Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

TEST: Aký je tvoj jazyk lásky?

5 jazykov lasky

Hovorieva sa, že máj je lásky čas. Ale ako prejaviť lásku druhým tak, aby naozaj cítili, že ich milujeme?

Bonboniéra a fľaša vína pri príchode na návštevu to už za nás NEpovedia, volám to klišé, keď som nič lepšie nevymyslela 🙈.

Ja rada robievam pre priateľov zdravé čokoládky.

Vedeli ste, že existuje 5 jazykov lásky, ktorými môžeme druhým povedať, že ich milujeme? Americký vzťahový poradca Gary Chapman ich kategorizoval takto:

  1. skutky, služby
  2. slová uistenia
  3. prijímanie darov
  4. fyzický dotyk
  5. pozornosť

Každý prejav lásky má hlbší význam a dáva sa najavo inak. Aký je váš jazyk lásky, zistíte jednoducho podľa testu (na konci článku).

Poďme sa na ne pozrieť bližšie:

Skutky, služby

5 jazykov lásky test

Prvým sú skutky, služby – to je, keď pre vás niekto niečo spraví a vy ste za to naozaj vďační, či už ide o opravené koleso na bicykli, zalepenú hračku pre dieťa, keď za vás manžel spraví nákup, alebo svokra príde na víkend navariť 😉.

Sú to prejavy lásky skutkami, aktivitami, ktoré pre nás druhí spravia z lásky a my ich s láskou prijmeme. Nie je to platená služba, napríklad online donáška jedla. Sú to všetky aj drobné pomocné práce, s ktorými vám blízki pomáhajú a vy sa pri nich cítite milovaní.

Slová uistenia

Druhým jazykom lásky sú slová uistenia, to sú všetky pochvaly, osobný kompliment šitý na mieru danej osôbke, podporné slová pre kamarátku: „Poďme si zacvičiť výzvu, spolu to dáme!“

Ak máte doma vystavené diplomy, medaily alebo malé odkazy od priateľov na špeciálnom mieste. To značí, že podporné slová sú pre vás dôležité. Každý ich v živote potrebuje, niekto menej a niekto viac, je to tak v poriadku, a či ste naozaj týmto typom, sa dozviete v teste.

test 5 jazykov lasky

Darčeky

Tretím jazykom lásky sú darčeky. Darčeky, z ktorých trblietavých obalov sa veľmi tešíme a vystavujeme si každý suvenír (niekedy fakt poteší aj magnetka) 😊, keď kreslený obrázok od dieťaťa má pre nás obrovskú hodnotu, rovnako ako vymyslená básnička od priateľov k narodeninám.

Radi dostávame darčeky, či už trváce, alebo v podobe chutnej večere v podaní manžela 😉. Tip na srdiečkové vafle.

5 jazykov lasky typy

Fyzický dotyk

Štvrtý jazyk lásky je fyzický dotyk – od pohladenia, držania za ruku počas prechádzky čerešňovou záhradou, pletenia copu či škrabkania chrbátika dcérke cez masáže až po intímnosti.

Čo myslíte, koho je toto najčastejší prejav lásky? Práve naši muži sa cítia najviac milovaní vďaka spoločnému prepojeniu (milovaniu).

Opakom prejavu lásky sú facka, úder či šklbanie vlasov. Pre malé deti sú všetky prejavy lásky dôležité a rovnako vzácne približne do veku 6 rokov, preto jedna facka či úder po zadku môže dieťaťu spôsobiť veľké trápenie a na dlhé roky. Však kto by chcel dostávať lásku takýmto spôsobom?

Ak sa pri cvičení nechtiac buchneme, ospravedlňme sa aj svojmu telu, aby vedelo, že ho milujeme. Dotyky zahŕňajú aj nosenie príjemného materiálu, môžeme si urobiť radosť športovým oblečením z radu Fitshaker.

5 jazykov lasky pozornost

Pozornosť

Posledným a pre mňa najdôležitejším jazykom lásky je pozornosť. Je to prejav našej lásky, darovanie nášho času (sami sebe cvičením s Fitshakerom), naša plná pozornosť druhému, odložené mobilné telefóny, dlhé rozprávanie a čas tu a teraz, keď neexistuje nič okolo.

S manželom sedíme na gauči a pozeráme sa do očí (podmienka nerušenej pozornosti sú spiace deti alebo im pustite Fishaker pre deti: Kidshaker).

Pre mňa pozornosť voči milovanej osobe zahŕňa všetky predchádzajúce jazyky lásky – aj skutky, keď niečo spravím, aj že jej kúpim darček alebo prinesiem suvenír z dovolenky, moje deti rady pripravujú zošity s menom, špeciálne pre danú kamarátku (vy môžete darovať praktický Fitshaker diár alebo knihu plnú receptov 😉).

Pozornosť zahŕňa tiež fyzický dotyk, ako je aj masáž, čo raz môžeme použiť ako darček a inokedy ako pohladenie dotykom.

Pozornosť je spoločne strávený čas:

  1. fyzicky aktívne: prechádzkou, spoločným cvičením, spoločnou hrou…
  2. aktívne s plnou pozornosťou: rozprávaním, pozeraním do očí, počúvaním, tu a teraz som tu pre teba a nič iné ma nevyruší a nezaujíma.
máj lásky čas

Možno už viete, ktorým jazykom lásky hovoríte 😊.

Ak sa chcete uistiť, tu je pripravený test:

Jeden z prejavov lásky k sebe samej je starostlivosť a pozornosť voči vlastnému telu. Krôčik po krôčiku môžeš sebalásku v sebe upevňovať aj práve pravidelnému cvičeniu, ktoré ti prinesie nielen hromadu endorfínov, ale veľkú dávku sebavedomia a radosti zo samej seba. ❤️

Skús to s nami, nájdeš u nás širokú škálu cvičebných videí, ale aj stravovacích a motivačných. Tešíme sa na teba:

online fitko
Fotka autora
Petra Ragas
Redaktorka vo Fitshaker

Som dvojmama, ktorá sa hrabe v zloženiach produktov, čo nakupuje. Mám rada čerstvú a zdravú stravu. Nepáči sa mi, keď je v každom jedle pridaný cukor. Od rohlíku po detské pyré. Až sa mi hlava točila z čítania etikiet. Našťastie som si našla recepty a upravila ich pre seba tak, aby som nahradila väčšinu sladkostí z obchodov. Doma varím a pečiem bez pridaného cukru a moje deti cukor nepoznali do svojich skoro 3 rokov. Starší ho spoznal v škôlke. A som rada, pretože viem, že ho vediem k rovnováhe v strave.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.