Hormóny šťastia
Keď počujeme o hormónoch šťastia, okrem endorfínov nám môžu napadnúť aj dopamín či sérotonín.
Všetky tieto látky so šťastím súvisia, pretože majú schopnosť naviazať sa v mozgu na receptory a navodiť pocit spokojnosti, motivácie alebo až šťastia. Nedostatok dopamínu a sérotonínu sa spája aj s psychiatrickými diagnózami a ukazuje sa, že celá táto skupinka hormónov šťastia je pre naše psychické zdravie a spokojnosť kľúčová!
A čo teda samotné endorfíny? Pri nich nejde o samostatný hormón, skôr o celú skupinu molekúl, z ktorých sú najdôležitejšie endorfíny z rodín alfa, beta a gama. Z chemického hľadiska ide o endogénne opioidné polypeptidy, čo väčšine z nás asi nič nehovorí. Poďme si teda endorfíny vysvetliť trochu zjednodušene.
Sú endorfíny drogy?
Endogénne opioidné polypeptidy – krkolomný názov skrýva chemické molekuly, ktoré sa tvoria v našom tele (endogénne), konkrétne v mozgu.
Slovíčko opioidné hovorí o receptoroch, na ktoré sa hormón naviaže a pôsobí cez ne. Opioidné receptory sú zaujímavé nielen preto, že nám prostredníctvom nich hormóny spôsobujú šťastie a spokojnosť, ale aj preto, že cez ne pôsobí väčšina drog.
Drogy práve cez opioidné receptory umelo spôsobia radosť, až extatické pocity, od ktorých sa človek stane úplne závislým, a kým si myseľ „užíva“ pocity šťastia, droga naše telo úplne zničí.
Tie okrem šťastia spôsobujú aj uvoľnenie, úľavu od bolesti a dokonca, ako ukázali posledné štúdie, majú aj potenciál zlepšiť sebaobraz a vnímanie seba samej.
Vyrábame endorfíny
Endorfíny sa efektívne tvoria nielen v situáciách, keď sa naše telo ocitne v určitom diskomforte a ich cieľom je tieto pocity potlačiť, uľaviť od bolesti atď.
Najúčinnejším spôsobom, ako nakopnúť tvorbu endorfínov, je šport. Nestačí však 5-minútový poklus na páse, na zvýšenie tvorby endorfínov je potrebná ťažšia alebo intenzívnejšia športová aktivita.
Šťastné pocity nie sú ani zďaleka jedinou výhodou, ktorú nám poskytujú endorfíny. Okrem výslovného šťastia prispievajú aj k dobrej nálade a spokojnosti s menšími náladovými výkyvmi.
Endorfíny sa považujú za akési „prirodzené lieky od bolesti“ a podieľajú sa aj na kvalite nášho spánku.
Ako vidíš, endorfíny sú niečo, čo chceme, a tak si doprajme kvalitný tréning, dobré jedlo, masáž, kocku horkej čokolády, intímne potešenia s partnerom alebo jednoducho deň pre seba. Výsledok sa ukáže takmer okamžite!
Šport ti vie do života priniesť mnoho skvelých benefitov. Okrem endorfínov, ťa dokáže skvelo uvoľniť od stresu a uponáhľanosti a zabezpečí ti lepšiu psychickú odolnosť a rýchlejšie spaľovanie. Chudnutie je už len malý veľký bonus k tomu všetkému 😉.
S nami môžeš cvičiť kedykoľvek, kdekoľvek a najmä čokoľvek na čo má chuť! Pridaj sa a vyber si ten správny tréning pre seba!
Ľudské telo ma vždy fascinovalo čo bol aj jeden z dôvodov, pre ktorý som sa rozhodla stať sa lekárkou. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom “ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom organizme deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť nášmu fungovaniu. Na blogu Fitshaker sa vám tak snažím priblížiť témy týkajúce sa ženského zdravia, výživy a fungovania nášho tela, podložené štúdiami a faktami. Ak vás zaujíma konkrétna téma, budeme radi ak sa nám ozvete do redakcie.