Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

5 tipov, ako dodržiavať novoročné predsavzatia po celý rok

Začiatok nového roka v mnohých z nás vzbudzuje pocit, že môžeme začať odznova. Dávame si predsavzatia, že schudneme, zbavíme sa nejakého zlozvyku, alebo že budeme venovať viac času rodine. Tieto predsavzatia si často pre niečo dávame, niečo nám na sebe nevyhovovalo, niečo nás silne "nakoplo" rozhodnúť sa zmeniť a posunúť. Avšak, je ľahšie na niečo sa namotivovať, ako to potom dlhodobo dodržiavať. Veď to všetci dobre poznáme.

Radšej ako slovko predsavzatie, používam slovko vízia

Aké sú moje vízie pre tento rok? Čoho sa chcem zbaviť a čo chcem v sebe rozvinúť?
Ja osobne sa posledné roky snažím každý rok pracovať s nejakou konkrétnou jednou témou. Aj keď vlastností a vecí, na ktorých by som rada pracovala, je viac :-), väčšinou mi vystupuje jedna konkrétna téma ako najviac dôležitá. Viem, že mnohí to možno nemajú, no ja skutočne na rozmedzí decembra – januára trávim určitý čas reflexiou tejto témy. Spisujem si na papier:

  1. ako ma obmedzovala v minulosti,

  2. prečo ju chcem zmeniť,

  3. a aké konkrétne kroky na ceste zmeny budem voliť.


Aj keď je zjavné, že množstvo ľudí nakoniec nenasleduje dlhodobo svoje novoročné vízie, ukázalo sa, že ľudia, ktorí si dávajú novoročné predsavzatia majú 10x väčšiu tendenciu zmeniť svoje správanie, ako tí, ktorí si novoročné ciele vôbec nestanovujú (Journal of Clinical Psychology). Osobne si tiež myslím, že len tým, že sa pre niečo úprimne rozhodujeme, dostávame túto novú víziu o sebe do svojho vedomia, a počas roka máme tendenciu viac podľa nej konať.
vízia
Určite aj ty vieš, že pre väčšiu úspešnosť v práci na svojom novom predsavzatí, je dôležité pracovať ideálne len na jednej konkrétnej téme/cieli a mať dobre naplánované "malé postupné kroky", ktoré ťa k jeho naplneniu postupne dovedú. Nedávať si prehnané ciele, ani neočakávať, že sa zmena udeje za mesiac. Ak aj ty už kráčaš po ceste SEBAzmeny, poď sa povzbudiť týmito 5 tipmi, ktoré ti kedykoľvek pripomenú nezastavovať.

# 1: Zmena je proces

Nezabúdaj, že zmeny sa nedejú zo dňa na deň a niekedy ani z mesiaca na mesiac. Každému trvá rôzne dlhú dobu zmeniť svoje nezdravé návyky. Toto nie je pretek, ktorý v jeden moment dokončíš. Toto je voľba na ceste k lepšiemu JA. Je to cesta, je to proces. Keď si sa raz rozhodla zmeniť svoje správanie, je to niečo, na čom už budeš pracovať po celý zvyšok života. 
zmena
 

# 2: Prvotný impulz

Ak sa už náhodou potýkaš s lenivosťou, výhovorkami, či upadaním do starých návykov, pripomeň si, prečo si sa rozhodla dať si dané predsavzatie. Čo ťa nakoplo pre prácu na tomto konkrétnom cieli? Čo ťa motivovalo? Čo ti už na sebe vadilo tak veľmi, že si sa rozhodla zmeniť? Že si sa rozhodla posunúť v živote? Pripomeň si pôvodný impulz. Zatvor si oči, nacíť sa do tohto rozhodnutia akoby opäť "po prvýkrát".
otázka
 

# 3: Kriticko – láskavý prístup

Pracuj na sebe koľko vládzeš, avšak – akceptuj aj občasné zlyhania. Zlyhanie a chyby sú súčasťou cesty. Neber ich fatálne, neobviňuj sa príliš. Nauč sa byť k sebe primerane kritická, ale aj láskavá. Ak si sa napríklad rozhodla každý deň cvičiť, tak makaj. Avšak – ak si zrovna chorá alebo vyčerpaná, tak si dovoľ spomaliť – daj si malú prechádzku alebo “len” strečing. Hlavne urob “niečo”.
Aj malé kroky sú kroky na ceste vpred.

Rozpoznaj, kedy z teba hovorí len lenivosť alebo starý zlozvyk a kedy jednoducho potrebuješ skutočne aktuálne pre seba niečo iné. A buď k sebe úprimná.
pokrok
 

# 4: Podporujúce prostredie

Snaž sa byť obklopená ľuďmi, ktorí zmýšľajú podobne. S ktorými môžeš zdieľať svoju víziu, svoj progres, ale aj malé pochybenia. S ľuďmi, ktorí ťa inšpirujú a podajú pomocnú ruku. Tú si podávaj ale aj sama tým, že ty si vytváraš tiež prostredie, ktoré ťa tlačí na tvojej ceste vpred:

  1. Čítaj knižky, či pozeraj videá s danou tematikou. Neustále sama seba inšpiruj.

  2. Nerob kroky proti sebe (ak napríklad makáš na svojom tele, nekupuj si domov sladkosti a nezdravé jedlo, ktoré v čase krízy potom zhltneš).

  3. Odmietaj ponuky od iných, ktoré ťa ťahajú smerom, kam nechceš ísť (aj toto je akt sebalásky a pevnej vôle).


sebarozvoj
 

# 5: Vďačnosť

Aby si mala rovnováhu, motiváciu a energiu, nezabudni z času na čas poďakovať za všetko, čo si už pre seba na ceste tvojho nového predsavzatia spravila. Aj keby to boli len malé kroky, poďakuj si za ne, pochváľ sa.
vdacnost
Novoročná vízia môže byť impulzom pre osobný rast. Nový cieľ si nemusíš samozrejme dať len v januári, každý deň je nový deň a každý deň sa môžeš rozhodnúť zlepšiť, zmeniť. Ide o to – nestagnovať a posúvať sa cez konfrontáciu so svojimi slabšími stránkami. Posúvať sa k lepšej verzii seba. Držíme ti palce!
 
Ak si si ako predsavzatie dala, že budeš pracovať na tom, aby bolo tvoje telo v lepšej kondícii, bola si silnejšia, možno dokonca niečo schudla či naopak nabrala svaly, nahliadni do nášho online fitka Fitshaker.sk, kde nájdeš vyše 700 cvičebných videí. Môžeš si vybrať, či budeš cvičiť pomalšie cvičenia ako napr. pilates či jogu, alebo si zvolíš niečo posilňovacie, kondičné, vysoko intenzívne, či dokonca budeš chcieť cvičiť cvičenia pre tehotné a pod.:
výzva na chudnutie
 
Prečítaj si aj:
Prekonaj sa! Keď máš energiu a cítiš sa v pohode, nešetri sa!
5 účinných techník, ktoré nás môžu vytiahnuť z negatívneho stavu mysle a zlepšiť nám náladu
Ako akceptovať zmeny? 6 tipov ako pracovať s pocitmi úzkosti a neistoty spojenými so zmenami
4 jednoduché techniky ako sa zbaviť zlých myšlienok aj pre začiatočníkov
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.