9 tipov, ako zmierniť alebo úplne odstrániť bolesť hlavy

Nepríjemne, obmedzujúce, bolestivé, neznesiteľné, neočakávaná, neustupujúca… aj to sú prídavné mená, ktorými by som opísala bolesť hlavy, ktorú spôsobuje zmena počasia či prechod ročných období. Takmer vždy príde nečakane a spôsobí neuveriteľné problémy. Objaviť sa môže v práci, vo fitku, na prechádzke či hneď po prebudení. Nemyslím si, žeby mal niekto jej spoločnosť rád, pretože sa prejavuje pichaním v určitých bodoch na hlave, neznášanlivosťou svetla alebo zvuku a príšerným tlakom, ktorý ti ide „roztrhnúť“ hlavu. Možno ti tieto príznaky pripomínajú migrénu, no proti nárazovej bolesti hlavy sa dá ešte bojovať, dokonca aj prírodnou cestou a nie hneď tabletkou. Pozri si 9 tipov, ktoré fungujú mne.

1. Joga

Presnejšie poloha dieťaťa, pri ktorej sa uvoľníš a spolu s tebou sa uvoľní celé tvoje telo. Dopraj si pár minút v tejto polohe a sústreď sa len na to, ako bolesť odchádza z tvojej hlavy, pomaly sa presúva cez krk do pliec a prejde celým telom a odíde cez špičky tvojich nôh. Po pár minútach sa stále so zatvorenými očami posaď na nohy a dlane spoj pred seba. Pošúchaj si ich o seba, aby sa zohriali. Dlaňami si začni masírovať tvár, prechádzaj si po celej tvári a sústreď sa na oblasť, z ktorej ti vystupuje bolesť. Nakoniec sa trikrát zhlboka nadýchni a s výdychmi si predstavuj, že aj posledné kúsky bolesti opúšťajú tvoje telo.

poloha dietata

2. Káva alebo čaj

Mnoho lekárov pri bolestiach hlavy kávu neodporúča. No mne už neraz zachránila „život“. Šálka espressa sa postará o vyrovnanie tlaku, doplnenie energie a vo veľa prípadoch aj o uvoľnenie bolesti hlavy. Pripomíname, že hovoríme o bolesti hlavy z počasia, či iných prírodných vplyvov a nie o migréne. Preto, skôr ako siahneš po tabletke, dopraj si šálku kvalitnej kávy a počkaj chvíľu ako začne účinkovať.

Ak kávu vôbec nepiješ, skús čaj. Mnoho byliniek priaznivo vplýva na bolesť hlavy a tlmí ju podobným spôsobom ako tabletka. Čaj z borievky je veľmi jednoduchý na prípravu a veľmi účinný na bolesť hlavy. Hrsť borievok rozpuč a zalej vriacou vodou, 8-10 minút lúhuj a ešte za tepla vypi.

Ak nemáš po ruke borievky, neváhaj siahnuť po lipe, ľubovníku, medovke, zázvore, medovke či ibišteku. Máš na okne bazalku? Prihoď do čaju 2-3 lístky. Aj bazalka má totiž priaznivý účinok na bolesti hlavy. Skvelá možnosť je aj čaj z oregána a majoránky.

espresso

 

3. Tinktúra

Tinktúra z rimbaby je prírodný liek na bolesti hlavy. Keď ťa začína bolieť hlava, siahni práve po nej. Stačí par kvapiek do horúceho čaju. Po malých dúškoch čaj vypi a dopraj si pár minút ticha a pokoja. Podobný účinok ma aj valeriána lekárska (v Česku kozlík lekársky). Ak sa rozhodneš siahnuť po nej, zapi jednu čajovú lyžičku čajom.

Tinktúra z mäty či eukalyptu je taktiež skvelé riešenie. Dopraj si pár kvapiek na prsty a pomaly si masíruj spánky. Vôňa, ktorá ti na spánkoch ostane, bude stimulovať tvoje myslenie a pomaly odplaví bolesť.

4. Obklady a oleje

Pri slove obklady si veľa z nás predstaví ručník namočený vo vode. No náš typ je pridať bylinky. Napríklad čiernu bazu, ktorú stačí 2 minúty povariť vo vode a potom do výluhu namočiť 2 ručníky. Jeden si priložiť na krk zozadu a druhý na čelo. Podobne to funguje aj s vodou, v ktorej prevaríš citrónovú kôru s levanduľou.

Pomôcť ti môžu aj éterické oleje. Rozmarínový, mätový, citrónový či levanduľový si nakvapkaj do aroma lampy, na chvíľu si ľahni a zhlboka vdychuj a vydychuj .

5. Horčík

Magnézium pomáha uvoľňovať kŕče v celom tele. Týka sa to samozrejme aj hlavy, preto je dobre pravidelne dopĺňať tento vitamín ako prevenciu. Nemusíš ho nutne prijímať formou liekov. Magnézium sa nachádza aj v potravinách. Napríklad v listovej zelenine, figách, marhuliach, slivkách, strukovinách či orieškoch.

6. Prechádzka a čerstvý vzduch

V mnohých prípadoch je prechádzka po čerstvom vzduchu skvelé riešenie. Nie len na utriedenie myšlienok, či na oddych ale aj na bolesť hlavy. Pomalý pohyb a pravidelné dýchanie ti môžu pomôcť odbúrať bolesť hlavy. Skús si dopriať 20 minút pre seba v tichom parku či lese. Nerozmýšľaj, netráp sa, len dýchaj a upokoj svoju myseľ.

7. Voda

Od mojej mamky som okukala jeden trik. Vždy, keď ju začínala bolieť hlava, vypila veľký pohár čistej neperlivej vody. Možno to bolesť úplne nezastavilo, ale určite ju na istí čas utlmilo. Dopĺňanie tekutín počas dňa je veľmi dôležité. Ak si okolo obeda spomenieš, že si nevypila ešte ani jeden pohár vody, je to zlé. Hneď po prebudení musíš doplniť tekutiny, ktoré si cez noc stratila. Dávaj si na to veľký pozor. Občas vážne stačí pravidelne piť vodu a bolesť hlavy ťa bude naďaleko obchádzať.

8. Jablko ako liek

O tejto terapii som sa dozvedela len nedávno. Vedci o jablkovej vôni zistili, že dokáže uvoľniť bolesť hlavy, alebo ju úplne potlačiť. Nemyslím tým jablkové sviečky, oleje či iné veci s vôňou jablka. Narážam priamo na to jablko, ktoré si rozkrojíš a budeš vdychovať jeho vôňu. Vdychuj vôňu jablka aspoň 5 minút.

Neverila som, že to môže fungovať, pokiaľ som to sama nevyskúšala. A ako bonus som potom jabĺčko s chuťou schrúmala. :-)

9. Spánok

Niekedy je spánok vážne jedinou možnosťou, ako sa zbaviť bolesti hlavy.

Musíš počúvať tvoje telo, nemysli v tej chvíľu na to, že nemáš umytý riad, alebo že potrebuješ vysávať. Ak si doma a máš tu možnosť, chod si pospať. Prácu ktorú by si odvádzala počas bolesti hlavy by si nedokázala aj tak odviesť na 100 %. Hodinový šlofík ti pomôže nielen prekonať bolesť hlavy, ale doplní ti aj potrebnú energiu, o ktorú ťa tá bolesť obrala.

Prajem ti čo najmenej dní s bolesťou hlavy. Je to nepríjemné a vážne by som bola rada, ak by bolesť hlavy zmizla navždy. Nakoľko to však nejde, verím, že ti pomôže aspoň pár našich tipov, aby si mala len krásne dni bez bolesti. :-)

 

Pozri aj ďalšie tipy na zmiernenie bolesti:

Na stuhnutý krk skús jogu

Príbeh o tom, ako sa zbaviť bolesti hlavy cvičením jogy

Potraviny, ktoré ti môžu pomôcť s bolesťou hlavy

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 07/09/2017 a zaradený do kategórie: VšeobecnéZdravie   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre