Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

20 skvelých tipov na rozumné darčeky na Vianoce pre deti od 1,5-3 rokov

darčeky na vianoce
Vianoce sú za dverami a ty stále nemáš vybraný darček pre svojho drobca alebo iné dieťatko v rodine? Ponúkam ti inšpirácie na obľúbené hračky, knižky a aktivity našej dcérky. Zabavia sa s nimi detičky vo veku cca 1,5-3 roky. Všetko však závisí od konkrétneho dieťatka. Celkovo uprednostňujem drevené hračky, ktoré drobca aj niečo naučia. Mám rada montessori filozofiu a ňou je poprepájaná celá naša detská izbička a jej aktivity (aj keď nejde primárne o originál montessori pomôcky). Verím, že budeme inšpiráciou aj pre teba.

HRAČKY a ROZUMNÉ AKTIVITY

 

# 1: Domček so zámkami

Hru so zámkami deti neskutočne milujú. Otváranie a zatváranie dverí, vkladanie kľúčov do dierok a rozličné typy zámkov trénujú jemnú motoriku dieťatka. Naša Alžbetka sa s domčekom hrá asi od 15 mesiacov. V 2 rokoch ešte nevie otvoriť všetky zámky, používa ho ako domček pre svoje figúrky zvieratiek.
Ešte aj pre 6-ročné deti, ktoré máme na návšteve je hra atraktívna. Kúpiš napr. TU: dom so zámkami.
hračky
 

# 2: Skladačka macíkovia

Úžasná drevená aktivita umožňuje dieťaťu prezliekať rodinku macíkov podľa rôznych príležitostí. Tiež im môže vymieňať tváre, podľa toho, ako sa macíkovia asi cítia.
Hra učí dieťatko porozumieť emóciám, ako ich zobraziť a trénuje predstavivosť. My ju máme doma len mesiac, ale teší sa veľkej obľube. Nájdeš napr. TU: obliekacia skladačka.
darčeky na vianoce
 

# 3: Puzzle čísla

Tento drevený hlavolam učí detičky hravou formou rozoznávať číslovky a neskôr aj počítať. Drevené čísla si deti môžu ohmatať, takže je daný tvar pre ne lepšie zapamätateľný (malé deti všetko vnímajú cez ruky).
Krásne spracovanie aktivity pre deti, ktoré sa zoznamujú s číslami. S puzzlami sa dá tiež pracovať priraďovaním podľa farby alebo ich dieťa môže len skladať. Vrelo odporúčam. Zoženieš napr. TU: drevené puzzle s číslami.
hračky pre deti
 

# 4: Drevená abeceda

Ideálna pomôcka pri učení sa abecedy. Ak je tvoje dieťa v senzitívnom období na písmenká (pýta sa na ne, keď ich vidí niekde napísané a chce od teba počuť, ako sa vyslovujú), využi to a pomôž si napr. touto aktivitou. Zase si dieťa môže písmenká ohmatať, takže si ich jednoduchšie zapíše do pamäte a skôr si ich osvojí.
Naša Alžbetka sa začala pýtať na písmenká asi v 22 mesiacoch a za 3 mesiace ich vie skoro všetky, a to len tým, že sme si ich dookola čítali, sledovali sme ŠPZ na autách a hrali sme sa s touto pomôckou. Je fascinujúce vidieť, ako sa dieťa okolo 2 rokov rýchlo učí, keď zachytíme toto jeho senzitívne obdobie a len mu ukazujeme to, čo si samé žiada. Nájdeš napr. TU: drevená abeceda.
Inak, vedela si, že keď takéto senzitívne obdobie nevyužiješ a nepodporíš dieťa, aby sa samo rozvíjalo (napr. to môže byť prelievanie, navliekanie, pomenovávanie napr. aj písmen a pod), neskôr je pre neho veľmi obtiažne, aby sa túto vec naučilo? Teda, niekedy aj neporiadok v byte či náš nekomfort spojený s nejakou aktivitou stojí z to, aby dieťa dostalo to, čo potrebuje.
vianocne darceky
 

# 5: Puzzle pre najmenších

Nádherne spracované puzzle značky Djeco obsahujú obrázky zložené zo 4, 6 alebo 9 kúskov. Tie najmenšie je možné ponúknuť už od 1,5 roka. Ďalšie podľa záujmu a šikovnosti dieťatka.
V ponuke nájdeš aj rôzne iné motívy zvieratiek. Nájdeš napr. TU: puzzle pre najmenších.
hračky pre dievčatá
 

# 6: Hra: hlava a chvost

Ak tvoje dieťa ešte nie je vo veku, kedy by ho bavilo skladanie puzzle, možno ho zaujme táto hra. Každé zvieratko je prestrihnuté v oblasti brucha a je tak zložené z 2 častí. A tieto má dieťa priraďovať k sebe. Spočiatku pravdepodobne nebude vedieť správne kartičky spojiť, ale postupne sa to naučí.
Pre staršie deti je určená druhá strana kartičiek, kde sú vyobrazené číslovky a počet príslušných bodiek. Číslovky sú v angličtine, čo možno neskôr tiež oceníš. Kúpiš TU: prestrihnuté zvieratká.
nápady na darčeky
 

# 7: Miniatúry zvierat

Jedna z TOP hračiek, ktoré sme zakúpili hneď po tom, ako som absolvovala montessori seminár a postupne našu zbierku zvieratiek dopĺňame. Obľúbili sme si značku Schleich, ktorá je síce drahšia, ale spracovanie je dokonalé a verne zobrazuje každé zvieratko. Na rôzne sviatky teda príbuzní nekupujú plyšové hračky, ale takéto figúrky.
Dajú sa priraďovať ku kartičkám daných zvierat, neskôr si môže dieťa podľa nich napr. kresliť alebo robiť otlačky ich nožičiek. Dokáže sa s nimi zahrať neskutočne dlho. Kúpiš aj vo veľkých hračkárstvach ako Dráčik alebo Pompo.
vianočné darčeky
 

# 8: Drevená vkladačka

Obľúbená aktivita na triedenie. Každé dieťa sa dostane do obdobia, kedy bude chcieť triediť a táto aktivita mu túto potrebu naplní. Rozvíja tiež vnímanie tvarov a farieb. Deti hľadajú drevené obrázky, ktoré potom hádžu do príslušných otvorov.
Hra slúži aj na trénovanie slovnej zásoby, keďže obsahuje bloky s oblečením, druhmi zeleniny a ovocia, zvieratkami, tvarmi a číslovkami. Počas dlhých zimných večerov ideálna. Nájdeš napr. TU: drevená vkladačka.
detske hracky
 

# 9: Aktívna kniha

Je skvelou pomôckou na učenie farieb, osvojenie si tvarov, rozoznávanie čísel a písmen. Vhodná je pre deti od 1,5 roka až do predškolského veku. Strany sa z nej dajú odoberať a pridávať podľa aktuálneho záujmu dieťatka. Obsahuje super aktivity s montessori prvkami a je vyrábaná ručne šikovnou Slovenskou presne na mieru.
Zoženieš jedine TU: POPPY handmade, montessori pomôcky.
montessori
 

# 10: Matrioška sova

Toto je podľa mňa hračka, ktorú by malo vlastniť každé dieťatko. Dokáže sa s ňou zabaviť už od 1 roka a do 3 rokov ho bude stále fascinovať. Deti sa učia rozoznávať, čo je veľké a čo je malé. Zatváranie a otváranie trénuje koordináciu očí a rúk. Niektoré značky matriošiek sú pre deti veľmi náročné na skladanie.
Táto sa nám osvedčila a od 1,5 roka ju deti môžu zvládnuť poskladať úplne samé. Dá sa kúpiť napr. TU: matrioška sovia rodinka.
darčeky na vianoce pre deti
 

# 11: Geoboard

Ďalšia aktivita, ktorú sme objavili na montessori dielničkách, ktoré navštevujeme. Na drevené kolíky dieťa navlieka oboma rukami gumičky. Spočiatku je to pre dieťa veľmi náročné, ale okolo 2 rokov už tento úkon zvládne. Inak, je presne ten istý, ako keď si navlieka na nohy ponožky. :-) A aj tomuto ho geoboard môže naučiť.
Staršie detičky si môžu pomocou neho vytvárať písmenká, obrazce a tvary. Neskutočne trénuje predstavivosť a určite sa u vás v izbičke ohreje dlho. Ja som kúpila od mamičky z druhej ruky. Určite ho objavíš niekde na internete. ;-)
kreatívne hračky
 

# 12: Vláčiková dráha

Vláčiky očaria hádam každé dieťa a po skúsenosti viem, že aj tatina. :-)
Detičky radi stavajú koľajnice, pridávajú tunely, mosty a púšťajú si vláčik. K tejto súprave sa dajú dokúpiť aj ďalšie lokomotívy, dopravné značky a ďalšie príslušenstvo. Podľa mňa naozaj krásny darček na Vianoce pre celú rodinu. My sme kúpili tento značky Woody v Pompo a sedia k nemu napr. aj koľajnice s IKEA.
hračky pre chlapcov
 

KNIHY, KNIHY, KNIHY

Knihy sú podľa mňa úplne najdokonalejším darčekom pre každé dieťa. Naša princezná by si čítala od rána do večera (áno, je v senzitívnom období na jazyk a učí sa takto nové slovíčka). Kníh máme doma veľmi veľa, no tu mám pár tipov na tie naše najobľúbenejšie, ktoré čítame naozaj denne.
 

# 13: Edícia Potulky (Potulky jarou, Potulky letom, Potulky jeseňou, Potulky zimou)

Prvé Potulky sme kúpili k 1. narodeninám. Knižka hneď zaujala, ale cca od 1,5 roka na nej fičíme nonstop. :-)
Ide vlastne o obrovské leporelo, ktoré zachytáva mestečko v rôznych ročných obdobiach. V každej zo série sú zobrazené presne tie isté miesta a dieťa s údivom sleduje ako sa menia, keď sú napr. Vianoce alebo začína jar. Sú krásne popretkávané a nadväzujú na seba, ale dajú sa čítať aj samostatne.
V knihe je niekoľko hlavných postáv a ich príbeh si môžeme spoločne prerozprávať naprieč jednotlivými stranami. Už toľkokrát som ich listovala a vždy tam nájdem niečo iné. Neomrzia asi naozaj nikdy.
 

# 14: Rok v lese

Podobne veľké leporelo, v ktorom sú jediným textom názvy mesiacov napísané na vrchu každej dvojstrany. Dieťatko môže pozorovať, ako sa mení les podľa ročných období, čo robia jednotlivé zvieratká, čo jedia, kde spávajú, čo v lese rastie a pod. Nádherne ilustrovaná kniha, ktorá je poučná aj pre rodičov.
 

# 15: Pritúľ si ma

Toto je u nás novinka, ale taká milá knižka, že som si ju zamilovala na prvé prečítanie. :-) Dej je veľmi jednoduchý a zapája dieťa, aby bolo jeho súčasťou.
Krásny príbeh o tučniačikovi, ktorý hľadá svoju rodinu si dieťatko určite zamiluje.
 

# 16: Zvieratká z abecedy

Toto je u nás druhá pomôcka, na ktorej si dcérka cvičí písmenká. Sú v nej básničky o rôznych zvieratkách zoradené podľa abecedy. Básničky sú niektoré síce trošku krkolomnejšie, ale Alžbetka ich má veľmi rada a ja sa neviem vynadívať na tie nádherné ilustrácie.
 

# 17: Rozprávkovanie

Knižka, ktorá je určená pre detičky, ktoré majú problém so zaspávaním alebo sa pred spánkom nevedia upokojiť. U nás sa stala súčasťou uspávania od 2 rokov. Obsahuje veľmi veľa básničiek a rozprávok, z ktorých si každý nájde tú svoju. Niektoré rozprávky riešia problém so zlými snami, iné s večernou hygienou a pod.V knihe je tiež návod, ako môžeš ty vyskladať rozprávku pre svoje dieťa. Veľmi podarený kúsok nájdeš na www.prosimspinkej.cz.

super darčeky
 

KREATÍVNE AKTIVITY

Nakoniec nesmiem zabudnúť na tvorenie. Detičky sa v tomto veku začínajú prejavovať aj týmto smerom, čo si si určite všimla napr. pri kreslení, ktoré je asi prvou aktivitou, ktorú mu dovolíme. Možno dieťatko v tomto veku prejaví záujem nielen o farbičky, ale tiež o vodové farby. Alternatívou je tiež maľovanie vodou (v papiernictvách sa dajú kúpiť špeciálne omaľovánky, do ktorých, keď maľuješ štetcom namočeným vo vode, obrázok sa čarovne vyfarbí). Dieťa sa tak učí pracovať so štetcom, čo je predpríprava na skutočné maľovanie.
kreativne hracky
 

# 18: Plastelína

Skvelou formou kreatívneho vyžitia je práca s plastelínou. Dieťa modeluje rukami, učí sa hmotu stláčať, tvarovať, vykrajovať formičkami, vaľkať a podobne. U nás je plastelína zábava na veľmi dlho. Stačí k nej len sada formičiek a valček. A teda asistencia rodiča. :-)
 

# 19: Pečiatky

Ďalším spôsobom ako sa realizovať môže byť pečiatkovanie. Dieťa sa zase učí tlakom svojich rúk vytvárať rôzne obrázky. Pre nás je to niečo úplne obyčajné, ale pre dieťatko, ktoré sa s pečiatkami stretáva prvýkrát, ide naozaj o niečo výnimočné. Uvidíš, keď mu pečiatky ponúkneš.
 

# 20: Nálepky

Nakoniec perfektná aktivita napríklad aj počas dlhých ciest autom. Deti budú najskôr potrebovať tvoju spoluprácu, aby si im nálepky pripravila a oni ich budú skúšať nalepovať. Existuje veľmi veľa nálepkových knižiek so zvieratkami, autíčkami a pod. Dieťatko si môže vytvárať svoje vlastné obrázky z nálepiek a neskôr aj celé príbehy.
nápady na vianočné darčeky
Verím, že som ti niektorým z týchto tipov trošku pomohla a vybrať ten správny darček pre dieťatko bude teraz jednoduchšie. Lebo detská radosť je na celých Vianociach vlastne to najkrajšie, však? :-)
 
Kopec ďalších tipov pre všetky fitmaminky nájdeš aj na Instagrame Fitmamina:
aky darcek na vianoce

Spoznaj aj zaujímavé recepty pre deti od 1,5 roka, ktoré môžeš svojím ratolestiam pripraviť:Na raňajky môžeš pripraviť ovsené palacinkyNa obed napríklad niektorú z týchto 3 polievokAko druhé jedlo priprav napríklad túto zdravú pizzu Ako dezert vyskúšaj parádne rýchle a jednoduché banánové muffiny

Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.