Leto nepochybne patrí medzi najobľúbenejšie ročné obdobia väčšiny z nás. Je synonymom prázdnin a dovoleniek, na ktoré nedočkavo čakáme celý rok. Práve leto je ideálnym obdobím na výlety a dobrodružstvá. Je to čas, ktorý najradšej trávime vonku – pri grilovačkách s priateľmi, na pieskoviskách a detských ihriskách sledujúc svoje malé ratolesti pri hre, v záhrade pri oberaní či spracovávaní domácej úrody, alebo len tak s knihou v ruke v hojdacej sieti. A kedy inokedy sa už vyberieme na výlet, ak nie v lete? Kroky mnohých z nás smerujú k moru a do zahraničia, ale príležitostí na nezabudnuteľné výlety či dobrodružstvá máme aj u nás na Slovensku. A za seba môžem jednoznačne povedať, že aktívne strávený čas je pre našu rodinu ten najlepšie investovaný čas. Pestujeme dobré vzťahy, obohacujeme ducha, rozširujeme si naše obzory a v neposlednom rade spaľujeme kalórie, dýchame čerstvý vzduch a makáme na našej kondičke. Nuž teda, šup s batohom na plecia a hor sa na výlet!
Keďže máme dve malé deti, snažíme sa vyberať miesta zaujímavé aj pre zvedavé očká, ktoré poznávajú svet z ledva metrovej vzdialenosti od zeme. Radi ich ťaháme všade so sebou. Aj výlety s deťmi majú svoje nenapodobiteľné čaro.
Bojnice
Ak chceš poznávať históriu a zároveň urobiť zadosť (nielen) ratolestiam dožadujúcim sa kontaktu s viacnohými tvormi, vyber sa do Bojníc (tip #1). Toto malebné kúpeľné mestečko je určite strelou do čierneho. Okrem romantického zámku so štyrmi nádvoriami, legendou o grófovej nešťastnej láske ku francúzskej kontese a schodiskovou vežou s točitými schodmi sa oplatí navštíviť Národnú zoologickú záhradu, ktorá za posledné roky prešla rozsiahlou rekonštrukciou.
Za horúceho slnečného dňa v nej určite neobíď motýliu záhradu, ktorá sa len tak hemží pestrofarebnými krídlami motýľov rôzneho druhu. Deti sa určite potešia roztomilým pózujúcim surikatám. V hornej časti záhrady je vyhotovený nový edukačný chodník venovaný rôznym druhom zvierat od hmyzu až po veľké cicavce.
Bojnice sú aj kúpeľným mestom, takže po únavnom dni si pokojne môžeš dopriať wellness v kúpeľnom dome, alebo si len vypiť kávičku pri kúpeľných jazierkach. A ak máš pocit, že by to po zmrzlinovom pohári chcelo ešte spáliť pár kalórií, vybehni na vyhliadku za mestom. Zámok a celé okolie Bojníc a Prievidze budeš mať ako na dlani. Túto prechádzku bez problémov zvládnu určite aj deti.
Pokiaľ sa rozhodneš okrem Bojníc preskúmať aj najbližšie okolie, určite neobíď Vodný svet v neďalekom Sebedraží (tip #2). V príjemnom areáli, ktorého súčasťou je aj 9-jamkové golfové ihrisko škótskeho typu, si môžeš v jazierkach uloviť pstruhy, pozrieť si račiu farmu či vliezť s deťmi do indiánskeho típí.
Fačkovské sedlo
Približne 25 km od Bojníc smerom na Žilinu sa serpentínovým stúpaním dostaneš na Fačkovské sedlo (tip #3). Je to ideálny východiskový bod pre rôzne turistické trasy. Medzi tie najobľúbenejšie patrí výstup na Kľak (tip #4), ktorý v príjemnom tempe trvá približne dve hodiny a zvládnu ho bez problémov aj menej zdatní turisti či deti. Počas úvodného stúpania na Reváňske sedlo sa síce mierne zapotíš, zo sedla je to však už viac-menej nenáročná prechádzka po hrebeni.
Z nadmorskej výšky 1352 m.n.m. je tvojou zaslúženou odmenou nádherný výhľad. Na spiatočnej ceste je vyhladovaným turistom k dispozícii salaš s detským ihriskom a minizoo, v ktorej okrem bežných domácich zvieratiek behá vo výbehu aj exotický pštros.
Čičmany
Len necelých 15 minút od Fačkovského sedla sú vzdialené Čičmany (tip #5). Táto malebná dedinka je známa typickým čičmianskym vzorom na drevených chalúpkach so šindľovými strechami. Väčšina z nich je síce v súkromnom vlastníctve, ale v centre obce sú aj dva pôvodné domy sprístupnené pre verejnosť ako múzeum.
Rajecká Lesná
Pokračujme ďalej Rajeckou dolinou. Vyhľadávaným a určite mimoriadne pôsobivým zážitkom je návšteva najväčšieho dreveného vyrezávaného Betlehemu na Slovensku v Rajeckej Lesnej (tip #6). Táto precízna a dokonalá práca určite zaujme tak malých, ako aj veľkých výletníkov. Celé dielo je zasadené do prostredia slovenskej dediny a zachytáva všetky súčasti bežného života dedinčanov - šikovných remeselníkov a roľníkov od Tatier až k Dunaju, od kolísky až po hrob.
Betlehem v Rajeckej Lesnej
Rajecké Teplice
Z Rajeckej Lesnej pokračujeme ďalej. Po desiatich kilometrov severným smerom dorazíme do kúpeľného mestečka Rajecké Teplice (tip #7) s novovybudovaným wellness komplexom a príjemným rozľahlým kúpeľným parkom s jazierkom a labuťami, na ktorom sa môžeš aj člnkovať. V letných dňoch je návštevníkom k dispozícii aj kúpalisko s výhľadom na okolité Skalky.
Terchová
Z Rajeckých Teplíc si to namierme ešte viac na severovýchod – do rodiska povesťami opradeného Juraja Jánošíka – Terchovej. Je to ideálny východiskový bod do Vrátnej doliny (tip #8), ktorá turistom ponúka celoročné možnosti trávenia voľného času. Tí zdatnejší sa určite rozhodnú pokoriť Malý či Veľký Rozsutec (tip #9 a #10).
Mimoriadne obľúbené trasy s rebríkmi sú Jánošíkove diery (tip #11). Je to sústava tiesňav s potokom vodopádmi, ktoré sa rozdeľujú na tri celky – Dolné, Nové a Horné diery. V kaňonoch a tiesňavách je vlhko aj v najhorúcejšom lete, preto jednoznačne nepodceň výber vhodnej obuvi. Dolné a Nové diery bez problémov zvládnu aj menší turisti, Horné sú už značne náročnejšie, pretože mnohé úseky sa dajú zdolať len za pomoci lana či rebríkov.
Výstup na Chleb
Ďalšou možnosťou výletu v Malej Fatre je výstup na Chleb (tip #12) alebo susedný Veľký fatranský Kriváň. Tí pohodlnejší si môžu cestu výrazne skrátiť využitím kabínkovej lanovky, ktorá turistov vyvezie až do Snilovského sedla pod vrcholom. Pokiaľ sa rozhodneš kúpiť si obojsmerný lístok, vybehni aspoň na spomínaný Veľký Kriváň, ktorý zo sedla dosiahneš za približne 30 minút. Okrem neho sa zo Snilovského sedla pohodlne dostaneš k Chate pod Chlebom, odkiaľ za pol hodinu vystúpiš aj na samotný Chleb.
Ak si však chceš Malú Fatru pobehať trošku aj po vlastných, stačí ti jednosmerný lístok. Čaká ťa cesta po hrebeni Malej Fatry cez Chleb, Skaly až k Poludňovému Grúňu s nádhernými výhľadmi na jednu aj druhú stranu, následné trošku nepríjemné strmé klesanie na Chatu pod Grúňom a odtiaľ ešte príjemných 45 minút lesnou cestičkou až k dolnej stanici lanovky. Kto má pocit, že ešte by to chcelo trochu adrenalínu, môže si pri lanovke požičať kolobežku a zviesť sa na nej Vrátnou dolinou približne 5 kilometrový úsek až do Terchovej.
Snilovské sedlo pod Chlebom