Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

13 overených rituálov pre šťastný partnerský vzťah

partnerský vzťah

Sviatok všetkých zaľúbených je deň, keď sa oslavuje láska. Máme väčšiu potrebu prejavovať si vzájomnú partnerskú náklonnosť rôznymi prekvapeniami v podobe pohľadníc, kvetov, vyznaní, darčekov, šperkov alebo spoločných chvíľ.

Nebolo by krásne prejavovať si lásku v priebehu celého roka? Deň lásky mi bol inšpiráciou na napísanie nasledujúcich riadkov o zlepšení partnerských vzťahov pomocou rituálov. Budem rada, ak niektorý tip vyskúšaš 😊.

zoznamenie na vazny vztah

Čo sú to tie vzťahové rituály?

Sú to opakujúce sa činnosti alebo zvyky, ktoré vykonávajú partneri v pravidelných časových intervaloch s cieľom zlepšenia a posilnenia partnerského vzťahu.

Pozitívne vzťahové rituály sú dôležitým prvkom v budovaní šťastných vzťahov. Pomáhajú udržiavať pocity istoty, vzájomnej lásky a bezpečia. Medzi takéto rituály môžeme zaradiť pochvalu, intímny rozhovor, skryté odkazy, fyzický kontakt a rôzne iné, ktoré prezradím nižšie.

Úprimná pochvala

Pochvala od srdca je prejavom uznania a obdivu jedinečných vlastností druhej osobe. Vzájomné vyjadrovanie komplimentov je pre každý partnerský vzťah mimoriadne dôležité.

Nejde tu len o slová, ale predovšetkým o emóciu, ktorú vyvolá. Okrem toho, že posilní sebavedomie partnera, navodí pozitívnu atmosféru. A kto už nemá rád občasnú a úprimnú pochvalu, ktorá zlepší deň?

Aj tu však platia určité pravidlá: nikdy nič nehovor nasilu, ak to tak skutočne necítiš, vyberaj vždy vhodnú chvíľu a tón hlasu.

vztah

Intímne rozhovory

Možno si už niekde zaregistrovala anglické slovné spojenie „pillow talks“. Rozhovor vo vankúšoch je intímny a prehlbuje vzájomnú lásku medzi partnermi. Nejde o bežný rozhovor odohrávajúci sa počas dňa o peniazoch, termínoch u lekára, rodinných oslavách, pracovnej porade alebo nákupe potravín, keď nás ruší veľa okolitých vnemov a povinností.

V týchto rozhovoroch môžeme použiť fantáziu, vyjadriť pocity, obavy, myšlienky, prezradiť tajomstvá, plány do ďalšieho obdobia alebo sa podeliť o aktuálne sny bez strachu, hnevu alebo odsúdenia.

Ak máš pocit, že práve tvoj vzťah potrebuje viac úprimných rozhovorov, je čas na zmenu. Čo napríklad dnes večer?

Žiadny internet a sociálne siete

Základom každého vzťahu je úprimnosť a komunikácia. V dnešnom svete je dôležitá virtuálna komunikácia prostredníctvom textových správ, e-mailov alebo sociálnych médií. Tento druh komunikácie však nie je bohatý na emočné prejavy a už vôbec nie na fyzický kontakt. Niektorí ľudia možno prežívajú viac času v online svete ako s partnerom v realite. Je toto aj tvoj problém? Poď to zmeniť!

Pri spoločných chvíľach zabudni na notifikácie, novinky na sociálnych sieťach, kontrolu rôznych príspevkov a noviniek. Vnímaj len svojho partnera.

ako zachrániť vzťah

Milé odkazy

Chceš prekvapiť partnera, ale nevieš ako? Jedným zo spôsobov, ako pozitívne prekvapiť polovičku, môže byť práve odkaz. Aký? To už nechám na tebe. Či už pôjde o jednoduchý text (ďakujem, milujem ťa, krásny deň, myslím na teba, chýbaš mi), alebo o dlhší text, výsledok je vopred zaručený.

Papierik s textom môžeš nenápadne pripojiť k jedlu, ktoré si partner plánuje zobrať do práce, do vrecka nohavíc, do peňaženky alebo knihy, ktorú aktuálne číta, a podobne.

Milé odkazy slúžia ako pripomienka dôležitosti vzťahu, lebo v každodennom stereotype je jednoduché zabúdať.

Chutná maličkosť

Opäť tu máme prekvapenie, tentoraz v podobe chutnej maličkosti na cesty, do práce, na prechádzku alebo raňajok do postele. Čo má v obľube partner? Zdravé dezerty, orieškové tyčinky alebo je kávoholik? Prekvap ho obľúbenou dobrotou, ktorá mu zaručene zlepší deň.

ako oživiť partnerský vzťah

Randenie

Aj po mnohých spoločne prežitých rokoch neprestávajte nikdy „randiť“. Rande, stretnutie dvoch partnerov, môže byť krásnym spôsobom, ako minimalizovať stres všedných dní a užiť si plnohodnotný čas vo dvojici.

Ako ste trávili spoločný čas v začiatkoch vzťahu? Pripomeňte si tieto chvíle a venujte si spoločný čas, minimálne 1-, 2x mesačne.

Môžete ísť spolu do kina, na párovú masáž, výbornú večeru, víkendový pobyt alebo podniknúť niečo neobyčajné. Zbieranie spoločných nevšedných zážitkov je krásny spôsob, ako prehĺbiť vzťah.

Spoločný čas môže byť aj zadarmo a bez zdĺhavých príprav. Urobte si filmový večer a vyberte sa ruka v ruke na romantickú prechádzku do prírody.

Okrem prehĺbenia vzťahu sa môžeš tešiť aj na ďalšie benefity, medzi ktoré patrí: zlepšenie koncentrácie, nálady, produktivity, kreativity, kognitívnych funkcií.

stastny partnersky vztah

Ospravedlnenie

Ospravedlnenie je prejavom zodpovednosti za vlastné činy. Práve tento prejav môže pomôcť udržať zdravú formu vzťahu medzi partnermi. Úprimným ospravedlnením dávaš najavo, že si partnera vážiš a máš ho rada. Zároveň tým znížiš vzniknuté napätie a zlepšíš psychickú pohodu.

Zdieľanie príspevkov, článkov, videí

V dobe sociálnych médií je možné zdieľať s partnerom rôzne články, návody, príspevky a videá, ktoré ťa aktuálne zaujali alebo rozosmiali. Aj toto môže byť spôsob, ako počas dňa zostať s partnerom v kontakte aj napriek fyzickej vzdialenosti a zároveň sa stále spoznávať.

partnerský vztah

Fyzický kontakt

Fyzický kontakt zohráva kľúčovú úlohu pri budovaní a posilňovaní vzťahu s partnerom. Je to prirodzený spôsob prejavenia lásky a blízkosti.

Dotyky, objatia, bozky a iné formy telesného zblíženia nám prinášajú pocity bezpečia a pomáhajú pri tvorbe oxytocínu. Tento hormón šťastia a lásky, neurotransmiter, zohráva úlohu v rôznych fyzických a emocionálnych procesoch. Dokonca nám môže zlepšiť náladu až na niekoľko dní.

Akákoľvek forma fyzického dotyku môže mať veľký účinok nielen na telo, ale aj dušu.

partnerský vztah definícia

Intenzívne privítanie

Neviem, ako to máš ty, ale ja sa po celodennom kolotoči pracovných alebo iných povinností teším na okamih, keď prídem domov. Okamih, ktorý vždy zahreje pri srdci.

Prísť domov, dostať pusu, vrúcne objatie a milé slová. Podobný postup odporúčam aplikovať aj pri rozlúčke 😉.

V tomto bode by som rada upozornila na dôležitosť očného kontaktu. Ide o dôležitý nástroj v oblasti komunikácie a medziľudských vzťahov. Plní viacero dôležitých funkcií. Niekedy môže nahrádzať aj komunikáciu slovami. Pohľad vyjadruje emócie, pocity a celkovo aktuálnu náladu.

Spoločný cieľ

Na ďalšom rande alebo počas vankúšového rozhovoru si spolu skúste stanoviť jeden spoločný cieľ na ďalšie obdobie.

  • Čo by ste chceli spolu zrealizovať?
  • Čo už dlhšie obdobie odkladáte alebo ste niekedy chceli urobiť, ale už ste aj celkom zabudli, pretože do plánovania prišli nečakané prekážky?
  • Bola to vysnívaná dovolenková destinácia, karavan trip, práca na dome či záhrade, spoločné pravidelné cvičenie, hviezdny koncert v zahraničí alebo prelet balónom?

Choďte do toho! Neodkladajte spoločné sny na ďalšie roky a zmeňte ich na realitu.

intimny vztah

Oslava vzťahu

Blíži sa v kalendári krásny dátum, ktorý má špeciálny význam? Môže ísť o dátum prvého stretnutia, zasnúbenia, svadby, čarovnej dovolenky alebo iného dňa, pripomeňte si spoločne tieto nezabudnuteľné chvíle.

Z fotiek sa dajú vytvoriť originálne spomienkové fotoknihy. Zo spoločných piesní zasa playlist. Možností je naozaj veľa.

vazny vztah

Pri nedávnom rozhovore o partnerských vzťahoch vyjadrila psychologička PhDr. Ivana Tomanová Čergeťová, PhD., LL. M, MBA, krásnu myšlienku: „Ideálny partnerský vzťah neexistuje.“

Týmto by som chcela poukázať na fakt, že každý vzťah je iný, špecifický a originálny. Dôležité sú úprimná komunikácia, láska, spoločné záujmy, dôvera, vzájomná náklonnosť a intimita.

Práca na vzťahu je kontinuálny proces, ktorý vyžaduje aktívne úsilie a čas od oboch partnerov.

Nakúp do 14.2. v našom e-shope nad 70 € a my ti pribalíme kuchárku Z fitka do kuchyne 3, ktorá v sebe ukrýva niekoľko sladkých inšpirácií na valentínske pečenie 🎁😍.

Fotka autora
Petra Ryšková
Redaktorka vo Fitshaker

Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.