Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Gravid joga: 5x skvelé cviky pre tehotné na uvoľnenie chrbta

Mnoho žien si v tehotenstve vyberá práve cvičenie Gravid Joga. Často preto, že je jemná, ale za to celostná. Uľaví meniacemu sa a rastúcemu telu. Utíši myseľ a znižuje stres, čo je veľmi dôležité pri zdravom vývine dieťatka. Učí nás dýchať, vnímať dych a vedieť ho používať, čo nám pomôže aj pri pôrode.
Okrem toho, že tu posilňujeme svalstvo nôh a chrbta, zameriavame sa výrazne na uvoľnenie napätých zón v oblasti panvy, chrbta a krku. Čo je na Gravid Joge krásne je, že nám vytvára priestor cítiť a vnímať svoje telo a pocity. Je to čas, kedy dávame plnú pozornosť, "výživu" a podporu samej sebe. A kvitnúcemu životu v nás :-).

Rada by som tu spomenula, že tak ako je každá žena iná, tak aj každé tehotenstvo je iné. Je dôležité robiť to, čo prospieva tvojmu telu a psychike. Poznám ženy, ktoré v tehotenstve chodili na aerobic a do gymu a také, ktoré ledva zvládli krátku prechádzku. S nikým sa neporovnávaj, vnímaj samú seba, svoje telo a psychiku a dopraj si to, čo je dobré pre teba. 
Gravid Joga je účinné cvičenie, ktoré pre teba môže byť hlavné alebo iba kompenzačné. Čím sa však líši od iných cvičení je, že tu pracuješ súčasne s telom, mysľou aj dychom, a práve preto sa po nej cítime tak harmonicky :-).

Cviky z Gravid Jogy

Čo si predstaviť pod Gravid Jogou? Aké cvičenia? Pozri si ukážky niektorých cvikov, s ktorými sa pri tomto type cvičenia môžeš stretnúť.
 

# 1: Mačací chrbát

S nádychom predĺž chrbticu a s výdychom vyguľať chrbát k stropu, ale len toľko, aby si nevytvárala prílišný tlak do bruška. Buď v pohybe jemná a vnímavá. Cieľom je uvoľniť napätie z oblasti chrbta.
cvičenie a tehotenstvo
 

# 2: Úklony trupu

V prekríženom sede predĺž chrbticu. Celý čas seď pevne na sedacích kostiach (panva sa nehýbe). Pri úklone naťahujeme bočnú stranu tela a medzirebrové svaly, ktoré nám umožňujú plnšie dýchať.
cviky na chrbat pre tehotne
 

# 3: Rotácia chrbtice

V prekríženom sede predĺž chrbticu, pravú ruku si polož na pravé koleno, ľavú rozpaž tak, že sa za ňou vytočíš v hrudnej chrbtici. Ťahaj sa pritom vysoko k nebu. Cieľom v rotácii je zároveň ťahať sa hore. Rotačne správne prevedené pohyby sú veľmi výživné pre našu chrbticu :-).
gravid yoga
 

# 4: Krúžky

Pokračuj v prekríženom sede, začni vlniť trup tak, že sa jemne vlní aj tvoja panva, hrudník aj ramená. Výborný cvik na premasírovanie sedacej časti a masáž chrbtice.
cvičenia pre tehotné
 

# 5: Strecha

Z pozície na štyroch, vyjdi do polohy strechy a prešľapuj v nej nohy tak, aby si cítila ťah v zadnej časti nôh. V tejto pozícii buď maximálne 3 nádychy a výdychy.
gravid joga
 
Chceš skúsiť celé cvičenie? Pusti si toto video:
 
Medzi našimi programami nájdeš aj Gravid Yogu, ktorá je doplnená o kopec nových tréningov a ďalšie ešte plánujeme v dohľadnej budúcnosti pridať. A ak si chceš zacvičiť Gravid Jogu s Andrejkou naživo, môžeš sa k nej pridať každý pondelok 16:30 cez Fitshaker:
cviky pre tehotné
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Prečo je pilates skvelé cvičenie pre tehotné? + krátka zostava na cvičenie v sede
Aké účinky má aromaterapia, teda používanie esenciálnych olejov v tehotenstve a pri pôrode?
Chceš, aby bol aj pre teba pôrod krásnym nežným zážitkom?
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.