Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Energy smoothie s nádychom exotiky

2 porcie
smoothie

Potrebujeme: 

  • 6 – 10 lístkov hlávkového šalátiku
  • 2 pomaranče
  • 1 hurmikaki (teraz je dostať v Bille, chcela som vám trošku oživiť smoothie, ale ak nezoženiete, môžete vynechať :))
  • 1 – 2 PL goji (dopredu si ich namočíme)
  • 2 štipky kurkumy
  • pohár vody (alebo podľa konzistencie, akú chceme získať)
  • pre tých, ktorým bude trošku chýbať sladká chuť, môžete si pridať 1 ČL medíku
smoothie

Poďme si pripraviť krásne farebné smoothie ako stvorené do slnečného jarného dňa. Kombinácia pomarančov, hlávkového šalátu, goji a kurkumy vás úžasne nakopne a zlepší vaše unavené ráno. Ak si pridáte aj exotické hurmikaki, budete sršať energiou minimálne do obeda. Vyskúšajte. :)

Ako na to?

1

Všetko spolu dobre zmixujeme a smoothie je na svete.

2

Vychutnávame si jeho nezameniteľnú chuť. :)

hurmi1
hurmi2
5smoothie

Čo dobré vyťažíme pre naše telo?

Hlávkový šalát

  • čím má šalát viac listov a je zelenší, tým je pre naše zdravie cennejší. Majme však na pamäti pri jeho kúpe, že jeho charakteristikou je, že sa pri pestovaní do jeho listov okamžite vstrebávajú škodlivé látky. Takže kupujme radšej z overených zdrojov. Často spomínanú kombináciu provitamínu A a vitamínu C nájdeme aj v šaláte. Táto kombinácia vitamínov pôsobí práve na sliznicu dýchacej sústavy a ja si pamätám ako moja starká nám dávala piť (ako malým) pohár šťavy zo šalátu na zmiernenie kašľu i pri dráždení v prieduškách :). Dobre pôsobí na nervovú sústavu a na činnosť mozgu vďaka skupine vitamínov B. A vďaka draslíku poupratuje dobre naše telo. :)

Hurmikaki (Kaki) 

  • jeho zrelé plody obsahujú veľa betakaroténu, vitamínu C a A. Obsahuje približne dvojnásobok draslíka, horčíka, vápnika a sodíka v porovnaní s našimi jabĺčkami. Vďaka týmto prvkom je odporúčaný ako podporný prostriedok aj pri liečbe anémie. Uvádza sa, že ako prevenciu postačuje konzumovať denne 100 g plodu, tak prečo ho neskúsiť pridať do nášho dnešného smoothie? Obsahuje veľké množstvo vlákniny a je zároveň zdrojom ľahko stráviteľných cukrov, takže za krátky čas dokáže poskytnúť telu dostatok energie, čo oceníme, keď na nás čaká náročný fyzický či psychický výkon. Hurmikaki sú najlepšie surové, bez tepelnej úpravy. A čo je skvelá správa, dokonca sa pestuje už i u nás na Slovensku.

Goji (kustovnica čínska)

  • taktiež nazývané i ako bobuľky šťastia a superpotravina. Obsahuje osemnásť aminokyselín, vlákninu (až 21 % vlákniny, čím dokáže kontrolovať naše prejedanie sa) a 21 stopových prvkov ako vápnik, selén, železo, fosfor a ďalšie vzácne prvky, oveľa viac vitamínu C ako pomaranče. Zlepšuje metabolizmus tukov a posilňuje imunitný systém, chráni našu  pečeň,  zvyšuje tvorbu zdravých spermií a zlepšuje náš krvný obeh. Je silným antioxidantom, a tiež podporuje pamäť. V čínskej medicíne je goji od nepamäti využívané  najmä proti starnutiu.

Radostný, svieži a farebný dník prajem. :)

Lucia Jurčová
Redaktor vo Fitshaker

Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.