Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Denis Kováč z Mozgovej atletiky tvrdí: „Diskomfort robí z človeka silnú osobnosť.“

spánok

Dnešný rozhovor je pre mňa veľmi špeciálny, pretože na otázky bude odpovedať Denis Kováč z môjho obľúbeného projektu Mozgová atletika. Súčasťou projektu je edukačný podcast, ktorého epizódy sú venované rôznym vedeckým a psychologickým témam z oblasti osobnostného rozvoja, ktoré, ako Denis rád hovorí, „sú okorenené primitívnym humorom“.

Od roku 2021 prináša Denis spolu s bratom Patrikom výživný obsah v rámci projektu Mozgová atletika, ktorý vznikol počas jeho ročného pobytu v Kanade. Aktuálne je podcast jedným z najobľúbenejších na Slovensku a podľa magazínu Forbes je Denis tretím najvplyvnejším influencerom na Slovensku za minulý rok.

Takisto stojí za značkou NOTROPY, ktorá sa snaží formou výživových doplnkov skvalitniť a sproduktívniť život.

Koncom minulého roka vydal knižný debut s názvom (A)Sociálne prasa, kde originálnym štýlom opisuje životný príbeh Dáriusa a jeho obrovský osobnostný rozvoj.

Každý má svoje ranné rituály, niekto možno už dlhoročné, niekto ich obmieňa podľa ročného obdobia a iní zasa stále hľadajú alebo zdokonaľujú tie aktuálne.

Vieš nám prezradiť, aké sú overené lifehacky na dokonalé ráno z vedeckého hľadiska?

Tu spomeniem len tie najzákladnejšie veci. Ak chce mať človek kvalitný deň, je to odrazom hladiny hormónov v tele. V prvom rade musí mať teda kvalitný spánok 7-8 hodín, ale 7-8 hodín reálneho spánku neznamená, že keď je človek 8 hodín v posteli, tak 8 hodín spí. Množstvo ľudí si chybne myslí, že to tak je. Nie je!

Odporúčam si teda spánok merať napríklad hodinkami alebo ja osobne používam prsteň Oura. Ak si totiž niečo nemeriam, neviem, či sa v tom zlepšujem.

Čo robiť po zobudení? Najčastejšia chyba je, že hneď po zobudení človek siahne za telefónom, ide na nejakú sociálnu sieť, kde má kopec zábavy. Táto aktivita uvoľní veľa dopamínu, čo rozhádže dopamínový systém a celý deň už sme roztržití, horšie sa sústredíme a mozog chce už potom celý deň viac takej zábavy, akú zažil ráno, čo negatívne vplýva na náš deň.

A ďalšia vec, ktorú robím ja a ktorá mi pomáha, je vedená meditácia od Sama Harrisa – aplikácia Waking Up. Je to tak trochu klišé, pretože veľa ľudí meditáciu nechápe. Keď meditujem, viem pustiť myšlienky a sústrediť sa na dych. Keď mi večer príde myšlienka, že ježiš, toto som nestihol alebo zajtra mám toto a stresuje ma to, necháme sa tým stiahnuť a to narušuje náš pokoj aj spánok. Ale keď meditujem, viem to okamžite pustiť a emocionálne ma to nijako nezasiahne.

Je to v jednoduchosti tréning mysle, ktorý všetci podceňujeme napriek tomu, že sa od toho odráža kvalita nášho života. Odporúčam každodenný, aspoň 10-minútový tréning, a ak viete po anglicky, urobiť si 30-dňový kurz v Samovej appke Waking Up.

ako na kvalitný spánok

Niekde si vyslovil vetu: „Káva nám mení vedomie.“ Aktuálne ide o veľký trend, asi ju môžeme v celosvetovom meradle považovať za najčastejšiu závislosť dnešnej doby.

Z výskumov vyplýva, že má množstvo pozitívnych benefitov, ale nemusí to tak byť vždy. Čo ty a káva? Kedy je káva liekom a kedy už jedom?

Sú nejaké štúdie, ktoré ukazujú, že káva pozitívne vplýva na dlhovekosť. Obsahuje veľa antioxidantov, ktoré ľudia v bežnom jedle väčšinou neprijímajú v dostatočnom množstve.

Zároveň kofeín blokuje receptory v našom mozgu, na ktoré sa viaže adenozín, ktorý spôsobuje našu ospalosť, čiže ako keby blokuje únavu. Samozrejme, nie je to len dokonalé, pretože káva môže škodiť, hlavne vtedy, ak narušuje spánok.

Spánok je v kategórii najdôležitejších činností, ktoré vplývajú na kvalitu nášho zdravia a života.

A preto, keď si človek dopraje priveľa kávy alebo ju pije neskoro, vie narušovať spánok, znižovať kvalitu hlbokého aj REM spánku. Človek sa môže cítiť viac rozbitý a ďalší deň si dá ešte viac kávy. To zase zníži kvalitu spánku a zvýši príjem kávy. Je to taký kolobeh.

Všeobecné pravidlo je, že žiadna káva aspoň 10 hodín pred spaním. A ja mám dokonca také pravidlo, že nie viac ako dve kávy denne. Ale, samozrejme, to platí o akomkoľvek kofeíne.

káva

Myslíš si, že existuje univerzálny recept na dlhovekosť? Čo zohráva najdôležitejšiu úlohu a aké faktory, zásady alebo tajomstvá môžu ovplyvniť cestu za dlhovekosťou?

Najzákladnejšia vec, ktorú by mal urobiť každý, kto sa zaujíma o dlhovekosť, je prestať so seba-poškodzujúcim správaním vo forme fajčenia, alkoholu alebo drog. Dnes už vieme s vysokou pravdepodobnosťou povedať, že cigarety a alkohol nemajú žiadne zdravotné benefity v akomkoľvek množstve a sú to karcinogény, ktoré skracujú náš život.

Potom by sa mal človek sústrediť na štyri základné veci – spánok, strava alebo teda životospráva celkovo, pohyb a mentálne zdravie. To znamená dbať na kvalitu spánku, nejesť nekvalitné spracované potraviny, pracovať so svojím mentálnym zdravím. Keď nemám dobré obdobia v živote, zisťovať prečo. Či netrávim veľa času na sociálnych sieťach, či rozvíjam svoje sociálne vzťahy a či sa dostatočne pohybujem.

Aj zo štúdií vychádza, že ľudia, ktorí sa dožívajú najdlhšie, sú práve tí, ktorí sú fit.

To znamená ľudia, ktorí pravidelne športujú nielen v mladom veku. Už po tridsiatke, štyridsiatke musím mať obrovské rezervy, lebo v staršom veku sa kondícia prepadá.

Najdôležitejšia vec, ktorú ľudia môžu robiť pre dlhovekosť, je pravidelne sa pohybovať a pod pohybom myslím aj kardio. To znamená povedzme aspoň 120 minút týždenne nejakej intenzívnej aktivity a silového tréningu. A to väčšina z nás nerobí. Zároveň však tento čas nemáme problém na dennej báze stráviť pred obrazovkou.

Spokojný a zdravý život nie je niečo, v čo môže človek dúfať, ale je to niečo, pre čo musí pravidelne robiť veci, ktoré sú diskomfortné a nepríjemné.
mentálne zdravie

Existuje niečo (myšlienka, kniha, zážitok, film...), čo vo veľkom ovplyvnilo alebo zmenilo tvoj život a jeho smerovanie?

Viem, na čo sa pýtaš, ale za mňa asi nie je taká jedna kniha, ktorá že úplne urobila otočku. Bol to postupný proces.

Odmalička som pozeral pokémonov, strážcov vesmíru. Neskôr som bol veľkým fanúšikom Pána prsteňov, Star Wars aj Spidermana. A toto všetko ma dodnes definuje. Doteraz všetko používam aj vo svojich podcastoch, aj vo svojej knihe. Potom to bol film ako There Will Be Blood (Čierna krv), kde hrá hlavnú postavu Daniel Day-Lewis, ktorý je pre mňa absolútnou hereckou špičkou a prípravu na každú rolu berie absolútne vážne. To ma fascinovalo v tom pracovať precízne.

Potom to boli desiatky kníh. Patria tam také, ktoré boli úplne o ničom, ale našla sa tam jedna vec, ktorá mi do života niečo dala, a, naopak, také, ktoré boli celé dobré a ja som napríklad nič nespravil, pretože som ich zhltol príliš rýchlo. Všetko to však ostáva niekde v hlave a nejakým spôsobom ma to dodnes ovplyvňuje.

Veľmi sa mi páči tvoje video, kde búraš najväčšie klišé mýty. Motivačné výroky a texty z rôznych oblastí na nás vyskakujú už aj z chladničky. Môže motivačná kniha reálne zmeniť život k lepšiemu?

Často vidím, že ľudia čítajú veľa tejto literatúry, ale nič z toho neaplikujú do života. Za mňa to je obrovská strata času, pretože pokiaľ si čítam niekoľko hodín knihu, ale nič z toho, čo odporúča, nerobím, tak je to strata času. A ja to viem povedať z vlastnej skúsenosti, pretože takých kníh, z ktorých som si nič nezobral, som prečítal kvantum.

Na druhej strane mi však tá kniha dá informáciu, že viem, čo mám robiť a čo je správne, ale nerobím to. Čiže to vytvára vo mne konflikt, ktorý mi môže škodiť.

Snažím sa vybrať z každej knihy niečo, z čoho potom môžem urobiť epizódu alebo čo mi zlepší život, alebo čo ma môže niekam posunúť ďalej. Ale už sa učím aj tie knihy filtrovať, lebo je strašne veľa kníh na podobné témy, ktoré sa píšu rovnako. Na začiatku kapitoly sú citáty, príbeh známeho podnikateľa a tento trend už ma hrozne nebaví.

ako byť zdravý

Koncom minuloročného októbra vyšla tvoja kniha s názvom (A)Sociálne prasa. Aktuálne sa príbeh Dáriusa, ktorý v živote zažíva zlyhania a rôzne trápne situácie, teší veľkému úspechu.

Kde a pri akej príležitosti vznikla myšlienka na zrealizovanie knihy?

V podstate tá myšlienka až tak nevznikla. Mňa oslovili chalani z vydavateľstva Interez v Banskej Bystrici s tým, že hľadajú autorov a či by som nechcel napísať pre nich knihu. Ja som váhal, ale rozhodol som sa, že do toho pôjdem. Lebo vždy som si predstavoval, že knihy píšu až ľudia po štyridsiatke, ktorí majú skúsenosti a sú ošľahaní životom.

Vždy som mal sen napísať knihu a vedel som, že moja prvotina musí byť niečo špeciálne a niečo veľmi osobné. A tak to aj je a je dokonca osobnejšia, než som čakal.
kniha asociálne prasa

Pre mňa bolo písanie knihy objavovaním, o čom vlastne bude a kam tým príbehom pôjdem, a o tom, že som sa vracal k veciam, ktoré pre mňa boli ťažké a emocionálne. (A)Sociálne prasa mi pomohlo uvedomiť si niektoré veci ohľadom môjho života a dokonca som mal pri dopisovaní na konci knihy slzy v očiach.

Najväčší posun nastal v roku 2023 v januári na Cypre, keď som tam išiel na dva týždne písať a napísal som tam podstatnú časť, podľa ktorej som potom knihu následne prepísal. Knihu som v podstate písal pre seba, a tak robím aj podcast. Robím veci tak, aby bavili mňa, a keď bavia mňa, bavia aj ľudí, ktorí sú ako ja. Doteraz, keď si pustím niektoré pasáže knihy, sa na tom zasmejem, pretože sú to moje dobré zážitky a dobré spomienky. A takýmto spôsobom sa snažím robiť všetko, pretože keby som sa veci snažil robiť pre ľudí, tak je tam veľa mantinelov, na ktoré si budem dávať pozor, čo komu môže vadiť.

A takto ja nechcem pracovať, tak nefunguje moja kreativita.

podcast mozgová atletika

Aké novinky, projekty pre nás chystáš tento rok, ak môžeš prezradiť viac? Určite sa máme na čo tešiť.

Na tvojom profile som zachytila informáciu, že sa chystáš na športovú výzvu: IRONMANA. Je to naozaj pravda?

Tak v prvom rade chceme dať celú Mozgovú atletiku na video. Sme v procese zariaďovania si štúdia a bol by som veľmi rád, keby už v polovici roka boli všetky formáty podcastu Mozgovej atletiky aj na videu.

Minulý rok sme s tým trošku experimentovali a ukázalo sa to ako dobrý ťah. Toto bude veľká vec tým, že chceme dostať naše myšlienky ešte ďalej.

Samozrejme, súčasťou môjho života je aj firma Notropy, ktorá sa venuje doplnkom výživy na produktivitu alebo na zlepšenie spánku. Tam teraz chystáme veľké veci, nejaké nové produkty a je to niečo, čo je taká moja srdcovka.

No a zároveň do toho všetkého prišla výzva Ironman, čo je elitný triatlon, ktorý pozostáva zo štyroch kilometrov plávania na otvorenej vode, 180 km je bicykel a 42 kilometrov beh. Tento rok ideme polovičný Ironman, čiže polovica toho všetkého – 2 kilometre plávania, 90 km bicykel a 21 km beh. Pripravujem sa aj s bratom a bratrancom už dva mesiace. Je to obrovský diskomfort, ale presne ten diskomfort som v živote potreboval.

Je to niečo, čo ležalo v mojej hlave päť rokov a povedal som si, že ak ja, ktorý nemám nejakú silnú športovú minulosť, dokážem dať aj Ironmana, tak každý človek z našej komunity dokáže dať čokoľvek v jeho živote. Čiže preto to chceme aj celé dokumentovať. Dávame dokopy aj nejaké videjká z prípravy. Je to super projekt. No a už len taká čerešnička, že mám v hlave aj ďalšiu knihu, aj mám chuť písať. Len teraz nie je čas pri všetkých projektoch.

Čakám na prvú príležitosť, keď sa mi uvoľní zopár týždňov a mesiacov, aby som si mohol urobiť nejaký plán. A možno by som chcel začať písať už aj tento rok.

Do písania som sa zamiloval a viem, že chcem písať knihy aj naďalej, lebo to dáva najväčšiu voľnú ruku mojej kreativite.

Prečo je diskomfort pre nás dôležitý a, naopak, stereotyp nie? Vysvetli nám to, prosím, bližšie.

Z môjho uhla pohľadu aj keď sa pozrieme na evolúciu, naši predkovia žili neustále v diskomforte, a tak sa vyvinula aj naša fyziológia. Preto aj keď David Sinclair skúmal dlhovekosť, zistil, že diskomfort spúšťa niektoré „gény dlhovekosti“. Či už to je prerušované hladovanie, saunovanie, otužovanie a intenzívny tréning, toto všetko pôsobí na naše telo a predlžuje nám život.

Počas môjho ročného pobytu v Kanade som zažíval veľa diskomfortu a môj život sa rozdeľuje práve na obdobie pred Kanadou a po Kanade. Pretože človek, ktorý odchádzal do Kanady a ktorý sa vrátil, sú dve rozličné osobnosti.

Ten diskomfort robí z človeka silnú osobnosť. Človek nemôže chcieť mať jednoduchý život a byť silná osobnosť, pretože jedno je výsledkom toho druhého a život si pre nás pravidelne pripravuje ťažké situácie.

Tie sú súčasťou života. A tým, že ja si ich vyberám dobrovoľne, som lepšie pripravený im čeliť, keď prídu nedobrovoľne.

Človek nebude mať zážitok z toho, že doma hrá PlayStation na gauči alebo je päť hodín na TikToku, ale z toho, že robí niečo vonku a možno zažíva diskomfort.

Diskomfort je to, čo buduje našu osobnosť, naše sebavedomie, našu kompetenciu, a je to niečo, čo vytvára neuveriteľnú odolnosť voči bežným výzvam života.

Čiže ja každému odporúčam dávať si každý deň aspoň nejakú diskomfortnú vec. Hovorím tomu terapia diskomfortom, pretože v stereotype človek chradne a upadá. Keď sa človek pravidelne nehýbe, jeho telo chradne. Aj mozog upadá, keď ho neprekrvujeme, keď nemáme nové zážitky. A to je presne ten stereotyp. Vtedy nám život preteká pomedzi prsty.

cvičenie doma

Na sociálnych sieťach ťa sleduje obrovské množstvo ľudí, napríklad na Instagrame máš aktuálne 49,7-tisíc sledovateľov. Ako vnímaš tieto čísla a čo pre teba znamená fakt, že môžeš ovplyvňovať také množstvo ľudí?

Na začiatku som to sledoval. A človek môže do toho jednoducho spadnúť, že aké mám čísla a koľko má podcast vypočutí. Ale rýchlo som si uvedomil, že to nebolo to, prečo sme začali s bratom robiť Mozgovú atletiku. My sme si chceli robiť nejaké srandovné veci pre seba, aby sme nezabudli na dobré myšlienky, a nie preto, aby sme naháňali nejaké tisíce vypočutí a neviem čo.

Tie čísla a to všetko, čo vlastne Mozgová atletika dosiahla, je podľa mňa vedľajším produktom toho, že to nie je našou prioritou. My sa snažíme všetko robiť autenticky podľa toho, ako to vyhovuje nám alebo ako sa to páči nám. A tým priťahujeme ľudí, ktorí sú podobní ako my. To znamená, že si budujeme komunitu. Vždy keď sa stretnem s niekým z našej komunity, vidím, že to je človek, ktorý je podobný mne. Ja som otvorený a on je veľmi podobný mne, tak ho to tiahne ku mne a možno mu to dáva zmysel.

Pokiaľ to takto budeme robiť, budem v pohode aj ja sám so sebou a budem v pohode aj s našou komunitou, pretože len čo by som začal robiť veci preto, aby nám rástol Instagram a aby nám rástol YouTube, už to nie je pre mňa v poriadku, pretože to nie som ja. Bol by tam kalkul a to ja nemám rád. Ja nemám rád, keď robia ľudia veci z vypočítavosti a robia ich nie autenticky. Je pre mňa v podstate splnený sen, že môžem mať takúto obrovskú komunitu, ale nejako sa na to nesústredím.

podcast mozgova atletika

Ako sám hovoríš v jednej epizóde podcastu (konkrétne č. 103): „Spánok má vplyv na každú jednu oblasť nášho života.“ Aké nástroje nám môžu zmeniť spánok k lepšiemu, teda aj náš život?

Tu by som spomenul hlavne kofeín. Keď človek pije veľa kofeínu alebo krátko pred spaním, tak môže znižovať kvalitu spánku.

Veľa svetla pred spaním alebo čas pred obrazovkou tiež môžu narušovať spánok. Dobrá vec je mať zatemnenú spálňu tak, aby tam neprenikalo veľa svetla. Ideálne mať tmavé závesy a chladnejšiu miestnosť, pretože vtedy sa nám lepšie spí, čo ukazujú aj dáta.

Ak má človek problém so zaspávaním, môže pred spaním skúsiť teplú vaňu alebo teplú sprchu. Naše telo sa rýchlo oteplí a následne teplota tela klesá, a keď teplota klesá, tak zaspávame.

Problémom pri zaspávaní môže byť aj analyzovanie rôznych vecí, ktoré som cez deň (ne)urobil alebo ktoré ma, naopak, čakajú. A to je presne o práci s mozgom alebo s mysľou. Tu pomáha práve tá meditácia. Vedieť nechať všetko ísť a uvedomiť si, že teraz z postele tie veci nevyriešim. Keď sa ráno zobudím, vtedy môžem riešiť. Ak je človek v strese a napätí, pociťuje úzkosti, odporúčam dychové cvičenia, keď sú výdychy dlhšie ako nádychy. Ak to človek niekoľkokrát zopakuje, pocíti výraznú relaxáciu a to zlepší aj kvalitu spánku, pretože najväčším nepriateľom spánku je úzkosť.

Dostatok pohybu tiež zlepšuje spánok. Na túto tému som robil celú epizódu, kde som zhrnul všetky vedecké veci, ktoré vplývajú na spánok.

V našej firme Notropy máme produkt Restart, ktorý pomáha s relaxáciou pred spaním, a teda aj so spánkom. Ja ho používam už vyše pol roka.

A ako som povedal, odporúčam si spánok aj merať napríklad hodinkami alebo prsteňom.

zdravie

Ako byť spokojný v živote z toho vedecko-psychologického hľadiska? Vedel by si nám dať lifehack aj k tejto téme?

Veľakrát čakáme, kedy príde určitá spokojnosť, ale ona sama nepríde a musíme robiť veci proaktívne.

To znamená, že sa musíme starať aj o svoje telo, aj o svoju myseľ, nemať sebapoškodzujúce správanie, budovať vzťahy. Toto je veľmi dôležité. A hlavne tráviť menej času v online svete a na sociálnych sieťach a viac času tráviť vonku pohybom, interakciou s reálnym svetom.

Nie každý človek má taký automatický stav, že je šťastný, keď nič nerobí. Sú ľudia, ktorí keď nič nerobia, necítia sa dobre. Ale ja vždy hovorím, že to nie je zadarmo, že jednoducho musíme niečo pre to robiť a byť proaktívni a venovať sa viacerým dôležitým oblastiam nášho života. Pasivita vytvára len stereotyp a úpadok, ale jej vedľajším produktom spokojnosť nikdy nebola a nebude. To je moje hlboké presvedčenie.

Denisovi by som chcela záverom úprimne poďakovať za dnešné slová a za čas, ktorý si pre nás našiel. Držíme palce, aby tohtoročné plány vyšli podľa predstáv.

Pozývame ťa do tohtoročnej 60-dňovej Výzvy do plaviek 🤗.

Ani tento rok nebude chýbať naša spoločná jazda, na ktorej odhalíš svoju silu, odvahu a sebavedomie ❤️. Čaká ťa nielen nadupaný program pre začiatočníkov aj pokročilých, ale takisto stravovacie videá s výživovým odborníkom Mgr. Michalom Páleníkom a rozhovory s fitshakeráčkami, ktoré sa podelia so svojimi silnými príbehmi.

Tak si nenechaj nič ujsť a pridaj sa k nám! Už 6. mája začíname 👇.

Plavková výzva
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.