Hurááá, konečne nám dozrievajú...šťavnaté, červené, osviežujúce paradajky! Zelenina, na ktorú sa tešíme od októbra je teraz čerstvá, plná chuti a vitamínov. Prečo by si si ju mala dopriať každý deň? Pretože len počas týchto týždňov si ju môžeš vychutnávať z vlastnej záhradky, bez chemikálií, presne takú, aká má byť. Presvedč sa o jej liečivých vlastnostiach a vychutnaj si niektorý z našich originálnych rajčinových receptov. Paradajková sezóna je týmto oficiálne zahájená :-)!
Paradajka - v čom spočíva jej výnimočnosť?
Napriek tomu, že paradajka je technicky ovocie, obvykle ju radíme je do kategórie zeleniny. V súčasnosti je na svete veľa druhov a poddruhov paradajok. V zrelom stave ju zvyčajne poznáme v červenej farbe, ale bývajú aj žlté, oranžové, zelené alebo fialové. Výnimočnosť paradajky spočíva v jej zložení. Jednu stredne veľkú paradajku (123 g) tvorí:
- len 22 kalórií,
- 95 % tvorí voda,
- 4 % tvoria sacharidy, čo predstavuje približne 5 g,
- z týchto 4 % - viac ako polovicu tvorí glukóza a fruktóza,
- 1 % tvorí nerozpustná vláknina, čo predstavuje asi 1,5 g,
- poskytuje približne 28 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C.
Paradajka je tiež skvelým zdrojom niekoľkých vitamínov: vitamínu C, draslíka, kyseliny listovej a vitamínu K. Ďalej obsahuje vitamíny: D, E, B1 (tiamín), B2 (riboflavín), B3 (niacín), B5 (kyselina pantoténová), B6 (pyridoxín), B12. Sú v nej zastúpené aj vysoké množstvá minerálov ako: vápnik, železo, magnézium, fosfor, draslík, sodík, zinok, meď, mangán a selén.
Čím je viac červená, tým je zdravšia
Paradajka je hlavným zdrojom lykopénu – prírodného karotenoidu (červeného farbiva) a antioxidantu, ktorý chráni organizmus pred rakovinou prsníka, prostaty, žalúdka, hrubého čreva, pľúc a kožnými ochoreniami. Podporuje liečbu pri neplodnosti a znižuje riziko srdcových ochorení. Pravidlom je, že čím červenšia paradajka, tým väčšie množstvo lykopénu obsahuje. Kombinácia paradajky s obsahom zdravého tuku môže zvýšiť absorpciu lykopénu až 4-násobne. Najväčší obsah nájdeme v šupke paradajky.
Aj napriek tomu, že hotové výrobky z paradajok (kečupy, omáčky, polievky, šťavy a iné) obsahujú paradoxne väčšie hodnoty lykopénu, odporúčame konzumáciu čerstvých paradajok.
Zdravotné benefity paradajky v kocke:
- znižuje hodnoty cholesterolu,
- bojuje proti zápalu a oxidačnému stresu,
- znižuje riziko vzniku krvných zrazenín,
- spomaľuje proces spálenia kože na slniečku (konzumácia 40 g paradajkovej pasty s olivovým olejom denne po dobu 10 týždňov, znížila proces spálenia o 40 %),
- paradajková alergia je zriedkavá.
Paradajky v kuchyni
Má nekonečné množstvo využitia ako v teplej kuchyni, tak aj v studenej. Je dobrým spoločníkom na piknikoch a grilovačkách. Dá sa využiť do šalátov, na chlebík alebo ako príloha k vajíčkam, syrom, mäsu. Pripraviť z nej môžeš parádne lečo, domáci kečup, nátierky a omáčky, polievku a veľa iných dobrôt. Najradšej ich mám v surovom stave, napríklad ako prílohu k mäsu alebo v rôznych šalátoch v kombinácii s inými zeleninami. Čo nikdy nesklame, je kombinácia paradajky s mozzarellou a bazalkou :-).
Ak máš chuť na niečo väčšie a nápaditejšie ako tento Caprese predkrm, naša redaktorka Lucka Jurčová ti prináša niekoľko, rokmi preverených, receptov na paradajkové špeciality. Paradajkové hody sa môžu začať :-)!
POLIEVKA: Osviežujúca pikantná paradajkovo - avokádová polievka
Čo budeme potrebovať na 4 porcie?
- ½ - ¾ kg paradajok
- 1 mäkké avokádo
- 2 citróny/limetky
- 1 ČL červenej papriky
- 1 čili papričku (ak nemáš, môžeš použiť čili korenie alebo kajenské, či feferónku)
- 2 strúčky cesnaku
- ½ l prevarenej vody alebo zeleninový vývar (podľa množstva, koľko chceš mať polievky)
- himalájska/morská soľ
- štipku bieleho korenia
- olivový olej
- čerstvú bazalku
Ako na to?
1
Avokádo si ošúpeme a dáme do mixéru. Pridáme paradajky, ktoré si môžeme obariť a ošúpať, ale nemusíme, nakrájame na menšie kúsky. Ďalej pridáme bazalku, cesnak, soľ, korenie, citrónovú/limetkovú šťavu, mletú červenú papriku, čili papričku. A všetko spolu dobre zmixujeme.
2
Pridáme vychladenú vodu/vývar a opäť zmixujeme. Ak chceme mať polievku hustú, nemusíme pridávať vodu/vývar.
3
Pred podávaním si polievočku posypeme posekanými lístkami čerstvej bazalky a pokvapkáme olivovým olejom. Môžeme si k polievke pripraviť napr. aj hrianky.
4
Pre jemnejšiu chuť si môžeme pridať mandle alebo kešu oriešky, ktoré si dopredu namočíme a zmixujeme.
TIP: Fantastický recept na Taliansku paradajkovú polievku s čerstvými bylinkami od fitnessky Nikoly nájdeš v našej fitness kuchárke Z fitka do kuchyne 2.
HLAVNÉ JEDLO: Cícer s karí paradajkovou omáčkou
Čo budeme potrebovať na 4 porcie?
- ½ - ¾ kg paradajok (+ môžeme/nemusíme použiť paradajkový pretlak Alnatura)
- 1 červenú cibuľu
- 3 strúčky cesnaku
- 2 mrkvy
- ½ cukety
- ½ z hlávky brokolice
- himalájska/morská soľ
- 200 g uvareného cíceru
- olivový olej
- 3 – 4 ČL kari korenia sladkého (vyskúšala som už viacero, ale jedno z najlepších je od značky Sonnentor, pri varení rozvonia celú kuchyňu)
- Semienka (slnečnicové, dyňové, sezamové) a parmezán na posypanie
Ako na to?
1
Na panvicu si dáme olej a pridáme kari, ktoré len ohrejeme (´otvorí sa vôňa korenia´ - intenzívnejšie vonia), začne nám rozvoniavať, a vtedy pridáme pokrájanú cibuľku. Necháme chvíľku popražiť na oleji a postupne pridávame na plátky pokrájanú mrkvu, cuketu a pokrájané paradajky na kúsky (ktoré sme si najskôr obarili a olúpali). Dusíme cca 15 - 20 minút, ak je potrebné môžeme podliať vodou.
2
Kúsky brokolice pridáme až ku koncu dusenia, aby sa nám hlavičky nerozvarili. Môžeme si brokolicu uvariť i samostatne a potom pridať do omáčky.
3
Tiež pridáme uvarený cícer a necháme chvíľku povariť, aby nasal všetky úžasné chute a vône jedla. Môžeme (ale nemusíme) si to ešte zaliať paradajkovým pretlakom (malá rada - snažte sa kupovať pretlaky v skle, nie v konzerve ani v tetra paku). Necháme len prevrieť a odstavíme.
4
Po odstavení dochutíme soľou a postrúhaným cesnakom. Semienka si opečieme na sucho na panvici a pri servírovaní nimi posypeme jedlo rovnako aj parmezánom.
5
Môžeme podávať s ryžou, najchutnejšia je k tomu jazmínová alebo ryža basmati, ale tiež kus-kus, bulgur, či pšeno.
VEČERA: Zapekané paradajky s mozzarellou, cuketou a baklažánom
Čo budeme potrebovať na 4 porcie?
- 10 paradajok
- 1 menší baklažán
- 1 menšiu cuketku
- 2 – 3 mozzarelly
- himalájska/morská soľ
- štipka čili
- štipka kurkumy
- 4 strúčiky cesnaku
- 4 – 5 dcl paradajkového pretlaku (napr. značky Alnatura v skle)
- čerstvú bazalku
- 1 PL konopných semienok (nemusia byť)
- olivový olej (3 PL)
- parmezán na postrúhanie
Ako na to?
1
Cuketu a baklažán si nakrájame na kolieska a osolíme z oboch strán. Necháme 10 – 15 minút stáť, aby nám prebytočná šťava stiekla.
2
Zatiaľ si nakrájame paradajky a mozzarellu, tiež na kolieska. Omáčku si pripravíme z pretlaku, olivového oleja, soli, prelisovaného cesnaku, čili, kurkumy a nadrobno pokrájanej bazalky (časť si odložíme na vrstvenie) + môžeme pridať konopné semienka. Všetko spolu zmiešame.
3
Pred vrstvením si môžeš baklažán ešte opiecť na olivovom oleji. Ja som nerobila. Chutilo nám veľmi i bez opekania.
4
Do zapekacej misy si na spodok dáme časť omáčky a začneme ukladať striedajúc cuketu s baklažánom, paradajky, mozzarellu. Zalejeme časťou omáčky. A ide druhá vrstva, paradajky, cuketa striedavo s baklažánom, opäť mozzarella. Opäť zalejeme omáčkou. A nasleduje posledná vrstva, paradajky, cuketa a baklažán. Vrstviť si môžeš podľa seba a chuti. Jednotlivé vrstvy si môžeš ešte posypať zvyšnou bazalkou. A nakoniec posypať strúhaným parmezánom.
5
Rúru si predhrejeme na 180 °C a pečieme 40 – 50 minút.
6
Podávame napr. s bulgurom zmiešaným s pohánkou :-).
Prajeme fantastickú chuť :-).
Autorka textu: Peťka Rýšková
Autorka receptov: Lucka Jurčová
Som nadšencom zdravého životného štýlu a rada hľadám nové inšpirácie a teórie z tejto oblasti, ktoré hneď skúšam aplikovať v "praxi" - v kuchyni, cvičení, nákupoch... Najlepšie sa cítim v prírode (prechádzky so psom, behanie, bicyklovanie), kde sa vždy nadopujem pozitívnou energiou.