Kožné ochorenia zvyčajne nebolia, sú však esteticky nepríjemné a zrkadlia to, že v našom tele nie je niečo v poriadku. Liečime ich zvonku pomocou mastí, olejov a obkladov, čím zmierňujeme najmä ich príznaky. Liečime ich však rovnako tak aj zvnútra a pri liečbe používame napríklad byliny čistiace krv.
Tie najúčinnejšie bylinky pri liečbe kožných problémov sú:
Pyštek obyčajný
Hoci má v názve slovo obyčajný, nie je taký pri zmierňovaní strií po rýchlom zvýšení hmotnosti, lieči popraskanú, suchú pokožku, pôsobí hojivo na drobné rany a ekzematickú pokožku.
Borák lekársky
Obľúbená bylinka v kozmetickom priemysle; účinne lieči akné, ranky po holení a hnisajúce vredy.
Dub letný
Má silný sťahujúci účinok, ktorý sa využíva pri liečbe hemoroidov, ekzémov, vo forme obkladov na rany aj pri zápalových kožných chorobách. Osvedčený pri vonkajšom použití vo forme obkladov a kúpeľov.
Nechtík lekársky
Má značné hojivé účinky, zvonku je vhodný na rany, popraskanú pokožku, ekzémy, pri dermatitíde, akné, hemoroidoch a kŕčových žilách. Nechtík je jednou z najlepších byliniek na pokožku.
Rumanček kamilkový
Je vysokohodnotný pre svoje dezinfekčné a protizápalové pôsobenie, pomôže nám vo forme rumančekového obkladu na zarastajúce nechty. S obľubou sa využíva aj v kozmetike – zmierňuje prejavy podráždenej pokožky, akné, lupienky a ekzémov.
Levanduľa úzkolistá
Názov levanduľa pochádza z latinského lavare (umývať sa). Už v minulosti ľudia poznali a s obľubou využívali jej silu a účinky na pokožku pri kúpeľoch aj ošetreniach pleti.
Lopúch väčší
Lopúch je vhodný pri liečbe kožných ochorení, pri akné, psoriáze, ekzémoch. Listy majú protiplesňové a protibakteriálne účinky, čistia krv.
Fialka trojfarebná
Éterické oleje obsiahnuté vo fialke sú silnými antioxidantmi, spomaľujú starnutie pokožky. Vhodná je pri liečbe akné, ekzémov a suchej, podráždenej pokožky.
Recept na liečivú mastičku na kožné problémy z aloe vera
Univerzálna mastička je vhodná pri liečbe akné, herpesu, rozbitých kolien aj zle sa hojacich rán.
Potrebujeme:
- dužinu z aloy
- 10 g včelieho vosku
- 10 kvapiek propolisovej tinktúry
- 100 ml mandľového oleja
- 100 ml bambuckého masla
Postup:
1
Dôkladne umyjeme listy aloy, zbavíme ich vrchnej šupky a rozpučíme vidličkou na hladký gél.
2
Vo vodnom kúpeli medzitým roztopíme bambucké maslo a včelí vosk.
3
Odstavíme, pridáme propolis a mandľový olej.
4
Do mierne vychladnutej tekutiny pridáme ako poslednú dužinu z aloy a dôkladne premiešame, aby sa jednotlivé časti prepojili. V opačnom prípade by nanášanie bolo komplikovanejšie.
5
Ešte tekutú mastičku prelejeme do pripravených nádobiek, uzavrieme a skladujeme najlepšie v chlade.
Chceš poznať viac takýchto receptov, tipov a ďalších užitočných infošiek o bylinkách, ktoré rastú bežne okolo nás? Nájdeš ich v knihe Bylinky z babičkinej záhrady. Okrem toho v knihe nájdeš aj osobné rady a tipy na zber či prípravu zdravej medicínky.
Ako sme v úvode spomínali, prejavy na koži môžu byť aj v dôsledku nesprávnej stravy. Vyskúšaj nahliadnuť do našich kníh pre nové inšpirácie na varenie, pečenie a inú prípravu zdravých jedál:
Zdravým životným štýlom sa zaoberám takmer 15 rokov. K bylinkám ma priviedla choroba mojej dcéry a rýchlo ma presvedčili o svojej sile a účinku. Odvtedy sa venujem zdraviu na všetkých úrovniach. Organizujem detoxikačné pobyty, kde učím 7 dní ľudí zdravšie žiť www.detoxpobyt.sk, vydala som knihu Bylinky z babičkinej záhrady www.babickinebylinky.sk, robím kurzy, prednášky, píšem články, vediem obchodík so zdravou výživou Babičkina záhrada v Nitre a rovnaký eshop. Verím, že sa vďaka mojim článkom o bylinkách zamilujete do liečivej sily prírody rovnako ako ja. :-)