V minulom roku boli publikované aktualizované a revidované odporúčania pre výživu žien plánujúcich počatie, počas tehotenstva a dojčenia, a to hlavne s ohľadom na dlhodobé zdravie ich detí. Tieto odporúčania sa vzťahujú na ženy/mamičky žijúce v európskych krajinách, čo výrazne ovplyvňuje spôsob ich stravovania, ale aj prognózu ochorení. Priamo sa pracuje s plne akceptovaným faktom o programovaní detí na ich zdravie už počas vnútromaternicového života.
Výživa, ako aj životný štýl, má spĺňať základné kritériá – prevencia obezity (aj u detí) a prevencia chronických civilizačných ochorení. Obe sú v našich ženských rukách a sme to my, čo sa potrebujú o svoje zdravie a zdravie svojich detí zaujímať najviac.
Čo je najdôležitejšie?
Nestačí proste „jesť za dvoch“?
Keďže počas tehotenstva je typická spomalená peristaltika, preferujeme ľahko stráviteľnú výživu, ktorá vie podporiť pohyb čriev a nezaťažuje činnosť tráviacich orgánov. Tiež je fajn vyhnúť sa zvýšenému ukladaniu tuku. Ženy, ktoré priberú počas tehotenstva viac, ako sa odporúča, majú niekoľkonásobne vyššie riziko, že ich deti vo veku troch rokov budú mať nadváhu či obezitu. A tomu by sme sa určite rady vyhli. Najmenšie riziko majú mamičky s miernou tehotenskou podváhou (teda ak priberú počas tehotenstva menej ako 10 kg).
Koľko teda pribrať?
Koľko je teda odporúčaná norma?
Aké váhové prírastky čakajú tehotnú ženu počas celého obdobia tehotenstva?
Cukry, tuky, bielkoviny
- stúpa tvorba inzulínu
- pokrývame aj energetické zásoby plodu
- potrebujeme sa vyhnúť aj krátkodobej hypoglykémii
- potrebujeme veľa vlákniny
V našej tehotenskej strave by mali byť sacharidy zastúpené v komplexnej forme – teda najmä celozrnné obilniny, celé zrná, pseudoobilniny, strukoviny, zelenina a ovocie, pričom až 60 % nášho energetického príjmu by mali tvoriť práve tieto zložené „cukry“.
Kalórie nestačia, kritické sú vitamíny!
Kyselina listová – folát
Prirodzené zdroje: listová zelenina, špenát, avokádo, šošovica, ružičkový kel, vlašské orechy, jahody, kapusta, brokolica, hrášok, cícer, pomaranče, čerešne, huby.
Veľká časť vitamínu sa však stráca kuchynskou úpravou, a to až 50 − 90 %, aj v závislosti od dĺžky skladovania potraviny. Vstrebávanie vitamínu ovplyvňujú dlhodobé používanie antikoncepcie, alkohol a fajčenie, ale aj diéty chudobné na živiny či ak ich máme dlhodobo nedostatok.
Železo
Železo sa vstrebáva s rôznou účinnosťou v závislosti od pôvodu zdroja – teda či je rastlinný, alebo živočíšny. Na lepšiu vstrebateľnosť sa odporúčajú skôr živočíšne zdroje, pri rastlinných musíme rátať s prítomnosťou antinutričných látok a vedieť správne zdroje skombinovať. Veľa železa je napríklad v pečeni, avšak počas tehotenstva, najmä v prvom trimestri, by sme sa mali tejto potravine skôr vyhýbať. Z rastlinných zdrojov sú zaujímavé určite rôzne zelené vňate – tymian, petržlen, mäta, majorán, bazalka, kôpor, trebuľka či rozmarín.
Na druhej strane, veľa zelených vňatí sa počas tehotenstva konzumovať nesmie – o tom budeme písať v pokračovaní článku. Takisto treba zvážiť, že skonzumovať 100 g mäsa je pre nás pravdepodobne prijateľnejšie, ako skonzumovať 100 g zelenej vňate (predstavte si balenie baby špenátu – 1 balík obsahuje 80 g listov). Najlepšia je teda vyvážená zdravá a pestrá strava – klišé, s ktorým sa stretávame veľmi často a nie vždy vieme, čo to znamená :-).
Vápnik
Nielen strava v tehotenstve, ale aj potom samotná strava dieťatka (čiže už od prvých príkrmov) je dôležitá. Priprav si už teraz zásobu receptov, ktoré budeš dieťatku pripravovať:
Prečítaj si aj:
Som vegetariánka, ako to môže ovplyvniť moje tehotenstvo?
Ako sa vyhnúť bolestiam chrbta v tehotenstve, prípadne ich obmedziť na minimum?
Prečo je pilates skvelé cvičenie pre tehotné? + krátka zostava na cvičenie v sede
Jednoduché pilates cviky pre tehotné na uvoľnenie bolestí chrbta aj bedier
Gravid joga: 5x skvelé cviky pre tehotné na uvoľnenie chrbta
Chceš, aby bol aj pre teba pôrod krásnym nežným zážitkom?
Výžive sa intenzívne venujem od narodenia prvého dieťaťa - teda 15 rokov. Pôvodne som sa zaoberala genetikou, v tejto oblasti som aj pracovala, čo mi pomohlo k lepšiemu uchopeniu epigenetiky a vplyvom významne ovplyvňujúcich náš život a zdravie. Pred šiestimi rokmi som založila Winštitút, ktorého hlavným posolstvom je vzdelávať o výžive ľudskou rečou avšak na báze odborných znalostí. Vo vlastnej poradenskej praxi sa venujem najmä výžive pre tehotné a dojčiace ženy, a výžive detí.