Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Chystáš sa na letnú turistiku? S týmto návodom ťa v prírode nič neprekvapí!

turistika

Letná turistika je najkrajším prostriedkom, ako spojiť spoznávanie krás prírody s novými zážitkami, čarovnými výhľadmi a zároveň dopriať telu pohyb a relax mysle.

Aby turistika splnila všetko, čo od nej očakávame, je dôležité nepodceniť prípravu a plánovanie. Aké oblečenie a obuv zvoliť, čo si so sebou zabaliť do ruksaku, aké mobilné aplikácie nám môžu pomôcť a na čo by sme nemali zabudnúť?

Prečítaj si nasledujúce riadky a inšpiruj sa pri plánovaní letných dobrodružstiev v prírode 😊.

Funkčné a kvalitné oblečenie

Komfort pri (celodennom) pohybe vie zabezpečiť kvalitné a pohodlné turistické oblečenie, ktoré nás podrží v každej situácii a v akomkoľvek počasí. Vždy myslime na to, že počasie, predovšetkým v horách, sa môže zmeniť z minúty na minútu v každom ročnom období.

Základom je vrstvenie jednotlivých častí oblečenia. Posledná vrstva by mala byť odolná voči vetru aj vode.

Výborným materiálom funkčného oblečenia je merino vlna. Už dávno neplatí, že tento materiál je vhodný len počas zimy. Jeho výborné vlastnosti oceníme počas celého roka. Výborné je napríklad merino oblečenie slovenskej značky Woolies. Produkty sú priliehavé, odvádzajú vlhkosť, rýchlo schnú, odolávajú UV žiareniu a sú vyrobené na Slovensku.

V letnom období je ideálne unisex tričko, dámske tričká s krátkym rukávom, obojstranné tielka, polotričká vyrobené z tenkej merino vlny.

Pozornosť treba venovať aj ponožkám. Predsa len je dôležité, aby sa nám dobre kráčalo a chôdza nám nespôsobovala bolesť. Práve ponožky môžu zabrániť alebo zminimalizovať riziko vzniku bolestivých otlakov.

V letnom období je dôležitá pokrývka hlavy v podobe rôznych šiltoviek, šatiek a klobúkov, ktoré nás ochránia pred silnými slnečnými lúčmi.

Na výber správnej športovej podprsenky klikni sem.

vysoké tatry turistika

Turistická obuv

V čase, keď som pravidelne chodievala na turistiku, som si všimla, že veľké percento ľudí sa rozhodlo absolvovať vysokohorské chodníky a zdolať vrcholy hôr v teniskách, ba dokonca v šľapkách. Chyba, ktorá mohla spôsobiť nepríjemný úraz a komplikácie.

Obuv delíme podľa typu a náročnosti terénu na nízku (nenáročná turistika alebo prechádzka), polovysokú (na horský, stredne náročný terén) a vysokú (náročný terén, vysoké prevýšenie).

Turistická obuv by mala:

  • mať hrubú protišmykovú podrážku,
  • výborne sedieť na našej nohe a nespôsobovať odreniny a otlaky,
  • byť nepremokavá s membránou Gore-Tex,
  • byť poriadne vyskúšaná predtým, ako v nej absolvujeme celodennú turistiku,
  • kupovaná a odskúšaná na našej nohe v špecializovanej predajni, vyhýbame sa nákupu „naslepo“ cez internet.
turistika výbava

Plánovanie turistickej trasy

Do tejto kategórie by som zaradila sledovanie aktuálnej predpovede počasia pre danú lokalitu. V horských oblastiach sa počasie rýchlo mení, a preto treba sledovať čo najaktuálnejšie počasie predtým, ako sa vydáme do terénu.

V lete nás môže prekvapiť nebezpečenstvo v podobe búrok, ktoré môžu mať tragické následky. Zastihnúť nás môže aj dážď. Ochranu pred dažďom nám zabezpečí pršiplášť, ktorý by nemal chýbať žiadnemu turistovi v horách.

Ďalším bodom je podrobné plánovanie turistickej trasy podľa mapy a iných zdrojov.

Je ideálne, ak si vopred určíme cieľ a zistíme aktuálne informácie o danej trase:

  • časový úsek (kedy vyrazím na cestu, ako dlho by mala cesta trvať, aké prestávky na oddych si môžem dovoliť atď.),
  • náročnosť terénu (či zvolenú trasu fyzicky zvládnem),
  • obmedzenia a výstrahy na trase (či je turistický chodník sprístupnený pre turistov, či nie je riziko stretnutia s medveďom a podobne).

Nezabudnite si mapu pribaliť do ruksaku, aby ste ju mali stále pri sebe.

Výborná je aj mobilná aplikácia HIKING – turistická mapa, ktorá pokrýva celé územie Slovenska.

Ak hľadáš inšpiráciu na turistiku, vyskúšaj mobilnú aplikáciu SPOZNAJ SVOJ KRAJ, ktorá aktuálne obsahuje viac ako 600 nápadov na zaujímavé miesta po celom Slovensku. Možno objavíš kúzelné miesto, o ktorom netušíš, aj vo svojom bydlisku 😉.

Kto rád pozoruje prírodu z výšky a obľubuje čarovné výhľady na všetky svetové strany, inšpirácia je tu. Na internetovom portáli www.praveslovenske.sk sa vieš v sekcii „mapa“ prekliknúť na zoznam všetkých rozhľadní a vyhliadok na Slovensku.

plánovanie

Snacky a pitný režim

Pri balení jedla a snackov do ruksaku myslíme na to, že by mali zahnať hlad, dodať stratenú energiu, nezaťažiť žalúdok a doplniť chýbajúce minerály a vitamíny, ktoré strácame hlavne potením. Množstvo jedla volíme podľa naplánovanej trasy.

Do ruksaku ti odporúčame zabaliť napríklad: orieškové maslo (vo vrecku), mix orechov, ovocie, proteínovú tyčinku, kúsky syra, kvalitnú horkú čokoládu, tuniakový šalát, kváskový chlieb s domácou nátierkou a so zeleninou, kúsok tvarohovej bábovky, banánového chlebíka alebo domáce brumíky, sušienky. Veľa ďalšej inšpirácie nájdeš na našom blogu v kategórii recepty.

Pre naše premium členky je aktuálne pripravený e-book Recepty do krabičky, ktorý si stiahneš jednoducho vo svojom konte v sekcii „Na stiahnutie“ v časti Receptové e-booky.

pocasie hory

Samozrejme, prihliadame na počasie, aby sa potraviny nestihli znehodnotiť letnými teplotami (šunka, čokoláda, mliečne výrobky a pod.).

Ak máš cestou horskú chatu, môžeš zvážiť občerstvenie aj tam. Keďže pri túre vydáš veľa kalórií, nemusíš hľadať nízkokalorické jedlo. Zameraj sa však na spôsob prípravy. Fazuľová polievka s čerstvým chlebom bude určite lepšia voľba ako vysmážané hranolky alebo langoš.

Nezabudni mať so sebou dostatok pitnej vody.

Kontakty v prípade ohrozenia života

Číslo tiesňovej linky Horskej záchrannej služby je 18 300.

Aktuálne môžeš na území Slovenska, Česka, Rakúska a Maďarska využiť funkcie mobilnej aplikácie HORSKÁ ZÁCHRANNÁ SLUŽBA. Pomoc privoláš len jedným tlačidlom.

O svojej trase vždy vopred niekoho informuj!

vybavenie do hôr

Nad čím ešte porozmýšľať?

  • kvalitné slnečné okuliare,
  • náplasť a dezinfekcia na rany v prípade menšieho poranenia,
  • opaľovací krém (slnko v horách vie byť poriadne silné),
  • masť na štípance od hmyzu a podráždenú pokožku,
  • repelent, lebo okrem veľkých zvierat je dobré myslieť aj na tie malé,
  • magnézium, ak trpíš na kŕče,
  • mobilný telefón a doklady,
  • náhradné turistické ponožky.
turistické mapy

Predtým ako sa vydáš do hôr, môžeš trénovať svoju kondičku s nami, čaká ťa viac ako 1000 cvičebných videí!

online fitko
Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.