Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Levanduľa nielen pre lepší spánok a proti stresu: aké účinky ešte má a ako ju využiť?

Viem, za kráľovnú záhrad sa považuje pani ruža, v mojej záhrade je však kráľovnou levanduľa.
Je to pre jej omamnú vôňu a najširšie využitie, ktoré ponúka. Vždy stojím pred dilemou, či ju mám nechať rásť a liečiť sa pohľadom na ňu a vdychovaním jej vône alebo ju spracujem na domácu medicínu. Na pohľad nám pripomína romantické provensalské lúky a tak sa zdá, že sa pestuje iba pre krásu. Keď však príde na liečbu, nedá sa zahanbiť a bohato sa využíva aj vo farmácii. Najviac sa mi na nej páči, že keď z nej pripravím všetko potrebné do kuchyne, kúpeľne aj lekárničky, ešte aj potom ju môžem využiť ako dekoráciu.

Ako spoznáme levanduľu?

Názov levanduľa pochádza z latinského lavare (umývať sa). Už v minulosti ľudia poznali a s obľubou využívali jej silu a účinky na pokožku pri kúpeľoch i ošetreniach pleti. Na pestovanie je úplne nenáročná – darí sa jej aj v kvetináči, ešte lepšie však v záhone. Poďakuje sa najmä tým, ktorým sa nechce záhon príliš polievať, pretože má rada suchšie miesta a hlavne slnko, ktoré jej dodá sýtu farbu a prenikavú vôňu. Dorastá až do výšky 1 m (závisí od strihania). Môžeme si ju dopestovať zo semienok, jednoduchšie však bude, ak si zakúpime malú sadenicu alebo nám niekto podaruje odrezok, ktorý sa najlepšie ujme na jar. Ak už máte jednu rastlinku, časom si z nej viete svojpomocne odrezkami vypestovať celé pole.
Nájdeme v nej tieto účinné látky: éterický olej, horčiny, triesloviny, živica, flavonoidy, kumarín.
levanduľa
 

Aké účinky má levanduľa?

Levanduľa má silné upokojujúce účinky, pôsobí sedatívne pri strese, nervozite a podráždenosti, tlmí bolesti hlavy a začínajúcu migrénu, odporúča sa pri nespavosti, hystérii a stavoch úzkosti, ako aj pri všetkých ostatných problémoch nervového pôvodu. Upokojujúco pôsobí na organizmus aj pri užívaní zvnútra – uvoľňuje kŕče v tráviacej sústave a pomáha pri žalúdočnej nervozite.
Kvety levandule zbierame od júna do septembra.
 

Aké využitie má levanduľa?

Kvety: Za slnečného počasia zbierame dobre rozvinuté kvietky alebo kvety tesne pred rozkvitnutím buď v celých stonkách, alebo zostrihávame iba kvitnúce časti. Výhodou je, že pri zbere v stonkách ju po vysušení stačí rozmrviť v dlaniach a máme hotovú surovinu na prípravu nekonečného množstva receptov z levandule. Kvety majú utišujúce účinky.
levanduľa účinky
 

3 liečivé levanduľové recepty

 

# 1: Levanduľový kúpeľ

Levanduľa nás zbaví záťaže z celého dňa a zároveň pôsobí ako analgetikum pri reume a bolestiach kĺbov. Preto sa využíva práve v styku s pokožkou. Na tento účel je vhodný levanduľový kúpeľ. Sušené alebo čerstvé kvety levandule dáme do bavlneného vrecúška a počas kúpeľa ponoríme do vane s vodou. Výhodou je, že po kúpeli môžeme nechať levanduľu znovu vysušiť a použiť ju aj nabudúce (vydrží 2-, 3-krát podľa teploty vody a času máčania). Samozrejme, môžeme si zvoliť aj romantickejší spôsob kúpania a nechať levanduľové kvety voľne plávať na hladine a dotýkať sa našej pokožky. Treba však myslieť na to, že po kúpeli budeme musieť levanduľové kvety zasa povyberať.
Ďalším variantom levanduľového kúpeľa je priliať doň domáci, s láskou pripravený levanduľový olej. Pripravíme ho tak, že čerstvé alebo sušené kvety levandule zalejeme sezamovým olejom v pomere 1 : 1 a necháme lúhovať 4 týždne na svetlom mieste. Každý deň pohár pretrepeme. Potom scedíme a uchovávame v chladničke. Prilievame do kúpeľa podľa potreby. Levanduľové kvety nevyhadzujeme. Keďže sú nasiaknuté kvalitným olejom, doprajeme si s nimi masáž pokožky.
levanduľa využitie
 

# 2: Liečivý gél s levanduľou

Výhodou tohto gélu je, že ho viete využiť hneď po príprave a nemusíte čakať niekoľko týždňov na jeho macerovanie. Je výborným pomocníkom pri popálení – od horúceho hrnca, žehličky alebo slnka. Lieči drobné ranky, štípance a jazvy.
Budeme potrebovať: list aloy, 3 listy skalnej ruže, 5 kvapiek levanduľovej silice
Postup: Umyjeme listy aloy a skalnej ruže a zbavíme ich šupky. Zostane nám mokrá dužina, ktorú vidličkou rozpučíme na hladký gél. Pridáme levanduľový éterický olej, premiešame a potrieme postihnuté miesta. Môžeme natrieť hrubšiu vrstvu, pokožka tento hojivý gél doslova nasaje. Výsledok bude viditeľný okamžite.
levandula využitie
 

# 3: Vydymovanie levanduľou

Levanduľou sa vydymujú priestory, kde sa nachádzajú ľudia s ťažkými depresiami alebo miesta, ktoré sa takto pripravujú na meditácie. V liečiteľstve je najcennejšia ako upokojujúci prostriedok. Tíši migrénu a zbavuje bolesti hlavy, znižuje pocit nervozity, úzkosti a napätia, teda pôsobí na celý náš nervový systém pri depresii a hystérii. Vhodná je aj pre epileptikov.
Jej sila sa využíva pri liečbe dýchacích problémov, pri chrípke a angíne. Je skvelým pomocníkom pri popáleninách, má silné protizápalové účinky, pomáha pri lupienke, ekzémoch a vyrážkach. Možno ju inhalovať, vtierať do pokožky, natierať boľavé miesta postihnuté reumou, dnou a zápalom. Regeneruje pokožku.
Levanduľové prípravky sa používajú pri popáleninách i pri tých od slnka. Zmierňuje alergickú reakciu a prispieva k regenerácii pleti. Levanduľová voda je tiež vhodná na citlivú pokožku a pri prejavoch akné, dezinfikuje a upokojuje pokožku. Čoraz častejšie sa vôňa levandule používa ako alternatívny spôsob liečby pri nespavosti v podobe levanduľových vankúšov či vrecúšok. Podporuje tiež vylučovanie žlče. Používa sa i pri problémoch v ústnej dutine a skvele pôsobí pri plynatosti a zápche.
Levandula
Chcela by si poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.
 
Ďalším výborným liekom na nespavosť, stavy úzkosti, stres a pod. je aj cvičenie, konkrétne odporúčame cvičenie jogy. Vyskúšať si ho môžeš až s 5 trénermi v našom online fitku:
joga na doma
 
Ďalšie využitie levandule v receptoch:
Rýchla levanduľová limonáda s čučoriedkami a bylinkami
Dopraj si výnimočnú sezónnu pochúťku: Levanduľovo-kokosové vegan latte
Zdravá sladkosť pre deti? Levanduľové sušienky, vhodné na desiatu, na výlet aj na cesty
Fotka autora
PhDr. Miriam Latečková
Redaktor vo Fitshaker

Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.