Zuzka (- 18 kg): „Z veľkosti takmer XL som opäť prešla na M.“

Rozhovor so Zuzankou je naozaj krásny. Určite odporúčam uvariť si k nemu dobrý čaj alebo kávičku a pohodlne sa usadiť. Dúfame, že po jeho prečítaní dostaneš poriadnu dávku motivácie a potom si s nami hneď zacvičíš jedno videjko.

Zuzka, vaša zmena je badateľná na prvý pohľad. Keď som vás videla na fotke s prúžkovanými plavkami, povedala som si wau. Vyzeráte úžasne. Vráťme sa však k prvej fotke, kde sa to všetko začalo. Ako si spomínate na svoje začiatky v cvičení, keď ste si na Fitshakeri pustili prvé cvičiace videjko?

Vo Fitshakeri som bola zaregistrovaná už dávnejšie, príležitostne som čítala aj články na blogu, ktoré ma zaujali. Fitshaker pre mňa nebol novinkou. Vždy ma zaujímala téma zdravej stravy, aj k športu som mala relatívne blízko, cvičila som stepaerobik, mala som rada plávanie, prechádzky, ľahkú turistiku. Vždy som bola ten typ postavy, čo síce ľahko priberá a musí sa trochu strážiť, ale kto to rieši pred tridsiatkou, však áno? V tom čase som ani nemala problémy s nadváhou 😊.

Potom nasledoval klasický scenár: tehotenstvo, dieťa. Tam sa mi ešte podaril návrat na pôvodnú váhu len úpravou stravy a prirodzeným pohybom (ihriská, prechádzky), ale problém nastal, keď som sa vrátila po rodičovskej do sedavého zamestnania a v kolotoči povinností som si prestala strážiť stravu, nemala som cielený pohyb, a tak som sa počas dvoch nasledujúcich rokov vrátila takmer na váhu, akú som mala počas tehotenstva.

Videla som to na sebe, ale stále bolo čosi dôležitejšie, stále boli nejaké výhovorky, v zime večné soplíky, čo syn nosil zo škôlky, a tak šiel mesiac za mesiacom. Až som samu seba presvedčila, že veľkosť 42 je pre mňa asi normálna a iné to už nebude. Ale to som nebola ja.

Zhodou okolností som sa rozhodla v tom čase zmeniť zamestnanie a využiť pár mesiacov pre seba, pre rodinu. No a od toho rozhodnutia bol už len krôčik k uvedomeniu sa. Prečo nevyužiť ten čas pre seba a nepustiť sa do premeny? Začať športovať, začať jesť výživnejšie. No a keď som spravila toto rozhodnutie, prišli mi do cesty informácie o plavkovej výzve 2019, ktorá sa začínala v máji 2019, a bolo rozhodnuté. Idem to skúsiť. Necelý mesiac pred výzvou som sa začala aspoň trochu pripravovať: zaradila som chôdzu, až rýchlu chôdzu a manžel mi posunul fitness náramok. Toto boli pre mňa dva zlomové momenty, ktoré prispeli k môjmu úspechu.

Fitshaker mi otvoril nové obzory, tréneri, motivačné emaily, recepty, videá o strave, Fitness diár, články o chudnutí na blogu, skupina na FB… Koncentrovanie sa na cieľ, pripomínanie toho, čo chcem dosiahnuť, a každodenná podpora na nezaplatenie. Už som v tom nebola len ja sama, ale boli sme celá skupina, ktorá prežívala podobné úspechy a neúspechy, a za tým všetkým tím z Fitshakera so svojím profesionálnym koučingom. Úplne ma to pohltilo a vždy budem Fitshakeru, tomuto unikátnemu projektu, vďačná.

Fitness náramok mi pomohol pochopiť, ako žalostne málo som sa hýbala. Tým, že počíta kroky, prejdenú vzdialenosť a približne aj spálené kalórie, mi pomohol porozumieť faktu, že ak počas klasického pracovného dňa, keď necvičím alebo sa nejako cielene nehýbem, prejdem ledva 5 000 − 7 000 krokov a spálim 1 800 Kcal, nemôžem do seba naládovať 2 300 kcal bez následkov. Ukázal mi realitu môjho životného štýlu a dal odpoveď na to, ako to zmeniť. Takže takýto bol môj začiatok.

Prvé cvičiace videjká boli s Diankou, Janym, Olinkou, Andrejkou a pocity boli popravde zmiešané. Úplne stuhnuté telo, sedacie svaly ani nehovorím, svalovica, hneď som bola zadýchaná a rýchlo som nevládala, toto všetko veľmi rýchlo vystriedalo pocity eufórie a nastala realita. No postupne, deň po dni, som si našla svoj systém, dávala som si ľahšie verzie cvičení, keď to inak nešlo (Olinka 😊), dopĺňala ich bicyklom, chôdzou, plávaním. Stravovacie videá s Margit, Matúšom som dopĺňala videami z predchádzajúcej výzvy s Ivkou, kúpila som si ich knihy a začala som sa aj trošku vzdelávať, riadiť sa ich cennými radami, nakupovať potraviny podľa ich odporúčaní. Tu ešte spomeniem, že tento môj výsledok na váhe, ako ho vidíte teraz, nie je po jednej výzve, ale je to celoročná práca od mája 2019 po jar 2020, keď sa mi váha ustálila, a celkovo som absolvovala dve výzvy, plavkovú 2019 a novoročnú 2020. Pomedzi to som cvičila, čo ma akurát bavilo, stepaerobik, plávanie, džoging, bicykel (kardio úroveň) a cvičenia z Fitshakera.

výzva do plaviek

 

Bolo to od začiatku jednoduché? Dostali ste sa do cvičiaceho režimu pomerne rýchlo, alebo vás na začiatku nejaké videjká poriadne potrápili?

Ako všetko, čo sme dlho zanedbávali, ani toto nebolo jednoduché opäť v sebe prebudiť. Kondička na bode mrazu. Telo rýchlo zlenivie, stuhne a pri sedavom zamestnaní ešte rýchlejšie. Nie je to pre nás vôbec prirodzené a aj momentálne idem skôr cestou, že hýbať sa treba každý deň, aspoň trochu. Na mňa lepšie pôsobí cvičiť denne 25 minút než trikrát týždenne 60 minút. Je to síce len 25 minút, no aj tie si treba vyhradiť, keď máte prácu, rodinu, dieťa/deti, domácnosť, chcete si variť, upratovať a ešte milión iných vecí, ktoré by sme vedeli pridať.

Ja som sa rozhodla obetovať sociálne siete. Keď som videla tie štatistiky na mobile, bolo mi jasné, že to je ten čas, ktorý hľadám.

Je na mne, čomu ho venujem. Instagram už nemám vôbec a facebookový účet mám počas pracovného týždňa deaktivovaný, prezriem si ho len cez víkend. Nechala som si len messenger na komunikáciu s priateľmi. Teraz, keď to tak opisujem, vyzerá to veľmi jednoducho, ale verte, že to chcelo veľa odhodlania. No stálo to za to.

Nuž, začiatok vôbec nebol jednoduchý, ale postupne sa začal budovať návyk a rutina. Prirodzene som začala vyhľadávať pohyb (lebo každý pohyb sa počíta) aj tam, kde som ho možno predtým nevidela (ihrisko, chôdza peši, schody atď.). Veľakrát som sa premáhala, časom som zistila, že najťažších je prvých 5 minút, t. j. od momentu zdvihnutia sa z gauča, prezlečenie a zapnutie workoutu. To je presne tých kritických 5 minút, ktoré treba prekonať, potom to už ide samo.

Potrápili ma už tradične Olinka alebo Jany, ale nejako som to neriešila, bolo dobré, že vo výzve je mix všetkého, cvičila som, ako som vládala, alebo som si dala ľahšiu verziu s Jankou, Diankou… Andrejkin hlas na mňa pôsobil ako balzam na dušu 😊.

Veľmi na mňa zapôsobil Matúšov dokument Premena, bol to veľmi motivačný moment a odporúčam každému, aby si ho pozrel. No a veľké myšlienky z blogu a Fitness diára, ktoré si opakujem dodnes: o tom, ako nám každodenný malý progres prinesie veľké výsledky, že nemusíme robiť všetko na 100 % a aj malé zmeny sa rátajú. A hlavne, že nemôžeme za mesiac dosiahnuť stav, ktorý by sme si priali, keď sme predtým niekoľko mesiacov, až rokov nerobili takmer nič.

Tiež si pamätám na ten moment, keď cvičenie začalo vo mne opäť vyvolávať radosť z pohybu (to sú asi tie endorfíny, o ktorých sa toľko hovorí), a fakt je, že sa to nedá nahradiť ničím.

ako zdravo schudnúť

 

Podľa fotiek vidieť, že ste výborná a hlavne zdravo variaca kuchárka 😊. Ako vyzerá váš jedálniček?

Môj súčasný jedálniček obsahuje všetky potraviny, nie som vegetariánka ani vegánka. V minulosti sa mi páčili rôzne lowcarb smery a delená strava. No teraz idem cestou vyváženosti a čo najlepšie vyskladaného taniera, kam patria všetky makroživiny.

Keď som začala, na nejaký čas som úplne vylúčila sladkosti a alkohol. Aj teraz sa snažím o čo najväčšiu striedmosť, ale v zásade mi funguje pravidlo 5 : 2 − cez pracovný týždeň dodržiavam svoj režim a cez víkend tiež, ale doprajem si cheesecake alebo trochu vína. Keď je kríza sladkého, tak sorbet, horká čokoláda. Neosvedčilo sa mi vylúčiť úplne nejakú potravinu a sem-tam si človek má dopriať aj nejaký prehrešok, dôležité je vedieť čo, koľko a kedy 😊.

Aj vďaka videám o strave počas výzvy som sa naučila, koľko asi sacharidov a príloh by sme mali mať, aby pre nás neboli strašiakom, a to sa snažím dodržiavať stále. Zmenšila som aj porcie, jedla som príliš veľa na to, aké mám zamestnanie. Denný príjem sacharidov sa snažím naplniť do olovrantu. Takže žiadne zásadné a drastické opatrenia. Skutočné potraviny, sezónnosť, domáca strava, správne vyskladaný tanier, kvalitné mäso a vajíčka, strukoviny, ryby, orechy a pri každom jedle zelenina. My sme polievkoví, zeleninové polievky zahusťujem ovsenými vločkami, takže máme dostatok vlákniny. Raňajkové kaše boli pre mňa výzva, lebo sladké ráno príliš nemusím. Ale našla som si, čo mi vyhovuje, a 3x v týždni mám aj kašu.

Pri výbere a plánovaní jedla tiež treba premýšľať. Koľko budem mať cez deň pohybu, kedy budem cvičiť, aby som nebola predtým hladná, ale ani s plným žalúdkom. Prispôsobiť varenie tak, aby sme sa najedli celá rodina. No všetko sa dá. Aj môj manžel sa rád pohybuje v kuchyni a kopec dobrých jedál mi navaril on sám. Jedlo má byť radosť.

Aj pred koronou som si jedlo varievala a nosila do práce, teraz stále pracujeme z domu, takže pre mňa sa nič nezmenilo.

recept na chudnutie

 

Ako reagovalo na vašu zmenu okolie a kto si to všimol ako prvý? A kedy ste si tie zmeny začali všímať vy 😊?

V mojom prípade som začala vnímať prvé zmeny až koncom prvej výzvy. Telo a metabolizmus asi potrebovali čas na rozbehnutie a tým, že som nezačala žiadnu extrémnu „diétu“, išlo všetko pomalším tempom, priemerne som chudla 1,25 kg za mesiac, ale teda verím, že to bude ľahšie udržateľné.

Zmeny som začala cítiť na oblečení a prvý ich zbadal manžel, ten ma aj veľmi podporoval, a postupne aj rodina a priatelia. Zo začiatku to boli len také prvé subjektívne signály ako zlepšenie trávenia, menej nafúknutý žalúdok, dobrý pocit po cvičení. Predsa len, keď chudnete po kile, dvoch mesačne, chvíľku trvá, kým sa zmenšíte o jednu konfekčnú veľkosť, ale zhruba po troch mesiacoch bolo jasné, že idem dobrou cestou a oblečenie mi začalo byť naozaj voľné.

Jasný bol aj úbytok pri vážení. A keď už bol proces naštartovaný a nepoľavila som, išlo to relatívne hladko aj preto, že som mala v pomere ku svojej výške nadváhu. Ale ja som rada za túto pomalšiu cestu, lebo chudnutie bola len prvá fáza, ešte ma čakal návrat do práce a udržanie váhy.

To sú zmeny vonkajšie, ale rada by som spomenula aj neuveriteľné zlepšenie fyzickej kondície, ktoré prišlo logicky tiež. Predtým som fučala pri BPM 110-120 a teraz mám pocit, že „makám“ tak pri 140. Rovnako som sa začala venovať džogingu − predtým bolo pre mňa nepredstaviteľné zabehnúť si 5-6 km. To sú pre mňa také objektívne ukazovatele toho, že mám lepšiu kondíciu.

ako efektívne schudnúť

 

Koľko kg a cm sa vám podarilo celkovo vo výzve do plaviek schudnúť 😊?

No, toto sa mi hodnotí dosť ťažko, lebo popravde som sa neodvážila a nepomerala hneď v máji 2019, ale asi až o mesiac a pol neskôr (čiže reálne rozdiely medzi PREDTÝM a POTOM sú možno ešte väčšie), ale z váhy šlo dole za rok (dve výzvy) cca 17,5-18 kg. Čo sa týka mier, obvod cez prsia -13 cm, pás -13 cm, boky -10 cm, cez zadok -10 cm, rameno -5 cm, lýtko -3 cm.

Z veľkosti takmer XL som opäť prešla na M.

premena

 

Ak by ste sa teraz obzreli za rozhodnutím začať makať a zdravšie žiť, čo myslíte, bolo to dobré rozhodnutie?

Keď sa obzriem, a robím to často, som hlavne rada, že som sa dokázala zmobilizovať. Vidím veľký kus práce, ale stále je priestor sa zlepšovať a nepoľaviť. No je to už aj o niečom inom, je oveľa viac dní, keď sa na cvičenie teším, než tých, keď sa musím motivovať. Mám pocit, že som našla nové hobby, nový životný štýl. To všetko mi prinieslo moje rozhodnutie. Vzdelávam sa v oblasti výživy a veľmi sa mi to páči.

Všetci vieme, že začať a vytrvať nie je jednoduché. Ale všetci na to máme. V dnešnej dobe rôznych možností športového vyžitia, aplikácií, fitness náramkov, internetu, dostupných potravín od výmyslu sveta už neobstojí asi žiadna výhovorka, prečo sa o seba nestarať. Začať sa dá malými zmenami, toľko sa už o tom napísalo, ale naozaj to funguje. Najhoršie je nerobiť nič. Naše telo si zaslúži našu pozornosť, lebo nám slúži a cvičenie/pohyb je preň prirodzené a to najlepšie, čo mu okrem kvalitnej stravy môžeme dopriať.

V skupine je veľa žien, mamičiek, každá premena, ktorú som tam videla, bola parádna a neuveriteľný dôkaz toho, že keď raz za niečím cieľavedome ideme, tak to dosiahneme. Držím nám všetkým palce a ešte raz ďakujem projektu Fitshaker, bez vás by to bolo omnoho náročnejšie 😊.

cvičenie na doma

Ďakujeme Zuzke za veľmi inšpiratívny a motivujúci rozhovor a prajeme jej veľa úspechov do ďalších dní :-)!

 

Ak chceš začať s cvičením doma aj ty, pridaj sa do nášho online fitka Fitshaker.sk a vyber si svoj obľúbený program:

cvicenie doma

 

Aj týmto kočkám sa vlastným odhodlaním s pomocou cvičení na doma podarilo schudnúť viac ako 10 kg:

Anett (- 11 kg): „Úspech je len vo vytrvaní.“

Silvia (- 15 kg): „Na začiatku výzvy som si spravila fotky, ako už nikdy nechcem vyzerať.“

Silviina premena: „Môjmu starému ja by som odkázala, nech sa už nikdy v živote nevracia.“

Veronika Kašická

Článok bol pridaný dňa 17/11/2020 a zaradený do kategórie: Premeny   |   Autor: Veronika Kašická

Komentáre