Určite to je možné. Sám pravidelne chodievam na obedy do reštaurácií a som schopný udržať formu svojej postavy. Ak máš vyššie ciele a dokonca až súťažné ambície, určite je lepšie, aby si si stravu pripravovala sa doma. Budeš si na 100 % istá, čo a v akom množstve si pri príprave daného jedla použila.
Aj tieto malé rozhodnutia v reštaurácii sa rátajú!
# 1: Akú prílohu k jedlu si zvoliť?
❌ Nie: hranolky, knedľa, zemiakové pyré.
# 2: Koľko prílohy môžem zjesť?
❌ Nie: Klasika tri kôpky ryže, množstvo zemiakov, cestoviny a ďalšieho. Rýchle jedenie a jedenie nad naše pomery cez pocit nasýtenia.
# 3: Ktoré oleje áno a ktoré nie?
❌ Nie: slnečnicový, margaríny, maslá (v plastových krabičkách).
Viac o tukoch, ktorá áno a ako ich používať si prečítaj v našom veľkom špciáli
# 4: Môže si dať dressing?
❌ Nie: tradične vyrobené použitím majonéz a tatárskych omáčok
# 5: Ktoré konkrétne potraviny odporúčam?
# 6: A čo si dať na pitie?
❌ Nie: Cola, Sladené limonády, Sladené minerálky, Káva s mliekom a cukrom, Sladené čaje, Ľadové sladené čaje, Energetické nápoje.
# 7: Môžeš jesť v reštaurácii polievky
❌ Nie: smotanové, zahusťované múkou či s haluškami,
# 8: Spôsob prípravy
Zeleninu konzumuj rovnako surovú ako aj tepelne upravenú. Niektoré vitamíny a minerály môžu vylepšiť svoje využitie práve tepelnou úpravou zeleniny. Niektoré sú zase také, ktoré je najvhodnejšie konzumovať v surovom stave, takže je fajn to striedať.
Takisto sa v reštaurácii vyhýbaj sladkým múčnym jedlám, tradičným slovenským jedlám ako sú halušky s bryndzou a slaninkou, pirohami so smotanou a pod. Na týchto jedlách spolu so sladenými nápojmi, tatárskou omáčkou, hranolkami, vyprážaným syrom, pizzi som ja ako tréner postavil svoje dobrovoľné priberanie.
- vyberaj si jedlá pripravené na prírodno
- dbaj o kvalitný pitný režim bez sladených variant
- striedaj surovú zeleninu s tepelne upravenou
- kontroluj si porciu príloh, ak v ponuke nemajú inú prílohu ako tie nevhodné, radšej ju vynechaj a popros o viac zeleniny
- keď už vývar alebo zeleninová polievka, tak bez rezancov, cestovín, halušiek a pod.
- ak už dresing, tak na ľahkej jogurtovej báze, príp. žiaden
A nezabudni. Žijeme v dobe, kedy si už aj reštauráciu vieš zvoliť podľa toho, aké jedlá v nej vedia pripraviť. Neboj sa navštíviť podnik, kde varia vegetariánsku, RAW či napríklad vegan stravu. Ale aj v takej bežnej si vieš vždy vyskladať niečo vhodné pre seba. ;-)
A ak máš čas a chuť varievať si a potrebuješ načerpať ďalšie inšpirácie, skús pozrieť náš blog alebo niektorú z našich kníh Z fitka do kuchyne:
Pri týchto receptoch nestráviš veľa času v kuchyni a určite si na nich fantasticky pochutíš:
Pečená treska v orechovej kruste - skvelý výživný obed za 20 minút
Zapečené morčacie mäso s mozzarellou - podávaj napríklad s grilovanou zeleninou a kuskusom
Placky z červenej šošovice - nech nemáš každý deň len mäso
Volám sa Matúš Špirko a verím, že mojím životným poslaním je pomáhať ľuďom trpiacim nadváhou a obezitou. Ľudí trénujem už viac ako 10 rokov a v tomto povolaní som sa našiel. Napĺňa ma, keď vidím, že dokážem ľudí pozitívne ovplyvniť. Chudnutie vnímam na úrovni troch oblastí a nimi sú pohyb, strava a myslenie. Chudnutie je komplexný proces, a preto chcem zmeniť vnímanie tohto procesu medzi širokou verejnosťou a uľahčiť tak ľuďom cestu k dosiahnutiu svojich cieľov.