Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Ženskosť. 6 tipov, ako ju v sebe podporiť a kultivovať!

ako sa cítiť žensky
Cítiš sa žensky? A čo to pre teba vlastne znamená? Predtým, ako budeš pokračovať v čítaní, si prosím na chvíľku zatvor oči a opýtaj sa samej seba: „Ako vnímam svoju ženskosť?“
Pre niekoho znamená ženskosť pevné a štíhle telo, pre iného zas plné oblé tvary. Pre niekoho symbolizuje vnútorné kvality ako jemnosť, vnímavosť či starostlivosť, a pre ďalšieho je to zas emocionalita či spontánnosť. Každý možno vnímame ženskosť trošku inak. Naše predstavy sú však ovplyvnené nielen našou skúsenosťou (teda tým, čo sme videli a zažili), ale aj spoločenskými stereotypmi, médiami a kultúrou, v ktorej vyrastáme.
V tomto článku si dáme malé sociologické intro (keďže som vyštudovaná sociologička, nemôžeme to opomenúť :-)) a následne prejdeme viac k praktickým tipom a cvikom, ktoré nám pomôžu napojiť sa na svoju ženskosť.

Táto už spomínaná rozdielnosť vo vnímaní ženskosti teda nie je len individuálna, ale aj spoločenská a kultúrna. Vzhľadom na spoločnosť, kultúru a dobu, v ktorej žijeme sa to, čo je považované za ženské, mení. Ženskosť je teda sociálne konštruovaná.

Ako je vnímaná ženskosť z pohľadu vzhľadu?

Ženskosť, čo sa týka napríklad vzhľadu, má dnes celkom jasnú podobu, ktorá však v minulosti či iných kultúrach je úplne iná. Dnešný, veľmi zovšeobecnený pohľad na ženu je približne takýto: má dlhé vlasy, úzky pás, hebkú pokožku a žiadne alebo minimum chlpov na tele či tvári. (V mnohých kultúrach ale napríklad chlpy v podpazuší nie sú absolútne považované za niečo neženské). Chcem tým poukázať na to, že sme si vytvorili obraz toho, čo je "normálne" a ako "by mala žena vyzerať" a cez túto prizmu sa na ženu pozeráme a hodnotíme ju, či je "v našich očiach" dostatočne ženská.
Bohužiaľ, to má mnohé dopady, ako sú napríklad anorexia, nízke sebavedomie, neprijímanie samej seba, plastické operácie snáď už každej časti tela, atď.
medzinárodný deň žien
 

Ako je ženskosť vnímaná a podporovaná v iných kultúrach?

Pritom je super pozrieť sa tiež viac do sveta, ako je ženskosť vnímaná a podporovaná v iných kultúrach. Tu je pár príkladov toho, ako sa ženy starajú o svoj vzhľad napríklad v Kórey, Afrike, či na Novom Zélande.
maori

Maori (Nový Zéland) na znak krásy tetujú svoju bradu alebo pery

 
africké ženy

Africké ženy sa pre zväčšenie atraktivity dekorujú ťažkými šperkami a naťahujú si ušné laloky, aby boli väčšie.

 
kultúrne rozdiely

Ženy v Kórey sa vyhýbajú slnku a dávajú množstvo peňazí do opaľovacích krémov a bieliacich krémov, aby pôsobili bledo (tmavá pleť je znakom farmárov)

 
A ešte jedna zaujímavosť, čo sa týka rozličnosti v rámci doby: opätky, ktoré dnes mnohí považujú za súčasť ženskej módy, boli do 18.storočia nosené výhradne mužmi a bol to znak mužnosti a vyššej spoločenskej vrstvy. Pohľad na to, čo je mužské a ženské v oblasti vzhľadu, módy a doplnkov sa skutočne mení.
ludovit 14

Čo sa týka doby, do 18. storočia nosili opätky hlavne muži.

 

Ako je vnímaná ženskosť z pohľadu vlastností?

Podobne je to aj s vlastnosťami (nielen vzhľadom), čo vnímame ako ženské dnes a v našej spoločnosti, by bolo neženské pre inú dobu a kultúru. V niektorých dobách boli symbolmi ženskosti pasivita, receptivita, závislosť (od muža), starostlivosť o domácnosť. V dnešnej západnej spoločnosti zas ženy hrdo prejavujú svoju nezávislosť, vodcovské schopnosti, sociálnu a politickú angažovanosť (čo bolo v minulosti správanie spájané skôr s mužmi).
My žijeme v dobe, ktorá je pre ženy veľmi špecifická. Ženy majú slobodu, možnosti a príležitosti ako možno nikdy v histórii. Realizujú sa v pracovnej sfére, v spoločenskej sfére, v domácnosti. Sú športovkyne, cestovateľky, podnikateľky, matky a to často všetko naraz. Je obdivuhodné, koľko toho dnešné ženy zvládajú a stíhajú, a aj preto je skvelé si dnes pripomenúť silu ženy.
Je skvelé byť ženou práve v tejto dobe. Máme možnosti, o ktorých sa generáciám pred nami možno ani nesnívalo. Výzva pre dnešnú ženu je ale iná a tiež neľahká, nájsť v tom všetkom samú seba a nájsť rovnováhu medzi toľkými aktivitami a povinnosťami, individuálnymi snami aj spoločenskými očakávaniami.
Mdž
 

Ako by som teda popísala ŽENSKOSŤ v dnešnej dobe?

Čo ja osobne považujem za ženské? A ako môžeme svoju ženskosť podporiť a kultivovať?
 

# 1: AUTENTICITA A POCIT, ŽE ŽIJEŠ SVOJ POTENCIÁL

Krása ženskosti je podľa mňa ukrytá v autenticite a žití svojho potenciálu. Ženy, ktoré sa prejavujú plne v tom, čo ich napĺňa a ostávajú v tom samé sebou. Neporovnávajú sa. Majú sa radi také aké sú, a preto ich správanie pôsobí uvoľnene a slobodne.
Niektorá "sa nájde" v role matky, v tom, že sa stará o deti a vymýšľa nové zdravé recepty. Iná je autentická so svojím športovým životným štýlom, iná potrebuje cestovať a cítiť slobodu takýmto spôsobom. Keď robí to, čo jej dáva zmysel a prejavuje sa v danej role s nadšením a "živo", pôsobí to krásne žensky. Nájsť samú seba cez koníčky, kreativitu, jednoducho niečo, čo ťa vyživuje a cez čo cítiš, že žiješ.
Otázka pre teba:„Čím si chcela byť pred tým, ako ti svet povedal kým máš byť?"
hobby
 

# 2: SPOJENIE S TELOM

Žena, ktorá sa vie odpútať od myšlienok. Od predstáv, očakávaní, spomienok. Vie byť prítomná. Jej prítomná pozornosť je magnetizujúca a prináša pokoj všetkým naokolo. Keďže nemá kopu predstáv ako by veci mali byť, vie počúvať – naslúchať.
K napojeniu sa na svoje telo ti pomôže cvičenie, ktoré máš rada, ale tiež hudba, tanec, spev, dýchanie a relaxácia.
tanec
 

# 3: SPOJENIE S PANVOU

Spojenie s panvou ako s výnimočnou časťou tela. Tiež so ženskými pohlavnými orgánmi, ako s niečím život-dávajúcim a nie niečím, čo moc nevnímam alebo odmietam. Rovnako tak spojenie so svojou sexualitou, jej skúmanie a rozvíjanie :-).
K tomuto spojeniu má úžasné techniky cvičenie, ktoré nájdeš pod názvom Mohendžodáro tantra yoga, a môžem skutočne len odporúčať. Čo však môžeš urobiť už dnes, je zakrúžiť si panvou a povlniť sa v bokoch do rytmu nejakej vášnivej hudby :-).
krasa
 

# 4: SCHOPNOSŤ PRACOVAŤ SO SVOJIMI EMÓCIAMI

Myslím si, že je krásne ženské, keď žena vníma a cíti svoje emócie. Nebojí sa ich a nepotlačuje ich. Ale ani ju emócie neovládajú. Cíti ich v tele, rozoznáva, čo je podstatné a čo nie a komunikuje to.
Malé cvičenie pre teba: ponor sa do svojho tela a prejav neverbálne ako sa cítiš. Ak si nahnevaná, možno si chceš dupnúť nohou, ak si radostná, možno chceš roztiahnuť ruky a pousmiať sa. Akokoľvek sa cítiš, napoj sa na to a prejav to :-).
ženskosť
 

# 5: ZDRAVIE

Bez "zdravého základu" nemožno rozvíjať svoju ženskosť. Staraj sa o seba cez zdravé jedlo, pohyb, zdravé vzťahy, dostatok slnka a vody. Zdravie je tiež základný faktor krásy.
 

# 6: ROVNOVÁHA MEDZI DÁVANÍM A PRIJÍMANÍM

Tak toto je výzva pre mnoho žien. Množstvo žien sa naučilo veľa dávať ostatným, starať sa o ostatných, pozornosťou aj službami. No, aby si bola v rovnováhe a cítila sa dobre, je dôležité tiež dovoliť si prijímať - služby, komplimenty, pomoc.
Úloha pre teba na dnes: všimni si, ako prijímaš od druhých – pohladenie, komplimenty, darček a úprimne prijmi a uži si to :-).
medzinarodny den zien
Vyskúšaj tieto cviky a tipy a osláv dnes svoje ženstvo tým, že si daruješ pozornosť, čas a záujem – o seba. Prajeme ti nádherný deň!
 
Svoju ženskosť môžeš osláviť aj cvičením. Vnímaj každý pohyb svojho tela, precíť ho. Odporúčame vyskúšať jogu alebo pilates. ;-)
cvicenie na doma
 
Nech sa páči, zopár ďalších ženských tém:
Joga cvičenie na ženskosť a podporu plodnosti
Posilni svoje panvové dno aj týmito cvikmi
Ani menopauza nemusí byť strašiak, ak vieš ako na ňu
Fotka autora
Andrea Peniaková
Inštruktorka vo Fitshakeri

Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.