Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Neuveriteľné účinky bylinkových čajov

čaj
Si zarytá kávičkárka? Nevieš si predstaviť ani jeden deň bez tejto tekutiny? Čo tak skúsiť nahradiť popoludňajší kofeín voňavými bylinkami? Prinesú nám množstvo dobrého pre naše telo a krásne detoxikujú, čo ocení každá z nás. Aké druhy je ideálne popíjať a prečo? Prečítaj si v tomto čajovom špeciále :-).

Príroda je úžasná. Poskytuje nám mnohé druhy čajov, ktoré vieme skvelo využiť  pre ich liečivé schopnosti. A to nielen v období zvýšenej chrípkovej chorobnosti, ale aj ako prevenciu či podpornú liečbu pri množstve iných ochorení. Pitím bylinkového čaju podporujeme vylučovanie toxínov z nášho organizmu, pričom si súčasne vychutnávame chute a vône, ktoré nám príroda ponúka.
Aby sme vyťažili z liečivých účinkov čajov, čo najviac, mali by sme ich piť vždy:

  • čerstvo pripravené, nikdy ich neohrievať  v mikrovlnnej rúre,

  • počas kúry ich piť pravidelne aspoň 3-krát denne,

  • piť ich pomaličky, určite nie v chvate medzi dverami,

  • a podobne ako homeopatiká, majú aj bylinkové čaje najvýraznejší účinok, ak sa pijú nalačno alebo pár minút pred jedlom.


Ktoré bylinkové čaje by určite mali byť súčasťou nášho baru s čajovými nápojmi?

Žihľavový čaj - čistí krv a pomáha pri zápche

Čerstvé žihľavové lístky nám pomôžu pri predchádzaní reumy. Vo vysušenom stave sa už nemusíme žihľavy báť. Žihľava je jedným z najlepších prírodných liekov – používa sa predovšetkým pri anémii, artritíde, vysokom krvnom tlaku, reumatických ochoreniach, ale i pri zápche, problémoch s obličkami a močovými cestami. Žihľavový čaj riedi a čistí krv, odstraňuje vyrážky a farebné nerovnosti pokožky, odvodňuje telo a prečisťuje pečeň.
žihľavový čaj
 

Harmančekový čaj - liek na žalúdok a na dobrý spánok

Harmančekový čaj je jedným z najobľúbenejších bylinkových čajov vôbec. Pôsobí upokojujúco na žalúdok, dokáže pomôcť dokonca aj pri pokazenom žalúdku. Ukľudňujúci účinok sa prejavuje aj na duševnej rovine, keďže prináša relax. Preto je vhodné ho piť pri ťažkom zaspávaní cca hodinku pred spánkom. A počula si o tom, že kto pije harmančekový čaj, má žiarivejšie oči?
Harmančekový čaj
 

Mätový čaj - znižuje plynatosť a pomáha pri herpesoch

Asi ani nenájdeme osobu, ktorá nepozná mätový čaj. Za môjho detstva som milovala pepermintový čaj, ktorý mi pripravovala moja babka z granulovaného instantného čaju. Obsahoval kooopec cukru, ale chutil skvelo. Dnes by som ho nenazvala čajom, ale tej chuti sladkej mäty by som podľahla opäť :-). Mäta je voňavá bylinka, ktorá pomáha tráveniu a znižuje plynatosť. Dokonca sa predpisuje ľuďom, ktorí trpia syndrómom dráždivého čreva. Pomáha aj pri rôznych nevoľnostiach spôsobených trávením, napr. pri kinetóze (cestovnej nevoľnosti). Zmierňuje aj výskyt a priebeh herpesových ochorení.
Mätový čaj
 

Zázvorový čaj - lieči chrípku a čistí telo od toxínov

Nie každému je po chuti výrazná štipľavá chuť zázvoru. Keby sme však vedeli o jeho zázračných účinkoch, pili by sme ho všetci. Zázvor je silným stimulantom pre imunitný systém, pomáha čistiť telo od toxínov, podporuje a zároveň ukľudňuje tráviacu sústavu, pomáha pri žalúdočnej nevoľnosti spojenej so zvracaním, pomáha pri liečbe zápchy. Svojimi protizápalovými účinkami je nápomocný pre ľudí trpiacimi artritídou, ale aj pri hnačkách, pretože odstraňuje vírusy z črevného systému. Pre obsah minerálov a vitamínov je ideálny v zimnom období pri liečbe chrípky, nádchy, angíny a pomáha uvoľňovať hlieny z dýchacích ciest.
Zázvor sa používa hlavne v čerstvom stave, ale dá sa kúpiť aj ako porciovaný čaj či sušené korenie. Je známy tiež ako afrodiziakum, zlepšuje cirkuláciu krvi a je vhodný aj pri zvýšenom zrážaní krvi. Uvoľňuje cievy a prehrieva tým končatiny. V poslednom čase sa o zázvore hovorí v súvislosti s jeho silným protirakovinovým účinkom.
Pozor si však musia dávať budúce mamičky, pretože zázvor vyvoláva sťahy maternice.
Zázvorový čaj
 

Levanduľový čaj - zahreje na duši a vylieči kašeľ

Čo ti napadne, keď počuješ o levanduli? Že je to výrazne voňajúca rastlinka s upokojujúcim účinkom? Pre svoje vonné vlastnosti sa používa, napr. ako výplň do vankúšikov pre lepší spánok alebo na prevoňanie bielizne v skrini a na boj proti moliam. Svoje spánok navodzujúce účinky nestráca levanduľa ani v podobe čaju. Ak cítiš smutnú alebo dokonca depresívnu náladu, šálka levanduľového čaju dokáže pookriať ducha. Pri ochoreniach dýchacích ciest ako kašeľ, bronchitída, astma prináša taktiež úľavu.
Levanduľový čaj
 

Medovkový čaj - liek proti stresu a migréne

Medovka pôsobí veľmi osviežujúco a zároveň ukľudňujúco. Pomáha pri nervozite, strese a nekľude. Často sa používa v kombinácii s valeriánkou lekárskou, ktorá tiež pôsobí uvoľňujúco a odstraňuje nespavosť z vyčerpania. Dokáže navodiť príjemný spánok. Medovka je bylinkou, ktorá pomáha pri odstraňovaní migrény i pri klimakterických ťažkostiach. Medovka je výborná aj v lete na studeno - stačí pridať lístky medovky do vody s citrónom. Využitie majú aj použité vrecúška z medovkového čaju – studené pomáhajú lokálne uľaviť pri herpetických vírusových prejavoch. Ak by sme medovkový čaj nepili pre jeho liečivé vlastnosti, určite sa ho oplatí piť pre jeho jemnú nasladkastú chuť.

Rozmarínový čaj - pre milovníkov cvičenia

Rozmarín – ďalšia z výrazne voňajúcich byliniek. Má u nás uplatnenie skôr v kuchyni pri príprave mäsitých jedál. Avšak skúsme si pripraviť rozmarínový čaj – prinesie uvoľnenie svalovému systému a ako každá aromatická rastlinka, aj rozmarín pôsobí efektívne na trávenie. Zbaví nás pocitu preplneného žalúdka, ak sme to prehnali s jedlom. Podobne ako zázvor, podporuje krvný obeh a zvyšuje celkovú vitalitu organizmu, preto je vhodný pre ľudí s nízkym krvným tlakom a pri pocite oslabeného organizmu. Z dôvodu zvýšeného prekrvenia organizmu nie je vhodný pre tehotné ženy.
rozmarin
 

Ibištekový čaj - pevná imunita a zdravé cievy

Ibištekový čaj je pre obľúbený pre svoju exotickú chuť a vôňu. Obsahuje veľa vitamínu C, čím posilňuje imunitu. Ibištek tiež pomáha znižovať cholesterol a vďaka vysokému obsahu antioxidantov chráni naše telo pred voľnými radikálmi, podporuje obličky, pomáha pri vylučovaní toxínov z tela, odvodňuje a znižuje krvný tlak. Udržiava zdravé cievy a je výborným čajom pri prevencii srdcovo-cievnych ochorení. Navyše, ak si budeme pestovať ibištek doma, poteší nielen naše zdravie, ale svojou krásou aj naše oči.
ibistek

Zelený čaj - čaj na choroby dnešnej doby

O zelenom čaji vieme ako o super zdravom čaji, ktorého pitie pomáha znižovať riziko vzniku rakoviny, cholesterol a tuky v krvi, čím prospieva srdiečku. Bez preceňovania môžeme povedať, že je to čaj na choroby našej doby – rakovinu a srdcovo-cievne choroby. Ak považujeme za chorobu aj obezitu, tak je liekom aj na ňu. Pomáha totiž znižovať hmotnosť a odbúravať tuky. Triesloviny obsiahnuté v zelenom čaji spomaľujú starnutie buniek. Preto sa môžeme stretnúť aj s prívlastkom čaj večnej mladosti. Dôkazom toho sú Číňania, ktorí na svoj vek ozaj nevyzerajú a celkovo sa dožívajú vysokého veku.
Existuje celý rad chorôb, pri ktorých prevencii a liečbe sa uplatňuje – od spomenutých civilizačných, cez rôzne vírusové ochorenia až po alergie, ktorých priebeh pomáha zmierňovať. Zelený čaj chráni zubnú sklovinu a pomáha predchádzať zubnému kazu, a to vďaka obsahu fluóru. Pravidelným pitím zeleného čaju sa pravdepodobne vyhneme aj osteoporóze vo vyššom veku.
zelený čaj
 

Alchemilkový čaj - ženský čaj

Vedela si, že existuje čaj, ktorý je presne pre nás ženy? Je to čaj s Alchemilky a pomáha na veľké množstvo ženských problémov. Je vhodný pri silnom menštruačnom alebo popôrodnom krvácaní, pri bolestivej menštruácií , výtoku, či ochorení podbruška. Pozor však na jeho užívanie, ak dojčíte, zastavuje totižto tvorbu materského mlieka. Má sa piť 2x denne počas dvoch mesiacov nalačno. Jednu polievkovú lyžičku zalejte pol litrom vriacej vody. Výluh môžete použiť vnútorne alebo ako obklad.
Inšpirácia na záver:
Pri príprave čajov povoľme opraty fantázii a skúsme kombinovať čajíky medzi sebou – napr. medovkovo-mätový, rozmarínovo-medovkový, zázvorovo-harmančekový... K tomu trochu medu, škorice, korenia, citrónovej alebo limetkovej šťavy a čaj o piatej bude pre nás svetlým bodom dňa, na ktorý sa skutočne budeme tešiť.
sypane caje
Na zdravie! :-)
Danka Fráková
Redaktor vo Fitshaker

Som inštruktorka Aerobiku, Zumby a Interval tréningu. Taktiež som šťastnou maminou dvoch chlapčekov. Prispievanie na blog fitshaker.sk považujem za úžasnú možnosť podeliť sa so svojimi poznatkami a skúsenosťami s ďalšími nadšencami športu a zdravého životného štýlu.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.