Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ako prežiť december a nestratiť pritom “seba”?

Okrem zhonu ohľadom dokončovania projektov, vianočného nakupovania a príprav, by sme ani v decembri nemali zabúdať na seba. Len keď sme sami pokojní a spokojní, potom také môžu byť aj naše stretnutia s ostatnými a nakoniec - aj naše vianočné sviatky. Ale, ako na to, keď je toho teraz tak strašne veľa? Týchto 5 krokov ťa dovedie k pokoju a vnútornej harmónii, ktorá nám tak často chýba. 
Mám rada výrok: “nie je to o tom – mať čas, ale vedieť si ho vytvoriť” (“it's not about having time, but about making time”). Ak mám stanovené priority, a jedna z nich je, že sa nechcem v decembri vyčerpať na maximum (a cez Vianoce to potom dobiehať nekonečným dospávaním, leňošením, prejedaním a nervozitou), jedna z mojich hlavných priorít je aj cítiť sa spokojne a v pohode.
christmas-1046072_1920
Tu je pár konkrétnych tipov, ako si užiť december v téme, ktorú prináša = pokojne, v súlade so sebou, svojou rodinou a priateľmi.

1. Dopraj si oddych pre telo aj myseľ tým, čo robíš aj bežne cez rok

Nevypusť to len preto, že je december a máš mnoho povinností. Najväčšia povinnosť v našom živote je v prvom rade sa postarať o svoje fyzické a psychické zdravie ;-) a potom všetko ostatné! Choď si zabehať, zahrať squash, na jogu, či do wellness. Čokoľvek máš rada. A uži si to bez myšlienok na ostatné povinnosti. Tento čas je len tvoj.
 

2. Nauč sa byť asertívna k tomu, na čo nemáš čas a na čo nemáš chuť

Ak ťa čakajú viaceré vianočné stretnutia s rôznymi skupinami priateľov a kolegov, dovoľ si ísť len na tie, na ktoré ťa “to ťahá” a kam sa tešíš. Prípadne spoj viaceré stretnutia do jedného ;-)... A nie, nie je to sebecké.
fitshaker_blog_december1
 

3. December je mesiacom pokoja, rodinného porozumenia, štedrosti a vďačnosti

Skúsme si toto všetko ukázať aj inak ako nákupom darčekov. Skúsme niečo sami vyrobiť alebo pomôcť druhým. Alebo napíšme list vďačnosti: svojim blízkym – 5 vecí, za ktoré im ďakujeme; či 5 vlastností, ktoré si na nich ceníme. A aj sami sebe: 5 vecí, za ktoré ďakujem sama sebe. Môžu to byť úplné maličkosti. Avšak liečivú silu, ktorú tento akt má, precítite len, keď to skúsite urobiť :-).
 

4. Pre vedomé nakupovanie darčekov je výborná stratégia “starších čias” - nechať platobnú kartu doma a ísť na nákupy iba s hotovosťou

Takto máme väčší prehľad a kontrolu nad tým, čo kupujeme a prečo. A netreba zabúdať, Vianoce nie sú o drahých daroch. Ak v rodine nie je porozumenie a láska, ani tie najkrajšie a najdrahšie dary nepotešia. Darujme si okrem darčekov aj objatie, úprimný rozhovor a prítomnú pozornosť k druhým.
 

5. Daruj si najväčší dar sama sebe = 5 minút svojho času každý deň venuj len sama sebe

Žiadny počítač, práca, deti, dokonca ani kniha či film. Len ty sama niekde v tichu. Zatvor oči, všimni si, ako dýchaš, ako sa cítiš, aký je tvoj deň. Chceš niečo v sebe zmeniť? Ako sa dnes chceš mať? Namiesto neustále pozerania sa “von”, nahliadni dnu do seba...
fitshaker_blog_december2
Krásny december vám všetkým priatelia. Nech ste šťastní, vďační a pokojní a nech je láska, ktorú dávate ostatným rovnocenná tej, ktorá prichádza k vám samým!
 
Tipy na darčeky:
darčeky na vianoce
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.