Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Kam na výlet? Pozri návod, ako zdolať Gerlachovský štít

Výstup na najvyššiu horu Slovenska je zážitok na celý život. Prečítaj si, ako som si vyšla s priateľom na Gerlachovský štít (v zime). Som si istá, že ťa minimálne inšpirujem... A ak čakáš článok o tom, že je to najnáročnejšia túra, akú som absolvovala, budeš prekvapená. Hoci, určite to nie je pre menej odvážnych a tých, čo nemajú s turistikou skúsenosti. Pozri si, ako to na takomto type výletu môže prebiehať.

Ako sa to celé začalo?

Ja, priateľ a dátum 22.12.2016 = zúfalé browsovanie po internete, čo si tak podarovať na Vianoce po 9-tich rokoch vzťahu. Od leta sme si hovorili, že tento rok si už určite necháme viac času na kupovanie vianočných darčekov. V tom som za zvuku omšových zvončekov na zľavovom portáli našla 2-dňový Výstup na Gerlach.
turistika

Na vrchole

 

 

 

 

 

Kde sme boli ubytovaní?

Za 219 eur na osobu sme si objednali skutočný zážitok (cena sa môže líšiť podľa toho, akého poskytovateľa si vyberieš). My sme si vybrali Mountain Pro Guiding, cenovo taký priemer. Na výber sme mali viac termínov, ale hovorí sa „Go Big or Go Home“, a preto sme si objednali výstup na Gerlachovský štít v januári. V cene bolo zahrnuté ubytovanie v Priváte Sherpa, 1 dňový výcvik, výstup na Gerlach + horský vodca a náš strach a obavy, že do čoho sme sa to pustili.
Vybrať sa dá rôzne. Je možnosť kúpiť si len jednodňový výstup, bez výcviku, alebo výstup aj s komplet ubytovaním a stravou, výrivkou a podobne. Pre viac luxusu pozri napr. Sliezsky dom.
Záleží na ročnom období, zdatnosti a pohodlnosti. Ak si zavoláš na konkrétnu ponuku, určite ti budú vedieť poradiť.
vysoke tatry

 

Ako to vyzeralo v podvečer výletu a ako prebiehal samotný výcvik?Priateľ ochorel smrteľnou mužskou chorobou na 6 (soplík) a hrozilo, že sa nikam nedostaneme. Tradujú sa však mýty o tom, že môj hnev má liečivé účinky, pretože priateľovi sa zázračne polepšilo.Celý výstup začínal v sobotu ráno výcvikom na Štrbskom plese, kde nám horský vodca povedal, ako bude celý výstup prebiehať. Učili sme sa, ako používať cepín, ako si uviazať a chodiť s mačkami, ako padať na strmej ľadovej stene a brzdiť = ako sa nezabiť, ako prežiť pád lavíny a podobne (vravím si, že hm, moja...airbagy máš, tie ťa snáď vyplavia na povrch).Všetky inštrumenty potrebné na výstup sme mali v cene - mačky, cepín, lopatku, protilavínovú výbavu, sedačku, helmu. Sami sme si museli zaobstarať veci, ktoré sú potrebné k bežnej turistike, a to turistické zimné oblečenie, turistické topánky, batoh (aspoň 35 litrový), turistické palice, jedlo, kondičku, chuť a nebojácnosť.

 

Odkiaľ sme vyrazili?Ráno o 5.30 sme sa stretli s vodcami a celou skupinou v Tatranskej Polianke, odkiaľ nás skútrom vyviezli na Sliezsky dom. Obojsmerný lístok vyjde 15 € na osobu. Určite sa dá prejsť aj po vlastných, ale vzhľadom na náročnosť túry to neodporúčam. V Sliezskom dome sme si dali raňajky (môžeš si vziať aj balíček so sebou), kávu, koláč...za jeden na odvahu a vybrali sme sa s vodcom na výstup.Pred výstupom a aj počas neho vodcovia kontrolujú lavínovú situáciu. Môže sa stať, že sa na Gerlach ani nedostaneš. Peniaze v takom prípade nevracajú, ale volia náhradný program. Najčastejšie vraj výstup na iný vrchol.

sliezsky dom

Východ slnka na Sliezskom dome

Ako prebieha výstup?O cca 8.00 po tom, ako nám vodca do batôžkov nabalil potrebnú technickú a protilavínovú výbavu, sme začali. Šli sme klasickou zimnou trasou cez Batizovskú úžinu, Batizovskú próbu až na Gerlachovský štít. Výstup sme dali za 7,5 hodiny (hore, dolu) svojím tempom (v priemere trvá tak 8-12 hodín). Zo začiatku je to pekná, mierna túra s trošku užšími chodníkmi. Mačky sme hneď nepotrebovali, pretože bolo krásne počasie a chodníky dolu neboli také ľadové, ale zvyčajne sa chodí s mačkami už odspodu.Vodca volí tempo podľa teba, nie ty podľa neho, takže sa netreba ničoho báť. Po cca 1,5 hodine sme sa dostali na Velickú próbu, s pomocou vodcu sme si nasadili výstroj – mačky a úväzy a vydali sme sa na skutočnú vysokohorskú turistiku. Naozaj šikmou stenou pokrytou ľadom a snehom sme sa štverali hore. Už chápeme, prečo sa mačky volajú mačky. Vďaka nim sme vyšli cca 40-60% stúpanie ako nič. Vodca nás usmerňoval a hovoril presne, čo a ako robiť. S vodcom môžu ísť len dvaja ľudia, v lete myslím traja. Vodca ide prvý, v strede býva ten menej zdatný a posledný ide ten, čo sa vodcovi zdá zdatnejší.

gerlach

Nasadzujeme mačky a úväzy

Ako prebieha zostup?Po pár fotkách, skonzumovanom proviante, úžasnom výhľade a pocite, že sme to vyšli až hore a prekonali samých seba, začíname schádzať dolu. Na samotný vrchol sa nedostane veľa ľudí naraz, preto tam stačí pobudnúť cca 10-15 minút, aby sa prestriedali aj ostatní zo skupiny.Dolu sa ide v zime tou istou trasou ako hore. Pohľad dolu na tu šikmú stenu je doslova dychberúci. Ale aj na to je tu vodca. Nie je to len fyzická pomoc a usmerňovanie, vodca dodáva odvahu a chuť to vôbec prekonať. Koniec koncov, nemôže ťa nechať predsa hore. ;-) Mačky držia aj cestou dolu. Zostup býva náročnejší ako výstup. Po ľadovej stene sa dolu predsa len ide ťažko. Mali sme krásne počasie a aj sneh bol ok, tak sa šlo dobre. Spokojní a s úžasným pocitom sme bez problémov zišli späť k Sliezskemu domu. Stretli sme sa so zvyškom skupiny a ostatnými vodcami, vymenili sme si dojmy a dali pivo.Je to paráda!

vystup na gerlach

Cesta smerom hore aj dolu

Pár informácií na záver na zapamätanie:Na Gerlachovský štít sa chodí jedine s vodcom. Cesta hore nie je ľahká a ani označená.Celý tento výcvik a pobyt nie je potrebný. Pokojne sa stačí dohodnúť a zaplatiť si len výstup - čo vychádza finančne lacnejšie.Určite nechoď na Gerlach, pokiaľ nemáš čo to pochodené, len z dôvodu parádnej selfie.Ak zvládaš turistiku ako Rozsutec, Suchý vrch, Slávkovský štít, Rysy a podobne, nemáš sa skutočne dôvod báť.Takúto turistiku si dopraješ možno len raz za život, ale skutočný život začína vtedy, keď vystúpiš zo svojej komfortnej zóny.Nie je krajší pocit ako ten, keď prekonáš seba samú.

na vrchole gerlachu

Výhľad

Veronika Bisahova
Redaktor vo Fitshaker

Volám sa Veronika. Som aktívna žena druhu "všehochuť"- inak povedané, fušujem do veľa druhov športov, pričom asi najlepšie mi ide cvičenie vo fitku. Úspešne odmietam prijať fakt, že pracujúca žena (minimálne 8 hodín denne) s domácnosťou, priateľom a psom nemá čas na seba, nemá čas cvičiť a nutne musí pribrať, či nebodaj nemôže variť zdravo a chutne. Naopak. V mojich článkoch sa ťa budem snažiť motivovať, ukázať ti, že všetko sa dá, ak chceš a správne si v hlave nastavíš (alebo ak si chlapa správne nastavíš ;) ). Byť fit a cvičiť má byť o zábave...takže čítaj, usmievaj sa a cvič.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.