Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

12 tipov na nádherné knihy pre deti od 3 – 7 rokov

knihy pre deti

Ktorý darček nesmie pod vianočným stromček jednoducho chýbať? Jasné, je to kniha. U mňa je to voľba číslo jeden takmer pre každého. A u detí to platí dvojnásobne. Hračky u nás kupujeme máličko, ale do kníh investujeme veľmi radi.

Prečo je čítanie pre deti také dôležité?

Určite každý vie, že podporuje slovnú zásobu, čo je pre detičky zásadné, a tiež rozvíja kreativitu. No okrem toho je čítanie fantastický spoločný čas, ktorý vieš stráviť so svojím dieťatkom. Prežívate spoločne dej, môžete si byť blízko a držať sa pri čítaní za ruky.

Nedaj si ujsť túto príležitosť a urob z čítania príjemnú rutinu pre vás oboch, ktorá posilní váš vzťah a prinesie benefity pre celú rodinu.

Na trhu nájdeš širokú paletu knižiek pre každú vekovú skupinu. Aby sme ti trošku uľahčili výber, predstavujem ti našich obľúbencov, ktorí budú baviť detičky od cca 3 rokov. No mysli na to, že veková hranica je orientačná, keďže každé dieťatko je jedinečné a bavia ho v rôznom období rôzne aktivitky a témy. Takže možno ti práve opis pomôže nájsť pre tvoje dieťa čítanie, ktoré si zamiluje 😊.

Poďme teda nahliadnuť do čarovného sveta detských kníh, ktoré ti veľmi odporúčame spolu s našimi detičkami (Alžbetka má 7 rokov a všetky tieto knihy s radosťou číta, Davidko má 2,5 roka a knižky z prvej kategórie sú preňho to pravé práve teraz 😊).

Som zvedavá, či tento výber inšpiruje i teba.

Pekné knihy pre deti od cca 3 rokov:

1. Písmenká z abecedy

Na knihe sa píše, že je vhodná pre deti od 4 rokov, ale zoznámiť s písmenkami môžeme skúsiť aj 2-ročných malkáčov. Sami uvidíme, či už ich zaujme alebo ešte majú na výpravu k písmenkám čas. Na druhej strane aj prváci si v tejto knihe nájdu to svoje.

Obsahuje krásne ilustrácie a básničku ku každému písmenku abecedy a detičky si môžu vďaka obrázkom, ktoré sú súčasťou básničiek, čítať spolu s rodičom. Začínajúci čitatelia ocenia tieto texty, pretože sú krátke a môžu si precvičovať začiatočné písmená rôznych slovíčok.

Z tejto kolekcie sme už odporúčali v predošlom článku knihu Zvieratká z abecedy, ktorá je u nás obľúbená s prestávkami už skoro 5 rokov. Okrem toho, ilustrácie sú z dielne úžasného ilustrátora Adriana Macha a my ich zbožňujeme.

najlepšie knihy pre deti

2. Najkrajšie vianočné rozprávky

Ak v tomto čase rada siahaš po vianočných príbehoch, dávame ti do pozornosti túto utešenú knižku, ktorá obsahuje 3 príbehy s nádychom Vianoc. Hlavnými hrdinami sú zvieratká a krásne nás naladí na blížiace sa sviatky.

Môžete si ju nechať napr. na tri predvianočné večery a spoločne s deťmi si rozprávať o Vianociach. U nás sa veľmi páči všetkým 😊.

náučné knihy pre deti

3. Zahráme sa?

Pekný príbeh o sile kamarátstva poteší každého malého škôlkara. Okrem toho, že knižka je veľmi pekne ilustrovaná, príbeh, ktorý ukrýva, je milý a poučný.

Rozpovie nám o nečakanom priateľstve medzi psíkom a tuleňom, ktorí i keď sú každý úplne iný, môžu byť kamaráti a pekne sa spolu hrať. Viem si predstaviť, že knižka zaujme detičky, ktoré začínajú chodiť do škôlky, aby si uvedomili, že i keď je v kolektíve každé dieťa iné, môžu sa spolu kamarátiť 😊.

knihy pre deti od 4 rokov

4. Jazero života

Ďalšia knižka, ktorú ilustroval náš obľúbený Adrian Mach 😊. No nielen ilustrácie v knižke sú rozkošné, ale i príbeh o zvieracích kamarátoch je nádherný.

Milujem knihy, ktoré majú peknú myšlienku a vedia detičky niečo naučiť. A táto je jednou z nich. Zistíme v nej, že vďaka vytrvalosti sa môžeme dostať k splneniu svojich najväčších želaní.

najlepsie knihy pre deti od 4 rokov

Pre starších škôlkarov:

5. Ja a pánko hnev, Ahoj, strach!, Ľúbim ťa a ďalšie knihy z dielne Iryny Zelyk

Och, tieto knihy sú skutočným darom nielen pre deti, ale i pre rodičov. Hlavnými hrdinami sú opäť zvieratká, s ktorými sa vedia detičky ľahko stotožniť, a každá knižka otvára inú paletu našich pocitov.

Vďaka nim naučíme deti pracovať so svojimi pocitmi, ako sú hnev či strach, rozpoznať ich a lepšie im porozumieť. Sú aj skvelým nástrojom pre rodičov, aby sa dostali bližšie k emóciám svojich detí.

Podľa mňa minimálne knižka Ja a pánko hnev by mala byť v knižnici každej rodiny a budú z nej čerpať všetci jej členovia 😊.

vianočné knihy pre deti

6. Opica Škorica (Dobrý deň, opica Škorica, Prázdniny s opicou Škoricou a ďalšie z tejto série)

Poznáš opicu Škoricu? Túto malú nezbednú opicu deti jednoducho zbožňujú. A ani sa im nečudujem. Je s ňou zábava, je priateľská a dokáže čarovať! A takmer vždy je z toho nejaká vtipná situácia a ďalšie neuveriteľné dobrodružstvo.

Kníh o tejto opičke je už niekoľko a podľa mňa je jedno, ktorú si vyberieš. Nám sa páčia príbehy vo všetkých vydaniach, ktoré nám prešli rukami. No toto čítanie nie je len o zábave, vďaka jednotlivým príbehom sa neposlušná opička učí, čo sa patrí a čo nie. A okrem nej sa slušnému správaniu takto učia aj naše deti.

vtipne knihy pre deti

7. Mám sa rád taký, aký som

Vďaka tejto knihe deti pochopia, že sú jedinečné presne také, aké sú. Zoznámime sa v nej s malým tvorom, ktorý sa volá Pink. Je trošku nesmelý a nie je si istý, či je rovnako dôležitý ako ostatní. Pozoruje sa a skúša sa so sebou spriateliť a prostredníctvom neho môžu pochopiť vlastnú hodnotu aj naše deti.

Knižka obsahuje okrem kratučkých príbehov aj kopec praktických cvičení, pri ktorých sa deti o sebe dokážu naučiť viac. Z cvičení najviac vyťažia detičky cca od 6 rokov, ale texty sú vhodné aj pre menšie deti, preto som ju zaradila do tejto kategórie. A teda ja by som si priala, aby si ju prečítali a cvičenia vyplnili tiež dospeláci 😊.

edukacne knihy pre deti

8. Naj... Planéta Zem v pohybe

Toto je jediná kniha v tomto článku, ktorá nie je príbehová, ale je to taká encyklopédia pre menšie detičky. Vďaka nej sa môžu dozvedieť o našej planéte viac – prostredníctvom pohyblivých prvkov. Takže tá cesta k objavovaniu Zeme bude skutočne fascinujúca a mimoriadne zaujímavá.

Spoločne preniknete do tajov slnečnej sústavy, do vnútra sopky alebo sa naučíte, ako môžete našu planétu chrániť. Obrovské leporelo, ktoré odpovie na mnohé zvedavé detské otázky 😊.

dobrodružné knihy pre deti

Pre predškolákov a malých školákov:

9. O Duške a Luške

Túto knihu milujem z našej rodiny najviac asi ja 😊. Autorkou je Kristína Tormová, ktorej knižky poznajú určite všetky maminy. A tak ako sú vtipné aj jej zvyšné knihy, je vtipná i táto.

Obsahuje viacero príbehov o dvojičkách Duške a Luške a na konci každého príbehu nájdeš otázky pre rodičov i deti, aby ste mohli danú tému preskúmať aj u vás doma.

Čo za príbehy sú v nej skryté? Tak napr. o Vianociach, o tom, ako prichádzajú na svet bábätká, ale aj o iných zázrakoch.

motivačné knihy pre deti

10. Kamaráti z lesa

Milá knižka o štyroch kamarátoch z lesa, ktorí zažívajú rôzne dobrodružstvá. Líška, lanka, diviačik a medvedík čistotný žijú v Medovníkovom lese a radi sledujú deti z lesnej škôlky, s ktorými sa postupne aj skamarátia.

Milé čítanie pre predškolákov i malých školákov, ktorí si môžu pomaličky čítať knižky aj sami. My máme za sebou prvé diely, celkovo ich vyšlo zatiaľ päť a odporúčam ich čítať postupne, aby ste sa nestratili v deji 😊.

slovenske knihy pre deti

11. Klára v Afrike

V kníhkupectvách nájdeš už 4 knihy o Kláre a jej živote. Táto je posledná z nich, no my sme si ju prečítali ako prvú a dokázali sme sa zorientovať 😊. Postupne sme si potom čítali aj tie predošlé, no táto africká je naša srdcovka.

Dej je naozaj fascinujúci a celkom pohltil aj mňa. Najviac si knihu užijú školáci, keďže je to už naozaj plnohodnotný román, ktorý nemá toľko ilustrácií a má takmer 200 strán, takže čítanie je už na dlhší čas.

Takisto odkrýva nielen pekné, ale i tie náročnejšie osudy z Klárinej rodiny, takže je dobré, aby bolo dieťa na túto knihu už zrelé a rodič ho čítaním sprevádzal. Na druhej strane je podľa mňa skvelé, že sa vieme s dieťaťom baviť o nových témach, s ktorými sa cez príbeh stretáva, a máme príležitosť na zaujímavé debaty.

najlepsie knihy pre deti

12. Agátka, kam letíš?

Tento článok zakončíme vianočnou novinkou pre malých školákov. Knižka rozpráva o neposednom dievčatku Agátke, ktorá neposlúcha a myslí si, že je najdôležitejší človek na svete. No stane sa jej niečo, čo jej úplne zmení pohľad na život...

Túto knihu máme doma len chvíľu, no bola to láska na otočenie prvej strany. Spoločne s deťmi sa dostaneme do vianočnej nálady, keďže všetky príbehy sa krútia okolo Vianoc, a zistíme, čo je v živote naozaj dôležité, aby sme sa cítili šťastní. Som si istá, že ju budeme z poličky vyťahovať aj inokedy ako na Vianoce 😊.

knihy pre deti od 8 rokov

Verím, že sa ti náš výber kníh páčil a našla si si nejakú, ktorá by mohla tvoje dieťatko chytiť za srdce a potešiť ho pod vianočným stromčekom.

A vlastne aj vás oboch počas sviatkov, aby ste si užili spoločné chvíle pri takej krásnej aktivite, akou je čítanie. Tak hurááá do čítania 😊!

Potešiť môžeš nielen malých ale aj veľkých. Napríklad sa môžeš inšpirovať v našom e-shope, kde nájdeš množstvo fit darčekov, ktoré rozhodne potešia každého. Či už si vyberieš inšpiráciu na zdravé recepty v podobe našich kuchárskych kníh, alebo to bude nejaká zdravá dobrota do bruška alebo dokonca krásna kolekcia oblečenia, v ktorej sa bude nielen pohodlne cvičiť ale padne každému.

fit darčeky
Fotka autora
Romana Cibulková
Redaktor vo Fitshaker

Milujem poctivé veci, nechávam sa inšpirovať šikovnými ľuďmi a bavím sa knižkami, varením a ďalšími maličkosťami, ktoré prináša každý deň. Robím veci, ktoré mi prinášajú radosť a tie zvyšné obmedzujem na minimum. :-) Som veľký fanúšik dobrého jedla, kvalitných potravín, pozitívneho myslenia a všetkého zdravého. A myšlienky z týchto oblastí budem s vami rada zdieľať.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.