Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Endorfíny – tekuté šťastie?

endorfíny
Endorfíny sú známym pojmom aj medzi laikmi hlavne preto, že sa spájajú so šťastím. Slovné spojenia obsahujúce šťastie a endorfíny sa väčšinou týkajú športu, ale naše telo ich vo veľkom produkuje pri všetkých aktivitách, ktoré sú nám príjemné, okrem športu teda aj pri dobrom jedle, sexe, počúvaní obľúbenej hudby alebo pri akejkoľvek aktivite, ktorá nás teší. Ako to teda je s tými endorfínmi, o čo ide, na čo ich máme a ako by vyzeral náš život bez nich?

Hormóny šťastia

Keď počujeme o hormónoch šťastia, okrem endorfínov nám môžu napadnúť aj dopamín či sérotonín.

Všetky tieto látky so šťastím súvisia, pretože majú schopnosť naviazať sa v mozgu na receptory a navodiť pocit spokojnosti, motivácie alebo až šťastia. Nedostatok dopamínu a sérotonínu sa spája aj s psychiatrickými diagnózami a ukazuje sa, že celá táto skupinka hormónov šťastia je pre naše psychické zdravie a spokojnosť kľúčová!

A čo teda samotné endorfíny? Pri nich nejde o samostatný hormón, skôr o celú skupinu molekúl, z ktorých sú najdôležitejšie endorfíny z rodín alfa, beta a gama. Z chemického hľadiska ide o endogénne opioidné polypeptidy, čo väčšine z nás asi nič nehovorí. Poďme si teda endorfíny vysvetliť trochu zjednodušene.

Sú endorfíny drogy?

Endogénne opioidné polypeptidy – krkolomný názov skrýva chemické molekuly, ktoré sa tvoria v našom tele (endogénne), konkrétne v mozgu.

Slovíčko opioidné hovorí o receptoroch, na ktoré sa hormón naviaže a pôsobí cez ne. Opioidné receptory sú zaujímavé nielen preto, že nám prostredníctvom nich hormóny spôsobujú šťastie a spokojnosť, ale aj preto, že cez ne pôsobí väčšina drog.

Drogy práve cez opioidné receptory umelo spôsobia radosť, až extatické pocity, od ktorých sa človek stane úplne závislým, a kým si myseľ „užíva“ pocity šťastia, droga naše telo úplne zničí.

Oproti tomu endorfíny, ktoré rovnako ako drogy pôsobia cez opioidné receptory, spôsobujú šťastie, ktoré nás poteší a nemá pre naše telo také katastrofické účinky ako pri drogách. Dobrou správou je aj to, že vieme, ako na to – ako podporiť tvorbu endorfínov zdravými spôsobmi.

Tie okrem šťastia spôsobujú aj uvoľnenie, úľavu od bolesti a dokonca, ako ukázali posledné štúdie, majú aj potenciál zlepšiť sebaobraz a vnímanie seba samej.

endorfíny po cvičení

Vyrábame endorfíny

Endorfíny sa efektívne tvoria nielen v situáciách, keď sa naše telo ocitne v určitom diskomforte a ich cieľom je tieto pocity potlačiť, uľaviť od bolesti atď.

Najúčinnejším spôsobom, ako nakopnúť tvorbu endorfínov, je šport. Nestačí však 5-minútový poklus na páse, na zvýšenie tvorby endorfínov je potrebná ťažšia alebo intenzívnejšia športová aktivita.

Vo výskumoch sa ukázalo, že hladina endorfínov stúpa najviac pri behu, plávaní či tanci. Ak si chceš dopriať dávku endorfínov inak ako športom, vhodné sú meditácia, akupunktúra, sex, horká čokoláda alebo počúvanie hudby.
ako ziskat endorfiny

Šťastné pocity nie sú ani zďaleka jedinou výhodou, ktorú nám poskytujú endorfíny. Okrem výslovného šťastia prispievajú aj k dobrej nálade a spokojnosti s menšími náladovými výkyvmi.

Endorfíny sa považujú za akési „prirodzené lieky od bolesti“ a podieľajú sa aj na kvalite nášho spánku.

Ako vidíš, endorfíny sú niečo, čo chceme, a tak si doprajme kvalitný tréning, dobré jedlo, masáž, kocku horkej čokolády, intímne potešenia s partnerom alebo jednoducho deň pre seba. Výsledok sa ukáže takmer okamžite!

endorfíny šťastia

Šport ti vie do života priniesť mnoho skvelých benefitov. Okrem endorfínov, ťa dokáže skvelo uvoľniť od stresu a uponáhľanosti a zabezpečí ti lepšiu psychickú odolnosť a rýchlejšie spaľovanie. Chudnutie je už len malý veľký bonus k tomu všetkému 😉.

S nami môžeš cvičiť kedykoľvek, kdekoľvek a najmä čokoľvek na čo má chuť! Pridaj sa a vyber si ten správny tréning pre seba!

online cvičenie
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.