Martin, prosím popíš nám najprv, ako ty osobne vnímaš zdravie?
Keď som študoval Health Promotion v Manchestri, tak sme veľmi dobre poznali definíciu zdravia podľa WHO (World Health Organization). Avšak je to veľmi široká a všeobecná definícia. Moc nám toho neprezradí. Otázka čo je vlastne zdravie, si vyžaduje ďalší naozaj veľmi komplexný prístup na to, aby sme našli odpovede. Pretože aj my, ľudia, sme veľmi komplexné bytosti a jednoduché odpovede žiaľ ešte nemáme. Avšak, ak sa to skutočne posnažím zjednodušiť čo najviac, tak skončím v tom najzákladnejšom princípe v prírode, pri vzťahoch. Všimnime si, že celá príroda je v podstate zložená na vzťahu. Niečoho s niečím. A tak aj naše samotné zdravie je v prvom rade o vzťahu. Či je to biologický vzťah v maternici, alebo emočné vzťahy v dospievaní, naše mentálne postoje, alebo duchovný vzťah s realitou práve teraz. Všetko sú to vzťahy, ktoré veľmi vplývajú na naše zdravie.
Je zaujímavé, že stopa, ktorú v ľudskom systéme necháva domáce násilie je podobná tej, ktorú necháva energetická neprítomnosť. O tejto mechanike skvele píšu Dr. Gabor Maté, Dr. Peter Levine, Dr. Bruce Lipton, Dr. Stanislav Grof, a mnohí iní.
Nie je to nič nové. Vedeli sme to už tisícky rokov dozadu. Len sme na to zabudli. Je to prazákladný mechanizmus v prírode. Naše telá potrebujú pozornosť a energiu. A energia ide tam, kam ide naša pozornosť. Je to jednoduché. Možno práve preto sa veľa ľudí cíti bez energie. Naša pozornosť je často veľmi roztrieštená a je mimo nášho tela. Sme v plánovaní budúcnosti, či nekončiacom prežúvaní minulosti, v technológiách, snažíme sa vypnúť pri televízii či počítačoch a veľký novodobý fenomén je to, že sme ponorení pozornosťou v našich telefónoch až príliš často. Technológie sa stávajú súčasťou nášho tela a vplývajú na naše pohyby, štruktúru tela, ale aj mechaniku vedomia. Máme veľmi silné vzťahy s technológiami, niekedy bližšie ako medzi sebou.
Ak ostanem pri našich medziľudských vzťahoch, tak naše vzťahy sú tým, čo formuje naše telá, naše mozgy, naše emócie, samotné myslenie a tak prežívanie reality, percepciu. A percepcia je to, čo absolútne kľúčové v otázke zdravia. Ak by ťa zaujímali viac konkrétne informácie, tak existuje jeden zaujímavý výskum, ktorý o tom hovorí viac do detailu. Táto štúdia je jedna z najdlhších, ktorú kedy niekto spravil a stále pokračuje. Trvá už 75 rokov a jej riaditeľom je Robert Waldinger - psychiater, psychoanalytik a zenový učiteľ. Je klinickým profesorom na Harvardskej Univerzite. Je už štvrtým riaditeľom tejto výnimočnej štúdie. Jej výsledky hovoria za všetko. Ako hovorí samotný Robert:
“Kvalitu zdravia najviac ovplyvňuje kvalita vzťahov. Bodka.”
Často hovoríš o - pre mnohých možno nie tak známom koncepte - tekutého pohybu a tekutého tela. Môžeš nám popísať čo tým myslíš?
V prípade toho fyzického, sme tvorení aspoň zo 70% z vody. Naše tkanivá, kosti, orgány, toto všetko obsahuje vodu. A tá má v tele určité prúdenie. Toto prúdenie nie je však oddelené podľa nejakého anatomického modelu. Oddelenosť systémov je len ilúzia našej priemyselnej kultúry, ktorá nás vzdeláva veľmi segmentovane. A my nie sme stroje tvorené zo súčiastok. Sme komplexná biotechnológia, sieť ktorá je veľmi úzko prepojená. Prúdenie tekutín v tele, ich jednotná vlna, presahuje túto iluzórnu oddelenosť systémov a spája ich do jedného, tekutého systému. Určitej tekutej siete.
Rieka je symbolom života v mnohých kultúrach sveta. A rieka je aj v nás samotných. Prúdi v rôznych rýchlostiach a rytmoch. V tele nájdeme prúdenie v samotnom prúdení. Veľmi podobne ako nájdeme v rieke alebo mori. Je to fraktál. Geometria, ktorá má tvar, ale nemá pevné hranice. Naše fascie, majú tak isto fraktálne usporiadanie - komplikované špirálové a vlnové tvary. Avšak niekedy sa k svojím telám správame ako ku strojom na výrobu peňazí, opravujeme ich a staráme sa o ne veľmi roboticky. Zabudli sme na tento hlbší vzťah s prúdením života v nás. Sme vodné bytosti a ak sa prúdenie v nás zastaví, obmedzí, “voda sa zakalí” a vzniká symptóm. Cítime sa stuhnuto, bolí nás telo, ťažko sa nám hýbe a dýcha, a rovnako strácame aj emočnú či mentálnu flexibilitu.
Toto poznali a skúmali do veľkého detailu práve v Číne majstri bojových umení, ktoré mali obranný účel, ale aj ozdravný. Praktikanti bojových umení sa vedeli veľmi ľahko hýbať a zároveň disponovali veľkou silou, ale zároveň aj jemnosťou, schopnosťou byť empatickí, poetickí, kultivujúci umenie, ale aj liečiteľské schopnosti, ktoré ponúkali vo svojich komunitách. Vedeli byť ľadom, ale aj jemným liečivým prameňom.
V dnešných dňoch môžeme nájsť tieto princípy tekutého tela v biodynamickej kraniosakrálnej terapii, continuum movement, či iných evolučných systémoch sebaobjavovania. Na planéte sa výrazne mení paradigma, spôsob rozmýšľania a vnímania. A preto sú aj tieto systémy v neustálom živom procese a každým dňom sa rozvíjajú tak, ako sa rozvíjame my samotní. Ja osobne silno verím, že nadobudnutie vzťahu s naším tekutým telom podporuje a prehlbuje náš vzťah k prírode, k sebe samým a tak aj jeden k druhému.
Na tvojich workshopoch som si uvedomila asi prvýkrát do hĺbky, ako často sa v dnešnej dobe hýbeme lineárne a podobne aj premýšľame. Ako linearita “súladí” s dobou, v ktorej žijeme. (A možno si to vôbec ani len neuvedomujeme.) Čo v tomto kontexte myslíme pod lineárnym pohybom je pohyb vykonávaný v líniach – vpred, vzad, do strán. Bez krúživých, vlnivých aspektov, nechaotický, jasne vymedzený, štrukturovaný pohyb. S ktorým súladí štrukturované, často tiež škatuľkové myslenie. Tiež som si začala uvedomovať, čo sa v nás deje a mení, keď sa otvoríme aj pohybu, ktorý sme doposiaľ nepoznali alebo ktorému sa možno nevedome vyhýbame... Takže, môžeš nám trošku popísať aký je podľa teba rozdiel medzi lineárnym a tekutým pohybom a ako takýto pohyb ovplyvňuje naše myslenie (a naopak)?
Stále žijeme v Newtonovských modeloch rozmýšľania. Veda a vzdelávanie sú týmto veľmi ovplyvnené. A tak aj náš spôsob tréningu tela - snažíme sa spevňovať, opraviť sa. Ale zabudli sme cítiť, tancovať a naozaj zvedavo skúmať telo.
V spoločnosti panuje všeobecná apatia a rezignovanosť. A tá sa prejavuje aj cez telo a pohyb. Ak sa predsalen rozhodneme zmeniť veci, tak veľakrát hľadáme tie najrýchlejšie riešenia, opravu, a také spôsoby, ktorým hneď instantne rozumieme. Bojíme sa nevedieť, zleniveli sme rozmýšľať viac komplexne, farebne.
Lineárny pohyb má svoj význam a svoje dôležité miesto. Môže nám pomôcť byť stabilnejší, disciplinovanejší, pevnejší. Avšak nemôže to byť len neustály lineárny pohyb, ak chceme udržať rovnováhu a harmóniu v našom živote. Je to však komplexnejšie a všetko závisí od daného jenotlivca. Niektorí z nás naopak potrebujú viac linearity (štruktúry, disciplíny,...). Len jej zas nemôže byť priveľa.
Avšak v súčasnosti väčšina spoločnosti rozmýšľa lineárne, pretože to je kultúra, v ktorej žijeme. A ako to vplýva na naše emócie a zmýšľanie si môžeme všetci sami všimnúť. Prílišná názorovosť, vyhraňovanie sa, ohraničovanie sa, dosahovanie, neschopnosť sa vzdať, odpočinúť si, neustála potreba výkonu a úspechu. Vo všetkom je dôležité nájsť zdravú hranicu. Niektorí z nás sa potrebujú viac ohraničiť a spevniť, udržať si smer pri dosahovaní cieľov a iní z nás zase naopak, viac sa uvoľniť a viac otvoriť. Veľmi záleží na príbehu každého človeka. Ale každý z nás by mal pracovať na oboch kvalitách. Všetko záleží od kontextu nášho života, čo je práve pre nás vhodné. Základom je všimnúť si, či nám naša pohybová prax naozaj slúži k zdraviu. K lepším a kvalitnejším vzťahom, naplneniu a spokojnosti vo vzťahoch, k sebaláske a sebahodnote. Nie narcizmu, za ktorým je veľakrát hanba, strach z obyčajnosti, či potreba sa odlišovať. Ale skutočná sebahodnota, láskavý vzťah k sebe a tak aj k druhým.
A láskavosť môže byť aj o vymedzení si zdravých hraníc a osobného priestoru. Zdravé ego a individualita. Dr. Garbor Mate hovorí, že posilňovanie pocitu vlastnej integrity a zdravej autonómie sú základom, ktorý mnohým z nás chýba. A toto sú princípy, ktoré aj ja v sebe posilňujem svojou praxou. A tak isto napomáham nájsť stratégiu k praxi ľuďom, ktorých sprevádzam ich veľmi individuálnym životným procesom.
Skutočná sebahodnota sa odvíja od úrovne sebapoznania.
Na hlbšej úrovni tak zdravie nie je pre mňa niečo, čo sa dá kúpiť, alebo predať. Za naše zdravie musíme prebrať zodpovednosť. A to je niekedy dlhší proces a zle sa to predáva. :-) Avšak čo je úžasné je to, že si jeden druhému vieme napomôcť vidieť zdravie. Vidieť Seba. Že už vlastne zdravie je, práve teraz. A zároveň, že je to cesta. Je to stav bytia.
Ako hovoria taoistickí majstri, “silný chrbát, mäkký predok a divoké srdce”.
Pevnosť a integritu v chrbtici, schopnosť cítenia, empatie a flexibilných hraníc v hrudníku a bruchu, význam bytia a divokosť v srdci. Zdravie je pre mňa vedomý a zároveň hravý tanec so životom samotným.
Prečítaj si aj tieto inšpiratívne články:
Aké je to, zažiť pobyt v úplnej tme?
Aká je to Mindfulness joga? Čím sa vyznačuje?
Chceš nájsť v živote radosť a šťastie? Pomôcť ti môže týchto 5 kľúčov
Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!