozrejme, zbierať aj úplne spontánne, podľa toho, ktoré sa vám páčia. Pri samotnom zbere však nezabúdajte na pravidlá, ktorých by sa mal držať každý bylinkár. Želám vám krásne chvíle pri tvorení vašej vlastnej bylinkovej zbierky.
Chceli by ste vedieť viac o založení vlastného herbára? Ako bylinky zbierať, ako ich sušiť a uchovávať? Vďaka môjmu Herbáru sa toto všetko naučíte a herbár sa stane pokladom vašej rodiny, ktorý sa bude dediť z generácie na generáciu.
Nie si začiatočník len v zbere rastlín a byliniek, ale aj pri cvičení? Potom ti odporúčame cvičebný program StartPack, ktorý je zameraný pre ľudí, ktorí s cvičením ešte len začínajú, prípadne ak začínaš z vyššej váhy, či napríklad po dlhšej pauze napr. kvôli úrazu. Naše online fitko je otvorené nonstop, stojí len 9,90 € mesačne a nájdeš v ňom vyše 900 tréningov pre všetky vekové kategórie, rôznu obtiažnosť, dokonca aj dĺžku cvičenia.
Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)