Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

7x bylinky, ktoré môžu pomôcť pri strese, nervozite, únave, podráždenosti či zlom spánku

pri strese
Pomôž si pri preťaženosti, strese, nervozite, únave, podráždenosti a zlom spánku bylinkami.
Spomínané ochorenia sú najčastejšie ochorenia dnešnej doby, ktoré sa v pravom zmysle slova za chorobu ani nepovažujú. Vnútorná nerovnováha má obrovský vplyv na našu výkonnosť, sústredenie aj na radosť zo života. Najmä, ak sa nesnažíme odstrániť ju.

7 byliniek, ktoré nám môžu pomôcť:

Levanduľa úzkolistá –  má silné upokojujúce účinky, pôsobí sedatívne pri strese, nervozite a podráždenosti, odporúča sa pri nespavosti, hystérii a stavoch úzkosti.
Nervozita
Valeriána lekárska – podporuje zaspávanie, upokojuje, zmierňuje nervové napätie a podráždenosť, vhodná aj pri výkyvoch nálad počas klimaktéria. Chuťovo sa hodí k levanduli a medovke v spoločnej čajovej zmesi.
Chmeľ obyčajný – má silný upokojujúci účinok pri podráždenosti, upokojuje dokonca aj pohlavné predráždenie, účinný je pri nespavosti a pomôcť môže pri začínajúcej migréne.
Šišiak – má mierne sedatívne účinky, je veľmi vhodné podať ho po autonehode či inom emočnom šoku, a rovnako aj pri prepracovanosti.
Mučenka pleťová – je neoceniteľná pri liečbe nespavosti a rôznych druhoch ľahkých úzkostí a strachu.
Ľubovník bodkovaný – je predovšetkým lekárom psychiky, vhodný pri melanchólii a sezónnej rozladenosti, tiež pri jarnej únave.
Medovka lekárska – pomáha pri ľahších formách nespavosti, upokojuje myseľ, navodzuje rovnováhu, vhodná je pri strese, vyčerpanosti a nervozite.
Stres

Recept na medovkový balzam na pokojný spánok

Má tuhšiu konzistenciu ako klasická masť. Je výborným pomocníkom do kabelky alebo ako prvá pomoc na nočný stolík. V prípade začínajúcej bolesti hlavy alebo pretrvávajúcej migrény si ho môžete vmasírovať do spánkov. Skvele pomôže, keď sa potrebujete upokojiť a nemáte možnosť použiť éterický olej z medovky alebo iné sedatívne prostriedky.

Čo budeme potrebovať?


  • 1 diel včelieho vosku

  • 1 diel mandľového oleja

  • 3 kvapky levanduľového, medovkového, santalového a kadidlového éterického oleja


Ako budeme postupovať?

1. Vo vodnom kúpeli rozpustíme včelí vosk a olej. Ak sa vám zdá vôňa mandľového oleja príliš silná, nahraďte ho radšej neutrálnym olejom bez vône.

2. Keď je hmota rozpustená, odstavíme hrniec a pridáme doň vybrané silice. Uvedený pomer silíc je na 5 lyžíc vosku a 5 lyžíc oleja.

3. Premiešame a plníme do pripravených nádobiek. Uzavrieme.

Vďaka vosku sa balzam rýchle netopí a so silnými prírodnými silicami nám okamžite prinesie príjemný pocit.

Ďalšie recepty, tipy a užitočné infošky o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás, nájdete v mojej knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdete aj moje osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.

Na upokojenie mysle sú dobré aj meditácie, či pomalšie cvičenie jogy alebo pilatesu. Aj tieto cvičenia môžeš vyskúšať v našej 40-dňovej výzve: Harmónia tela a duše 2021:

cvičenie na doma
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.