Všetky
Recepty
Zdravie
Cvičenie
Stravovanie
Všeobecné
Premeny
Fitshaker podcasty
Chudnutie
Pre fitmaminky
Sebarozvoj a motivácia
Tehotenstvo
Myslíme ekologicky!
Fit pobyty a dovolenky

Začínaš s cvičením alebo si po dlhšej prestávke? Tak tieto 4 cviky musíš vyskúšať!

cvičenie doma

Možno sa stále odhodlávaš na cvičenie alebo sa chceš po nejakom čase opäť dostať do formy, ale doteraz sa ti to nedarilo. Práve teraz je ideálna príležitosť pustiť sa do toho a ja ti s tým účinne pomôžem. Poďme na to!

Nasledujúce cviky som vybrala preto, lebo sú skvelým základom. Ak ho pochopíš a dobre sa tieto cviky naučíš, budeš na nich stavať ďalšie ťažšie varianty, s ktorými sa v budúcnosti určite stretneš.

Ak práve začínaš s cvičením, je dôležité dbať na správnu techniku. Chápem, že chceš vidieť krásne výsledky čo najskôr, ale povedzme si pravdu, doteraz sa nič veľké nedialo, takže to ešte chvíľku počká.

Je naozaj dôležité nezamerať sa pri cvičení na kvantitu, ale na kvalitu, a keď si to v hlave všetko ujasníš, pochopíš cviky a možno ťa to začne aj baviť, potom uvidíš výsledky.

Poďme sa teda spoločne pozrieť na to, čo je dobré vedieť a poznať.

Cvik 1: Sumo drep

Cvik vykonávame 12x v 4 sériách

Nie je to náročný cvik, dôležité je jeho správne vykonanie.

Päty súvždy v kontakte s podložkou, vôbec ich nezdvíhame. Tam, kam ide koleno, ide aj špička. Tieto dve vety sú zlatým pravidlom pre všetky typy drepov, s ktorými sa stretneš.

Východisková poloha je v stoji, špičky a kolená smerujú do strán a nohy sú široko rozkročené.

Máme rovný chrbát, s nádychom prejdeme do drepu, celé chodidlá sú počas cviku v kontakte s podložkou, s výdychom sa vraciame nahor.

Kolená nikdy neohýbame na maximum, vždy sú mierne pokrčené aj vo východiskovej polohe.

Všetko rob kontrolovane a nikam sa neponáhľaj.

Tento cvik je skvelý na precvičenie spodnej časti tela.

cvicenie doma na chudnutie
cvičenie doma

Cvik 2: Mŕtve ťahy

Cvik vykonávame 12x v 4 sériách

Správne ohýbanie sa je základ, či už ide o cvičenie, alebo zdvíhanie ťažkých tašiek. Pokiaľ sa pri tom budeš hrbiť, bude ťa bolieť chrbát. Tento cvik sa skvele uplatňuje pri každodenných činnostiach, len o tom možno ani nevieš. Ak ho teda urobíš správne, neraz sa vyhneš bolesti chrbta.

Nohy máme mierne rozkročené a pohľad smeruje pred seba, s nádychom ideme do predklonu, nohy sú mierne pokrčené, prsia vypnuté a lopatky vtiahnuté, ale zároveň nevystrkujeme zadok. Je to jednoducho pohyb, akoby sme mali v chrbte pravítko. Keď dosiahneme pravý uhol, vrátime sa späť a hore vydýchneme.

Nadychujeme sa do brucha a pri predklone sa snažíme sťahovať panvové dno, čím stiahneme aj zadok, ktorý potom do cviku zapojíme. Nikdy sa nepredkláňaj cez guľatý chrbát, keď niečo zdvíhaš, môžeš si ublížiť.

Týmto cvikom posilňujeme spodnú časť chrbta, medzilopatkové svaly, zadnú stranu stehien a zadok.

cvičenie doma s vlastnou váhou
program na cvicenie doma

Cvik 3: Výpony so vzpažením

Cvik vykonávame 20x v 4 sériách

Pri tomto cviku zapájame lýtkové svaly a vďaka vzpaženiu aj horný svalový pletenec.

Východiskovou polohou je mierne rozkročný stoj, keď ideme s nádychom do vzpaženia a na špičky, a s výdychom sa vraciame späť.

Chrbát by mal byť opäť rovný, zadok nevystrkujeme. Dbaj na to, aby sa ti členky nevychyľovali do strán, mali by byť vždy rovnobežne so zvyškom nohy, skrátka keď ideš na špičky, maj všetky prsty vo výpone v kontakte so zemou.

ranne cvicenie doma
cvičenie doma chudnutie

Cvik 4: Vytáčanie v planku

Cvik vykonávame 10x na každej strane v 4 sériách

Pri tomto cviku zapájame stred tela, ale aj ramená.

Východiskovou polohou je poloha mačky na štyroch. Chrbát máme opäť vodorovne, nevystrkujeme zadok ani lopatky, v oblasti lopatiek môžeme mať mierne zaoblený chrbát, máme zdvihnuté ramená.

S nádychom sa pozrieme za jednou rukou a s výdychom sa vrátime späť, to isté urobíme s druhou. Dbáme na to, aby sa poloha trupu nemenila a aby sme sa nevytáčali zo strany na stranu. Trup je stále v rovnakej polohe ako na začiatku – v polohe mačky.

Pri tomto cviku sa krásne naťahujú aj prsné svaly.

cvicenie doma nohy
pomocky na cvicenie doma
cvičenie doma s vlastnou váhou pre ženy

Teším sa na tvoje postrehy z cvičenia. Začni čo najskôr, robíš to pre seba. Základy sú dôležité.

Tvoja Verča 😊

Pravidelný pohyb je pre telo veľmi dôležitý a prirodzený. Do svojich dní môžeš ľahko zakomponovať aj pravidelné cvičenie z pohodlia domova.

Skús pozrieť aj u nás na mix možností, ktoré ponúkame. Od cvičenia jogy, pilatesu cez posilňovacie až po intervalové cvičenia. A k tomu programy pre tehuľky, program zameraný na diastázu, množstvo vzdelávacích videí o strave a kopec iného:

cvicenie doma plan
Fotka autora
Veronika Jandová
Trénerka a redaktorka vo Fitshakeri

Jsem osobní a online trenérka, výživová poradkyně se specializací na vegetariány a vegany. Osobně působím v Praze v Karlíně. Od mala jsem se věnovala spousty sportům přes karate, gymnastiku, aerobik po šplh na laně a crossfit. Sport je důležitou součástí mého života, stejně jako zdravý životní styl. Proto, to co sama miluji předávám dál a pomáhám lidem na cestě za krásnějším a spokojenějším já. (instagram: https://www.instagram.com/veronika.jandova.vegantrenerka/web: www.vercajandova.cz)

Páči sa ti náš článok? Zdieľaj ho na sociálnych sieťach.