Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Prečo by ťa mal zaujímať inzulín?

inzulín

Inzulín väčšina z nás pozná ako liek, ktorý užívajú diabetici.

To je síce pravda, ale inzulín nie je len záležitosťou diabetikov. Okrem toho, že je liekom, je najmä hormónom a mal by zaujímať každého z nás aj v prípade, že cukrovkou netrpí.

Mal by nás zaujímať hlavne preto, že je jedným z hormónov, vďaka ktorým dennodenne normálne fungujeme. Okrem toho však aj úzko súvisí s potravou, energiou, ale hlavne s naším zdravým životným štýlom.

Čo je to inzulín?

Inzulín je hormón, ktorý naše telo vyrába v bunkách pankreasu, ktorý možno poznáš skôr ako podžalúdkovú žľazu.

A aká je jeho úloha? Reguluje metabolizmus, konkrétne metabolizmus glukózy. Glukóza je pre naše bunky a telo zdrojom energie a inzulín zaisťuje, aby jej naše bunky mali dostatok.

Glukóza, ktorú zjeme, sa najprv dostane do krvi, kde už inzulín zabezpečí, aby sa dostala ďalej do buniek, ktoré ju potrebujú na tvorbu energie.

Cesta glukózy

Pohonom pre naše telo a bunky je hlavne glukóza. Pre niektoré tkanivá, napríklad pre mozog, je dokonca jediným zdrojom energie a nedokáže ju získať zo žiadnych iných makroživín, ale poďme pekne po poriadku.

Bežným zdrojom glukózy sú sacharidy, takže naším príkladom bude napríklad pečivo alebo ovocie. Po tom, ako zjeme potravinu s obsahom sacharidov, sa v našom tele trávi a rozkladá pomocou enzýmov.

Väčšina sacharidov, ktoré prijímame, by z hľadiska zdravej výživy mala byť komplexná, ale ruku na srdce, kto občas odolá takej čokoláde alebo zákusku?

Či už tak, alebo onak, sacharidy sa trávia a štiepia na menšie pomocou enzýmov, ktoré sú najrôznejšie.

Mliečny cukor – laktózu – štiepi enzým laktáza, stolový cukor – sacharózu – zas štiepi enzým sacharáza a tak ďalej.

Sacharidy sa takto za pomoci enzýmov štiepia až na najmenšiu zložku, ktorou je glukóza. Tá potom cirkuluje v krvi, kde je však skôr na škodu ako úžitok. Glukóza samotná ešte však nie je zdrojom energie. Tým je špeciálna molekula s názvom ATP (adenozíntrifosfát), ktorá predstavuje formu energie, ktorú vie bunka využiť.

Ako sme si povedali, glukóza v krvi nie je žiadaná, je potrebné, aby vstúpila do bunky, ktorá z nej vyrobí energiu – ATP. A práve tu prichádza na rad inzulín, vďaka ktorému dokáže glukóza „odísť“ z krvi a vstúpiť do vnútra bunky.

Keď chýba inzulín

Asi si si už logicky odvodila, že keď je inzulínu z nejakého dôvodu málo, glukóza sa nebude mať ako dostať do vnútra buniek a zostane v krvi.

Vzniká tak hyperglykémia (zvýšená glukóza v krvi), ktorá je hlavným príznakom diabetu a spôsobuje nebezpečné, akútne aj dlhodobé komplikácie. Úplné chýbanie inzulínu je príčinou diabetu 1. typu, ktorý však tvorí len niečo okolo 10 % všetkých prípadov cukrovky. To, čo si môžeme „dopriať“ pri sedavom životnom štýle, nezdravej strave a nadváhe, je diabetes alebo cukrovka 2. typu.

Životosprávou k cukrovke

Diabetes melitus 2. typu tvorí cca 90 % všetkých prípadov cukrovky. Tento typ nie je spôsobený úplným nedostatkom inzulínu, ale tým, že naše tkanivá sú naň rezistentné – to znamená, že stratili schopnosť reagovať na inzulín.

Tento stav sa volá inzulínová rezistencia a pri dlhšom trvaní vedie k vzniku cukrovky. Takáto rezistencia v určitom rozsahu môže trápiť každého z nás. Vzniká totiž hlavne pri nadmernom príjme glukózy, ale aj kalórií celkovo.

Keďže pri veľkom množstve glukózy sa tvorí aj veľa inzulínu, tkanivá naň postupne stratia citlivosť, a aj keď sa inzulín vytvorí, bunky naň nevedia reagovať a glukóza sa opäť hromadí v krvi.

Okrem nadmerného kalorického príjmu však vznik inzulínovej rezistencie podporujú aj nadváha či obezita, fyzická inaktivita alebo nesprávne zloženie potravy.

Prečo by nás mal zaujímať inzulín?

Môže sa zdať, že inzulín zdravých ľudí trápiť nemusí. Nie je to však pravda a mal by trápiť každého z nás, a to práve kvôli spomínanej inzulínovej rezistencii.

Tá sa vyvíja pomaly a zákerne, až raz vyústi do diabetu, čo je závažná choroba, na ktorej komplikácie sa aj zomiera!

Inzulínovej rezistencii vieme predísť zdravou výživou, hydratáciou, udržiavaním si optimálnej hmotnosti a dostatkom fyzickej aktivity.
Inzulín je dobrým príkladom toho, ako aj niečo také malé ako molekula, ktorú voľným okom nevidíme, dokáže ovplyvňovať telo v tom dobrom aj zlom. Na to, aby sme mali dostatok energie pre bunky, je inzulín nevyhnutný, ak je ho však veľa, vie spôsobiť riadne ťažkosti, a tak platí ako vždy zlatá stredná cesta – že optimálne hladiny inzulínu sú pre naše telo a zdravie to najlepšie.

Pohyb je pre nás veľmi dôležitý. Skús pozrieť aj u nás na mix možností, ktoré ponúkame. Od cvičenia jogy, pilatesu cez posilňovacie až po intervalové cvičenia. A k tomu programy pre tehuľky, program zameraný na diastázu, množstvo vzdelávacích videí o strave a kopec iného:

cvičenie na doma
Fotka autora
Bea Loffayová
Redaktorka vo Fitshakeri

Som študentkou medicíny. Páči sa mi, ako sa dá prostredníctvom "ľudskej reči" vysvetliť, čo sa v našom tele deje a dať tak možnosť všetkým, ktorí sa zaujímajú porozumieť ľudskému telu. Okrem toho som fanúšikom cestovania, spoznávania a dobrého jedla a tieto moje vášne sa snažím preniesť aj do mojich článkov. Ak ťa zaujíma, čo sa v našom tele deje pri športe, jedle, ako si zachovať fyzické aj psychické zdravie, či všetky možné aj nemožné témy z oblasti zdravia podložené štúdiami a faktami tu si na správnom mieste.

Kategórie

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.