Je to pre jej omamnú vôňu a najširšie využitie, ktoré ponúka. Vždy stojím pred dilemou, či ju mám nechať rásť a liečiť sa pohľadom na ňu a vdychovaním jej vône alebo ju spracujem na domácu medicínu. Na pohľad nám pripomína romantické provensalské lúky a tak sa zdá, že sa pestuje iba pre krásu. Keď však príde na liečbu, nedá sa zahanbiť a bohato sa využíva aj vo farmácii. Najviac sa mi na nej páči, že keď z nej pripravím všetko potrebné do kuchyne, kúpeľne aj lekárničky, ešte aj potom ju môžem využiť ako dekoráciu.
Ako spoznáme levanduľu?
Nájdeme v nej tieto účinné látky: éterický olej, horčiny, triesloviny, živica, flavonoidy, kumarín.
Aké účinky má levanduľa?
Kvety levandule zbierame od júna do septembra.
Aké využitie má levanduľa?
3 liečivé levanduľové recepty
# 1: Levanduľový kúpeľ
Ďalším variantom levanduľového kúpeľa je priliať doň domáci, s láskou pripravený levanduľový olej. Pripravíme ho tak, že čerstvé alebo sušené kvety levandule zalejeme sezamovým olejom v pomere 1 : 1 a necháme lúhovať 4 týždne na svetlom mieste. Každý deň pohár pretrepeme. Potom scedíme a uchovávame v chladničke. Prilievame do kúpeľa podľa potreby. Levanduľové kvety nevyhadzujeme. Keďže sú nasiaknuté kvalitným olejom, doprajeme si s nimi masáž pokožky.
# 2: Liečivý gél s levanduľou
Budeme potrebovať: list aloy, 3 listy skalnej ruže, 5 kvapiek levanduľovej silice
Postup: Umyjeme listy aloy a skalnej ruže a zbavíme ich šupky. Zostane nám mokrá dužina, ktorú vidličkou rozpučíme na hladký gél. Pridáme levanduľový éterický olej, premiešame a potrieme postihnuté miesta. Môžeme natrieť hrubšiu vrstvu, pokožka tento hojivý gél doslova nasaje. Výsledok bude viditeľný okamžite.
# 3: Vydymovanie levanduľou
Jej sila sa využíva pri liečbe dýchacích problémov, pri chrípke a angíne. Je skvelým pomocníkom pri popáleninách, má silné protizápalové účinky, pomáha pri lupienke, ekzémoch a vyrážkach. Možno ju inhalovať, vtierať do pokožky, natierať boľavé miesta postihnuté reumou, dnou a zápalom. Regeneruje pokožku.
Levanduľové prípravky sa používajú pri popáleninách i pri tých od slnka. Zmierňuje alergickú reakciu a prispieva k regenerácii pleti. Levanduľová voda je tiež vhodná na citlivú pokožku a pri prejavoch akné, dezinfikuje a upokojuje pokožku. Čoraz častejšie sa vôňa levandule používa ako alternatívny spôsob liečby pri nespavosti v podobe levanduľových vankúšov či vrecúšok. Podporuje tiež vylučovanie žlče. Používa sa i pri problémoch v ústnej dutine a skvele pôsobí pri plynatosti a zápche.
Ďalším výborným liekom na nespavosť, stavy úzkosti, stres a pod. je aj cvičenie, konkrétne odporúčame cvičenie jogy. Vyskúšať si ho môžeš až s 5 trénermi v našom online fitku:
Ďalšie využitie levandule v receptoch:
Rýchla levanduľová limonáda s čučoriedkami a bylinkami
Dopraj si výnimočnú sezónnu pochúťku: Levanduľovo-kokosové vegan latte
Zdravá sladkosť pre deti? Levanduľové sušienky, vhodné na desiatu, na výlet aj na cesty
Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)