Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Cítiš sa dobre vo svojej domácnosti? O čom je feng šuej sa dozvieš v rozhovore s odborníčkou

Také prirodzené a potrebné aspekty života, až sa, žiaľ, stali nezaujímavými a prebytočnými. V porovnaní pravekého, starovekého i stredovekého ľudstva nároky na život narástli, materiálna pribudlo, hodnoty sa poprehadzovali. Omnoho viac tvoríme svoj svet tým, čo chceme, nie tým, čo skutočne potrebujeme. Mnoho prirodzeného sa stalo zbytočným, prehliadaným. Čo bolo kedysi jednoduché, dnes sa nám zdá zložité. Čo bolo zásadou, dnes je nezmyslom. No všetko je relatívne a nič nemusí byť pravidlom. Doba sa neustále mení, no kam bude smerovať, máme v rukách len a len my.
Tak veľmi nám to dáva najavo celosvetová situácia. Trochu viac sme zišli z cesty...

Kto je viac vedomý, otvorený a objavuje lásku k sebe a k životu, toho zámerom je dosiahnuť harmóniu, súlad a zmysel v prúde svojho života, a teda v živote všetkých.
Záleží teda na uhle pohľadu, na nastavení...
Kedy máme na to väčší dôvod, ak nie teraz?
feng shui byvanie
Čo nás k tomu opäť môže naviesť, je aj staré známe čínske umenie, ktoré do hĺbky rozoberá a riadi sa princípmi prúdenia zemskej a atmosférickej energie i harmónie, dopĺňajúcich sa síl JIN A JANG v priestore, v ktorom človek žije.
Áno, správne, hovorím o FENG ŠUEJ.
(Samotné umenie a dôležitosť správneho toku energie som vo svojich článkoch spomenula nejedenkrát. Stále tvrdím, z toho východu k nám prichádza celé roky najviac múdrostí :-).)

Niečo v skratke o pôvode FENG ŠUEJ


  • Je to cca 5 000 rokov staré umenie a pochádza z Číny.

  • Najskôr sa začalo využívať na správne umiestňovanie hrobov pre mŕtvych, pretože Číňania mali vždy úctu k nebožtíkom a na odchod ich duší chceli zabezpečiť dokonalú harmóniu tohto posledného odpočinku. Neskôr zistili jeho účinky aj cisári, ktorí si dávali stavať podľa feng šuej svoje paláce, a tieto poznatky, princípy sa dostali aj k obyčajným ľuďom do ich príbytkov.

  • Patrí medzi taoistické umenie liečenia – základ čínskej filozofie.


feng shui byt
 
 

Cítiš sa dobre vo svojej domácnosti? V práci? V živote?

Je tvoj život plný lásky, hojnosti a zdravie v najlepšej kondícii?
Nemám e-shop s čarovnými paličkami ani zlatú rybku na prenájom, ktorá robí zázraky na počkanie, ale predsa len niečo pre teba mám priamo tu.
Ak nejaký kúsok z teba kričí po zmene, prinášam ti celý rozhovor s odborníčkou na feng šuej Nadeždou Hlbočanovou, pre ktorú sú slová zmenaharmónia alfou omegou.
 

Ľudia ťa môžu sem-tam zahliadnuť v nejakom článku v časopise, nájdu ťa na Googli, na facebooku, kde píšeš o feng šuej. Delíš sa so skúsenosťami, tipmi, názormi a pod. Prezraď nám, prosím, ako si sa dostala k práci s feng šuej?

Prvé knihy o feng šuej mi dala moja mama presne pred 15 rokmi. Bola som vtedy na materskej dovolenke a zariaďovala som náš nový domov. Bola to však komerčná literatúra a tá sa v mnohých bodoch od seba líšila. Zistila som, že existujú viaceré školy. Samozrejme, že som to testovala v reálnom živote, a môžem povedať, že niektoré veci mi fungovali a niektoré vôbec nie. Pátrala som ďalej. Nakoniec som sa rozhodla urobiť si kurz profesionálnej feng šuej poradkyne a musím povedať, že mi to funguje výborne. Používam školu podľa svetových strán.
 

Čo pre teba feng šuej (ďalej len FŠ) znamená?

Symbiózu farieb, tvarov, vzorov, materiálov, miesta, človeka, vôní a učenia o 5 elementoch. Vhodným použitím jednotlivých materiálov, farieb a motívov dekorácií dokážeme vytvoriť priestor, v ktorom konkrétny človek nachádza svoj maximálny potenciál. Prepojením priestoru s okolím vznikajú celky, ktoré sú prínosom nielen pre majiteľov, ale i široké okolie. Harmonický priestor harmonizuje človeka a, naopak, harmonický človek harmonizuje priestor. Pričom harmóniu vnímam ako rovnováhu, akúsi vyváženosť živlov, kde si uvedomujete prítomnosť tej „univerzálnej“ energie v priestore i vo vlastnom tele.
obyvacka podla feng shui
 

Má teda FŠ vplyv i na zdravie, vitalitu obyvateľov bytu/domu?

Určite áno. Feng šuej domácnosť nie je len o príjemnom prostredí. Je to viac ako len dizajnovo zladený interiér, v ktorom sa cítite dobre, lebo sa vám to páči. Je to dômyselné usporiadanie priestoru tak, aby všetky oblasti vášho života fungovali vo váš prospech. Zdravie je prejavom fyzického tela, ak je duch vitálny. Kombinuje sa tu teda fyzické a duchovné, ide tu o prejav rovnováhy a rovnováha je základ úspechu vo všetkom.
FŠ využíva poznatky 5 000 rokov staré. Čína, ako všetci vieme, je na vrchole svetovej ekonomiky. Je známe, že mnohí čínski podnikatelia využívajú feng šuej znalosti nielen v priestore, ale i pri určení dátumov vhodných napr. na úspešný štart podnikania, deň vhodný na podpis zmluvy atď.
 

Dobre vieme, že spánok je veľmi dôležitý pre kvalitný život, imunitu, zdravie. Ako vie FŠ pomôcť s kvalitným spánkom?

 Absolútne súhlasím. Kvalitný spánok musí zabezpečiť regeneráciu tela i ducha. Nie je v poriadku, ak sa ráno budíte dolámaní, unavení a vyčerpaní. Podľa FŠ je pre človeka najvhodnejšie spať v dvakrát dobrom sektore − ideálne s hlavou smerujúcou k jeho priaznivej svetovej strane. FŠ totiž rozlišuje ľudí na východné a západné typy podľa dátumu narodenia. Východným typom vyhovuje východ, juhovýchod, sever a juh a západným typom zas juhozápad, západ, severozápad a severovýchod.
Ak teda západný typ spí v severozápadnej časti domu, napríklad v západnej časti izby, a jeho hlava počas noci smeruje na juhozápad, bude to preňho výnimočne dobré miesto na načerpanie energie. Ďalší dôležitý bod kvalitného spánku je nedať sa rušiť – tzn. nemať v spálni TV, počítač, mobil, wi-fi a ani zrkadlo, v ktorom by sa odrážal spiaci alebo sediaci človek na posteli. Kvalitný matrac a posteľ sú samozrejmosťou. Spálňu je vhodné pravidelne vetrať, udržiavať v čistote a poriadku. Nie je vhodné spať nad plným úložným priestorom − obzvlášť nevyhovujúce je, ak sú tam rôzne doklady, zbytočnosti a nevhodné darčeky. Najmúdrejšie je sa toho rýchlo zbaviť – darovať, predať alebo vyhodiť. Platí pravidlo, že jediná kvetina tu je ŽENA. Nezabudnime tiež na fakt, že je to vaša súkromná miestnosť, akási osobná zóna, kde nechodí každý, ako sa mu zachce.
spalna podľa feng šuej
 

Takže je dôležité žiť doma v harmonickom prostredí a nepodceniť ani jediný kút?

Každý priestor na nás vplýva. Harmonický priestor nás harmonizuje a ten neharmonický zas rozlaďuje. Každý jeden kút (svetová strana) má súvis s určitou oblasťou nášho života. Mali by byť všetky v rovnováhe, aby sme mohli zažívať stav spokojnosti a blaženosti. Nedá sa byť blažený, ak si vynikajúci odborník, v kolektíve obľúbený, s dobrými vyhliadkami v kariére, s milovanou rodinou, so skvelými príjmami, ale vážne chorý.
Každá oblasť je rovnako dôležitá − Kariéra, životná cesta, Vzdelanie, Rodina a zdravie, Hojnosť a finančné toky, Sláva, česť a uznanie v spoločnosti, Vzťahy a partnerstvo, Budúcnosť, deti a komunikácia, Nápomocní ľudia a učitelia v živote.
 

Kde všade sa dá riešiť FŠ a do akých zaujímavých budov si už bola prizvaná na pomoc?

Feng šuej sa dá aplikovať na akýkoľvek priestor − dom, byt, kanceláriu, reštauráciu, kaviareň, predajňu maloobchodu, lekáreň, školu, kino, fabriku... Skrátka všade, kde sú 4 steny a túžba po kvalitnom žití/podnikaní. Robím hlavne byty a domy, občas podnikateľské prevádzky. Robila som už aj kanceláriu v parlamente SR alebo kanceláriu vo Svetovej banke pre obnovu a rozvoj v Luxemburgu. Boli to zaujímavé skúsenosti.
Zástancom „open space“ priestorov rozhodne nie som.
 

Ja už som zistila, že FŠ je aj istý spôsob, ako si „pričarovať“ krajší a harmonickejší život. Vieš si spomenúť na nejaké zaujímavé zmeny, ktorých si bola svedkom u svojich klientov po odovzdaní projektu?

 Je toho veľa... V podstate sa to deje vždy po odovzdaní projektu a jeho napĺňaní. Pre niekoho sa to môže zdať „nič moc zmena“, ale pre tých ľudí, ktorí to žijú, je to ako zázrak.
Napríklad keď sme odstránili nevhodný obraz z JZ, dotyčná žena sa prestala krútiť v bludnom kruhu ľúbostného trojuholníka, po rokoch opustila milenca i manžela a našla si nového partnera, s ktorým si založila rodinu a teraz je šťastná.
Alebo keď sa žena chcela z domu vysťahovať, že to tam už nemá pre ňu tú správnu atmosféru, a zrazu bolo všetko inak.
Tiež keď pani skladovala v hosťovskej izbe bicykel, bola sama a bez partnera, zistila som, že tam má vlastne program na budúcnosť vo vzťahoch, tak sme tam dali motív lásky a partnerstva, ona si potom našla partnera a založila si s ním rodinu. Už je mamička.
Alebo keď sme „ošetrili“ kúpeľňu a toaletu, ktoré sa nachádzali v rohu hojnosti JV, a prišla nová ponuka pre pána bytu a on mohol v krátkom čase presťahovať svoju rodinku do rodinného domu. To bolo radosti.
Tiež sme pomocou nevhodného obrazu pomohli zmierniť inkontinenciu, posilnili sme zdravie. Alebo keď nastavíme životnú cestu a človek príde s tým, že „aha, mňa to teraz ťahá tamto“!
Alebo keď mamička už niekoľko rokov vždy zaspí pri uspávaní svojich detí a manžel sa potom zmieri so spaním v druhej detskej izbe, spálňa rodičov zíva niekoľko rokov prázdnotou. Potom sa to všetko zmení a vráti do tých správnych koľají. Sú to malé zázraky pre ľudstvo, ale obrovské pre každého jedného jednotlivca.
obrazy do obyvacky podla feng shui
 

FŠ harmonizáciou si prešla aj ty vo svojom živote, resp. príbytku. Prezradíš nám, čo ti to prinieslo?

V mojom prvom byte chýbal juhozápadný roh. Juhozápad sa spája so ženskou energiou a vzťahmi. Vtedy som ešte nepoznala tie fungujúce nápravné prostriedky na taký priestorový hendikep, ako je pôdorys v tvare L, a tak som odišla z bytu i manželstva. Odišla som po rozvode do iného mesta a začala úplne od začiatku. Pamätám si, ako som vtedy ešte „neveriacky“ zavesila výtvarné dielo mojej 6-ročnej dcérky do programu na hojnosť a finančné toky v našom prenajatom byte. Bol tam nakreslený rodinný domček s jazierkom s tŕstím, so 6 motýlikmi, s dvomi obláčikmi a veľkým veselým slniečkom. Do roka som podpisovala kúpnu zmluvu na náš dom. Cez programové miesta som si potom dopriala viaceré zázraky, funguje to skvele. Skrz vesmírnu synchronicitu sa dejú tie najväčšie zázraky a programové miesta akoby zhmotňovali naše sny a túžby oveľa rýchlejšie.
 

S akými najčastejšími otázkami, prosbami sa stretávaš u klientov?

Najčastejšie je to slabá finančná hojnosť, zlé vzťahy a komunikácia, a chýbajúca kariéra, resp. neschopnosť nájsť vlastnú životnú cestu, ktorá by dotyčného napĺňala. Vždy sa vyskytnú problémy v tej oblasti života, kde sa v priestore nachádza kúpeľňa, toaleta alebo nevhodne umiestnená kuchyňa v rámci pôdorysu. Ideálne podľa feng šuej je, keď je kuchyňa umiestnená v JZ, SV alebo JUHU. Kúpeľňa a toaleta by zas mali byť situované v slabších sektoroch, čo závisí od vstupných dverí, takže sa to nedá jednoznačne určiť. Je to individuálne. Závisí to od pôdorysu každej jednej nehnuteľnosti.
 

Na svojom webe spomínaš neviditeľné pravidlá, ktoré viditeľne fungujú. Čo tým máš na mysli?

Celé feng šuej pracuje s tvorivým procesom vychádzajúcim z prírody. Drevo vyživuje oheň, ten vyživuje zem, zem nám dáva kov, kov tvorí vodu a voda zas živí drevo, a tak stále dokola. To je tvorivý proces. S každou svetovou stranou sa spája určitý element. Napr. východ sa spája so zdravím a s rodinou. V tomto sektore vládne element dreva. Tu by teda mala byť zelená, modrá farba, materiál drevo – určite nie kov alebo oheň (pozor aj drevo či drevotrieska v bielej či sivej farbe sa považuje za kov alebo oheň − ak je natretá na červeno, ružovo, fialovo, oranžovo!). Symbol dreva je obdĺžnik. Tu je vhodné pestovať kvety alebo mať vodu (akvárium, fontánku, umývadlo).
Ak prídem do domácnosti, kde je vo východe sivá alebo biela stena, okrúhly stôl a biely alebo červený nábytok, viem, že obyvatelia nie sú nastavení na zdravie. Ich bio pole má v sebe uloženú informáciu choroby. Ak ste pripravení na zmenu priestoru, ste pripravení aj na zmenu v bio poli a napokon vo fyzickom tele.
 

Vieš prezradiť, ktoré predmety by sa určite nemali nachádzať v určitých miestnostiach?

Určite by sme sa mali obklopovať predmetmi, z ktorých máme radosť. Ak sme dostali vázu od svokry, ktorá sa nám ale vôbec nepáči, a máme ju vyloženú na čestnom mieste v obývačke, nebude nám to prospievať. Energetiku neoklamete vznešenými pohnútkami.
 

Ako ďaleko siaha tvoje pracovné pôsobenie, resp. ako ďaleko si ochotná osobne prísť za klientom a riešiť s ním vypracovanie projektu? Dá sa to všetko aj online?

Pôsobím hlavne na území západného a stredného Slovenska, ale v závislosti od atraktívnosti projektu som ochotná vycestovať i ďalej. V ostatnom čase sa mi však veľmi osvedčilo poradenstvo na diaľku. Robila som poradenstvo do Švajčiarska alebo Českej republiky, tiež na východné Slovensko. Prebieha to tak, že klient pošle pôdorys priestoru, presnú adresu alebo označenie svetových strán a fotografie priestoru. Ja pripravím projekt a potom ho počas telefónneho hovoru odkomunikujem a, samozrejme, elektronicky zašlem. Projekt obsahuje podrobnú analýzu priestoru a usmernenie, ako zariadiť priestor, aby bol zharmonizovaný a prinášal prospech v reálnom živote. Pripájam vždy aj ilustračné fotografie, ako by to v danom priestore malo vyzerať. Ľudia si tak potom lepšie urobia dojem. Dokážu lepšie rozpoznať atmosféru, ktorú má priestor vyžarovať.
 

Na internete je už toľko článkov o feng šuej, že, priznám sa, i ja som sa v nich trochu strácala, kým som ťa neoslovila a mala som veci vysvetlené a prakticky ukázané. Na záver ťa prosím, vieš nejako poradiť našim čitateľkám, ako by mali rozoznať nefalšované rady fungovania FŠ alebo či sa majú vôbec pri zariaďovaní bytu/domu spoliehať na akékoľvek FŠ články/knihy/videá? Čo odporúčaš?

Ako som spomínala, tiež som tak začínala. Komerčná literatúra, články v časopisoch... Treba to vyskúšať a pozorovať zmenu v živote. Udiala sa? Dobre, funguje to. Neudiala sa? Tak treba hľadať ďalej. Je dobré, keď človek počúva vlastnú intuíciu. Treba vnímať priestor celým telom. Mala som dva prípady, keď už v priestore pred mojou návštevou bola iná poradkyňa, no, žiaľ, požadované zmeny v živote majiteľov nenastali, ba naopak.
Ja s ľuďmi komunikujem, až kým nedosiahneme zmenu. Kým sú otázky, odpovedám. S niektorými klientmi som v spojení raz, dvakrát, s inými aj 3 roky. Je to úplne individuálne. Raz mi jedna klientka ukázala projekt za 150 eur, kde bola len všeobecná tabuľka, aké farby a materiály použiť v jednotlivých sektoroch. Rozsah projektu jedna A4. Navyše informácie z bežnej komerčnej literatúry. Moje projekty sú na niekoľko A4 v závislosti od počtu miestností v priestore. Jedna všeobecná tabuľka nemá veľkú výpovednú schopnosť pre laika. Navyše bolo zrejmé, že pani ten papier distribuuje paušálne, zmenila iba hlavičku klienta a označenie vstupu a svetových strán v byte... Ostatné si musel klient nájsť v tabuľke. Ja sa snažím popísať doslova každý centimeter.
Zariaďovanie priestoru sa podriaďuje účelu jeho použitia. A tam smerujú i moje odporúčania. Napríklad nápomocní priatelia v obývačke – rôzne sošky Budhu, bohýň, svätých a slávnych osobností nebudú predsa ľudia dávať do detskej izby. Tam skôr používam obrázky anjelikov a zvieratiek, aby boli detičky múdre ako sovy, prefíkané ako líšky a podobne. Navyše existuje vždy niekoľko variantov, ako priestor vhodne zariadiť. Ja sa snažím klientovi vypísať vždy maximálne množstvo možností, aby si vedel vybrať sám.
Ak je človek šťastný, má rodinu, zdravie, hojnosť, práca ho napĺňa, resp. cíti, že je jeho poslaním, netreba volať žiadneho poradcu. Veci fungujú. Ak si však osamelý človek po štyridsiatke kupuje nový byt a posledné desaťročie nemal partnera, resp. zažíval samé sklamania, je vhodné osloviť feng šuej poradcu. Mám tiež veľa klientov, ktorí boli šťastní, kým sa nepresťahovali do nového domu/bytu a potom sa prestalo dariť. Tam je odpoveď veľmi jasná. Zmenilo sa rozloženie izieb v pôdoryse, to spôsobilo, že veci nefungujú ako doteraz. Najvhodnejšie v týchto prípadoch je osloviť feng šuej poradcu ešte skôr, ako si nové hniezdočko vôbec zariadite. Mám totiž skvelý tip, ako si napríklad zabetónovať hojnosť v dome :-), a ušetrím vám nemalé peniaze za nevhodné investície.
feng shui obývačka
Verím, že mnohé tvoje otázky boli práve zodpovedané. Možno už presúvaš nábytok, píšeš Naďke, čítaš na jej blogu viac... :-) Neváhaj a kedykoľvek ju kontaktuj.
Lúčim sa s vami Naďkinou frázou, ktorá sa dotýka každého druhu nášho „príbytku“:
„Malé zmeny v priestore prinášajú pozitívne zmeny v živote.“  
feng šuej
 
Postaraj sa aj o harmóniu vo svojom tele. Vynikajúcim spôsobom je práve cvičenie jogy a meditácie. Aj to ti ponúkame v našom online fitku Fitshaker.sk, kde máš na výber z množstva fit programov, profi trénerov a dokáže si sama vybrať, čo je pre teba a tvoje harmonické ja to najlepšie:
joga na doma
 
Mohlo by ťa zaujímať aj:
Fitshaker podcast č. 1: Fredy Ayisi: „Joga má toľko aspektov, že si z nej môže vybrať každý.“
Aká je to Mindfulness Joga? + VIDEO ukážka
Nauč sa zdolávať prekážky v živote ľahšie: 6 joga cvikov na vybudovanie vôle a sily
Fotka autora
Lucia Blahová
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Lucka. Som žienka, ktorá je neustále na ceste. Myslím na tej svojej, na ktorej sa denno-denne rozvíjam, rastiem, učím, pretože beriem život ako jednu nádhernú cestu a všetkých ľudí, ktorých stretávam ako svojich učiteľov či vlastné zrkadlá, ktoré mi často ukazujú práve to, čo nechcem vidieť. A tak sa najmä učím pozorovať seba aj všetko naokolo bez posudzovania a som pozorným žiakom života. Momentálne som v plnom nasadení v roli "maminky na materskej" a túto dovolenku si aj patrične užívam s dcérkou Elisou, ktorá je pre mňa stred vesmíru. Milujem prírodu, jej cyklickosť a neustále zmeny. Doma sa venujem už dlhšiu dobu joge a meditáciám, čo je pre mňa najdokonalejšie spojenie tela a duše. K tomu všetkému patrí aj zdravý životný štýl, ktorý som po rokoch dokázala uchopiť pomocou načúvania potrieb vlastného tela. Zbožňujem vlastné intuitívne varenie, bez receptov, podkladov, len tak z lásky. Súčasťou kuchyne sa nám stalo aj moje kváskovanie, v ktorom sa stále učím niečomu novému. Mojím celoživotným zámerom je Vedomý Život, také to známe obohraté klišé - TU a TERAZ. Mám rada obyčajné veci, pretože tie sú vždy výnimočné. Myslím si, že nič a nikto nie je dokonalý. Ale ak niečo naozaj je, tak potom je to pre mňa úplne všetko :-).

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.