Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

15 najlepších byliniek, ktoré vyriešia tvoje problémy s trávením!

bylinky
Často sa ti stáva, že máš problémy s trávením, nafukuje ťa, trápi ťa plynatosť a siahaš po tabletkách? Ak je tvoja odpoveď kladná, prinášame ti pár prírodných liekov v podobe byliniek. Čerstvé bylinky obsahujú množstvo pre organizmus prospešných látok v podobe silíc, flavonoidov, fytochemikálií, vitamínov, minerálnych látok a mnohých ďalších vzácností. Poď si s nami naordinovať namiesto pilulky niektorý zo zázrakov prírody.
Odporúčam ti zaobstarať si semienka a vysadiť si ich na parapetnú dosku a niektoré už aj von do záhradky alebo na balkón. Nie je nad úrodu vypestovanú vlastnými rukami. Ktoré bylinky sú teda tými najlepšími pomocníkmi na lepšie trávenie?

1. Petržlen

A jeho vysoký obsah vitamínov vo vňaťke nám pomôže pri trávení a pri problémoch s plynatosťou. Má antibakteriálny a močopudný účinok. Hodí sa naozaj skoro do každého jedla, pretože nemá takú výraznú chuť ako jemu podobný koriander. Má vysoký podiel chlorofylu.
fitshaker-blog-bylinky-travenie-petrzlen

2. Koriander

Posilňuje a zlepšuje trávenie. Antioxidanty, ktoré obsahuje, sú vynikajúce na podporu pečene a čriev, a tiež podporujú tvorbu tráviacich enzýmov. Významný je preto, že na seba viaže ťažké kovy a odstraňuje ich z tela. Obsahuje množstvo vzácnych antioxidantov a vitamínu C. Použitie: na dusené mäso, ryžu, kari, avokádo, zeleninu, mexické jedlá, do salsy, či polievky.
fitshaker-blog-bylinky-travenie-koriander

3. Estragón (palina dračia)

Je veľmi dobrý pri žalúdočnej nevoľnosti, podporuje trávenie a je skvelou pomocou pri plynatosti a vyprázdňovaní. Zvyšuje chuť do jedla a je vzácny svojimi silnými antiseptickými účinkami. Použitie: na ryby, huby, jedlá z vajíčok, hydinu, dressingy, marinády, zeleninu (hlavne cuketa, patizón, zemiaky).
 

4. Kôpor voňavý

Využíva sa predovšetkým pri žalúdočných problémoch, pri zhoršenom trávení a kolikách. Obsahuje tiež vitamín C, A a vápnik i železo. Použitie: na ryby, mäso (hovädzie), omáčky a dipy, nakladanú a kvasenú zeleninu, chlieb a do polievok.
fitshaker-blog-bylinky-travenie-kopor
 

5. Bazalka pravá

Najlepšie je ju používať v čerstvej forme, aby sa zachovalo, čo najviac jej liečivých vlastností. Veľmi dobrá je pri ťažkostiach tráviaceho traktu, nevoľnostiach a kŕčoch, pri plynatosti, nechutenstve a zápche. Ak by si mala problémy, môže sa užívať aj odvar, ale určite ju poznáš ako skvelú bylinku do varenia. Najlepšie je ju spracovať hneď po odrezaní. Podporuje trávenie mäsa. Použitie: k paradajkám, na pesto, do omáčok, na pizzu, cestoviny a rôzne druhy šalátu.


Recept na špagety s paradajkovo-bazalkovou omáčkou
Recept na avokádovo-bazalkové cestoviny
Recept na chrumkavé krekry s parmezánom a bazalkou


fitshaker-blog-bylinky-travenie-bazalka

6. Saturejka

Pomáha pri kŕčoch a zápale žalúdka, uľavuje pri žalúdočných problémoch, nafukovaní, pomáha pri trávení. Je veľmi dobrá k strukovinám, a tiež k mäsu. Uľahčuje trávenie. Saturejkou môžeš nahradiť aj čierne korenie (má pikantnú korenistú vôňu), ak ti prekáža alebo spôsobuje tráviace problémy. Použitie: na jedlá z vajíčok, divinu, strukoviny, kapustu. Saturejka pôsobí aj ako afrodiziakum.
 

7. Rozmarín lekársky

Hovorí sa, že je požehnaním pre tráviaci systém, upravuje trávenie, činnosť pečene, znižuje plynatosť, zvyšuje tvorbu a vylučovanie žlče. Veľmi dobre pomáha pri trávení mastných jedál. Vetvičky môžeme použiť aj ako ihlice na špízy. Použitie: na mäso (divina, bravčovina), ryby, paradajky, baklažán, mäkké syry, do strukovín.
rosemary-919233_1280

8. Ligurček lekársky (maggi)

Tlmí bolesti brucha a kŕče, koliky, zlepšuje trávenie a podporuje činnosť žalúdku i žlčníka, znižuje plynatosť. Môžeš si pripraviť domáce maggi, a to tak, že si zmiešaš ligurček so žihľavou. Bylinky si umyješ, nadrobno nakrájaš a plníš sklenenú nádobku. Vrstvíš bylinky, soľ, bylinky a nakoniec poleješ kvalitným olivovým olejom. Uskladňujeme v chladničke a takto vydrží min. mesiac. Použitie: na ryby, zeleninu, do polievok.
 

9. Fenikel obyčajný (čaj zo semien aj ako plodina v kuchyni)

Dokáže odstrániť pocit plného žalúdka a nafúknutého bruška, tiež tlmí kŕče. Uľaví pri záhe a pocite kyslosti v žalúdku a pri poruchách trávenia. Tráviaci trakt lieči a dezinfikuje. Jeho účinky si budú pochvaľovať tí, ktorí sa snažia stratiť nejaké to kilečko. Fenikel navodzuje pocit plnosti a znižuje chuť do jedla.
fitshaker-blog-bylinky-travenie-fenikel

10. Citrónová tráva

Má silný antibakteriálny účinok, utišuje tráviace problémy a kŕče, povzbudzuje trávenie. Tráva má antiseptické a antibakteriálne účinky. Ošetruje a dezinfikuje ústnu dutinu. A tiež si ju môžeš vypestovať doma. Použitie: na mäso (morčacie), ryby, šaláty. Veľmi dobrá kombinácia je s koriandrom, cesnakom a šalotkou.
 

11. Mäta prieporná

Znižuje kŕče a napätie tráviacich orgánov, prečisťuje žlčovody a stimuluje tvorbu žlče. Zlepšuje chuť do jedla a využitie prospešných látok zo stravy. Pôsobí protizápalovo a znižuje plynatosť. Využíva sa ako čaj a tiež do kuchyne. Použitie: na jahňacie, zeleninu, jogurtový dressing, chlieb, šaláty, čaj.
fitshaker-blog-bylinky-travenie-mata

12. Šafran

Nie je bylinka, ale má pozitívne účinky na trávenie a celkovo na organizmus. Je to najdrahšie korenie, ale cena sa vyrovná všetkým jeho zdraviu prospešných vlastnostiam. A prečo je tak drahý? Pretože na 100 g korenia je potrebné ručne natrhať okolo 13 000 kvetov. Šafran pomáha pri trávení, pri kŕčoch, detoxikuje pečeň. Použitie: na ryžu, ryby, syry (mozzarellu), ale hodí sa i do pečenia.
 

13. Bobkový list

Podporuje trávenie, zvyšuje chuť do jedla, znižuje plynatosť a odstraňuje bolesti brucha. Znižuje glykemický index a jedlo robí aj ľahšie stráviteľným, a to vďaka obsiahnutým éterickým olejom. Použitie: na strukoviny, mäso, ryžu.
laurel-272961_1280

14. Perila krovitá

Nie je to veľmi známa bylinka, ale je naozaj liečivkou. Vďaka jej éterickým olejom znižuje cholesterol a triglyceridy, zlepšuje trávenie, znižuje plynatosť, má antioxidačné pôsobenie, protizápalové a protibakteriálne. Ak by sa v potravinách nachádzala nejaká nežiaduca látka, perila pôsobí ako protijed. Použitie: má citrónovo-pikantnú chuť a použiť ju môžeš tam, kde bazalku - hodí sa hlavne k rybám a k mäsu.
 

15. Palina pravá

Je vhodná pri bolestiach žalúdka, pri nechutenstve a zmierňuje kŕče. Podporuje trávenie, pretože zvyšuje produkciu žalúdočnej kyseliny a zvyšuje chuť do jedla. Užíva sa vo forme čaju. Nesmie sa však užívať dlhodobo a vo veľkých množstvách.
Vynikajúce na trávenie, ale i na celý organizmus, sú i oregano, tymián, pažítka, majoránka, šalvia, yzop, medovka, či materina dúška.
herbs-164642_1280
Tie najlepšie kombinácie
Nevieš, do akých jedál použiť, ktoré bylinky? Mnohé z nich sa veľmi dobre kombinujú a dopĺňajú. Dokonalým sprievodcom ti bude táto tabuľka :-).















































































































































































Mäso a ryby
Hovädziepetržlenová vňať, bobkový list, tymián, ligurček, bazalka, borievky, rasca, chren, čili, perila
Bravčovépetržlenová vňať, šalvia, bobkový list, koriander, majorán, bazalka, rasca, cesnak, fenikel, ligurček
Divinabobkový list, petržlenová vňať, rozmarín, šalvia, tymian, fenikel, borievky
Kuracie, morčaciepetržlenová vňať, pažítka, estragón, kôpor, zeler, tymián, fenikel, šalvia, bazalka, nechtík, cesnak, citrón
Kačicapetržlenová vňať, cesnak, pažítka, estragón, kôpor, zeler, tymián, citrón, perila
Treska, morský čertpetržlenová vňať, kôpor, tymián, bobkový list, bazalka, nechtík, šalvia, rozmarín, perila, šafran, citrónová tráva
Losos, pstruhkôpor, petržlenová vňať, medovka, rozmarín, bobkový list, šafran, citrónová tráva, citrón
Tuniak, makrela, sleď, sardinkykôpor, petržlenová vňaťka, rukola, fenikel, šafran, citrón
Mliečne výrobky a vajíčka
Jogurt, smotanapetržlenová vňať, estragón, kôpor, pažítka, mäta, koriander
Syry: zrejúce, polotvrdé, tvrdé, smotanovébazalka, šalvia, pažítka, medovka, majorán /semienka horčice, fenikla, rasce, koriandra – podrviť v mažiari
Vajíčkapetržlenová vňať, kôpor, pažítka, estragón, tymián, saturejka, majorán, bazalka
Zelenina, strukoviny, obilniny
Paprika, baklažán, cuketa, tekvicapetržlenová vňať, koriander, estragón, kôpor, oregano, majorán, čili, cesnak
Paradajkapažítka, koriander, bazalka, cesnak, čili
Avokádo, špenátpažítka, rukola, ligurček, zeler, koriander
Kapusta, karfiol, brokolica, ružičkový kel, kalerábpetržlenová vňať, tymián, saturejka, fenikel, koriander, bobkový list, borievky, cesnak
Šampiňónypažítka, petržlenová vňať, kôpor, koriander, cesnak
Cviklapažítka, petržlenová vňať, koriander, tymian
Mrkvašalvia, bobkový list, tymián, kôpor
Zemiaky/batatypetržlenová vňať, pažítka, tymián, bobkový list koriander, rozmarín, šalvia, kôpor, mäta
Šošovicakoriander, tymián, petržlenová vňať, saturejka, bobkový list, cesnak
Fazuľa, cícer, bôb, hrachsaturejka, ligurček, mäta, koriander, bobkový list, tymián, majorán, oregano, petržlenová vňať, cesnak
Bulgur, kuskus, krúpky, iné obilninykoriander, tymián, mäta, petržlenová vňať, cesnak, citrónová tráva, šafran (ryža)
Ovocie
Jablkálevanduľa, koriander, fenikel
Hruškyrozmarín, levanduľa, koriander
Banánymäta, koriander, citrónová tráva
Broskyne nektarinky, marhule, slivkybazalka, koriander, levanduľa
Hroznokoriander, citrónová tráva
Bobuľové ovocie, čerešne, višnemäta, bazalka
Melónmäta, koriander, bazalka
Mango, papája, ananás, kivimäta, bazalka, citrónová tráva, koriander
Citrusové plodycitrónová tráva, koriander
Figykoriander, levanduľa

Zdroj: Bylinky v kuchyni, str. 186-189

Tak, čo od dnes dávaš aj ty bylinkám zelenú :-)?

Zdroj:

Herbář, Speciál Bylinky Revue, 7/2015

Z bylín a kláštorov, bylinkové čaje a prírodné liečivé prostriedky, Paolini a Pavesi, 2014, 198 s.

Bylinky v kuchyni, Moine Marie, 2013, 192 s.

Bylinky Revue, 02/2012, 01/2013, 03/2013, 04/2014, 09/2015, 11/2015

fitness diár 2018
Lucia Jurčová
Redaktor vo Fitshaker

Som nadšencom zdravej výživy, pohybu, byliniek, všetkého, čo si človek môže doma sám uvariť, upiecť, dokonca i vyrobiť a všetkého čo s tým súvisí. Rada sa budem s čitateľmi blogu Fitshakera deliť o informácie, ktoré mne osobne pomohli a ďalej pomáhajú orientovať sa na ceste za zdravím a prírode bližším, šetrnejším spôsobom života.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.