Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Sme také, aké sme...

ženskosť
Pred mnohými rokmi pieseň s rovnakým názvom valcovala hitparády a pre nejedno dievča sa stala hymnou oslavujúcou odvahu a sebavedomie žien jednej generácie. Teraz je rad na nás, aby sme oslávili svoje prednosti i nedostatky, všetko to, čo na sebe milujeme, aj to, čo by sme najradšej zmenili.

Lekcia na úvod alebo prečo je rozmanitosť naša najlepšia kamoška

Pamätáš si, ako ste sa so spolužiačkou v detstve vždy obliekali rovnako, chceli ste to isté a všetko robiť tak ako tá druhá? Až ste si jedného dňa uvedomili, že to tričko vám nesedí rovnako obom a je okej kúpiť si iné. A na veľké prekvapenie ste zrazu vyzerali krásne obe, len každá iným spôsobom.

Aj v dospelosti často túžime zapadnúť a prispôsobujeme sa okoliu. Možno preto, lebo máme pocit, že sa to patrí alebo od nás očakáva, alebo sa len bojíme byť svojím vlastným originálom.

Zmeňme to a nájdime na sebe to jedinečné, čo na nás ostatní budú obdivovať. Veď len vtedy, keď budeme každá iná, vieme sa jedna od druhej veľa naučiť a urobiť svet krajším miestom.
prirodzená krása

Ako deti sme nevedeli, čo je to hanbiť sa, a keď naše dvojročné srdiečko po niečom zatúžilo, jednoducho sme ukázali prstom a mame povedali: „Daj!“ Tu by malo platiť známe príslovie s bicyklovaním. Na užitočné zručnosti by sa zabúdať nemalo. Tak smelo do toho a pokojne nahlas povedz, že každý mesiac vynecháš dva dni v práci pre kruté menštruačné bolesti.

Pravidelné výjazdy na pohotovosť za úľavou v podobe infúzie sú, žiaľ, bežnou rutinou pre viaceré z nás. Alebo že si svoje nádherné pestované vlasy vymenila za život, ktorý ti musela zachrániť chemoterapia. Miluješ ju aj nenávidíš, lebo ti toľko dala a zároveň vzala.

Otvorene požiadajte s manželom rodinu, aby vám nepripomínali, že už máte vek na založenie tej vlastnej, a bez obáv priznajte, že je tu problém, pre ktorý ju prirodzenou cestou nemôžete mať. Témy ako neplodnosť, následky spôsobené hysterektómiou, trápenie s endometriózou alebo rakovinou by nemali byť tabu a dôvodom na hanbu.

Hovorme preto nahlas o tom, čo prežívame, presne ako keď sme boli malé. Porazíme tak dlho zakorenený a zbytočný strach z možného nepochopenia okolia. A to je ten úplne prvý a obrovský krok k tomu, aby sme sa začali viac ľúbiť také, aké sme. Keď tú debatu nerozvírime my, nikto iný to za nás nespraví.
sebalaska

Mýtus menom „ideál krásy“

Bolo by naivné myslieť si, že ženské idoly na plagátoch, ktoré sme si lepili na stenu, nepoznali boj so striami, s celulitídou, hormonálnymi či stareckými škvrnami.

Tiež si vtedy vašim neverila, že sú to len fotky a na nich ľudia ako my? Našťastie, dnes máš v porovnaní s minulosťou hneď dve výhody.

Prvou sú moderné vedomosti o tom, ako sa dá daný problém vyriešiť. Druhou výhodou je poznanie, že každá „nedokonalosť“ je tvojou súčasťou z nejakého dôvodu a že za každou je nejaké tvoje osobné víťazstvo.

krasa zeny

Tvoje telo zvládlo niečo neuveriteľné, keď v ňom vyrástol nový život. Jazva po cisárskom reze je symbolom tvojej sily a odvahy a to je dôvod hľadieť na ňu s rešpektom a láskou. Rovnako to platí aj o unavenej pleti, povädnutej koži alebo vráskach. Nikto nemá právo ich posudzovať alebo komentovať, pretože toto telo patrí iba tebe a len ty vieš, čo všetko už prežilo.

VEDELA SI?

Už v kamennej dobe sa za najpríťažlivejšie považovali ženy s bujným až padajúcim poprsím a čo najširšími bokmi a pásom. Takúto postavu si v praveku automaticky spájali s plodnosťou a hojnosťou. Najznámejším dôkazom je Moravianska venuša — soška inšpirovaná ženským zovňajškom typickým pre toto obdobie. O niekoľko tisícročí neskôr, počas stredoveku a gotiky, by si sa stretla s názorom, že najkrajšia žena je útla a krehká s úzkymi plecami, dlhým krkom a nenápadnou hruďou. Na prelome 19. a 20. storočia bola zase populárna postava à la Gibsonovo dievča. Teda taká, ktorá mala tvar presýpacích hodín (výrazné poprsie a zadok a medzi nimi úzky pás). Až potom v 60. rokoch minulého storočia prišla modelka Twiggy a na dlhý čas zavládol kult extrémnej štíhlosti a minimálnych kriviek. Tento trend nebol v niektorých kruhoch prekonaný dodnes.
v čom spočíva krása ženy

Tlak na dokonalosť

V dávnejšej minulosti to boli filmové hviezdy ako Elizabeth Taylor či Marilyn Monroe. Neskôr modelky Claudia Shiffer, Naomi Campbell a ďalšie. Dnes sú to internetové influencerky, ktorých je toľko, že na ich vymenovanie by sme potrebovali samostatný článok. Všetky majú jedno spoločné. Vnímame ich ako idoly krásy a ich telá máme za dokonalé schránky, po ktorých sa nedá netúžiť. Opäť si všimni, že každá z nich má inú postavu a inak spĺňala štandardy svojej doby.

Znamená to, že rozmanitosť tu bola vždy, a tak je to dobre.

S tlakom na náš vonkajší výzor často prichádzajú aj zvýšené nároky na každodenný výkon v úlohe matky, manželky, milenky či kolegyne. Ak máš niekedy pocit, že každý chce z teba kúsok, povinností je viac, ako stíhaš zvládnuť, a ideš na hranici svojich limitov, nie si v tom sama.

V tomto momente je nevyhnutné zastaviť sa a pripomenúť si, že nie si stroj a že aj tvoj deň má len 24 hodín. Je úplne v poriadku priznať si, ak je toho na nás priveľa a že nemusíme ísť nonstop na 100 %. A takisto, že niektoré úlohy netreba urobiť perfektne, stačí jednoducho dostatočne.

Si ľudská bytosť, ktorá má svoje potreby rovnako ako iní.

Jednou z nich je oddych a čas pre seba. Ak si ich včas nenaplníš, výsledkom stresu (ktorý ide so snahou o dokonalosť ruka v ruke) môžu byť zhoršený spánok, rozhodený menštruačný cyklus a iné vážnejšie ťažkosti, ktoré pocítiš zvonka či zvnútra.

Spomeň si na to, keď budeš opäť raz dopíjať studenú kávu, pred ktorou dostalo prednosť balenie detí do škôlky alebo vešanie bielizne.

čas pre seba

Keď život ponúka citróny, sprav si z nich citronádu

Alebo inak — vnímaj svoje nedostatky pozitívne a zmeň ich na výhodu.

Po príklady nemusíme ísť ďaleko. Všetky poznáme napríklad úžasnú Jennifer Lopezovú. Vedela si, že pre hispánsky pôvod a väčší zadok jej na začiatku kariéry nedávali výrazné šance na úspech? Dnes je pre ňu postava osobnou značkou, vďaka ktorej ju pozná celý svet.

Alebo známa Oprah Winfrey. Napriek tmavej pleti a plnšej postave sa postupne vypracovala na uznávanú moderátorku s vlastnou talkshow, najsledovanejšou a najvplyvnejšou v televíznych dejinách.

Namiesto sledovania instagramových krások sa inšpirujme takýmito a podobnými príbehmi žien, ktoré sa považovali za krásne a išli si za svojím snom. Nezamerali sa na svoje slabé stránky, ale na talent, na to, ako byť pre svet užitočné, a na svoj cieľ niečo dokázať.

krása

Telesné zmeny a prečo ich vítať

V čase silného (a často negatívneho) vplyvu sociálnych médií je naša sebadôvera skúšaná prakticky denne. Je preto správne pripomínať si, čo všetko už má tvoje telo za sebou a že každý prejav zdanlivej nedokonalosti je pamiatka na všetky malé aj veľké boje, ktoré ste spolu vyhrali.

Možno sa ti ťažko pozerá na „nové“ prsia po skončení dojčenia alebo chumáče vlasov zostávajúce na hrebeni. Ak sú ti však pripomienkou toho, že si svojmu dieťatku dala ten najlepší štart do života, určite to stálo za to a pre nás si hrdinka. Trápia ťa centimetre navyše alebo, naopak, viditeľne chýbajúce kilá, ktoré ti spôsobila choroba? Dôležité je, že si tu.

Máš náš veľký obdiv, že si svoju cestu zvládla.

Vrásky, výrazné fyzické zmeny po pôrode aj menopauza — každá si nimi prejdeme. Sú alebo raz budú súčasťou aj tvojho príbehu. Keď prídu, privítaj ich ako staršiu kamarátku, nesúcu so sebou ďalšiu skúsenosť, ktorá ťa obohatí.

Pre nás vo Fitshakeri sú najdôležitejšími hodnotami prirodzenosť a zdravie. Ak sa chceme cítiť sebavedomejšie alebo niečo upraviť na svojej postave, vždy staviame na poctivej práci a vzájomnej podpore. Už viac ako 25 000 ženám sme pomohli zmeniť pohľad na vlastné telo a nájsť na sebe to krásne. Poď si tiež po svoje nové, sebavedomé a silnejšie JA, ktoré budeš ľúbiť viac.

cvičenie pre ženy
Fotka autora
Nika Straková
Redaktorka vo Fitshaker

Ešte pred pár rokmi by som sa opísala ako „Tá, čo miluje kvalitnú kozmetiku a dobrú literatúru.“ Tak málo môže stačiť k ženskej radosti. 😊Potom som v sebe objavila vášeň pre písanie. Hranie sa s textami je mi prácou aj záľubou. Baví ma, čo všetko sa pritom stihnem naučiť a ako ma to posúva vpred. Niekedy medzitým som sa stala mamou a zistila som, akú obrovskú silu skrýva ženskosť. Páči sa mi, že práve toto ženám prináša Fitshaker a že môžem byť tou, ktorá vám to poznanie priblíži tými správnymi slovami.

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.