Pre niekoho znamená ženskosť pevné a štíhle telo, pre iného zas plné oblé tvary. Pre niekoho symbolizuje vnútorné kvality ako jemnosť, vnímavosť či starostlivosť, a pre ďalšieho je to zas emocionalita či spontánnosť. Každý možno vnímame ženskosť trošku inak. Naše predstavy sú však ovplyvnené nielen našou skúsenosťou (teda tým, čo sme videli a zažili), ale aj spoločenskými stereotypmi, médiami a kultúrou, v ktorej vyrastáme.
V tomto článku si dáme malé sociologické intro (keďže som vyštudovaná sociologička, nemôžeme to opomenúť :-)) a následne prejdeme viac k praktickým tipom a cvikom, ktoré nám pomôžu napojiť sa na svoju ženskosť.
Táto už spomínaná rozdielnosť vo vnímaní ženskosti teda nie je len individuálna, ale aj spoločenská a kultúrna. Vzhľadom na spoločnosť, kultúru a dobu, v ktorej žijeme sa to, čo je považované za ženské, mení. Ženskosť je teda sociálne konštruovaná.
Ako je vnímaná ženskosť z pohľadu vzhľadu?
Bohužiaľ, to má mnohé dopady, ako sú napríklad anorexia, nízke sebavedomie, neprijímanie samej seba, plastické operácie snáď už každej časti tela, atď.
Ako je ženskosť vnímaná a podporovaná v iných kultúrach?
Maori (Nový Zéland) na znak krásy tetujú svoju bradu alebo pery
Africké ženy sa pre zväčšenie atraktivity dekorujú ťažkými šperkami a naťahujú si ušné laloky, aby boli väčšie.
Ženy v Kórey sa vyhýbajú slnku a dávajú množstvo peňazí do opaľovacích krémov a bieliacich krémov, aby pôsobili bledo (tmavá pleť je znakom farmárov)
A ešte jedna zaujímavosť, čo sa týka rozličnosti v rámci doby: opätky, ktoré dnes mnohí považujú za súčasť ženskej módy, boli do 18.storočia nosené výhradne mužmi a bol to znak mužnosti a vyššej spoločenskej vrstvy. Pohľad na to, čo je mužské a ženské v oblasti vzhľadu, módy a doplnkov sa skutočne mení.
Čo sa týka doby, do 18. storočia nosili opätky hlavne muži.
Ako je vnímaná ženskosť z pohľadu vlastností?
My žijeme v dobe, ktorá je pre ženy veľmi špecifická. Ženy majú slobodu, možnosti a príležitosti ako možno nikdy v histórii. Realizujú sa v pracovnej sfére, v spoločenskej sfére, v domácnosti. Sú športovkyne, cestovateľky, podnikateľky, matky a to často všetko naraz. Je obdivuhodné, koľko toho dnešné ženy zvládajú a stíhajú, a aj preto je skvelé si dnes pripomenúť silu ženy.
Je skvelé byť ženou práve v tejto dobe. Máme možnosti, o ktorých sa generáciám pred nami možno ani nesnívalo. Výzva pre dnešnú ženu je ale iná a tiež neľahká, nájsť v tom všetkom samú seba a nájsť rovnováhu medzi toľkými aktivitami a povinnosťami, individuálnymi snami aj spoločenskými očakávaniami.
Ako by som teda popísala ŽENSKOSŤ v dnešnej dobe?
# 1: AUTENTICITA A POCIT, ŽE ŽIJEŠ SVOJ POTENCIÁL
Niektorá "sa nájde" v role matky, v tom, že sa stará o deti a vymýšľa nové zdravé recepty. Iná je autentická so svojím športovým životným štýlom, iná potrebuje cestovať a cítiť slobodu takýmto spôsobom. Keď robí to, čo jej dáva zmysel a prejavuje sa v danej role s nadšením a "živo", pôsobí to krásne žensky. Nájsť samú seba cez koníčky, kreativitu, jednoducho niečo, čo ťa vyživuje a cez čo cítiš, že žiješ.
Otázka pre teba:„Čím si chcela byť pred tým, ako ti svet povedal kým máš byť?"
# 2: SPOJENIE S TELOM
K napojeniu sa na svoje telo ti pomôže cvičenie, ktoré máš rada, ale tiež hudba, tanec, spev, dýchanie a relaxácia.
# 3: SPOJENIE S PANVOU
K tomuto spojeniu má úžasné techniky cvičenie, ktoré nájdeš pod názvom Mohendžodáro tantra yoga, a môžem skutočne len odporúčať. Čo však môžeš urobiť už dnes, je zakrúžiť si panvou a povlniť sa v bokoch do rytmu nejakej vášnivej hudby :-).
# 4: SCHOPNOSŤ PRACOVAŤ SO SVOJIMI EMÓCIAMI
Malé cvičenie pre teba: ponor sa do svojho tela a prejav neverbálne ako sa cítiš. Ak si nahnevaná, možno si chceš dupnúť nohou, ak si radostná, možno chceš roztiahnuť ruky a pousmiať sa. Akokoľvek sa cítiš, napoj sa na to a prejav to :-).
# 5: ZDRAVIE
# 6: ROVNOVÁHA MEDZI DÁVANÍM A PRIJÍMANÍM
Úloha pre teba na dnes: všimni si, ako prijímaš od druhých – pohladenie, komplimenty, darček a úprimne prijmi a uži si to :-).
Svoju ženskosť môžeš osláviť aj cvičením. Vnímaj každý pohyb svojho tela, precíť ho. Odporúčame vyskúšať jogu alebo pilates. ;-)
Nech sa páči, zopár ďalších ženských tém:
Joga cvičenie na ženskosť a podporu plodnosti
Posilni svoje panvové dno aj týmito cvikmi
Ani menopauza nemusí byť strašiak, ak vieš ako na ňu
Som inštruktorka cvičení Pilates, Mindfulness Joga a Gravid Joga v Bratislave a online (www.fb.com/cviceniaba, IG: @andrea_mindfulflow). Som tiež maminou 3-ročnej dcérky. Viesť cvičenia mi vždy dávalo veľký zmysel, pretože sú súčasťou starania sa o svoj fyzický aj duševný wellbeing. Postupom času sa stále len viac utvrdzujem, že Pilates aj Joga sú úžasné nástroje na to, ako sa cítiť vo svojom tele dobre, zdravo a vitálne. Či už je to vaše primárne cvičenie, alebo ako doplnok a podpora k ostatným športom a druhom pohybu, ktoré robíte. Teším sa na vás vo videjkách na Fitshakeri!